Greyjoy Hanedanı


#1

GREYJOY HANESİ

Pyke’ın Greyjoy Hanesi


Armaları: Siyah fonda altın renkli bir deniz canavarı
Sözleri: “Biz Ekmeyiz”
İkametgahları: Pyke

Şimdiki Lordları : — Kral Euron Greyjoy —

Bölge: Demir Adalar
Unvan: Tuz ve Kaya Kralı, Deniz Rüzgarı’nın Oğlu, Pyke’ın Orak Lordu
Varis: Theon Greyjoy
Bağlı oldukları Hane: Yok, bağımsız (Kralın Şehri’nden Baratheon Hanesi’ne bağlılık yemini etmesine rağmen)
Ortaya çıkışı: Kahramanlar Çağı

Pyke’dan Greyjoy Hanesi Westeros’taki Büyük Haneler’den bir tanesidir. Batıdiyar’daki Demir Adalar’a, Pyke adası kalesinden hükmederler. Armaları siyah fonda altın bir deniz canavarıdır, ve sözleri de “Biz Ekmeyiz”’dir. Aile üyeleri genelde siyah saçlı çekici ve yapılıdırlar.
Tarihleri:
Hane’nin kuruluşu, Kahramanlar Çağı’nın efsanevi figürlerinden biri olan Gri Kral’a kadar uzanır. Greyjoy’lar Targaryen Fethi sırasında Demir Adalar Lordlarının derebeyi olabilmişlerdir. Aegon I, Hoare Hanesi’ni tarihten sildikten sonra, Demir Adalılar’ın kendilerini yönetecek birini seçmelerine izin vermiştir. Demir Adalılar, kendilerini yönetmesi için Vickon Greyjoy’u seçmişlerdir. Greyjoy Hanesi, o günden günümüze kadar Pyke Kalesi’nde Demir Adalar’ı yönettiler. Ancak, bir süre ele geçirdikleri Nehir Diyarları’nı Edmyn Tully ve soyuna karşı kaybettiler.
Kendi anavatanlarına çekilmelerine ve kralın barışının onları sınırlamasıyla birlikte, Greyjoy’lar kendilerini diğer Büyük Haneler’den uzak tutmuş, (kendilerinin “Yeşil Topraklar” dedikleri) anakaradaki olaylara nadiren katılmışlardı. Birçok girişimi Lord Dagon’un zamanında olmak üzere, çoğu zamanlar eski alışkanlıklarına geri dönüp Batıdiyar’daki sahil şeridini yağmalamışlardır. Robert’ın isyanı sırasında, Lord Balon Greyjoy Demir Taht’a karşı kendi ayaklanmasını çıkarmış ve kendisini Demir Adalar Kralı ilan etmişti. Balon yenildi, filosu yandı ve en büyük iki oğlu, Rodrik ve Maron öldürüldü. En küçük ve hayattaki tek oğlu Theon ise Lord Eddard Stark’ın himayesi altına girdi. Balon Greyjoy daha sonra Kralın Şehri’ndeki Baratheon Hanesi’ne bağlılık yemini etmiştir.
İsyanlarının başarısızlıklarından sonra, Greyjoylar iyice kendi kabuklarına çekilmiştir. Theon’un “yeşil topraklarda” yaşamaya başlamasıyla, Lord Balon kendi kızı Asha’yı varisi olarak yetiştirdi. Balon ayrıca kendi kardeşi Euron’u, diğer kardeşi, Demir Filo’nun Lord Kaptan’ı Victarion’un eşine tecavüz etmesinden dolayı sürgüne gönderdi. Victarion’un onurunu geri alabilmesi için eşini öldürmesi gerekti. O zamandan beri Euron gemisi “Sessizlik”in güvertesinde, dünyayı dolaştı ve kentleri yağmaladı. Euron Balon yaşadığı sürece Adalar’a gelemeyecekti. Diğer kardeşi, Aeron ismini Damphair olarak değiştirdi ve Boğulmuş Tanrı’ya hizmet eden bir rahip oldu.
Yakınlardaki Olaylar:
Greyjoy İsyanı’ndan dokuz yıl sonra Theon hala Kışyarı’nda Lord Stark’ın himayesi altındadır. Theon Lord Eddard Stark Kral Eli olarak atanıp güneye gittiğinde orada kaldı. Stark çocuklarını kendi kardeşleri olarak görüyordu, ve Bran Kurtlar Ormanı’nda saldırıya uğradığında onu Robb ile birlikte kurtarmıştı, ama Bran’ı tehlikeye attığı gerekçesiyle azarlanmıştı. Eddard tutuklandığında, Theon Robb ile birlikte savaşa gitti. Nehirova Kuşatması’nın kırıldığı ve Ser Jaime Lannister’ın yakalandığı savaşta savaştı.
Lord Eddard’ın Kralın Şehri’nde Joffrey I’nın emriyle idam edilmesinin ardından, Robb kendi sancaktarları tarafından Kuzeydeki Kral ilan edildi. Theon, Robb’un Lord Balon’u tekrar kendini Demir Adalar Kralı ilan etmesi ve Lannister’lere karşı savaşa katılması önerisiyle Pyke’a gitti. Theon kendisi yerine Asha’nın varis ilan edilişine şaşırdı, ve onu yeşil toprakların yumuşattığı iddiası olan aile tarafından küçük görüldü. Balon öneriyi reddetti ve kendisini Demir Adalar’ın ve Kuzey’in Kralı ilan etti. Ordusunu küçük bir birlikle tutulan Kuzey’e gönderdi; Victarion Moat Cailin’i Starklar geri dönemesin diye aldı, Asha Derinorman Kalesi’ni aldı ve Theon da Taşlı Kıyı’yı Aeron Damphair ve Dagmer Yarıkçene ile yağmalamaya gitti. Tüm saldırılar plana uygun şekilde yapıldı. Ancak Theon kendisini babasının gözünde kanıtlamak adına çok küçük bir birliği olmasına karşın Kışyarı’nı ele geçirdi. Orada iki çocuğu öldürüp, tanınmaz hale getirdikten sonra bu çocukların Bran ve Rickon Stark olduklarını söyledi. Asha Theon’a Demir Adalılar’ın denizden bu kadar uzak hiçbir kaleyi asla tutmadıklarını belirtti, ve ona yardım etmesi için küçük bir birlik bıraktı. Stark güçleri onu dışarı çıkartmak için çalıştı, ancak Ramsay Bolton’un ihanetine uğradılar. Ramsay Theon’u ele geçirdi ve Kışyarı’nı yağmaladı.
Greyjoy saldırıları nedeniyle, Kral Robb bir süre güneydeki savaşı durdurup Kuzey kentlerini özgürleştirdi. Bran ve Rickon için yas tuttuğu süre içinde Jeyne Westerling ile evlendi ve Frey ailesi ile yaptığı evlilik anlaşmasını bozmuş oldu. Kuzeyi özgürleştirmek için savaşı bırakması ve amcası Edmure Tully’nin nikahına katılması Greyjoyların yaptıklarının sonucu olmasına rağmen, hiçbir zaman evine ulaşamadı ve İkizler’de annesi Catelyn Stark ve askerleri ile birlikte katledildi.

Euron Greyjoy, Kral Balon’un Pyke’da bir uçurumdan aşağı düşerek ölmesinden bir gün önce uzun yolculuğunu bitirip Pyke’a dönmüştü. Balon ölünce, Aeron Victarion’un Deniztaşı Tahtı’nı almasını umuyordu, Ancak, Euron, Asha, Victarion ve diğer birkaç taht talepkârını yenerek tahtı aldı. Aynı zamanda kendi Ejderboynuzu’nun gücüyle tüm yeşil toprakları işgal edeceğine söz verdi. Aeron insanları “tanrıtanımaz” Euron’a karşı ayaklandırmaya yemin etti ve ortadan kayboldu. Theon ise Ramsay’in esiri olarak, akıl almaz derecede işkenceye maruz kaldığı Dreadfort’ta kaldı.
Kral Euron Demir Adalar’ın bağlılığını kıtasal savaşta kullandı ve Menzil’e büyük bir saldırı düzenledi, Kalkan Adaları’nı ve Arbor’u ele geçirdi. Bu durum Yüksek Bahçe’yi ve Eski Şehir’i tehdit etmekteydi. Victarion Kalkan Adaları’na yapılan saldırıyı yönetti, ancak Euron onun güvendiği adamları onlara Kalkan Adaları’ndan arazi vermek vaadiyle kandırdı. Sonrasında Euron Victarion’a Demir Filo’yu Daenerys Targaryen’i bulup Euron’un adına Pyke’a getirmesini emretti. Victarion yola çıktı, ancak gizliden gizliye Daenerys’i kendisi için almayı umuyordu. Zorlu yolculuğunda Victarion Moqorro adlı bir kırmızı rahibi kurtardı. Moqorro Victarion’un Boğulmuş Tanrı yerine Kızıl Tanrı’ya inanmasını sağladı. Kuzeyde ise Theon Ramsay Bolton adına bir görev gerçekleştirmek için Dreadfort’tan salıverildi. Ramsay yaptığı işkencelerle Theon’un görünüşünü büyük ölçüde değiştirtmişti. Theon Moat Cailin’deki Demir Adalılar garnizonuna gitti ve onlara güvenli geçiş sözü vererek teslim olmalarını sağladı. Ramsay hepsini ele geçirdi ve diri diri derilerini yüzdürdü. Theon ise Ramsay’ın eşi “Arya Stark”ın aslında Jeyne Poole olduğunu anladı ve Kışyarı Bolton işgali altındayken onunla birlikte bir rapor hazırladılar. Kaleden kaçmak için ise isteksiz olarak Mance Rayder ile anlaştılar, kaçtılar ancak Stannis Baratheon’a hizmet eden Mors Umber tarafından yakalandılar. Bu sırada Asha Derinorman Kalesi’ni tutarken Stannis Baratheon ve kuzeyli kabilelerin ani bir saldırısına uğradı ve yakalandı. Stannis’in Kışyarı’nı kuşatması sırasında Stannis’e getirilen Asha orada Theon’u buldu. Asha Theon’u Stannis’in elinden kurtarmak için fidye vermeyi önerdi. Kral Stannis teklifi reddetti çünkü Kuzeyde çoğu kişi Theon’u ölü görmek istiyordu. Asha da Theon’u Ned Stark’ın da önceden yaptığı gibi bir yürek ağacının önünde kendisinin idam etmesini önerdi.

Aile:
Kral Balon Greyjoy, bir uçurumdan düşerek öldü.
-Alannys Harlaw, eşi.
–Rodrik Greyjoy, en büyük oğlu. Greyjoy İsyanı sırasında Seagard’da öldürüldü.
–Maron Greyjoy, ikinci oğlu. Greyjoy İsyanı sırasında Pyke’da öldürüldü.
– Asha Greyjoy, kızı.
–Theon Greyjoy, üçüncü ve son oğlu. Kışyarı’nda Eddard Stark’ın himayesi altında kaldı.
Kral Euron Greyjoy, Balon’un kardeşi. Kargagözü olarak da bilinir.
Victarion Greyjoy, Balon’un kardeşi. Demir Filo’nun Lord Kaptanı.
Aeron “Damphair” Greyjoy, Balon’un yaşayan en genç kardeşi. Boğulmuş Tanrı’nın bir rahibi.
Quenton Greyjoy, Balon’un uzaktan kuzeni. Derinorman Kalesi’nde katledildi.
Dagon Greyjoy, Sarhoş Dagon olarak da bilinir, Balon’un uzaktan kuzeni. Derinorman Kalesi’nde katledildi.
Kendilerine Tabi olan Haneler:
-Blacktyde’lı Blacktyde Hanesi.
-Pyke’lı Botley Hanesi.
-Pyke’lı Codd Hanesi. Sözleri “Diğer İnsanlar Bizi Yok Saysa Da” dır.
-Eski Wyk’lı Drumm Hanesi.
-Büyük Wyk’lı Farwynd Hanesi. Sealskin Point ve Lonely Light’te iki ayrı kola ayrılmışlardır.
-Büyük Wyk’lı Goodbrother Hanesi. Orkmont, Hammerhorn ve Shatterstone’de üç ayrı kola ayrılmışlardır.
-Harlaw’lu Harlaw Hanesi. Bu hanenin birkaç kolu vardır. En önemlileri ise, On Kule’li Harlaw’lar ve Gri Bahçe’li Harlaw’lardır. Balon’un eşi On Kule’li Harlaw’lardandır.
-Humble Hanesi.
-Pebbleton’lu Merlyn Hanesi.
-Orkmont’lu Orkwood Hanesi.
-Saltcliffe’li Saltcliffe Hanesi.
-Büyük Wyk’li Sparr Hanesi.
-Eski Wyk’li Stonehouse Hanesi.
-Harlaw’lu Stonetree Hanesi.
-Saltcliffe’li Sunderly Hanesi.
-Iron Holt’lu Wynch Hanesi.


#2

Theon… :frowning:
Yavru zalifim…

Codd Hanedanı’nın sözleri süper xD


#3
  1. çevirinde iyi iş. Başlıklarda satır atlaması ve koyu renk de seçebilirsin.
    Teşekkürler Çeviri Ekibi.

#4

Katılıyorum, Codd’lar yalnızlığın, dışlanmışlığın dibine vurmuş :smiley:


#5

Pyke’ın Orak Lordu ve Pyke’ın Greyjoy Hanedanı, olacak doğrusu :slight_smile:
Güzel çeviri. Teşekkürler.


#6

Lord Reaper of Pyke’da “Reaper” sözcüğünü “Biçer” olarak çevirmiştim, o da olur. Düzeltiyorum, teşekkürler :slight_smile:


#7

reaper benim bildiğim ölüm meleği anlamı var ama o da orakla kurduğu alaka yüzünden


#8

Güzel olmuş ama benim bir sürü ünvanım var,kral olduktan sonra verilen.Niye sadece kral yazmışsın ki…
Demir Kralı
Kuzey ve Demir Adalar Kralı
Tuz ve Kaya Kralı
Deniz Rüzgarının Oğlu
Orakçı Pyke Lordu
Sükunet Kaptanı


#9

Yani Evet Güzel Ama Theon’u Kral yapabileceklerini sanmıyorum. Zaten hazır Euron evlenmek istiyor Cersei ile Hiç sanmıyorum dostum.