Griler İçindeki Kız "Melisandre'nin Görüsü"

arya-stark
melisandre
jeyne-poole
dance-with-dragons
alys-karstark

Bugün sizinle 5. kitap “Ejderhaların Dansı” ve 6. kitap “Kış Rüzgarları” kapsamında bir kuram çevireceğim. Elbet ara ara kendi yorumlarımı da katabilirim, her zamanki gibi. Eğer 6. kitabın yayımlanan POV’larını okumayan var ise ufak bir spoiler uyarısı yapmam gerekiyor. Başlayalım.

image

"Kardeşini ateşlerimde gördüm, onun için ayarladıkları evlilikten kaçıyordu. Buraya, sana geliyordu. Ölmek üzere olan bir atın sırtında oturan, grilere bürünmüş bir kız. Bunu gün gibi açık gördüm. Henüz olmadı ama olacak.”

Kuşkusuz bu pasajı okuyunca hepimizin ilk aklına gelen SArya olarak, Ramsey ile evlenen Jeyne Poole olduğunu düşünmüşüzdür. Fakat sonraki bölümlerde Alys Karstark ölmek üzere olan bir atın üzerinde Kara Kale’ye geliyor ve sığınma talep ederek kendisi için ayarlanmak istenen evlilikten kaçtığını söylüyordu. Hatta Jon, yanlış çıkan bu kehanet/görü yüzünden Melisandre’ye kızıyor ve “Alys, Arya değil!” diyor ve Melisandre’nin görülerinin de kendisinin de güvenilmez olduğunu vurguluyordu.

Melisandre, Jon’un kendisine güvenmesi için kızı aramaya devam ediyordu ama çok başarılı olduğunu da söyleyemeyiz.

Kız. Kızı tekrar bulmalıyım. Ölmek üzere olan atın sırtındaki gri kızı. Jon Kar, Melisandre’den bunu bekleyecekti, üstelik yakın zamanda. Kızın kaçtığını söylemek yeterli olmayacaktı. Jon bundan fazlasını isteyecekti, zamanı ve mekânı soracaktı. Ve Melisandre bu soruların cevabını bilmiyordu. Kızı yalnızca bir kez görmüştü. Kül kadar gri bir kızdı, ben onu izlerken ufalandı ve rüzgârla savrulup yok oldu.

Melisandre ateşin içine baktığı zaman ölmek üzere olan bir atın üstünde GRİLERE BÜRÜNMÜŞ ve kendisi de GRİ olan bir kız görüyor. Bu yüzden GRİLER diyerek belirgin bir betimleme yapıyordu. Elbette ki Melisandre, Arya’yı hiç görmediği için gördüğü kişinin o olup olmadığını bilemez ama yine de gördüğü ilk kızın Arya olduğuna nasıl kanaat getirdi? Şahsen ben bunu da biraz sorguluyorum. Devam edelim.

Biz Jeyne gelecek diye beklerken gele gele Alys Karstark geldi.

“Lordum, gelmeniz gerek. Özür dilerim lordum. Bir kız bulundu.”

“Bir kız?” Jon, elinin tersiyle gözlerini ovuşturarak doğruldu. “Val mi? Val mi döndü?”

“Val değil lordum. Kız, Sur’un bu tarafında bulundu.”

Arya. Jon dikildi. Arya olmalıydı. “Kız,” diye bağırdı kuzgun. “Kız, kız.”

“Ty ve Dannel, ona Köstebek Kasabası’nın iki fersah güneyinde rastlamışlar. Kral Yolu’ndan aşağı doğru kaçan yabanılları kovalıyorlarmış. Onları da getirdiler. Ama sonra kızı görmüşler. Soylu bir kız lordum, sizi soruyor.”

“Kızın yanında kaç kişi var?” Jon su çanağına gitti, yüzüne su çarptı, çok yorgundu.

“Kimse yok lordum. Kız yalnız geldi. Atı ölmek üzereydi, bir deri bir kemik, topal ve terli.”

Ölmek üzere olan bir atın sırtında oturan gri bir kız. Görünüşe göre Melisandre’nin ateşleri yalan söylememişti. Ama Mance Rayder ve mızrak karılarına ne olmuştu?

Gördüğünüz gibi Melisandre’nin yorumuyla gelenin Arya olduğunu sandı ama gelen Alys idi. Haliyle biz de görünün yanlış yorumlandığını, Melisandre’nin aslında Alys’i gördüğünü sandık zira “ölmek üzere olan at” ve “evlilikten kaçış” noktası birebir tutuyordu. Lakin bir şey eksik, muhtemelen bir çok kişinin gözünden kaçmış bir şey; GRİLER. Görüde grilere bürünmüş kül kadar gri bir kızdan bahsediliyordu ama Alys’in gözleri dışında gri olan bir yeri yok.

Kız, ateşin yanma kıvrılmıştı, kendinden üç kat büyük, siyah, yün bir pelerine sarınmıştı, uyuyordu.

Alys’in sarındığı pelerin “siyah” renkte “gri” değil.

Alys’in bakire pelerini, Gece Nöbetçileri’nin siyah yünüydü. Pelerinin sırtındaki Karstark güneşi, pelerini astarlamak için kullanılan beyaz kürkten yapılmıştı.

Görüldüğü üzere hanesinin renkleri bile siyah ve beyaz ve hiç gri yok. Alys, Jon tarafından biraz Arya’ya benzetilse de gözlerinin rengi dışında “gri” ile ilişkili hiçbir özellik bu kızda yok. Lakin görülerde grilere bürünmüş, kül kadar gri bir kızdan bahsediliyor. O zaman bu kehanet/görünün daha gerçekleşmediğini, Melisandre’nin gördüğü kızın Kara Kale’ye daha ulaşmadığını söylememiz gerekiyor.

Peki, bu kız kim? Aslında ilk düşündüğümüz kişiyle aynı şahıs; Jeyne Poole, yani bizim sahte Arya Stark’ımız. Görünüşe göre Martin bize minik bir oyun oynayarak dikkatlerimizi doğru kişiden yanlış kişiye çevirmek istemiş.

Bu kızın Jeyne olduğundan emin miyiz? İşaretler bunu gösteriyor, şimdi onlara bakalım.

Öncelikle Jeyne’nin kaçtığını biliyoruz ve Stannis’in kızı Jon’a gönderme kararı aldığını 6. kitap POV’undan öğreniyoruz.

“Braavoslu bankacıyı Duvar’a geri götüreceksin. Altı iyi adam seç ve on iki at al.”
“Sürmek için mi,yemek için mi?”
Kral bu laftan hoşlanmamıştı. “Öğleden önce ayrıldığını görmek istiyorum,ser. Lord Bolton her an üstümüze çökebilir, bankacının Braavos’a dönmesi şart.”

Ser Justin bir elini kılıcının kabzasına koydu. “Şövalyelik onurum üzerine yemin ederim.”
“Ah,bir de Stark kızını yanına al. Doğugözcüsüne varmadan önce onu Lord Kumandan Snow’a teslim edeceksin."

Beşinci kitapta Stannis’in ordusundaki atların durumunun ne olduğu ortada; çok fazla soğuk ve yemek kıtlığı yüzünden atları sürüler halinde kesiyorlar. Savaş başladığında da ellerinde çok fazla at kalmayacağı aşikar. Ser Justin de kızı ve bankacıyı Sur’a götürürken yanına fazladan at alma sebebinin dönüş yolculuğunda yemek için ihtiyaç duyacağı atlar olduğu da ortada. Yani Jeyne, sahte Arya’mızın Sur’a ölmek üzerinde olan bir atla varması çok olası dahilinde. Elbette buz gibi havada hastalıklı ve soğuktan donmuş olacağı için vücudunun renginde de bir değişim olacaktır.

Grilere dönüş yapalım. Theon ve mızrak karıları, SArya(Jeyne)'yı kurtarmak için odasına girdiği yerden başlıyoruz.

Elini tuttuğu kızı ayağa kaldırırken Theon’un eksik parmaklarının kökleri karıncalandı. Kürkler yere düştü. Jeyne kürklerin altında çıplaktı, küçük göğüsleri diş izleriyle doluydu. Theon, kızlardan birinin nefesini tuttuğunu duydu. Rowan, Theon’un eline bir kıyafet yığını tutuşturdu. “Onu giydir. Dışarısı soğuk.” Sincap iç çamaşırlarına kadar soyunmuştu, sedir ağacından yapılmış oymalı bir sandığın içinde daha kalın kıyafetler arıyordu. Sonunda, Lord Ramsay’in kapitone yeleklerinden birini ve iyice yıpranmış bir pantolonunu giymeye karar verdi. Theon, Rowan’ın yardımıyla, Sincap’ın kıyafetlerini Jeyne Poole’a giydirdi.

Burada görüyoruz ki Jeyne, Sincap’ın elbiselerini giydi. Peki, Sincap’ın elbiseleri ne renk?

Sincap geri döndüğünde yanında diğer dört kız vardı: Gri saçlı sıska Myrtle, uzun saç örgülü Cadıgöz Willow, kalın belli ve büyük göğüslü Frenya, bıçaklı Holly. Hizmetçi kızlar gibi giyinmişlerdi, kaba yünden yapılmış gri elbiseleri ve tavşan kürküyle astarlanmış kahverengi yün pelerinleri vardı.

GRİ! Kızlar gri renkte elbise giymişlerdi ve Sincap ile kıyafetlerini değiştiren Jeyne de gri elbiseyi giymiş oldu, yani GRİLERE BÜRÜNMÜŞ oldu.

Burnunun ucu donduğu için karardığında ve Gece Nöbetçileri’nden birinin burnunun bir kısmını kaybedilebileceğini söylediğinde her zamanki gibi Jeyne yine ağlamıştı.

Theon kızı son görüşünde bunları konuşmuş, Jeyne’nin burnu soğuk ısırığı yüzünden kaybolma tehlikesinde. Belki bu Melisandre’nin “ufalanıp, rüzgarla savrulup yok oldu.” derken, burnuyla ilgili bir durum olabilir, diye yorumlamış kuram sahibi. Yahut Jon’un Arya için planladığı gibi Braavos’a gitmesi için gemiye koysaydı fırtınada savrulup gidip, kaybolurdu demiş ama bu “kaybolma” meselesinin sadece Melisandre kızı izlerken görünün sona ermesi şeklinde yorumluyorum, yoksa kızın başına bir şey geleceğinden değil.

Özetler isek Alys, evlilikten kaçıyor ve ölmek üzere olan bir atın üzerinde gelen bir genç kız ama gri ile bağdaştırılmış bir şeyi yok, haliyle bahsi geçen görünün Alys için söylenmiş olması pek olası görülmüyor. Lakin SArya(Jeyne) griler içerisinde bir kız olarak, evlilikten kaçıyor ve Sur’a geldiğinde (muhtemelen) atı ölmek üzere olacak. Yani kehanetin/görünün kahramanı Jeyne Poole.

( Okumayanlar için Kış Rüzgarları Theon POV’un Türkçe çevirisi. Theon Greyjoy Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter )

Gayet güzel bir teori olmuş ve gri meselesinde Martin dediğin gibi iyi dikkat dağıtmış. Ben bu Rowan’ı da ilginç buluyorum. Theon’a azar çekmişti. Theon “kış geliyor” dedi ama Rowan ona Lord Eddard’ın sözlerini ağzına alma demişti. Nasıl olur da bir yabanıl bir Stark ı böylesine savunur?

Evet, Yabanılların Ned’e ve ailesine yapılan hareketlere karşı Theon’a bu kadar tepki göstermesini ben de gayet ilginç ve manasız bulmuştum. Teknik olarak ned, onların düşmanı. Gidip onları haklamayı düşünüyordu.

Belki mesele Ned değil de “dönek”, “ihanet” gibi şeylere karşı kötü duygular beslemeleri yüzündendir? Yani Stannis’e de yapılsa tepki verecekleri böyle belki.

Ya orası öyle de sonuçta cidden katı davrandı hadi dönek falan der de hane sözünü ağzına aldırmıyor falan. Bence bi iş çıkabilir ve Rowan göz önüne sokuldu gibi.

Son zamanlarda sanki burası genel bir forumdan daha çok Ayça’nın kişisel bloguymuş, biz de arada yorum yapan takipçilermişiz gibi geliyor :joy:. Helal olsun hocam harbiden forumun en azimli üyesi titrini hak ediyorsun.

Neyse meseleye gelecek olursak ancak bu sefer de düğününden kaçan kısmı çelişiyor. Ben bir yerde söz konusu şahsın Sansa olabileceğini okumuştum. Olabilir bence. Jon’a ulaşmaya çalışırken Ramsay’ın eline düşmesin de.

Acaba kim yazmış ola ki :thinking::joy:

@YeniAy_Ottoman martin bu kadar ayrıntılı hedef şaşırttıktan sonra bana jeyne çıkması çok saçma geliyor. zaten kendisi sahte arya olduğu için mel’in kehaneti direk onu işaret ediyor. bence o grili kız gerçek arya ya da sansa.

Doğru sen yazmıştın :joy:

Yabancı forumlarda da gördüm bu kadın üzerine tartışma ama kimse bir şey çıkartabilmiş değil. Yalnız bir tanesi bu Yabanıllar, Umber’ın kızlarından birini kaçırmadı mı? falan diye sormuş, o kız ya da torunu falan olabilir gibisinden bir öneri atmış ortaya. Yani kız yarı Kuzeyli yarı Yabanıl olabilir, diyor. Mance’in onu seçme sebeplerinden biri bu olabilir, diyor. Bir kuzey hanesinin sözünü bilmesini garipsemiş ama Starklar çok ünlü, onları ve sözlerini bilmeyen yoktur kanımca.

Eyvallah. :smiley:

“düğünden kaçma” değil ama “ona ayarlanan evlilikten kaçma” diyor. Bu evliliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine dair bir bir söz söylemiyor. Alys’e evlilik ayarlamak istediler, o bundan kaçtı. Jeyne’e evlilik ayarladılar, evlendi ama o da bu evliliğinden kaçtı. Sonuç olarak ortada bir “evlilikten kaçma” meselesi var.

Sansa, evli iken evlenemez. Kendini ve yerini ifşa etmeden de boşanma talebinde bulunamaz Yüce Rahipten. Bu olduğu zaman da zaten her şey çok başka boyutlara ulaşır.

“gri” renk, Arya ile özdeşmiş bir renk. Çünkü biliyorsun ki Arya, gri gözlü biri. Sansa’nın LF’den kaçmasını gerektiren bir durumu olmaz, ona çok güveniyor. Dahası “evlilik” meselesine yukarıda değindim. Bunun dışında kaçtığını farz edelim, salak değil herhalde kara yoluyla kuzeye gelmez, deniz yoluyla doğrudan Manderly tarafına geçer. Yani müttefik ve hanesine en sadık olan ailelerden birinin yanına sığınır. Bunun da üstüne Sur’a değil, gitse gitse Kışyarı’na gidecektir, kehanette/görüde “Kara Kaleye” geldiği söyleniyor. Sansa’nın kaçma meselesi olacağını farz etsek bile o iş olana kadar Jon, Sur’dan ayrılır kanımca. Ayrıca griler içinde bir kız olan, Jeyne zaten hali hazırda yola çıkmış geliyor. Havanın şartları yüzünden Stannis ve askerlerinin yaşadıkları ortada, atının ölmek üzere bitap ve hasta şekilde ulaşması çok olağan. O burun da gidici gibi zaten.

Arya da olamaz. Arya ne zaman gelir bilemiyorum ama Jon, Sur’da iken gelse bile ortada bir “evlilik” yok. Aklıma gelmedi değil yani, hani bir ihtimal Sur’a giderken gemi batsa, kalan kısmı at ile gitmeye çalışsa ve at ölmek üzereyken ulaşsa falan dedim ama dediğim gibi “kendine ayarlanan evlilikten kaçan kız” durumu var. Arya’ya uymuyor. Jeyne’e %100 uyuyor.

kendi konumda ki teoriyi yazacağım:
Herkes Gri kız’ın Alys olduğu konusunda hemfikir. Ama; a-gri kızın bir kızkardeş olması.b-kendi düğününden kaçıyor olması (Alys bir düğünden bahsetmemişti).c-gri kız’ın geldiği yolun Karhold’un biraz tersinde kalması-ki bence en önemli ipucu-

“Eğer inatçı lord kumandan izin verirse. Ateşler şu kızın yerini gösterdiler mi?” “Su gördüm. Derin, mavi ve durgun. Suyun üzerinde ince bir buz tabakası oluşmaya başlamıştı. Uçsuz bucaksız, engin bir suydu.” “ Derin Göl(long lake) . Bu kızın etrafında başka neler gördün?” “Tepeler. Araziler. Ağaçlar. Bir geyik. Taşlar. Kız kasabalardan uzak duruyor. Mümkünse, izini kaybettirip avcıları yanıltmak için küçük dere yatakları boyunca at sürüyor.” Çıngıraklı kaşlarını çattı. “Bu durum işi zorlaştırır. Kızın kuzeye geldiğini söyledin. Göl kızın doğusunda mıydı yoksa batısında mı?” Melisandre gözlerini kapatıp hatırlamaya çalıştı. “ Batısında.

cbe08b62a35c67768abd7ba6077c8392f5471d49_1_480x500

Gri kız neden Sansa?:Jon’un kızkardeşi, yakında gerçekleşecek bi düğünü var, Stark renkleri GRİ ve beyaz,ve Vadi’den gelirken Long Lake’in batısından geçme olasılığı çok fazla.ayrıca hikayeyle dizinin bağlanması için güzel bir nokta.dizi de zaten direk Sansa olarak gösterdiler.
@YeniAy_Ottoman jon’un ölümü ve dirilmesi ne kadar sürecek bilmiyoruz. ‘‘hemen dirilir dirilmez ben winterfell’i almaya gidiyom’’ demez heralde.bir süre daha sur’da zaman geçirecek bence.zaten seride zaman farkları olabiliyor. sansa vadi’den kaçarsa peşinde cersei’nin ve muhtemeldir ki baelish’in adamları olacak.hatta ramsay bile peşine düşebilir. gizlenmek zorunda kalacak. zaten alayne olarak pamuklu kıyafetler giyiyor, gri de aşağı doğumlu kızlar arasında çok yaygın bir renk. ya da bir hizmetçi kılığına girebilir. sessiz rahibelere karışabilir.
hem illa sur’a gitmek zorunda mı? (gerçekten soruyorum,sur diyor muydu? ben sadece kendi düğününden kaçan bir kızın bir yerde peşinde ki adamlardan kaçtığını hatırlıyorum.ve jon’un yanına geldiğini. belki de aslında jon’un sur’dan gelip uzun göl taraflarında kurduğu savaş kampı’na gitmeye çalışıyordur. )
hem sonuçta ashford teorisine göre de harry’yle evlenmiyor kendisi. bir şekilde kurtulmak zorunda.
arya’ya gelince yüzsüz adamlar’dan kaçıyor olabilir. en son yine birini öldürmüştü kendi başına. aynı şekilde bir kızkardeş, stark renklerinde ki gri gibi sansa’yla ortak sebepler var. belki de mel jon’a yanlış yorumlamışım derken aslında nokta atışı tutturmuştur. tek sorun: arya yolculuk ederken büyük ihtimalle erkek kıyafetleri giyer. ya da zaten yüzsüz adam olduğu için gayet iyi gizlenebilir. düğünde belki de red wedding benzeri olası bir frey düğünüdür :smile: ya da başka birinin yüzüyle katıldığı herhangi bir düğündür.

Ben de Umber olabilir diye düşünüyorum.

bence asıl nokta,jon’a gelmesi yaa. kız daha yoldayken kızın nereye gittiğini mel ne bilsin.

Dizide Jeyne karakteri bir noktada Sansa karakteri ile birleştirildi zaten değil mi? Kitapta Ramsay ile evlenen ve onun hem psikolojik, hemde fiziksel şiddetine maruz kalan Jeyne idi, dizide bu kişi Sansa oldu. Birde her iki versiyonda da olaylara şahit olan Theon var. Dizide Sansa kaçıp Sur’a gitti, Jon’a sığındı, dolayısıyla kitapta da bunu yapan Jeyne olacaktır :grin:

Olacak değil, oldu diyebiliriz. Stannis yolladı ikisini sura ( :

O kadar net hatırlamıyorum olayları, kim gitti, kim kaldı, kim nerede…
Özetle durum şu : Evet, o griler içindeki kız Jeyne.
:smile:

İşte herkes kızın Alys olduğu konusunda hemfikir değil. :slight_smile: Kız Jeyne, Kışyarı’nda kaçıp geldiği için Karhold’un tersinde gerçekleşmesi kaçışın, çok olağan bir durum. Yani kaçış istikameti bile Jeyne’e uyuyor.

Sansa’nın yakında gerçekleşecek bir düğünü yok, teknik olarak -yanlış hatırlamıyor isem- nişan dahi resmi olarak yapılıp, duyurulmadı. Zaten Sansa, evlenmek için ilk önce boşanmak zorunda. Bunun için de ilk önce kimliğini ve yerini açık edip, Yüce Rahip’e başvurmak mecburiyetinde. Bunu yaptığı zaman zaten bütün her şey altüst olmaz mı? Yani bütün Vadi, onun kim olduğunu bilecek ve başta Royce olmak üzere bir çoğu onu güvende tutmak hatta LF’nin elinden almak isteyecektir. Hele müstakbel nişanlısı daha bir gönüllü onunla evlenmek isteyecektir ama “evli” olması sorunu gibi meseleyi çözmeleri gerektiği konusunda tekrar bir vurgu yapıyorum. Neresinden bakarsan bak bu “kısa sürede” hal olacak bir mesele değil. Kısacası Sansa, evlenmek istemiyor ise evlenmez; evlenmek istiyor ise evlenir boşandığında, esir değil o kız, kaçmak zorunda da değil. Nitekim kuzeyde bir evi olmadığını bildiği için kaçacağı bir yer de yok. Diğer yandan Sansa’yı arayan bir Brienne var, tamam şu an Cat. ile biraz sıkışık bir durumdalar ama Sansa’nın yeri ifşa olduğu an zaten istikametleri orası olur, gider almak isterler kızı. Kısacası Sansa asla ama asla tek başına kuzeye dönemez, dönmeye çalışmaz. Nereye gidecek? Tek başına o devasa yolu, soğuk, kış ve vahşi yollarda Sur’a ulaşabileceğine mi inanacak? Arya olsa neyse, kızın gözü kara ama Sansa daha narin ve böyle bir risk almak istemez haklı olarak. Armasının renginde gri kurt olması da onu %100 GRİLERE BÜRÜNMÜŞ bir kız yapmaz, sonuçta gri kıyafet vurgusu ve yüzünün kül gibi gri olduğu vurgusu falan var.

Ayrıca dizi/seri meselesinde; Duygu yazmış gerçi ama tekrar edelim. Zaten dizide iki karakter yer değiştirdi, Arya’nın rolü de silindi. Kışyarı’na gidip Ramsey ile evlenen Jeyne iken Sansa oldu; kaçan Jeyne iken Sansa oldu ve doğal olarak da Sur’a giden de Sansa oldu. Haliyle kitaplarda da Jeyne olacak, olacak ki Jon, Arya’nın hiçbir zaman bulunamadığını öğrensin ve güzelce bir delirsin. :smiley:

Sur mu diyor? Asıl nokta Jon’a gitmesi.

İngilizce aslı şöyle: “I have seen your sister in my fires, fleeing from this marriage they have made for her. Coming here, to you. A girl in grey on a dying horse, I have seen it plain as day. It has not happened yet, but it will.”

“Buraya, sana geliyor.” Melisandre açık seçik, kaçan kızın Sur’a doğu geldiğini görmüş. Hatta evlilikten kaçtığını da görmüş. Hatta onun Arya olduğunu düşünmesine neden olan başka işaretler de görmüş. Aksi halde görülerinde at üzerinde gördüğü her kızı Arya ve Jon’a geliyor sanır, gibi bir durum olur.

Arya meselesinin de olamayacağını söyledim. Ortada bir “evlilik” yok. FM’nin onu zorla evlendireceğini düşünüyor isen o başka. :smiley:

Kısacası kız kesinlikle Jeyne, Arya yahut Sansa olması olası bile değil. Martin dalga geçmiş bizimle. :stuck_out_tongue:

@Starkgaryen Stannis gönderdi kızı, Theon ile değil ama şu şövalyesi ve bankacı adamla birlikte. :slight_smile:

Bu kız son saldırı öncesinde de Sur’u tırmanıp geçmiş ise(Sincap gibi) o zaman Umber’ların kalesi Sur’a en yakın mekan, Hediye’yi geçince onların topraklarına giriyorsun. Kolayca iletişime bile girmiş olabilir. Varsa bu kızda bir şey çıkar kokusu ama bir numara yoksa neden böyle bir ayrıntı eklenmiş ki? Yani Yabanıllardan duymak bu şekilde sözler, garip geliyor.

Hem Rowan daha öne çıkıyor gibi geldi bana hep. O mızrak karıları arasında daha çok Rowan geçiyordu sanki. Aynen boşa eklenecek bir detay değil.

Evet, Theon’a yanaşıp bilgi almaya çalışan vs. hep bu kızdı, diğerleri çok görünmüyor.

Yok benim demek istediğim, Ramsay kıza işkence ederken Theon tüm bunlara şahit oldu, orada bir paralellik var.

Tamam, ben ona demedim. :joy::joy::joy:

şuna cevaben :smiley: