GRRM Kimden Bahsediyor?

bu konuyu biliyorum ekşisozlukte okumuştum -orada da senmi yazmıştın bilmiyorum ama- burada ki senin yazdığını da gördüm sonra bende blackfyre’ın uzunpençe olmasına katılıyorum Dawn dediğim gibi kullananlardan daha ünlü bir kılıç bence göreceğiz ileride dayne’ler konusunda da yazar ileriki kitaplarda dayne lerin büyük rolü olacağını söylemişti ben sadece kendi tahminlerimi söyledim kanıt gösteremem çünkü çok az bahsedildiler :slightly_smiling_face:

Demek istediğim aslında şuydu. Akgezen saldırısı çok büyük ihtimal sadece Westerosu kuzeyinden gerçekleşmeyecek, aynı zamanda Essosun güneyinden de bir saldırı bekleniyor. Bu durumda o bölgedeki hikayelerin de yansıtılması gerekiyor. Ya o bölgelerden bazı yeni pov karekterler yazılıcak ya da ki mevcut karekterler o bölgelere “aktarılıcak”. Böyle bi seyahat yapmaya müsait hikayesel geçmişi olan çok az karekter var(Melisandre, Arya, Victarion, Jorah ve Quaithe). Ben Aryanın oralara Yüzsüz Adamlar tarafından bi görev için gönderiliceğini ve ya onlardan kaçmak için mecburen kendisi gidiceğini düşünüyorum. Aryanın KLden Braavosa gidene kadar çoğu zaman yanında iyi ya da kötü bi “vasisi” oldu. KL de bi kaç hafta yalnız yaşadı ve yol boyunca sadece çok kısa zamanlar için kendi grubuna liderlik etdi. Bu yol ve yaşam tarzı onu aynı zamanda eğitti ama şu bir gerçek ki, en kötü “vasisi” Gregordan en iyisi Kara kardeşe kadar birisi olmasa hayatda kalması zor olurdu. Ama şuandan sonra yapacağı yolculukta tamamen tek başına olucak(yol arkadaşları yine olucak ama eskisi gibi bi “vasisi” olmayacak. Bunun içinden 12den fazlası gerekir ama seride anlaşılan gerekmeyecek.

@fecr Asshaiye kadar gitmesi için bi gemiye ihtiyacı yok. illa gemiyle gidicekse başkalarının gemilerinde aktarmalı seyahat yapa bilir. Asshai daha ötesine geçmeye gelince kendi gemisinin ve mürettebatının olması için karşısına bi çok fırsat çıkacağından eminim eğer böyle bir yolculuğa çıkacak ise.

Peki dünyanı kim fethedicek?

Hayır, oralara takılmıyorum. Ben yazmamışımdır.

Bu beklentinin kaynağı nedir? Oradan gerçekleşse bile Arya’nın orada olması bu meseleye nasıl ışık tutar, katkı sağlar?

Bence 12 yaşında kimse çıkmayacak öyle :/.

her ne kadar Arya ve Brandon ihtimallerini saysak da ikisini de istemem :/. Tamam iyi karakterler ama ben realistim ayağına idealist karakterlerin ayağını kaydıran bir adamın bunu daha arka plandaki idealist bir karaktere yaptırması benim hoşuma gitmez. Yani hafi dünya fethedilir yapan kişi son anda ölrü sonra bunlardan birisi başa geçer falan fişman ama diğerini istemem. Tabi benim neyi isteyip istemediğim önemli değil o da var saygılar.

Burada dünya fethi tabiri mecaz arkadaşlar… Bahsettiği karakter her kimse ki bence Arya, çünkü bir tek onun yaşı tutuyor şu an… hikayeye olan etkisi önemli olacak demek bu.

Evet, efem… Çevirim yanlış olmadı ise burada bahsi geçen kişi gerçekten de Arya imiş. :stuck_out_tongue:

George mentioned that he felt really silly about that planned 5 year jump. He imagined it originally going something like Jon sitting on the Wall going “Well, it’s been 5 fairly quiet years since I’ve been Lord Commander. But I’m starting to think that’ll pick up now…” and realised that the adults wouldn’t wait in their plot lines for Arya to hit puberty.

Kaynak: http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Entry/Boskone_Boston_MA_February_17_195

Çevirim doğru oldu ise özetle şunu diyor; 5 yıllık atlamanın saçma olduğunu anlamış(Jon’dan bir örnek veriyor; 5 yıl boyunca sur’da otururken hiçbir hareket olmadığı vs. şeklinde… ve bu mantıksız.) ve yetişkinlerin Arya’nın ergenliğe girmesini vs. bekleyemeyeceğini söylemiş. Buradaki yetişkinlerden kasıt sanırım serideki karakterler. Sonra da başka bir söyleşide yukarıda ilk verdiğim şeyi demiş işte.

Umarım Podrickten bahsediyodur

Şirin bir temenni… Fakat görüyoruz ki bahsettiği kişi Arya… :slight_smile: Ayrıca kendisi Sansa ile yaşıt olduğu için 12 yaş aralığı uymuyor. :stuck_out_tongue:

dünya fethi zaten dany doğuyu neredeyse baştan başa gezmişken benim beklemediğim bir şey değil.işin içinde asshai, valyria, şu diğer sur gibi olan yapı ve oradaki diğer gizemli şeyler varken olayların sadece westeros’ta geçeceği de şüpheli zaten. arya’nın da seride çok önemli bir rolü var.ama bence tek başına bir fetih değilde,jon’la-belki dany’yle-hatta jaime,tyrion,sansa,victarion,bran gibi diğer önemli karakterlerle bir fetih söz konusu. AA kehanetinin sadece westeros’ta olmaması da bir ipucu olabilir bence.

Siz fetih deyince neden cümleyi mecaz anlamak yerine düz anlıyorsunuz ki? Çoğu kişi böyle yorum yapmış. :joy: mecazi bir cümle o gerçek fetih değil yav :grin:

tamam,sen bu konuyu ilk açtığında ben mecazi anlamıyla ilgili yorum yaptığımı da hatırlıyorum hatta dayne’lerden filan bahsetmiştim :smile: sadece dünya fethi gerçekten olabilecek bir şey bence. o değil de arya büyük savaşı filan 12 yaşında bitirecekse işimiz var.ben savaşla filan 14 15 yaşına gelir diyordum.nasıl evereceğiz biz bu kızı? ben ne güzel gendry’yle shiplemekteydim kendisini,sen zaten malum… :smile:

Sansa ve Dany 13 yaşında evlendi… 12 yaşında da evlendiriyorlar; bebek bile var evlenen. Sahte Arya, 11 yaşında evlendi(gerçekte yaşı daha büyük muhtemelen ama Arya’nın 11 olduğu biliniyor). Bu Evren’de 12 uygun bir yaş, merak etme :slight_smile: çiçek açtın mu evlenme yaşı gelmiştir

ama tyrion sansa’yı çocuk olduğu için reddetti.-ki sansa vücut olarak çabuk gelişen biri,arya’dan emin değilim-gendry ve jon’da tyrion kadar düşünceli olabilecek insanlar bence. gerçi savaş sonrası geçende yine bir yerde yazdığım gibi bir insanları başgöz etme furyası doğuyor :stuck_out_tongue:

Hayır, çocuk olduğundan ziyade Sansa’nın onu istememesi, onu zorlamak istememesi gibi şey. Sen hazır hissedene kadar gibi bir cümle kurmuş ve sansa “ya hiç istemez isem?” Diye sorunca bozulmuştu. Ayrıca Sansa’ya gayet tepki vermişti bedeni. Viserys Dany’nin bedenini kadın bedeni olarak tanımlıyordu 13 yaşında… Ned de kardeşini çocuk kadın olarak… Ya çocuk ama kadın; yetişkin sayılır şeklinde karmaşık bir yaklaşık var işte.

'‘sen bir çocuksun!!’ şeklinde bir tepkisi var tyrion’un. gerçekten bilmiyorum.12 çok küçük bence.gerçi senin bu ‘varsın 12 yaşında dünyayı fethetsin’ konun bir çeşit cevap gibi :slight_smile:

Orası öyle ve elbette ki bize göre çocuk. Fakat eski dönemde ve bu evrende evlenmek için yeterli görülen bir yaş. :slight_smile: Adam da kızı büyütmek istemiş ama işte 5 yıl çok saçma kaçacak hiçbir şey olmadan geçmiş gibi diye vazgeçtim diyor ve bu sözü söylüyor başla söyleşide :slight_smile:

arya mercy’yken bir adamı öldürmek istediği için yanına gidip,adama iş atıyor,diğer adamda ‘bu daha çocuk yahu’ diyor ya. ki mercy arya’dan daha büyüktü sanırım. 12 yaş o evrende evlilik için küçük bir yaş değil ama arya’nın şu zamana kadar gördüğümüz haline göre küçük bence. ya da ben arya’yı çocuk olarak görmeye alışmışım :smile:

Mercy’nin yaşı belli değil, en fazla o da 11’dir. Yüzünde maske var, başka bir yüzle geziyor. Göğüs çıkmamış, haliyle çiçek de açmamış; çocuk. Lakin evet, Jon da hala çocuk olarak hayal ediyor, öyle görmüş en son sonuçta. Bizim de öyle görmemiz olağan :joy: Fakat hatun aşmış kendini gitmiş yani :stuck_out_tongue_winking_eye: