George R. R. Martin Kış Rüzgarları'ndan Yeni Bölüm Paylaşmayacak!

Aslen şurada yayınlandı: https://www.gameofthronestr.com/2018/05/20/george-r-r-martin-kis-ruzgarlarindan-yeni-bolum-paylasmayacak/

Geçen hafta, George R. R. Martin blogunda Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin uzun zamandır beklenen kitabı Kış Rüzgarları’nın bu sene de çıkmayacağını onaylamıştı.

Bu yazının devamındaki yorumlarda, Martin Kış Rüzgarları kitabının bölümlerini yayınlamakla ilgili bazı şeyler söyledi. Kısacası, Martin artık Kış Rüzgarları kitabından yeni bölümler yayınlamayacak!

Sanırım halihazırda çok fazla örnek bölüm yayınladım. Yayınladığım bölümleri bir araya getir ve ne göreceksin, yayınlanan bölümler yüz sayfadan fazla tutuyor. (Açıkça söylemek gerekirse bunu hiç hesaplamadım.)

Şimdiye kadar örnek bölümleri yayınlamaktan ve diğer bölümleri okumaktan her zaman mutlu oldum. Fakat yaşadığımız internet çağında hiçbir şey cezasız kalmaz. Book of Swords antolojisinde yayınlanan The Sons of the Dragon kitabında bu başıma geldi. Kitap yayınlandığında kendimi ‘eski’, ‘sıkıcı’ gibi yorumları okurken buldum. Yayınlanan bölümler internetin her yerine yayıldı ve bir şekilde yeni bir okuma deneyimi olması gereken şey, eski ve tanıdık bir hale geldi. Kitap nihayet yayınlandığında geri dönüp beni kıçımdan ısırması anlamına geliyorsa kitaptan örnek bölümleri yayınlamanın bir anlamı yok.

Martin aynı yazıdaki yorumlarda cesur bir yorumcuya da cevap vermiş. Yapılan yorum şu şekilde:
Kış Rüzgarları ve son kitaptan başka bir şeye ihtiyacımız yoktu. Tüm lanet olası spinofflar ve diğer para kazanmak için yapılan şeyler beklemiş olabilirdi! İlk olması gereken şeyler ilk olmalı!
Martin bu yorumu bir yere kadar dahil olduğu, yapım aşamasında olan çeşitli spinofflar hakkında açıklama yapmak için bir fırsat olarak kullandı ve şunları söyledi:
HBO'nun spinoffların beklemiş olabileceğini kabul edeceğinden emin değilim. GOT 2019'da bittiğinde, yerine beş yeni çalışma koyacaklar ve yeni bir gösteriye sahip olacaklar. 2020'ye kadar tamamlanmış olacak bir veya birden fazla gösteri... Halef gösterileri ne olursa olsun gerçekleşecek. Katılımsızlıktan ziyade katılım ve rehberliğim ile gerçekleşmesini tercih ederim.
Martin'in internet çağına dikkat çekerek Kış Rüzgarları'ndan yeni bölüm yayınlamayacak olması ve spinofflar ile ilgili açıklaması hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Meydan sizin!

spinofflar konusunda bu herifleri tek başlarına bırakmamalı yoksa içine edebilirler.

Yeni bölüm yayınlamamak istemesini anlıyorum ama şahsen biz Türk okuyucuların sıkıcı, sıradan diyeceğini sanmam. :smiley:

Kitabın çıkış tarihinin sürekli olarak ötelenmesi ve belirsizlik ise asıl sinir bozucu olan kısım. Ne söylerse söylesin ister istemez dizinin bitmesini bekliyormuş izlenimini üzerimden atamıyorum. Daha doğrusu o değil de yayınevi vs. belki de dizi yapımcıları ile başta yapılmış olan anlaşma gereği bu şekilde öteleniyordur yayın tarihi. Yoksa bitmiş ise bir yazar için kitabı bekletmenin faydası olmaz.

Önce kitabı bitir sonra hesap ver Martin.Yüzün olsa 3 yıl önce bitirirdin bilinmiyor zannetme.Sen kitabı boşverip diziye devam ettikçe bu kitap önemsizleşti.Sadece kitap olsa tahammül edilebilirdi ama bunun yerine yan kitap ve dizi bölümü yazana ne denir merak ediyorum?

Ben Çok bahtsız bir insanım Beklediğim bir şey varsa hep erteleniyor. Oyun olsun kitap olsun film olsun .kesin benim yüzümden çıkmıyor.

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme, artık neye yarar?

Martin’in hala diziyi baz olarak hareket etmesine hayret ediyorum açıkçası. Sen yıllar boyunca The Winds of Winter’ı çıkarma, sonra dizinin kitaptan ayrılmasına içerlen. (açık saldırı da bulunması gerçi, ama içerlendiği söylemlerinden belli)

Ortaya mı yazdın hocam yoksa bana mı?

He birde şunu ekleyim ilk önce 8. Sezonu öyle ahım şahım beklemiyordum sonra acaba nolur filan diye beklemeye başladım. 1 yıl ertelendi kesin böyle devam edicek sürekli ertelencek söyleyeyim

Ortaya hocam. 8.sezon mu? The Winds Of Winter demek istedin herhalde? Bu arada bende 8.sezonu bende sırf daha ne kadar batırabilecekler acaba diye meraktan bekliyorum.

Bekleme o zaman kitabı, lütfen. :smiley:

Isabet olmus.
Kitabi paylassin.