Got'un Ayrıntılı Ve 3 Boyutlu Resmi Haritası


#1

HBO tarafından paylaşılan ayrıntılı ve 3 boyutlu resmi harita.


#2

Çok güzel olmuş kardeşim tebrik ederim teşekkür ederim.


#3

bu dünya yuvarlak değil gibi


#4

Neden genellikle haritaların doğusu birbirinden değişik oluyor


#5

Essos kıtasında gördüğümüz maksimum yer kemik dağlarına olan kısım ki zaten farklılıklar dağların doğusundan sonra meydana geliyor. Mesela ; http://awoiaf.westeros.org/images/1/10/WorldofIceandFire.png

bu haritada kemik dağlarının doğusunun daha düz ve karasal bir bölge oluşturduğunu ve Jade Sea (yeşim denizi) nin kıtanın güneyinde olduğunu görüyoruz. Sothoryos ile Essos arasında da belirli bir mesafe var.

ikinci harita : https://vignette4.wikia.nocookie.net/gameofthrones/images/3/39/Westeros_and_Essos.jpg/revision/latest?cb=20120402102432

Burada Kemik dağları olması gereken kısımın doğusunu Jade Sea kaplıyor farklı olarak ve Asshai bu haritada gözükmüyor. Sothoryos ise neredeyse Qarth’ın dibinde arada sadece küçük bir boğaz söz konusu.

iki harita neden farklı dersek eğer ilk harita çeşitli kitap anlatımlarının ayrıntılarının birleşimi ile oluşturulmuş bir harita (bana göre olması gereken haliyle) ve ikinci harita daha çok dizinin bize verdiği anlatımın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bilmiyorum yapımcılar veya GRRM’nin belki bu farklılık adına bir açıklaması vardır eğer yoksa da yapılır.

Edit: kemik dağları neresi dersen Qarth’ın yakın doğusundan başlayıp Vaes Dothrak’ın yakın doğusuna kadar uzanan oldukça uzun sıradağlardır :

haritada net olarak gösterilen dağlar.


#6

Teşekkürler bayağı işime yaradı


#7

Teşekkürler bölümleri harita yardımı ile daha iyi anlayabildim.