Greyjoy Hanesi


#1

Biz Ekmeyiz (We Do Not Sow)

Pyke’lı Greyjoylar, köklerinin Kahramanlar Çağı’nın Boz Kral’ına uzandığını söylerler. Efsaneler, Boz Kral’ın sadece batı adalarına değil deniz de hükmettiğini ve bir denizkızıyla evlendiğini anlatır.

Denizden gelen akıncılar –yağmaladıkları insanlar tarafından “demir adamlar” olarak anılırlardı- binlerce yıl boyunca İbben Limanı ve Yaz Adaları’na kadar uzanan denizlere açılarak korku saldılar. Savaşlardaki cesaretleriyle ve kutsal özgürlükleriyle övünürlerdi. Her adanın kendine ait bir “tuz kralı” ve bir “kaya kralı” vardı. Büyük Adalar Kralı, bu krallar arasından seçilirdi. Kral Urron, seçim için bir araya geldikleri bir toplantıda bütün kralları katledip tahtı verasete bağladı. Nesli bin yıl sonra adaların Andallar tarafından ele geçirilmesiyle yok oldu. Diğer ada lordları gibi Greyjoylar da fatihlerle evlilik yoluyla bağ kurdu.

Demir Krallar, kılıç ve ateş marifetiyle ana karadan da topraklar alarak hakimiyet alanlarını adalardan öteye genişletti. Kral Qhored’in fermanının, “İnsanların deniz tuzu kokusunu alabildikleri ve dalgaların sesini duyabildikleri her yerde” geçerli olduğu sözlerden öte bir gerçektir. Sonraki asırlarda, Qhored’in nesli Arbor’ı, Eski Şehir’i, Ayı Adası’nı, ve batı kıyısının çoğunu kaybetti. Ancak, Fetih Savaşları başladığında Kral Kara Harren, Boğaz’dan Karasu’ya kadar bütün topraklara hükmediyordu. Harren ve oğulları Harrenhal’un düşmesiyle yok oldu ve Aegon Targaryen nehir topraklarını Tully Hanedanı’na verirken, Demir Adakları lordlarından sağ kalanların eski geleneklerini canlandırmalarına ve liderlerini seçmelerine müsaade etti. Pyke’lı Lord Vickon Greyjoy lider seçildi.

Greyjoy Hanedanı’nın arması, siyah zemin üstünde altın bir deniz canavarıdır.


#2

[b]Aile Üyeleri

Lord Balon Greyjoy, ailenin yöneticisi
Balon Greyjoy’un tek kızı, Asha Greyjoy

Balon Greyjoy’un hayattaki tek oğlu ve varisi, Theon Greyjoy, Yedi Krallık yasalarından dolayı Winterfell’de Stark’lar esiri

Balon Greyjoy’un erkek kardeşi, Euron Greyjoy, Euron Karga’nın Gözü oalrak da bilinir, lorsan ve yağmacı

Balon Greyjoy’un erkek kardeşi, Iron Fleet (Demir Donanma)’in komutanı

Greyjoy Hanesi’nin Vasalları

Harlaw Hanesi -> Harlaw

~ Yerleşim Yerleri ~

Pyke (Kale)
Blacktyde | Great Wyk | Hammerhorn | Harlaw | Iron Holt
Lordsport | Lonely Light | Old Wyk | Orkmont | Pebbleton
Shatterstone | Sealskin Point | Saltcliffe | Ten Towers

~ Toprakları ~

Iron Islands
[/b]


#3

Demir Taht için mücadele eden haneler/krallar arasında en güçsüz gördüğüm, hatta hiç o sınıfa bile almadığım hane Greyjoy’dur. Pyke çok iyiydi ama.


#4

gemiler dengeleri değiştirebilir


#5

O yönden avantajlılar. Ama hala Starklar, Lannisterlar ve Baratheon’lılarla kıyaslanabileneceklerini düşünemiyorum niyeyse.


#6

evet bencede, zaten fırsatçılık yapıyorlar, daha önce ki isyanları bilinir başarısızdır ama bu kez her taraf karışmış durumda ne olacağı bilinmiyor, Starklar için kötü Lannisterlar için iyi durum…


#7

ama sözleri çok süper’Biz tohum ekmeyiz’


#8

“ölen bir daha ölemez ama sert ve daha güçlü olarak yeniden doğar”


#9

önce adam olsunlar


#10

bunu yazdım çünkü genel anlamda bişiyler çağrıştırıyor sanki bulamıyorum…


#11

-Spoiler-
Biz demir adamlarız, ekmeyiz, kimsenin kölesi değiliz, biz bizim olanı alırız! Kurtlarla geçirdiğin vakit seni zayıflatmış oğlum… (Balon Greyjoy)
Hatırlarsan baba beni onlara sen verdin, Robert Baratheon a diz çöktüğün gün, seni yendikten sonra! O zamanda senin olanı alabilmiş miydin !? (Theon Greyjoy)


#12

en nefret ettiğim hane fırsatçı hepsi :slight_smile:


#13

Öldürdükleri adamın üstünden onun eşyalarını çalmaya demirle ödemek denir [ben öyle biliyorum]


#14

Çok boş bulduğun bi hane kendileriyle çok övündüklerini düşünüyorum :slight_smile:


#15

gördüğüm en gereksiz hane…


#16

O değilde theon’un kardeşi olan o abla starkoğullarının başına baya iş açacağa benziyor.


#17

starkoğullarının sevidim bunu stark aşireti


#18

Artık aşiret diyek ,Targeryan aşireti tek başına sade kalıyor bence :smiley: Tully Aşireti, töre kavgalarıda çıkar artık :biggrin:


#19

töre neyi emrederse oo


#20

Tullyoğulları-Tellioğulları :confused: