George R.R. Martin İspanya Röportajı

Bu röportaj eklendi mi bilmiyorum göremediğim için ekledim
Arkadaşlar bugün nette gezerken şans eseri rastladım ve okudum sunucu güzel sorular sormuş Martin birçok soruyu es geçer gibi yapmış ama bazı şeyleride açıklamış

Rhaegar ve Lyanna’ya ne olacağını öğrenecek miyiz ?
-Evet, ama Kış Rüzgarları’nda değil.

Ormanın Çocukları ve Ötekiler (Ak Gezenler) arasında bir bağlantı var mı?
-Bunu cevaplayamam ama olabilir.

Kılıçların Fırtınası’nda Jon Arryn’i karısı Lysa’nın Petry’ın isteği ile zehirlediğini öğrendik peki Sör Gregor’dan Hugh’u öldürmesini Serçeparmak mı yoksa Lysa mı istedi?
-İkisinden biri olabilir veya sadece Gregor’un canavarımsı doğası yüzünden de olabilir, bunun hakkında düşünmenizi istiyorum.

Doran ve Mellario neden ayrıldı ?
-Doran gençliğinde çok çekici birisiydi ve Mellario ile aşk için evlenmişlerdi politik nedenlerden ötürü değil ancak çocuklarını politik nedenlerden ötürü evlendirmeyi düşünmek Mellario’yu deli etmişti.

Krakenleri (Ahtapota benzeyen bir deniz canavarı) uyandırmaya yarayan bir boru olduğunu biliyoruz peki bir kraken görecek miyiz?
-Olabilir, ama sanmam.

Ölü ulukurt ve yavru altı kurt yavrusuna gelince, onlar Eski Tanrılar mı yoksa Üç Gözlü Karga tarafından mı gönderilmişti ? Bu bir Stark’ın Baratheon yüzünden anlamına mı geliyor ?
-Sembolizmin anlamı o zaten, bu okuyucuya kalmış bir şey.

Freylerin ve Lannisterların büyük bir ailesi olduğunu biliyoruz kuzenler, torunlar vb. peki ya Starklar ?
-Tarihsel açıdan bakıldığında Karstarklar ana hanenin kardeş koluydu ve Ned’in kardeşleri arkasında kesinlikle çocuk bırakmadı. Robb ve Catelyn, Robb’un varisi olması için Vadi’de uzaktan bir akrabalarından bahsetmişti ancak Kuzey önemli bir yer onlar orada hiç bulunmamıştı, Robb tek bir kişi olduğunu söylediğinde, Catelyn ‘‘asla’’ diyerek yanıt vermişti.

Harrenhal’da Jaqen Kırmızı Tanrı ve Ateş’in Tanrısından bahsetmişti onlar R’hllor mu ? Arya’nın eğitimi sırasında R’hllor pek önemliymiş gibi gözükmüyordu.
-Çalınan üç ölümden bahsederken şunu hatırlamalısınız ateş yüzünden ölmek üzereydiler. Bu önemli.

Bize Ay Şarkıcılarının Braavos’a nasıl yerleştiği hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz ?
-Valyria’dan kaçmış kölelerdiler, kendi şehirlerini kurdular ve uzun süre orada saklandılar. Başka bir din, önceden önemli bir dindi ancak günümüzde hala rağbet görüyorlar. Hikayede başka önemli bir rol oynayacaklarını zannetmiyorum.

Davos, Robert’in İsyanı sırasında neden Stannis’e yardım götürdü ?
-(Şaka yaparak) Tabi ki de onları satmak için, sizce Kral’ın Şehri’ndekiler mi daha fazla ödeme yapardı yoksa kuşatma altında açlıktan kırılan bir kale mi ?

Varys ve İllyrio, Doran ve Darryler ile olan evlilik sözleşmesini biliyor muydu ? Ve o (Darry) neden ölmeden önce Viserys’e söylemedi ?
-İlk soru:Hayır, İkinci soru:Çünkü Viserys bir çocuktu ve böyle bir bilgi için hazır değildi.

Arthur Dayne büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi şövalyeydi Jaime bile bunları kaldıramazken neden Aerys’in yaptıklarına göz yumdu?
-Okumaya devam edin.

Daenerys ve Daemon arasında neler geçtiğini biraz daha anlatır mısınız ve Dorne Prensini de ?
-Daenerys ve Daemon birbirlerine delicesine aşıktılar ancak Daeron, Dorne Prensini seçmek zorunda kaldı çünkü son krallık ancak evlilik ile tahta bağlı kalabiliyordu. Bu durum kendisi için zaten bir sorun olan piç kardeşine biraz da fırsat sağladı.

Ejderhalarla Dans’ta Brandon Stark’ın kadınlara olan düşkünlüğü hakkında daha çok şey öğrendik peki onun da Robert Baratheon gibi piçleri olabilir mi?
-Olabilir, onun da etrafta dolaşan '‘Kar’'ları olabilir.

Targaryenler, Valyria’da ki Kıyamet’ten kaçıp Ejderhakayası’na sığınmayı başarmıştı. Ancak diğer Valyrialılar ejderha alamamış gibi görünüyor.Targaryenler tek miydi ?
-Evet Targaryenler, Valyriadan ‘‘ejderhalarla’’ kaçan tek soylu aileydi.

Şimdi hepimiz Meereen Düğümünü biliyoruz, bu gerçekten bir problem mi ? Karakterlerin varış sırası, ejderhalar nasıl serbest kalacak ?
-Sonsuz faktörler var: Xaro’u (Xaon Daxos) savaş için ikna etmek, Dany’nin halkı sakinleştirmek için yaptığı evlilik, ona önce ulaşıcak olan kişilerin sıralaması (Tyrion,Victarion, Quentyn, Aegon, Marwyn…) ve Daario, Dany’nin gerçekten aşık olduğu kişi, Soluk Kısrak hastalığı, Drogon’un dönüşü…

Melisandre neden Stannis ile tanışmak için kalkıp oralara geldi ? Alevlerde mi gördü yoksa Moqorro gibi emir ile mi gitti ?
-Evet, Melisandre kendi isteğiyle geldi, kendi ajandasına sahip.

Ejderha kayası sadece bir volkan mı yoksa büyünün kaynağı mı, örnek olarak Valyria ?
-Sadece nasıl yapıldığına bakın, taştan heykeller vb. burada kesinlikle Valyria büyüsünün parmağı var.

Neredeyse her ailenin politik nedenlerden ötürü evlendiğini gördük, ama neden Tywin kuzeniyle evlendi ?
-(Uzun düşündükten sonra), Aşk için olabilir ya da Targaryenlere benzer şekilde ‘‘kanlarını bulandırmak’’ istememiş de olabilirler.

Valyria’yı görecek miyiz?
-Belki, ama büyük bir olasılıkla değil. Bir hatıra veya flashback şeklinde olabilir.

açık uçlu ne kadar cevap verilebilecekse hepsini vermiş martin amca

Krakenlerin gözükmesi zor gibi biraz :frowning:

Belki, belki, belki… Tüm röpartajın özeti.

Bilinen şeyler , teşekkürler.

Aynen çok dolandırıyor.

Arthur Dayne büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi şövalyeydi Jaime bile bunları kaldıramazken neden Aerys’in yaptıklarına göz yumdu?
-Okumaya devam edin.
Hmmmm.

Bi 10 yıl daha beklememiz gerekiyor sanırım bunun için.
Ama beklentiyi bu kadar yükselttikten sonra tırt bir şey yazarsa,gider yakarım o adamın evini.

Küllere ve kalıntılara ateş çakmış olursunuz leydim.

1 Like

Rhaegar ve Lyanna’ya ne olacağını öğrenecek miyiz ?
-Evet, ama Kış Rüzgarları’nda değil.
nasıl ne olacağını ? ne olduğunu değil mi ? nasıl soru bu daha ne olduğunu martinde mi bilmiyor ?
tir git martin kitabı bitir :smiley:

Stark piçleri yolda :slight_smile:

Burada cümle biraz düşük gibi. Kast edilen şey ne anlayamadım. Biri aydınlatabilir mi?

galiba “Stark’ın Baratheon yüzünden ölmesi anlamına mı geliyor” demek istedi.güzel bir metafor.

Arthur Dayne, Aerys’e neden göz yumdu? -Okumaya devam edin. Ovvvv!
Ve yeni Snowlar olabilir :open_mouth:

Çok açıklayıcı konuşmuş. “Olabilir.” “Belki.” “Okumaya devam edin.” Parçanın ana fikri bunlardan ibaret. Neyse en azından birkaç cümlesi kafa karıştırıcı çok da üzerine gitmeyelim Martin amcanın :slight_smile:

Şunlardan tek istediğim dizide bir bölümde Neşe Kulesi’ni göstermeleri,flashback olarak.

Bunu biz çoktan çevirmiştik zaten.
Hatta yayınlandı blogda.

http://forum.gameofthronestr.com/konu-grrm-ile-yapilan-en-son-roportaj.html
http://forum.gameofthronestr.com/konu-grrm-ile-yapilan-en-son-roportaj.html?pid=37015#pid37015

Martin burada kendisiyle çelişmiş.
Hangisine inanacağımı şaşırdım :confused:

Burada bahsedilen şey meşru çocuk muhtemelen. Kim önemser bir çipi

Yani bu şu demek mi; Jon’un kimliği 7. kitapta ortaya çıkacak. Ya o zaman öğrensin o da; biz 6. kitapta öğrenelim. :frowning: