Greyjoy İsyanı


#1

Temsili Balon Greyjoy’un tuzdan ve demirden yapılmış tacı

İsyanın Baçlangıcı
298AL’da, Robert Baratheon’un Targaryenleri tahtan indirişinden altı yıl sonra, Pyke’ın Lordu Balon Greyjoy, kendini Demir Adaların kralı ve demir tahta karşı çıkarılan isyanın lideri ilan eder.Ona Nagga’ın tepesinde Boğulmuş Tanrıların Rahibi tarafından dalgaların karaya attığı odundan yapılmış taç takılır.Lord Balon Kral Robert’in kurallarının güvensiz olduğuna inanıyordu.Balon soylular arasındaki destekten yoksundu.Robert’in elinde bulunan destekten daha fazlasına ihtiyacı vardı ama o zamanını soylularla görüşerek arkasına almaya çalışarak harcamadı.O savaşa hazırlanmaya tercih etti.

Demir Adamların Saldırısı
Robert’in emrindeki batı haneleri(Starkoğulları, tullyoğulları, lannisterler) toplandı.Lannister filosunun yakılması, Euron ve Iron Fleet’in kaptanı Victarion’ın planladığı Lannisport’a sürpriz saldırı, Balon’un yapmış olduğu bir kaç erken üstünlüklerdir.Bu zafer Balon Greyjoy’a oğlu Rodrik tarafından Seagard’a bir saldırı başlatmasının yanı sıra çevre sahillere de çok küçük yağma şansı vermiş oldu.Ama ilerleyen gelişmeler istenilen gibi olmadı ve Rodrik Lord Jason Mallister tarafından Seagard duvarlarının altında öldürüldü.

Demir Adamlara Karşı Hamle
Robert, üstün numaralarını ve kaynaklarını isyanı bastırmak için kullanmıştır.Stannis Baratheon, Renly Baratheon ve Paxter Redwyne ile kaptanlığını Victorian Greyjoy’un yaptığı Fair İsle kıyılarında önemli bir savaşta ola Iron Fleet gemisini yakaladı ve bozguna uğratrı.Bu olay Robert’in güçlerinin Demir Adalara geçmesine izin veriyordu.Aeron savaş sırasında denizde kaybolmuştu, ele geçirildi ve savaşın geri kalan bölümünü casterly kayalığında geçirdi.Barristan Selmy’nin Old Wyk’e saldırısını idare ediyoren, Stannis kardeşinin adına Great Wyk’nın da yedi krallığa itaat etmesini sağladı.

Topuz Savaşları
Ana muharabe, saldırıyı Robert ve arkadaşı Ned stark komuta ettiği Pyke’taydı.İlk olarak yakındaki Botley Kalesi yıkıldı, altındaki lordsport kasabası gibi, bunlar Pyke saldırısı öncesinde başlatıldı.Robert’in birlikleri kuşatma makineleri ile güney duvarına saldırdı, sonunda orada ana gözetleme kulesi paramparça oldu ve aşağısını çevreleyen duvarların parçalanmasına neden oldu.Burada Balon Greyjoy’un üç oğlundan oğlundan ikincisi öldürüldü.Jorah Mormont’a cesareti için o gün şovalyelik verildi.Kalede savaş çok şiddetli oldu, ama sonunda kale alındı.Balon Greyjoy Demir Taht ve hayatta kalan oğlu Theon için krala bir kez daha sadakat yemini etmek zorunda kaldı.

Sonuç
Balon Greyjoy onun iki en büyük oğlu öldürüldü, teslim oldu ve onun son hayatta kalan oğlu Theon, Stark hanesine rehine olarak gönderildi.Robert zaferini kutlamak için Lannisport’ta muhteşem bir turnuva düzenledi.İsyandan sonra Pyke ciddi hasar gördü ve hemen hemen yeniden inşa edildi.


#2

Deliliğinin sonucunu almış oldu.Gereksiz bir isyandı.


#3

Stannis büyük askermiş beyler.


#4

Saçma ve gereksiz bir isyan . Westeros’un hepsini ( savaşa yarısı girmiş ama olsun ) karşısına almış . Gemilerin var diye her yeri işgal edemezsin . Bir Balon Greyjoy’un sonradan Theon’a öyle davranması çok adiceydi :confused:


#5

Greyjoyların sistem karşıtı insanlar olduğunu biliyoruz ama bu isyan çok gereksizdi.Balon Greyjoy yanına hiç bir müttefik toplamadan isyana kalkıştı.
Ayrıca İsyanın bastırılmasında en başarılı isim Stannis Baratheon ve Jorah Mormonttur.Eddard Stark’ı da unutmamak gerek.


#6

aslinda denizdeki ustunluklerini kaybetmeseydiler kazanabilecekleri bir savasti .Belki karada yenileceklerdi ama denizde butun westeros tan daha ustunduler


#7

Tacı güzelmiş ama.Fırsatcı zaten bunlar güç azalması olunca hemen isyan.


#8

Stannis,Victorian reisin devasa filosunu yenerek Westeros’un en iyi amirali olduğunu kanıtlamıştır.


#9

Victarion ile tekte kapışsalar havada karada alır onu Vic öyle de bi gerçek var. Ayrıca Victarion’un kendisinin de ima ettiği gibi o hata bi kere olur ve bundan da yeterince ders almış olduğu son hamlelerinde belliydi, Dany’le nolacağını bilemesem de döndüğünde Euron’u da egale ederek Westeros’un en güçlü amirali olacağına inanıyorum.


#10

Donanma yonetimini, komutanligi ve teketek dovusten ayirmak lazim. Victarion kuvvetli bir dovuscu olabilir ama zeki ya da ileri goruslu oldugunu soylemek zor. Euron icin tehdit olusturabilecegini sanmiyorum.


#11

Dediğini tam anlamadım ama deniz savaşından bahsediyorsan Westeros’da Stannis Baratheon’un karşısında duracak amiral yok.Victorian’nın donanması çok daha fazla parçadan oluşmasına rağmen ağır bir yenilgi yaşadı.Ayrıca düz bir adam olduğu çok açık,stratejist değil,tüm planlar Euron’a ait.Victorian sadece yağmaları yönetiyor ve başarılıda oluyor.


#12

Valla burada da spoiler butonu gözükmüyor basamıyorum ona ama sen 4. ve 5.kitabı okudun mu ki?

Orada Victarion’un Shields’daki mücadelelerini savaşçılığını; daha sonrasında Meeren’e giderken ki stratejik hamlelerini (özellikle Fair Isle’daki yenilgiye dair flashback yaparak Meeren yolunda doğru kararlar vermesi vs.) ve güçlüğünü iyi izlenimlersen Euron’u devirecek (ki niyeti de bu, bana göre ulaşacak) Stannis’i geçecek Westeros’daki en güçlü amiral olmaya yetecek gücü toplayacak adamdır.


#13

Tartisması bile saçma. Stannis o kadar tecrübeli ve iyi değil denizde. Kesinlikle Victarion en iyisi.


#14

ben demir adamlarla Volantese filosonun karsilasmasini cok merak ediyorum.


#15

Ben Victorian’nın savaşçılığına laf etmiyorum.Kitabı okumak birşey değiştirmez,Victorian zeki biri değil hele Euron’u yenecek biri hiç değil.

Meeren’de neler olacak merak ediyorum.300 parçalık Volantis filosuna karşı 61 gemisi var kazanması zor ama daha önemlisi Euron’un bir planı olmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun,belki Moqorro belkide başka biri Victorian’ı kazıklayacak.Victorian düz bir adam çok zorlama bence onu,elinde sonunda yenilecek çünkü zeka kazanır savaşı

Stannis Baratheon Westeros’un en iyi amiralidir.Tartışmasız


#16

Vallahi taraf olmak istemesem de şahsen Victarion karakterine bayılıyorum ben hem fiziki hem de iç dünya olarak Robert Baratheon vari biri bana göre ve bölümlerini okurken gerçekten çok haz veriyor.

Euron ona güvenmekle hata etti bence istediği kadar planı olsun kendisi Redwyneler ile uğraşacakken borusu ve Dany ile ilgili yaşayacağı gelişmeler sonucu Victarion serinin sonuna kadar yaşayabilecek bi karakter kanımca. 300 parçalık filoya karşı olacağı vs diyorsun da heralde sen de katılıyorsunki öyle veya böyle Dany’nin huzura çıkmadan GRRM’nin onu kesmesi olasılık dahilinde değil. Demekki bi türlü atlatılacak sıkıntılar :wink:


#17

Stannis karada da iş yapar.


#18

Stannis Baratheon demirden bir iradeye sahip.Targaryenların kadim kalesi Ejderha Kayasını fethetti.Tecrübeli!! Greyjoy’ları yerle bir etti hemde çok daha az gemiye sahipti.Demir Donanmayı yenen tek amiral oldu.Victorian ne yaptı peki,Euron’un planlarını uyguladı ve 2 tane kayayı yağmaladı.Çok açık ki Stannis,Victorian’ı donunda sallar.


#19

Bunlar yanlış argümanlar bana göre. Dragonstone alındığında adam gibi kimse yoktu orada yani işi çok kolaydı + Fair Isle’da tufaya düşürüldüğü doğru haklısın fakat adanın arkasında kalan donanması her iki uçtan da sıkıştırılmış durumdaydı yenilgi kaçınılmazdı bunu kendisi de bir hata olarak gördüğünü ve bundan ders aldığını söylüyor. Meeren yolunda da buna uygun olarak strateji belirleyip başarılı oluyor.

Tartışmaya gerek yok bence sen epey Stannis fanatiği olmuşsun anlaşıldı :slight_smile:


#20

daha tam göremedim victorian ları euron ları ama stannis adamdır.greyjoylar candır :smiley: hepsini severim.(seriyi o kadar sevmişim ki sevmediğim karakter,hane yok )