Göktürk Üçlemesi

Bu tanıtımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce güzel bir iş çıkabilir mi? Ben umutlanmak istiyorum, fikir teoride çok güzel çünkü.

Bende ilk duyduğumda baya ümitlenmiştim çizimlere baktığımda çok beğendim de yapımcısının açıklamalarını okudum ve hiç beğenmedim.

Yüzüklerin Efendisi’nden bahseden arkadaşlar olmuş. Ben de büyük bir sevgi beslerim o seriye. Zaten Göktürk Üçlemesi için amacım, Jackson’un Yüzüklerin Efendisi, Gibson’un Cesuryürek’i ve Ang Lee’nin Kaplan ve Ejderha’sı gibi işinin ehli ve evrensel olarak takdir edilen bir eser olması.

Daha film çıkmadan neden böyle birşey dersin ki?

ve dahasi

Bu arada belirteyim, hem Osmanlı, hem Selçuklu hem Oğuz Yabgu, her biri gözümün bebeği. Bir gün Varna ve Ankara savaşlarını, hatta tarihin gerçek “John Snow”u Selçuk Han’ın 700 adamla acemleri fethetmesini de ya çekeceğim ya çektireceğim. Türk tarihinde es geçilmiş dönüm noktalarına olan merakımı ve sevgimi o gerçek öykülere de akıtacağım. Ama Göktürklerin yeri gönlümde ayrı.

tarihin jon snowu mu :smiley:

Peki neden hem batı hem biz bunca zamandır vurdumduymaz biçimde Göktürkleri es geçtik? Çünkü işlerine gelmiyor. İroni yapmıyorum. Karanlık çağlarda Avrupa bokuyla gülle oynarken, iz bırakan üç süper güç vardı. Bizans (yani Doğu Romalılar), Çin İmparatorluğu ve cüretkar ve öz savaşçılar Göktürkler. Bizans’ın en büyük hükümdarı sayılan Justinian ile Göktürk Kağanlarının iletişim halinde olması, Sasanilere karşı ittifak kurulduğu dönem, daha Türkler Bizansı fethetmeden beraber mücadeleler vermiş olmaları, onların politikalarına ters.

Sinema filminden bahsediyoruz dimi :smiley:
tüm yazısı burada

https://www.facebook.com/notes/göktürk/neden-göktürk-üçlemesi/1027515047400382/

Evet biraz abartıyor. Ben de biraz bu abartmasina güveniyorum. Beklentim tabiki onun söylediği seviyenin bayağı altında. Ama cabalayip en azından beklentimin seviyesine ulastirabilecegini umuyorum. Bunu milli savaş haline getirmesi biraz abartı (haklı olduğu noktalar yok değil yine de) bu abartı sayesinde çok uğraşır güzel iş çıkarır diye düşünüyorum. Dediklerine tamamen katılıp onları olumlu yormaya çalışıyorum (umut işte) Bekleyip göreceğiz.

Haklısın ortaya güzel bir şey çıkarsa bende çok sevinirim. Konu olarak çok güzel hiç işlenmemiş bir konu. Sevdiğim filmler arasına girmesini isterim açıkcası. Bir de ilk gördüğümde sadece çizim olacak sanmıştım ve heyecanlanmıştım :d çizimleri çok iyi umarım ona göre güzel cast yaparlar. Cast seçimleride hep türk devletlerinden oluyor sanırım. Tomris hatunu iyi secerler umarım :d

Bu arada bir film daha var onun konusunu açayım istersen bir bak orayada @ElissaFarman

1 Like

Umarım güzel olur. Türk tarihinin işlenmesi açısından ben Alper Çağlardan umutluyum. İşini severek yapıyor,ekibini Türkologlardan kurmuştu zaten. Aynı şekilde bizde pek yaygın olmayan konuları işleyip yapıyor bu açıdan öncü sayılabilir. Film kötü olsa dahi en azından bu yolda atılan ilk ciddi adım olacak. Bu açıdan umarım güzel şeylerin öncüsü olur .
Kendisini umarım daha iyi noktalarda görebiliriz. Bunu hak ediyor bence. Kendi çabasıyla bugünlere geldi.

1 Like

Sanki bu konuda bir başlık vardı? :smiley:

Kendisi bu seriye büyük önem veriyor, Ahmet Taşağıl gibi bir adamı tarih danışmanı olarak seçti. Aceleye getirmeden, iyi kaynak bulup, güzel bir ekip ile çalışarak halleder ise elimize güzel bir şey çıkacak inşallah.

1 Like

Bilmiyorum ben mi saf davranıyorum ama bence güzel açıklama.

Yumuşak güç ve bunın üzerinden kültürün tanınması önemli bir kavram. Gavurların iki efsanesinin 10 ayrı varyasuonunu yıllarca izledik. Neden biz de tüm dünyanın izlediği sadece Türklerin izlediğiyle sınırlı kalmayan bir şey yapmayalım diye hep düşünmüşümdür. Bu adam da ortaya buna benzer bir vizyon koymuş işte. Ha tabi daha ilk denemedem olacağını sanmıyorum ama bir yerdrn başlamak lazım.

Tarihte Türkler üvey evlat muamelesi görüyor yapımlarda falan. Buna dair bence yani.

2 Likes

Göktürklerle ilgili şeyler güzeldir, bu filmin de güzel olacağını umuyorum.

Merak ettiğim birkaç şey var ama, bilenler varsa yazarsa mutlu olurum. Şimdi bu üç filmde biz iki Göktürk Devleti’nin de tarihini mi izleyeceğiz? Yoksa herhangi bir karakteri mi izleyeceğiz? Bana kalırsa ilk filmde I. Göktürk Devleti’nin yavaş yavaş yıkılmasını ve Kür Şad İhtilali’ni izlesek güzel olur.

1 Like

Bence olduğu gibi Nihal Atsızın kitapları uyarlansın :smiley:

2 Likes

burada anlatıyor.

1 Like

İşte herkese hitap eden bir şey yapmak için biraz daha herkese hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum. Onlar bunu yaptı biz şimdi bunu çekiyoruz gibi bir yarış olmasını istemiyorum. Bu filmin konusu bu yarışa feda edilmeyecek kadar güzel. Ve ayrıca bende kendimizi, kültürümüzün tanınmasını istiyorum. Bunu insanlara anlatmak için sinema en güzel yol olduğunu da düşünüyorum.

Bunu anlayabiliyorum. Öyle gerçekten de, bunu değiştirmek için kendi tarihimizi küçümsemeyen batı ile kendini yarıştırmayan ve olduğu gibi tarihi sevdirecek anlatacak tarihçilere ve sanat tarihçilerine ihtiyacımız var. Ben yapımcının bu tutumunu sert buldum :frowning:

1 Like

Ben sadece Bozkurtlar kitabını begendim onun. Diğer kitaplarını sevmedim. Bozkurtlar çok güzeldi.

Daha bir aydır forumdayim. Daha öncesinde acildiysa bilemiyorum