George R. R. Martin ile Sezon Finali Üstüne

HBO Sizinle son konuştuğumuzdan beri Game of Thrones dizi olarak, serinin yakaladığı gibi bir popülerlik kazandı. Hikâyenizin iki yerde anlatıldığını görmek nasıl bir duygu?

George R. R. Martin Gerçekten şu an iki farklı izleyici kitlesine sahibiz. Bu da bit TV şovu için benzersiz bir meydan okuma. İlk olarak kitapları hiç okumamış olarak diziyi izleyenler var. İkinci olarak da kitapları tekrar tekrar okumuş bir kitle. Bazen bu iki kitle aynı şeye çok farklı reaksiyonlar gösterebiliyorlar. İlk defa olayları yaşayan izleyiciler ‘’Heyecan verici miydi?’’, ‘’Sürükleyici miydi’’ gibi sorular soruyorlar. Okumuş olanlar bu soruların yanında ‘’Yani, kitapta da böyleydi…’’ diyorlar.

HBO Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘’Karasu’’ adlı bölümün senaryosunu siz yazmıştınız. Kendi vizyonunuzu kitaptan ekrana aktarmak zor oldu mu?

George R.R. Martin Evet. Hem de çok. Düz yazı ve dizi birbirinden çok farklı silahlara sahip. Kitaplarda, karakterlerin kendi kendileriyle konuşmaları ve düşüncelerini verebiliyorum. Karakter yalan söyleyebiliyor. Ama siz onun kafasındasınız. Yani yalan söylediğini biliyorsunuz. Ancak ekrandan izlerken sadece ne dediğini duyuyorsunuz. Aktör bunu ağzıyla ve gözleriyle kurgulamak zorunda. Ve sadece büyük aktörler bunu yapabiliyor. Ayrıca her ortamın kendine has özellikleri var ve okuyucu birinden diğerine geçerken zorluk yaşayabiliyor. Karasu Savaşı’na bakarsanız, kitaplarda 7-8 bölümde 3 kişinin bakış açılarıyla anlatılıyor. Eğer benim kitapta yazdığım gibi çekseydiniz, çekim 100 milyon dolarınızı ve 2 ayınızı alırdı.

HBO Ve tüm hikâye çok karışık. Kitapları yazarken, kararlarınızı devam ettirmek ve onları taşımak zor oluyor mu?

George R.R. Martin Bazen kararları yanlış veriyorum. Örneğin bir bölümü yazıyorum ve kendi kendine güzel duruyor. Ama bir ay veya yarım yıl sonra artık bu sokaktan gitmek istemediğimin farkına varıyorum. Bu nedenle geri dönüp hikâyeyi tekrardan yazmak zorunda kalıyorum.Bir yazar olarak benim gorevim beni sonu olmayan noktalar ve çıkmaz yollarda bırakacak sekilde gelecegi , ileriyi planlamak değildir. Artık bilinçaltıma yerleşti. Eğer doğru yapıyorsam, rahat hissediyorum; doğru değilse, rahat edene kadar ayrıntılarla uğraşıyorum.

HBO Sezon finalinde herkesin favorisi olan Tyrion Lannister kendini perişan bir durumda buluyor. Onu zafer anındayken bir anda bu duruma getirmek sizin için zor oldu mu?

George R. R. Martin Yani, bilirsiniz. Bir karaktere her şeyi kolay yapmak istemezsiniz. Eğer başarıdan başarıya koşarsa, yazmak için hikâye kalmaz değil mi? Ama ‘’Tamam. Sırada ne var’’ sorusunu sordurmak yazar olarak benim en önemli özelliklerimden biri. Birçok kitap, film ve TV programında bazı durumların sonu çok geleneksel hatta basmakalıp oluyor. Bu iyi bir şey. Fakat sırada ne var? Biz bunu Theon’un Kışyarı’nı almasında gördük. ‘’Tamam, Theon, Stakları çok akıllıca kandırdın. Şarkıcılar bunu yüzyıllar boyunca söyleyecekler… Peki, şimdi ne olacak? Bunu nasıl devam ettireceksin?’’ Bu tür sorular beni her zaman büyülemiştir ve bunlardan Buz ve Ateşin şarkısında bir sürü var.

HBO Hayranlarınız adına son bir soru… Sıradaki kitap nasıl durumda?

George R. R. Martin Onun üzerinde ve Buz ve Ateşle alakalı birçok proje üzerinde çalışıyorum. Sadece 6. Kitap olan Kış Rüzgârları değil, Westeros’un tarihini bol resimle anlatan ‘’Buz ve Ateşin Dünyası’’ da hazırlanıyor. Bu yüzden son 200 ve 500 yılda hükmetmiş kralların hayatlarını yazmaya çalışıyorum. Ayrıca bir harita kitabı yapıyoruz ve ben Dunk ve Egg için yeni bir roman yazıyorum. Bu kadar büyük ve karışık bir kitabı yazmak benim için çok uzun bir süreç. Televizyon dizisinin de benim arkamdan büyük bir lokomotif gibi geldiğinin farkındayım ve biliyorum ki rayları daha hızlı dizmeliyim belki bunun sebebi yakında lokomotifin beni ezip geçecek olmasıdır. Diziden son isteyeceğim şey bana yetişmesidir. Hatırı sayılır bir başlangıç yaptım ama prodüksiyon kitapları yazdığımdan daha hızlı ilerliyor. Hikayeyi aynı anda bitirmeyi umuyorum, göreceğiz.

Kaynak:HBO

Blog: http://www.gameofthronestr.com/george-r-r-martin-ile-sezon-finali-uzerine/

Anlaşılan daha çok kitap alacaağız.Martin külliyat kuracak.

Sırada ne var’’ sorusunu sordurmak yazar olarak benim en önemli özelliklerimden biri demiş aynen öyle

Martine bu seriyi bize gönderdiği için ne kadar teşekkür etsek azdır adam gerçekten çok başarılı . Buz ve ateşkle ilgili diğer projelerinide merakla bekliyorum

Rhaegar bu arada bir lannister olarak başlıgın içine ettiysem affola:)

Tamam sırada ne var sorusu okuyucuyu heyecanlandırıyor ve merağını canlı tutuyor.

Ama insaf ve arkadaşım bu soruyu hep Starklar için kullanıyoruz.

Son paragraf neydi öyle.

“Sadece 6. Kitap olan Kış Rüzgârları değil, Westeros’un tarihini bol resimle anlatan ‘’Buz ve Ateşin Dünyası’’ da hazırlanıyor. Bu yüzden son 200 ve 500 yılda hükmetmiş kralların hayatlarını yazmaya çalışıyorum. Ayrıca bir harita kitabı yapıyoruz ve ben Dunk ve Egg için yeni bir roman yazıyorum.”

Harita kitabı ve bol resimlerden oluşan Buz ve Ateşin Dünyası çok hoşuma gitti. Umarım Türkçeye çevirirler. Bu kadar işi Sibel Alaş tek başına yapamayacak gibi görünüyor. Bir ekip kurmaları gerekiyor bence.

İnşallah bir sağlık sorunu çıkmaz herşeyi planladığı gibi çabucak bitirir ne diyelim…