GRRM "Joe" Söyleşisi Dublin 2019

image

Kendisinin son yayımlanan söyleşisi "We could have gone for 13 seasons" - George R.R. Martin on Game of Thrones, writing, and the future | JOE is the voice of Irish people at home and abroad burada.

JOE: Asoiaf bir çok mit ve tarihe dayanıyor. Herhangi bir İrlanda tarihi yazınızı etkilendi mi?

• Sanmıyorum. Sorun şu ki İrlanda tarihi hakkında hiçbir şey bilmiyorum yoksa memnuniyetle faydalanırdım. Benim özellikle ilgilendiğim Orta Çağ, İngiliz ve İskoç tarihi. İngiliz fetihinden önce İrlandalı Ortaçağ tarihi hakkında iyi bir kitap varsa - Strongbow’dan önce - henüz denk gelmedim. Bir sürü kral olduğunu biliyorum ve birbirleriyle çok savaştılar.

JOE: Ya Westeros haritasının ters çevrildiği iddiası, bu doğdu mu?

• Evet, öyle. İlk olarak bu şekilde başladım; İrlandayı ters çevirdim. Parmakların, Dingle Yarımadası olduğunu söyleyebilirsin. Kuzeyi ise kendim uydurdum.

JOE: Dizide, yazarken karakterlerden birini en iyi şekilde yansıtan ya da tam gözünüzde canlandırdığınız gibi olan bir oyuncu var mı?

• Bu zor bir soru çünkü bana en sevdiğim çocuğumun kim olduğunu soruyorsun. Hepsi harika. Biliyorsunuz, seçmesi en kolay olanı - en zorunu çıkarmasına rağmen - Tyrion oldu. Peter Dinklage dışında asla kimseye bakmadık. Bu rol için başka kimse için görüşme yapmadık. Onu gördüğümüz an, dışarı çıktık ve Peter Dinklage’ı bir teklif yaptık. Şimdi, Peter fiziksel olarak Tyrion’a pek benzemiyor çünkü Peter yakışıklı bir adam ve Tyrion kesinlikle değil. Peter ayrıca, kitaplarda açıklandığı gibi, Tyrion’dan daha uzun boyludur ancak muhteşem bir Tyrion olmuştur. Dünyadaki milyonlarca insan için, her zaman Tyrion Lannister olacak. Rolü ve rolüne getirdiği her şey mükemmeldi. (Kesinlikle katılıyorum. :slight_smile: )

JOE: Önceden söylediğinize göre Kırmızı Düğün yazması en zor bölümdü. Yazmaktan çok zevk aldığınız bir bölüm ya da pasaj var mı?

• Pasajlar var. Onları yazmayı sevip sevmediğimden emin değilim ama iyi çıkmışlarsa, onları yazmayı çok sevdim! Yazmak, benim için hep bir mücadeledir. Her zaman yazdıklarımdan nefret ettiğim pasajlarda ‘bu saçmalık! Neden biri böyle olur ki?’ dediğim aşamalardan geçiyorum ama nihayet onu sevdiğim bir şekle soktuğumda, aşırı ters uca doğru savruluyorum.

• Bu bazen, kalıcı bir izlenim bırakacağınızı düşündüğünüz şeyler olmayabiliyor. Büyük anlar değil. Manzara açıklaması gibi bir şey olabilir ve hakkını vermeye çalışmak için çok zaman harcıyorum - sizi o dağ geçidine ya da bataklığa sokmak için. Bu muhtemelen eleştirmenlerin veya insanların fark edeceği bir şey değildir. Yani kimse çıkıp gelip de bana ‘bataklığı tarif etme şekline bayıldım!’ demedi ama siz, o bataklığı ve havayı koklayabiliyor, görebiliyorsanız; karakterle birlikte oradasınızdır ve bu, benim için yazma sanatıdır.

JOE: İdeal yazma süreciniz nasıl? İsteyen birçok yazarın sizin seviyenize ulaşmak için neyin gerekli olduğunu merak ettiğine eminim.

• Her yazar için farklıdır. Her yerde ve her zaman yazabilen arkadaşlarım var. Eğer yarım saat ya da bir saatleri varsa, orada oturup yarım sayfa yazabiliyorlar ama ben, bunu yapamıyorum. Tüm güne ihtiyacım var - tercihen çok fazla zaman, en az iki hafta boş vermeyeceğim ve rahatsız edilemeyeceğim yerde - kendi yerimde olmam gerekiyor.

• Geçmişte trenlerde, otel odalarında ya da uçaklarda yazmayı denedim ama olmadı, bende işe yaramıyor. Kendi yerimde, çalışma odamda olduğum zaman yazabiliyorum; Batıdiyar’a gidip, o karakter olabiliyorum. Benim ihtiyacım olan bu.

• Bu tecriti bozan ve beni bu sürecin dışına çıkaran şeylerden hoşlanmıyorum. Sabahları en iyi işimi yapıyorum. Erken kalkıp bir kahve içip çalışmaya başlarım. Saat 16: 00’da bir randevum olsa bile, bu beni saat 11’de rahatsız edecek. Saat 16: 30’da randevu almak için saat 15: 30’da ayrılacağım bilgisi beni mahveder. (Ne demek istediğini anlıyorum, aynı şekildeyim tontoş.)

• Kulağa korkunç geldiğini biliyorum çünkü diğer yazarları görüyorum ve onlar “Sarhoş olduğumda ya da batan bir gemide yazabilirim” gibi bir şey gibi görünüyorlar - peki, o ben değilim.

JOE: Dizi sona erdiğinde, bu konuda ‘karışık hisleriniz olduğunu’ söylediniz, çünkü ideal bir dünyada daha fazla sezonla devam etmesini istediniz. Şu anki hisleriniz neler çünkü o zaman hayatınızın bir bölümünün (TV şovları) sona erdiğini bilmek garip olmalıydı ama Westeros’ta anlatacak çok daha şaşırtıcı hikayeleriniz var.

• Evet, kitaplarımı bitirmeliyim. Yıllar önce söylediğim her şeyi söyledim. Kitaplarda hepsini dahil etselerdi, sekiz yerine 13 sezon geçirebileceğimiz kadar materyal vardı. Gerçekten, yedi buçuk mevsim yaptık çünkü son iki sezon kısaldı.

• Karar, dört beş yıl önce Quentyn Martell, Lady Taşkalp ve Genç Griff gibi karakterleri eleyerek verildi. Tüm bu alt noktaları kaldırdığınızda bu, bir şeyleri basitleştirdi ve olduğu yerde sonlandırdı.

• Kim bilir? Belki de bu doğru karardı. Dünyanın en popüler televizyon programı ile kavga edemezsin, ama kitaplarım var ve devam ediyorum. Çok yavaş olduğumu biliyorum ama sonunda oraya gideceğim.

JOE: Game of Thrones’in başarılarının ana ürünlerinden biri, yeni hayranlarınızın Dying of the Light ve The Thousand World serisi gibi eski romanlarınızı keşfetmeleridir. Bu memnuniyet verici hissediyor musunuz?

• Burada İrlanda’da, Limerick’te çektiğimiz Nightflyer vardı. Ne yazık ki, bununla devam etmemeye karar verdiler ki bu hayal kırıklığı yarattı. Ancak, bu TV’nin doğasıdır.

• Gelişimin çeşitli aşamalarında birçok işim var. Sandkings, The Ice Dragon, Wild Cards ve elbette, kasım ayında çıkardığım Targaryen tarihinin kitabı olan Fire and Blood’dan faydalanılmış bir Game of Thrones yan dizisi geliştiriyoruz.

JOE: Yan diziler nasıl gidiyor? Birkaç ay önce işlerin iyi gittiğini söylediniz ama o zamandan beri Jane Goldman’ın ilk bölünü çekmeye başladığını düşünüyorum. Bu iyi haber olmalı?

• Jane Goldman’ın şovu Belfast’ta tamamlandı. Onu az önce Londra’da gördüm, post prodüksiyonun derinliklerinde. Muhtemelen Eylül ayı başında bir bölüm(pilot) görmeyi umuyorum.

JOE: Ve halihazırda masada üç yeni dizi daha olduğunu söylediniz?

• Onun (Jane) dizisini, bir olarak sayıyoruz. Diğer ikisi hala yazım aşamasında.

JOE: Yıllar önce DD, uyarlama için sana geldiğinde birlikte öğle yemeğine gidip Jon Snow’un annesinin kim olduğunu sorduğunla ilgili hoş bir hikaye vardı. Jane için de aynısını yaptın mı?

• Haha. Hayır yapmadım. Jane’in dizisi, GoT’un zamanından 5.000 yıl önce gerçekleşecek. Bir şekilde, Jane’in dizisi kitaplara dağılmış sekiz rastgele cümleye dayanıyor! Gerçekten masaya çok şey getirdi.

• Santa Fe’de birkaç kez buluştuk ve LA’da, diziyi yapmak için yola çıkmadan önce dizi hakkında uzun tartışmalar yaptık, ancak bu dizi için yolunda sadece birkaç yol gösterici şey vardı. Gerçekten masaya çok şey getirdi. Sanırım Andalların gelmesinden önce.

• Artık bunun hakkında konuşamam, çünkü HBO’nun kedi yavruları olacak! Çok gizliler. Spoiler olabilecek bir şey vermek istemiyorlar.

JOE: Arka kataloğunda uyarlamak için mükemmel malzemeler var. Neye dalmak ve uyarlamak istersiniz - şimdi HBO ya da başka bir stüdyoya değil - ama ne yapıldığını görmek isterdiniz?

• Ateş ve Kan’daki materyallerden herhangi biri. Orada yapmak istedikleri takdirde 20 roman ve en az bir düzine TV şovu var. Ateş ve Kan 2’de de eşit miktarda olacak.

• Yazdığım her şeyle ilgileniyorum. Arya’yı Bravos şehrinde takip ediyordum ve bu gerçekten ilgilendiğim bir ortam. Yükseklikte bir Venedik veya Cenova gibi çünkü farklı bir dinamik. Tarihin farklı bir yönü var çünkü krallar ve prensler yerine tüccarlar ve ticaret ile daha çok ilgileniyor. Dünyayı denizlerde keşfetmek, bu bir roman için harika bir arka plan olabilir.

• Gün içinde yeterli zaman yok, yıl içinde yeterli gün yok ve eskisi gibi genç değilim! Bütün bu hikayeleri anlatmak için zamanım olacak mı? Umarım yaparım.

(Gereksiz ve uzun olduğunu düşündüğümden 2 soru-cevabı çevirmedim, çok ilgi çekici bir şey yoktu zaten. İlgilenen olursa son 3 sorudan ilk ikisini çevirmedim.)

7 Likes

Daha yazım aşamasında da olsa kesin olarak var olduğunu bilmek guzel

Bunu Corlys veya Elissa için yan hikaye ipucu olarak kabul etmek istiyorum ama bunu yaparsam hayal kırıklığına ugrarim

1 Like

Umarım spin off projeleriyle daha yakından ilgilenir. Tabii Kış Rüzgarları aksamayacaksa. Çeviri için teşekkürler.

3 Likes

İlk dizi için senaryoyu halletti zaten, dizilerden biri Ateş ve Kan’a dayandığı için bitirmesini istemişler yoksa yazmak aklında yokmuş.

@ElissaFarman O istiyor aslında ama HBO şimdilik daha ilgi çekeceğini düşündüğü şeylere odaklı görünüyor.

1 Like

Röportajını genel olarak çok sevdim söyledikleri çok açıklayıcıydı bir çok açıklamasına göre ve ilk kez samimi geldi.

Umarım ortaya güzel şeyler çıkartmjşlardır

2 Likes

Öyle olduğunu umuyorum, başrol için değil ama kalan oyuncularla ilgili ve sızan birkaç fotodan kıyafetlerle ilgili bazı şüphelerim var ama bu şekilde karar vermek de sağlıklı bir şey değil, bekleyip göreceğiz inşallah.

1 Like