GRRM - 2007 Yılı Söyleşileri

• Bir sene önceki söyleşide ifade ettiği “Cersei-Dany paralel” meselesini şimdi anladım. Kargaların Ziyafeti ve Ejderhaların Dansı aslında tek bir kitap idi ve bazı şartlar yüzünden hikayede genişleme vb. olarak ikiye bölündü ve doğal olarak bazı sahneler de yeniden yazıldı. GRRM, bu olayda en çok Cersei ve Dany arasında çizdiği parallel sahneler yüzünden yas tutuyormuş. Ekleme imkanı olmamış anladığım kadarıyla. Üzücü olmuş gerçekten, görmek isterim.

• Doğrudan kitaplarla ilgisi yok ama eklemek istedim. 2007 yılına gelindiğince HBO ile dizi anlaşması yapılmış durumda; o sene içinde yazın pilot bölümü çekmeye başlayacaklarmış ve GRRM, HBO olduğu için mutlu olduğunu ifade ediyor. Eklememiştim ama geçmiş yıllarda da dizi/film uyarlaması soruları sorulmuş ve GRRM’in gönlünde yatan kanalın HBO olduğunu birkaç kez öğrenmiştik. Sanırım D&D’nin en büyük ayartıcı özelliği HBO’yu GRRM’e sunması oldu, bu yüzden kabul etmiş olsa gerek. Cersei karakteri için Nicole Kidman’ı istermişti ama ona benzer erkek oyuncu yok diye pek mümkün görünmediğini düşünmüş (Çok emin değilim ama başka bir yerde de Tazı karakteri için Ron Perelman’ı düşündüğünü ifade etmişti sanırım). Söyleşilerden birinde D&D ile katılmış, onların sözlerine katlanamadığım için geçtim ama GRRM’in ifade ettiği bir cümleyi çok ironik buldum; Dan ve David’in önünde kalmam lazım; dizi, kitapları yakalarsa bu çok utanç verici olur(ne yakalaması, geçti, geçti!).

• Ejderhaların Dansı’nda yeni bir POV karakteri göreceğimizi söylemiş ama kim olduğunu ifade etmemiş (Melisandre) ama bu eklenecek son yeni POV karakteriymiş ve bundan sonra da POV listesini azaltmaya niyetli ki önceki yıllarda da bir sürü POV karakterini öldüreceğini ifade etmişti, sanırım 9’a indirmek gibi bir niyeti vardı.

• Ejderhaların, geleneksel betimlemelerin aksine, 2 ayağı olmasını tercih ettiğini çünkü kanatlı hiçbir hayvanın dört ayağının olmadığını ifade ederek geleneksel betimlemelerin onu, bu yönden rahatsız ettiğini söylüyor. Ejderhalar zeki ama Tolkien’in ejderhları gibi konuşmaya falan başlamayacaklar. Targaryenler “ateş ve kan “ ile yönetiliyor ve bu, ejderhaların temsil ettiği şeydir.

• Cersei ve Daenerys, paralel karakterler olarak tasarlanmıştır; ikisi de erkek egemen bir dünyada bir kadının nasıl yönetebileceğini farklı yaklaşımlarla keşfetme sürecindedir.

• Gölge kedilerin boyutu, kaplan ve dağ aslanlarının arasında bir şey.

• Kitap… 1991 yılında çalışmaya başladım. Aslında ilk başta bir bilim kurgu romanı üstünde çalışıyordum, o sıralar Hollywood’da çok fazla iş yapıyordum ve yaz aylarında boştum, o dönemlerde kitaplarımı yazıyordum. 70-80 sayfa yazdıktan sonra aklımda GoT’un ilk bölümü olan “karda kurt yavrularını bulma” sahnesi canlandı. Bu yazma konusunda büyük bir dürtü verdi ve ben de ertesi gün bunun üzerine çalışmaya başladım, mevcut çalıştığım romanın bir parçası değildi ama kağıda dökmek zorundaydım. Sonraki bölümün de ne olacağını bildiğimi fark ettiğimde bir zaman sonra bilim kurgu romanı unutup tamamen bunun üstünde çalışmaya başladım. Bir noktadan sonra 3 ya da 4 bölüm sonra Westeros’un ilk adımı olan haritamı çizdim(ilk versiyonu). Böylece dünya ve hikaye beraber yan yana büyüdü.

• GRRM, kendini Lord Byron tarzı klasik bir romantik olarak tabir edebileceğini söyledi.

• Buz ve Ateş Şarkısı’nda Westeros dünyasının en göze çarpan yönü, mevsimler; mevsimlerin uzun ve rastgele doğasıdır. Mevsimlerin neden böyle olduğunu anlamaya çalışan okuyuculardan yıllar boyunca bir dizi hayran mektubu aldım. Uzun teoriler geliştiriyorlar: belki de çok yıldızlı bir sistemdir ve eksenel eğim nedir, ama şunu söylemeliyim ki, “İyi deneme çocuklar, ama yanlış yönde düşünüyorsunuz.” Bu bir fantastik seri. Sonunda hepsini açıklayacağım ama bunun bir fantastik açıklaması olacak. Bilim-kurgu açıklaması olmayacak.

• WT: Bir fantezide, hikâyenin bilimsel değil doğaüstü veya efsanevi bir çekirdeğe sahip olması gerekir.

GRRM: Evet, doğru, kesinlikle.

• Kahramanlar ve kötü adamlar kavramı George’un görüşüne göre yanlış bir ikiliktir. Gerçek insanlar iyi ve kötünün bir karışımıdır.

• Tüm karakterler tehlikede.

• Kitaplarda görünürde (kanlı canlı görünen bir) tanrı olmayacak ve okuyucu tanrı olup olmadığına kendi karar vermek zorunda kalacak.

• Kitaplar bittikten sonra, Robert’in İsyanı’nın o kadar ayrıntılı bir açıklaması olacak ki bir tanıtım/gösteri gerekli olmayacak veya en azından çok az şüpheye sahip olacağız.

• Panelin bir noktasında GRRM, birçok fantezi hikayesinde çeşitli ırkların tek bir kişilik tarafından nasıl tanımlanmasını beğenmediğini söyledi; yani tüm orklar kötüydü, tüm elfler akıllı vb. Şeyler; oysa, bir ırk içindeki çeşitli kişilerin farklı kişilikleri, bakış açıları vb. olması daha gerçekçi olur. Bazı kıvrak zekâlı izleyiciler ona bu fikrin kendi kitaplarında Ötekilere nasıl uygulandığını sordu, " Buna cevap vermeyeceğim. " dedi. (GRRM, aşk olsunnnn. :slight_smile: )

• GRRM, tüm Stark çocuklarının warg olduğunu söyledi. Diğer şeyleri de warglayabilirler ama Bran, bu konu üstünde çalışan tek Stark.

• Ejderhaların Dansı’nın A kısmı (ilk kısmı) aslında 2005 yılında bitmiş; Kargaların Ziyafeti bittiğinde de elinde kısmen bitmiş ikinci bir kitabı varmış. Kısmı bitmiş kitabı tamamlamam umduğumdan daha fazla sürdü, diyor.

• Sansa’nın Tazı sahnesini yanlış hatırlaması tekrar sorulmuş. “Bir yazım hatası değil. Bu bir şey! [Gülüyor] “Güvenilmez anlatıcı” buradaki anahtar kelime. İkinci sahne Sansa’nın düşüncelerinden. Ve bu onun hakkında psikolojik olarak ne gösteriyor? Bu şeyler hakkında ince olmaya çalışıyorum.”

• Arya, kurdunu geri alacak mı sorusuna “okumaya devam et, kendin öğren” cevabı geliyor, her zaman ki gibi(kitabı bitir de öğrenelim okuyup).

(SON)

3 Beğeni

Bu adam niye bu kadar agresif :sweat_smile:

Söylerken agresif değildir de çevirirken vs. öyle hava geliyor olabilir. Sanal ortam sonuçta, kelimelerin ruhu yoktur. :slight_smile:

O üzerinde çalıştığı kitap -Avalon- çıkmadı sanırım. O derece kafasından atmış :joy:

Ben Robert Baretheon sesiyle okuyorum belki ondandır

Başka ne isterim ki zaten…

Bu mesele zaten herhalde bir çok okuyucunun öncelik sırasında…

Atsın lütfen, bir de onu yazmaya falan kalkmasın.