Genel Seçim Anketi

Faşist İtalyan kökenli insanlara söylenebilecek bir terimdir anlatım bozukluğu yapıyorsunuz.

Bundan sonra sadece İtalyanlara faşist diyeceğim. Bu içimi ısıtan bilgi dağırcığı için teşekkür ederim. Üstad sen çok entellektüel bir kişiliğe benziyorsun. Belli ki siyaset bilimi ve uluslar ilişkiler alanında çok bilgilisiniz.
Bir sualim olacaktı.
Norveç neden G-20’ye girememiş ? Bizim kadar gelişmiş bir ülke değiller galiba.

Odin’e tapan bir ülkeyi gelişmişten sayacak halimiz yok herhalde ?

Ben bu dayıyı yeni keşfettim :joy::joy:
50. Saniyeden sonrası kahkaha attım.
Küçücük boyuyla Erdoğan muhaliflerini evinden aldırmakla tehtid etmesi <3

Dayı aslında Recep Tayyip Erdoğan’ın bir tasviri. Aynı hareketleri yapıyor, aynı cehaletteler.

Yalnız kızın bakışı çok tatlı =)

Aşağu yukarı bir ay önce yaptığım şu yoruma bu kez katılmıyorum. Bu seçimi kazansalar bile gidiciler.

Kızın kendisi çok tatlı :hugs:
resim

Yaa Allah günah yazmasın ama işte gel de gülme, gel de alay etme.

Remix de yapmışlar, dünden beri izleyip gülüyorum.

Günah falan olmaz Duygu hanım. :grin: Ayrıca bu kadar inançlı biri olduğunuzu bilmiyordum.
Dede’yi araştırdım Kastamonuluymuş <3
İzleyip izleyip gülüyorum hala. :grin:

Dayının komikliğine ağlayacağım ben.Burası fazla sakin nedense eskiden bir harektliydi ama durulmuş şimdilerde.

Örnek bir müslüman da sayilmam ama inançliyim evet.
Benim en büyük korkum da kul hakkidir, ki alay etmek de kul hakkina girmektir bence. Ama iste bu dedeye gülmemek de harbiden mümkün degil. Düsününce, adam 80 yasinda vardir ve bizim onun konusmasiyla, düsünceleriyle alay etmemiz hos degil aslinda, bir nevi biz nasil bir hayat geçirdigini bilmedigimiz yasli bir insanin cehaletiyle alay ediyoruz. Bu açidan bakinca insan biraz yaptigini sorguluyor. Neyse ama dedigim gibi, yine de gülmemek de elde degil.

Hayır ağlamıyorum. Gözüme insanlık kaçtı.
Sizin büyük bir hayranınızım duygu hanım :heart:
Belki bir gün sizin gibi seviyeli ve düşünceli bir insan olabilirim.

resim

1977 sonuçları. Ulan şuanda bu haritayı 2018 genel seçim tahmini diye koysak AKP’lilerdwn önce CHP’liler ulan dalga mı geçiyorsun der. Hakikaten çok ilginç, Konya ve Trabzon’u CHP almış. Şuanda böyle bir tablo sol merkez sağ ittifakı olan Millet ittifakı ile bile mümkün durmuyor. Yozgat’ı bile CHP almış. Çok ilginç gerçekten.

resim

Bu da İlçeler bazında. CHP’nin gerçekten güçlü olduğu Ege’de AP süpürürken İç Anadolu bölgesini CHP kapatmış.

bizdeki sorun ne biliyor musunuz arkadaşlar ?
Akp öncesini de kast ediyorum. Parti sistemi çok yanlış işliyor ve oy veriyoruz diye demokratiğiz sanıyoruz !. Çünkü partiler aday listesi sunuyor ya, hani daha geçenlerde haberlerdeydi belki hala (dinlemiyorum haber maber artık ). İşte o sorun MV halka değil partiye hesap veriyor. Partinin gözüne giremezsen bir daha seçilmeyi unut!. Partide kim ipleri çekiyorsa kontrol kimdeyse o ne derse o oluyor.
Bizde koyun koyun şu partiyi deneyelim, şu lideri deneyelim, bir de bu nasıl ona oy verelim diyoruz Ve oyumuzu verdik iş bitti diyoruz. Bizdeki sorun ne Akp, ne chp, ne sağ, ne sol… Sorun seçmen olarak seçilenden hesap soracağım sistemden yoksunuz
seçimler geldi kaç MV adayı bizle oturup sohbet edip derdimizi dinleyecek parti adayi ise zor yapmazlar gerek yok çünkü

Peki bunu nasıl çözeceksin?Milletvekiline ön seçim koyduk diyelim kim seçecek bunları herkes mi?O zaman ben muhalifler karşı partinin zayıf adayını fonların genel seçimlerde rahatlarım.Ya da istemeyenler gelir daha kolay olur.Demokrasiyi demokrasi yapan basın yayın ve sivil toplumdur.Partilere güvenip demokrasi beklemek saflıktır.
@Symmachus o günkü koşullar ile şimdikiler bir değil.Mümkün mü?Evet olabilir ama zor halkın bu yönde bir isteği yok şuanda.Biz kızsakta Demokrat Partiyi ve diğerlerini hep halk getirdi.Belki değişiklik olur kim bilir.

Şimdi şöyle bir durum var bunu aslına bakarsanız şu son zamanlarda ortaya çıkan sosyoloji abi, bu ülkede sol %30’dur abi, CHP ne yapsa yapsın AKP seçmenini ikna edemez diyenlere nispet olsun diye attım biraz da. Elbette bir ayda böyle bir değişiklik beklenemez ama bu ülkede sosyoloji o kadar basit değil. Sağ sol ayrımı bu kadar basit değil. Her görüş içinde 50.000 hizip ve beklentisi farklı olan onlarca insan var. Kendinizi doğru şekilde tanıtırsanız ve doğru söylemler geliştirirseniz imkansız diye bir şey yoktur.

Aslında bu da imkansız değil Amerika’da var böyle bir sistem. Tabi ayrıntılı bir şekilde bilmiyorum bunun için illa oturmuş bir sistem gerekir sanırım ama yapılması mümkün olmayan bir şey değil.

Demokrasinin devam edebilmesinin sebebi özgür basın ve tartışma ortamıdır.ABD anayasa sayesinde bunlar devam ediyor.Eğer basın zayıf olsaydı sence bir dönemde seçilen bir lideri kısa bir sürede indirebilirler miydi?Bence zor olurdu.
Bahsedilmez ama yazayım Amerikan başkanlarının görev süresi daha yeni sayılabilecek bir tarihte 8 yılla sınırlandırıldı FDR 12 yıl görevde kalmış birisi hadi o iyi niyetliydi Trump gibi birisi olursa ne olurdu?Felaket olurdu muhtemelen.ABD içerisinde her şey değişir ama Anayasa ve onun getirdiği değişmediği için özgürce devam edebiliyorlar.

Zaten sistem oturmalı derken özgür medya, anayasa vesaire de işin içine giriyor :slight_smile:

peki şuan ki durum bu değil mi ? işte bende bunu diyorum dahası son olaylar ile sivil toplum diye birşey kaldı mı ne kadar kaldı
ben sorunu söyledim senin için şuan bu sorun gibi gelmeye bilir ama asıl sorun bu ne yazık ki MV ler bağımsız daha doğrusu özgür değil sorun burda

Tamam da milletvekili zaten partinin adamı ne yapsınlar kafasına göre hareket edemezler belli bir ideolojiye göre yaklaşmak zorundalar.HDP adayı çıkıp seçilmek için “Tanrı Türkü korusun,yaşasın Turan” MHP lilerde"Halkların kardeşliği eşitlik" gibi söylemlerde asla bulunmayacak.Medya olmadan demokrasi bir halta yaramaz stk olmadanda bir işe yaramaz.Vekilin değil önce senin özgür olman gerekiyor.Demokrasi onun için değil senin için var.