GRRM Kimden Bahsediyor?

Selamlar,

GRRM Soru- Cevap (İng)

Bu başlıkta GRRM’in söyleşisi sırasında söylediği bir söz bir çok okuyucunun bir soru sormasına sebep oldu. Sözü aynen paylaşıyorum. 5 yıllık zaman atlaması konusundaki soruya verilen cevap:

"And there is no gap anymore. “If a twelve-year old has to conquer the world, then so be it.”

“Zaman atlaması yok. Eğer 12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun.”

Bilmeyenleriniz için; GRRM, 5. kitap sonrası 5 yıllık bir atlama ile 6. kitaba geçmeyi düşünüyordu ama zaman içerisinde bu yıl atlamasının hikaye ve karakterler açısından (benim yorumlamamla) boşluk/mantıksızlık/saçmalık yaratacağı için vazgeçmiş durumda. Çünkü takdir edersiniz ki 5 yıl boyunca Ötekiler hiçbir şey yapmadan oldukları yerde kalması; Cersei ve tayfaların hiçbir şey yapmadan öylece kalması(sanki zaman donmuş gibi) falan biraz saçma bir durum oluşturacaktı. Sanki bir tiyatro sahnesi izliyormuşuz da oyuna 5 yıl ara vermiş gibi… Bu yüzden bu düşünce iptal.

Şimdi ister istemez şu soruyu soruyoruz. “Grrm, neden 5 yıllık bir atlama gerçekleştirmek istedi?”

Buna kesin bir cevap vermek, bu şekilde zor ama yazarın söylediği şu yukarıdaki sözü işe katar isek bize niyetini açık etmiyor mu?

Beş yıllık atlamayı x karakterinin yeteri derecede büyümesini beklemek için planlamıştı ama yukarıdaki bahsettiğim sebeplere bundan vazgeçti. Bu yüzden “12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun!” diye bir cevap verdi.

Asıl soru şu; kim bu 12 yaşında dünyayı fethedecek kişi? Elbette burada ciddi manada bir dünya fethinden bahsetmiyoruz diye tahmin ediyorum ama büyük bir şeyden bahsediyoruz… 12 yaşında olan yahut 6. ve 7. kitapta olacak/olması yakın olan karakterler şunlar.

Arya: 11 yaşında(5. kitapta)

Myrcella - 9 yaş

Shireen - 11 yaş

Bran - 9 yaş

Podrick - 10 yaş

(Yaşlar konusunda yanlışlık varsa düzeltin, lütfen. Bu yaş meselesini asoiaf sitesinden aldım, orada da aynı konu tartışmaya açılmış, hoşuma gitti.)

Sizin de seride görünen ve yaşı 12 olan yahut bir iki kitap sonra olacak/olması muhtemelen karakterler varsa söyleyin, ekleyeyim.

bence genel söylenmiş birşey
çünkü seride bir karakteri diğerinden ayırmak imkansız mesela Dany 13 yaşında başladı oyuna, jon 14 . 12 yaştan çok mu farklı karakterleri seçtiğini düşünmüyorum ben açıkcası ve yukardaki Arya ve Brann hariç diğerlerinin dünyayı feth etmek deniyor, yapacağını sanmam

Konuya genel yaklaş; 5 yıllık atlama yapmak istiyor ve bahsettiğim sebeplerle vazgeçiyor. Lakin bu 5 yıllık atlamayı bir karakteri için istediği aşikar.

Dany şu an 15 yaşında ve muhtemelen 6. ve 7. kitapta 16 hatta belki 17 olacak. Ne planladı ise onun için yapması için yeterli bir yaşta; sonuç olarak evlendi, düşük yaptı, ejderhaları oldu, mucizeler yaşadı, kraliçe oldu ve yönetiyor. Yani böyle bir karakter için 5 yıllık atlamaya gerek yok.

Keza aynı şey Jon için de geçerli; Dany’den de bir yaş büyük ayrıca.

Haliyle Jon ve Dany hatta onlardan yaşça daha büyük karakterler (Jaime, Tyrion ve Cersei) dışında yaşça küçük karakterlere odaklanmamız gerekiyor.

Fecr’e katılıyorum. Seri sonunda tahta geçecek olan insan eğer bizimkilerden birisi olmayacaksa bile tıpkı sızan senaryoda olduğu gibi asıl kazananların ölümden sonra taç giydirilen birisi olur. Yani dünyayı fethetme olayı yok.

Burada da buna uygun kimseyi göremiyorum. Muhtemelen öylesine söyledi yani 14 yaşında falan da olabilir ve tabiki de karga reyizdir başka kim olacak.

Tahta oturacak kişi olarak niye bakıyorsunuz ki olaya? Sizin için dünya fethi bu mu?

Asıl soru şu; kim bu 12 yaşında dünyayı fethedecek kişi? Elbette burada ciddi manada bir dünya fethinden bahsetmiyoruz diye tahmin ediyorum ama büyük bir şeyden bahsediyoruz…

tahta oturacak kişi olarak bakmıyorum genel olarak bakıyorum örneklerimden yanlış anlaşılma olmuş
ben olsam zaman atlaması yok derken böyle bir örnek verirdim

Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Şimdi şöyle söyleyim, benim demek istediğim orada 12 sayısını rastgele söylemiş olabileceği yönünde. Yani illa 12 yaşında değil ama gene de dünyayı fethetmek için yeteri kadar büyük değil 14 15 gibi. Ha fethetmek derken belki bir ihtimal tahta geçmeyi de kast etmiş olabilir. Ancsk bu durumda da illa o eylemin gerçekleştireni olmasına gerek yok. Yani bunu kast etmemiştir. Öte yandan Jon ve Dany’nin yaşları her ne kadar evren için biraz daha büyük gibi de olsa hala daha bayağı küçükler. Selyse Şura geldiği zaman Jon’u görünce şaşırıyor genç olduğunuzu duymuştum ama bu kadarını tahmin etmemiştim diyor. Yani benim görüşüm 12 yaşının doğrudan bilgiyi değil biraz mecazi anlamı temsil ettiği yönünde.

Ancsk gene de sizin dediğiniz gibi direkt 12 yaş da kast edilmiş olabilir eğer öyleyse adaylar içindeki en güçlü isim kesinlikle Brandon. O büyü güçlerinin sınırlarını bilmiyoruz geçmiş efsanelerde kara parçalarının yok edildiği, ağaçların yürütüldüğü konuşuluyor. Zaten asıl olay olan ötekilerde oynayacağı rol muhtemelen bayağı güçlü olacak. Bir de Brandon’un Amcamızın ilk tasarladığı karakter olduğu meselesini de aklımıza getirin. Ayrıca o büyü gücü sayesinde pek çok şeyi öğrenebileceğinden ve fiziki anlamda ciddi şeyler yapabileceğinden dolayı 12 yaşında bir çocuğun tahta geçmesi de sırıtmaz.

Ben tam olarak taht meselesi olduğunu sanmıyorum… Yine de mesele taht oyunlarının içinde gibi… Söylediği söz “fethetmek” ama Bran daha çok “kurtarıcı” rolünü üstlenecek gibi görünen biri. Lakin taht oyunlarından da de uzak biri… Yine de yazarın bu konuda daha fazla şey söylemiş olması güzel olurdu.

Kurtarıcı, mesih, Azor Ahai, kral, cennetteki kral… bunların hepsi kolayca aynı kapıya çıkarılabilecek şeyler.

Ben Dayne lerden atak bekliyorum Ashara’nın çocukları filan-belki bir Arthur daha- birinin Dawn’ı taşıması gerekiyor bence,büyük bir orduya Liderlik ettiğini görebiliriz 16 yıl sonra ortaya çıkacaksa bu kadın boşuna çıkmaz bence

Ashara? Çocuğu olduğuna dair kesin bir bilgi yok. Lakin öldüğü konusunda benim de şüphelerim var. Aslında Ned Dayne’nin halası dediği kişi Ashara’nın kızı olabilir mi? diye soran var, bugün gördüm. Dayne’lerin en genci ama yaşı bilinmiyor; Beric ile nişanlanan.

Tüm dünya derken bence Westeros’u kast ediyordu ve şu an tüm westeros’u almak isteyen kişiler;
-Cersei
-Dany
-Euron
-Aegon
-Stannis
ve baktığımızda yaşı küşük olan sadece Dany(16) ve Aegon(18-19) var ki ben bu kişinin kesinlikle Dany olduğunu düşünüyorum. Ayrıca tahtı en sonda Aegon alırsa kitapların hepsini çöpe atarım yani o kadar demir taht talibi arasından son kitapta giren birisi alırsa… Ayrıca yazar orada mecazen söylemiş bence…

Doğru bir karar olmuş. Luke Skywalker’da olan Episode 4 çömez, Episode 5 çömez, Episode 6 MASTER JEDİ gibi olurdu. Ama insan merakta etmiyor değil ya. Belki bu yüzden gecikmiştir The Winds of Winter.

bu kadar yıl içinde evlenmiş olabilir belki-hatta evlilik yoluyla daha zengin ve güçlü olarak dönebilir- ben zaten ihtimalden bahsettim öyle bi çocuktan hiç bahsetmiyor yazar ama Dawn’ı birisi taşımalı ve Jon’un yanında güvenilir ve ona arkadaşlık edebilecek insanlar olmalı herkes Ned’le Robert’in arkadaşlığından bahsediyor ama rhaegar ve Arthur un arkadaşlığı da çok iyiydi bence jon’un da bir arthur’u olsa çok iyi olmaz mı biliyorum biraz ütopic ve fanfic gibi ama en başta da dediğim gibi ben -yazarın özene bezene yarattığını düşündüğüm-Dayne hanesinin herşeyi tepetaklak edecek bir atakla seriye gireceğini düşünüyorum o kızın adı da Alyria ydı tüm dayne çocukları A yla başlayan isimlerle isimlendirilmiş eğer Ashara’nın Ned’den olan kızı olduğunu zannetmiyorum bence ashara’nın oğlu olmuştu yaşıyordu ama gümüş saçlı ve mor gözlü olduğu için-targaryen diye öldürülmemesi amacıyla- ya da Ashara piç diye adlandırılmasını istemediği için ya da rahatça yanına alabilmek için böyle yalan uydurmuş olabilirler

Dawn’ı Ned Dayne taşımaz ise onun oğlu yahut yeğenlerinden/kuzenlerin ve onların çocuklarından biri taşıyabilir. Bazen bir iki nesil atlayabiliyor kılıç, bu olan bir şey. İlla şimdi biri taşımalı diye bir şey yok, asıl Arthur ölmeseydi daha mutlu olurdum.

Ashara’nın Ned’den çocuğu oluyor da neden Targ renkleri taşıyor, anlayamadım? Tamam, bu ailede mor gözlü yahut gümüş saçlı tipler var ama yazarın söylediğine göre bunun Targ Hanesi ile hiçbir bağı yok; yani şöyle de bir örnek vermişti sanırım; bütün İsveçliler mavi gözlüdür ama bütün mavi gözlüler İsveçli değildir, gibi…

Neyi mecazen söylemiş?

onu zaten belki bi ihtimal diye söyledim ayrıca hiç denk geldin mi bilmiyorum ama aerys in ashara ya tecavüz etmesinden rhaegar’la ashara’nın gizli bi ilişkisi olmasına kadar bir sürü teori var ben illa ned in çocuğu demedim
Dawn kısmını da hikaye ye girmesi açısından söyledim çok bahsedildi çok övüldü blackfyre dan daha ünlü diyenler oldu Dayne ler zaten rhaegar gibi başından beri hikayenin merkezindeler ayrıca tully ler ya da tyreller gibi kale muhafızlarının azam lordu olup bu çok eski-en eski diyenler de var-tüm westeros da namı olan bir ailenin küçük hanedan diye geçmesi haksızlık bence

Bence, o cümlede GRRM direk olarak bir karekterden söz etdi. Yukarıda yazılan listedeki karekterlerden yalnızca Arya ve Brandon bahsedilen kişi olabilir çünki sadece onlar önemli olan 5 karekter içinde var ve sadece onlar 12 yaşından küçük. Bana göre ise bu kişi tartışmasız Aryadır.
İlk önce neden Brandon olamaz ona bakalım. Cümlede bahsedilen şey bi karekterin yapıcağı işin onun olgunluk düzeyiyle hiç uyuşmamasıyla ilgili, şimdi Brandonun yaşı Aryadan küçük ama Eski Tanrılar kurduğu bağ sayesinde çok başka bir düşünce düzeyine geçicek böylelikle 12 yaşında gerçek anlamda dünyayı fethetmeye bile kalksa bu yadırganmayacak bir olay çünki serideki en bilge karekterleden birine dünüşücektir.
Peki neden Arya? İlk önce söylemeliyim ki, bence burda fethetme mecazi anlamda kullanılmış. Hem dizide, hem de seride Aryanın dünyayı dolaşmak, maceralar yaşamakla ilgili hayalleri olduğunu bize sık sık hatırlatılıyor. En son Aryanın Gün Batımı denizinin ötesine geçmeyi istediğini dizide görmüştük. Bana kalırsa Arya direk olarak Westerosa dönmüyücek, daha da doğuya gidicek ve hep merak edilen Yi Tİ, Asshai, Ulthos gibi yerleri görüp Safran geçidinden geçerek dünyanı deveran edicek son olarak Gün Batımı denizine ulaşıp ordan da Westerosun batısından karaya çıkıcak. Böylelikle hem Asshai ve 5 Kale ve diğer bölgelerin hikayeye dahil olması sağlanıcak, hem de Arya 12 yaşında dünyayı “fethedicek”. Tabi 12 yaşındaki bir çocuğun böyle bir şeyi başarması bizim dünyamız için biraz absürt olur ama GRRM dediği gibi eğer böyle olması gerekiyorsa ASOİAF evreninde böyle olucak. Bahsedilen kişinin Arya olmasıyla ilgili başka bir kanıtsa Aryanın karekter gelişimin 5 yıllılk zaman atlaması fikrinden vazgeçilmesiyle büyük bir darbe aldığıdır. Bu fikri forumda mı, yoksa başka bir yerde mi duyduğumu hatırlamıyorum ama ana argüman böyleydi: GRRM nin yyapacağı zaman atlamasıyla Arya karekteri yeteri kadar olgunlaşıcak ve yapıcakları, misyonu için daha oturaklı bir portreye sahib olucaktı ama zaman atlaması kalkınca Arya karekterinin gelişimi büyük bir darbe aldı. Bunu 4. ve 5. kitablarda rahatlıkla görebilirsiniz. Aryanın bu iki kitabda toplamda 5 povu var ama her bir povla birlikte Arya çok hızlı bi şekilde level atlıyor, gelişiyor. Bunun Aryanı hızlı bi şekilde ana misyonuna uygun hale getirmek istenmesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Arya’nın ulu kurtunun isminin Nymeria olmasını da dikkate alın.

Ancak bence orada direkt fethi kast etti çok eğip bükmeye gerek yok bence. Kaldı ki 12 yaş bizim evrene göre 15 gibi oluyor gelişim açısından. 15 yaşında bir çocuk dolaşır dünyayı bence bunda hiç olmayacak kadar absürt bir şey yok.

buna katılmıyorum en azından hikayenin şuanın da, çünkü bunun için Aryanın kendine ait gemisi yada finanse edecek parası lazım
finalden sonra kimliğine kavuşursa ailesinin desteği ile belki yapar ama o zamanda 13 olur yaşı en az

Anladım seni, Dayne Hanesinin sessiz sedasız köşede durmasını ben de sevmiyorum ama şu an hikayeye etkin olarak katılacak yetişkinlikte tek karakter Arthur’un kuzeni Akşam Yıldızı; Myrcelle’yı yaralayan adam. Kılıç illa Dayne aracılığı ile hikayeye dahil olmak zorunda olmayabilir yazar açısından, bakalım… Ben asıl Blackfyre konusunda bir kuram açmıştım, bir bakmanı tavsiye ederim; Uzunkılıç ve Blackfyre diye…

Ashara kuramlarını biliyorum ve hiçbirine katılmıyorum; Ned dahil… Romantik ilişkisi olmuştur ama o kadar… Genel olarak kimisi kuram sayılabilecek kimisi ise kuram sayılamayacak iddialar ve güçlü delilleri yok.

Ben de aynen bu şekilde düşünüyorum. Çünkü 5 yıllık bir atlama yapmak istiyor ama sonra mantıksızlıklar olacağı için vazgeçiyor ve yukarıdaki sözü sarf ediyor. Besbelli ki bir karakteri uygun olgunluk yaşına getirmek için bu atlamayı yapmak istemişti. GRRM’in bir açıklaması var; bu 5 yıllık açıklama öncesi mi sonrası mı bilemiyorum ama Arya için şu açıklamayı yaptı; “Arya, 40 yaşındaki birinin zihinsel olgunluğuna sahip.” Yani yaş olarak büyütemediği kızı zihinsel olarak büyüttü. Arya Stark Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter Mercy POV’unu okur isek 6. kitaptan; bu kız fazlası ile olgunlaştırılmış. Ayrıca 5. kitap boyunca da 12 yaşındakilerin olgunlukları vb. şeylerle ilgili bir çok hikaye girdileri de yaptı ve kuzey tarafından 11 yaşında olduğu bilinen sahte Arya’yı Bolton ile evlendirip, gerdeğe sokturdu.

Lakin bu zaman atlaması vb. şeyleri yeryüzü gezsin diye yapmış olamaz; Essos’a kadarki yaşadıkları için 9-10 yaşında olması yetiyordu da bahsettiğin yerlere gitmek için mi gereksin? Tamamen başka bir şey var yazarın aklında… Lakin ne? Benim kendi fikrim var hoşlanmıyorsunuz ve çok kez duydunuz, başka fikirlere açığım.

Bran olabilir mi? Bran’ın vazifesi Sur ötesinde Karga ile birlikte güçlerini öğrenmek ve muhtemelen Ötekilere karşı mücadelede kilit bir rol oynamak. Şu an 9 yaşında; yeni kitaplarda 10(belki 11) olacak. Böyle bir rol için yaşın çok büyük olması gerektiğini düşünmüyorum. Bran’ın meziyeti zihin/beyin/warg gücü, fiziksel yaş vb. şeyler değil…

Diğerlerini seçenek olsun diye ekledim, belki birilerin farklı düşünceleri vardır, diye… Ben Arya için söyledi bu sözü diyorum.