GRRM niye bu kadar acımasız?

Yaa bir şey diyeceğim. Kitaplara yeniden göz atıyorum kaçırdığımız bir şey olur diye. Lollys Stokeworth’ü gördüm. Kızın hiçbir suçu yokken adam neler yapmış ona. Böyle olaylara ben çok üzülüyorum. Bu adam niye bu kadar kötü :frowning:

Grrm, insanların acımasızlığını kitaplarında gözler önüne seren bir yazar, serinin sevilme sebeplerinden biri de bu diye düşünüyorum.

Kötü olan Martin değil. Kötü olan dünya. Martin’in tek yaptığı hayali evren içinde gerçekçi dünyayı yansıtmayı tercih etmesi. Öyle bir ayaklanma olursa ve bir soylu kadın kalabalığın içine çekilirse biraz hırpalanmak olmaz başına gelecek şey. Ayrıca bunu yaparken karakter testi de yapmazlar.

Ben dünya kötüdür, lafını redediyorum. Kötü olan insanlar. Sonuçta dünya dediğin zaman sorumluluktan kaçar gibi; bütün işi hayatın, dünyanın kendisine yüklüyoruz ama tüm mesele insanların hırslarını ve Nefiselerini kontrol edememeleri. Martin de serisinde bunu çok güzel anlatıyor.

Dünya derken insanlığı kast ettim genel olarak. Zaten canlı olmayan bir şey hakkında iyi veya kötü demek manasız olur.

içimizde makyavellist arkadaşlar var. Beğendim

Acımasız diyen rahat shakespeare ya da yunan tragedyası okumamıştır.
Grrmden daha acımasız en az 10 yazar sayılır burada.

GRRM acımasız geliyorsa gidin E.L. James okuyun. Sonu mutlu bitiyor onun <333

Hocam o da çok acımasız ne yaptın sen, bakar mısın nasıl domine ediyor

Bu adam evet belki acımasız ama gerçekçi bir persifektiften bakıyor dünyaya. Sana katılıyorum Ottoman (bu arada Ottoman Osmanlı demekti herhalde?) arkadaşımız. Acımasız olan dünya değil insanlar. Sadece insanlar genelleme yapmak amacıyla mecaz anlamda acımasız, fani, kötü, yalan dünya gibi terimler kullanıyor ki pek yakında dünya şimdikinden defalarca kat daha berbat bir yer olacak küresel ısınma, fosil yakıtların tükenmesi vb. sebepler yüzünden. Ayrıca kim isterdi ki bu tip bir dünya üzerinde bazı karakterlerin Plot Armor’ı olsun değil mi? Aslında bence Tyrion, Arya ve bir ihtimal Daenerys’in Plot Armor’u var. Çünkü George Martin gibi biri bile favori karakterini katletmez (Değil mi?). Aynı zamanda Arya karısının en sevdiği karakter ve onu öldürmemesi için kocasına emir vermiş hatta ferman bile yayınlamış. Şakaydı :stuck_out_tongue_winking_eye:. Ama karısı yine de George’a Arya’yı öldürmemesini söylemiş ki bence George karısı seven ve ona sadık olan birisi. Daenerys’i canı gönülden ölmesini istemediğim için kıçımdan uydurdum ama çaktırmayın :zipper_mouth_face:!

Tyrion zaten kendisinin en sevdiğini karakterdi galiba

Evet zaten orası öyle.

Yok canım niye öldürsün

indir%20(3) indir%20(4) indir%20(7) indir%20(8) indir%20(11) indir indir%20(1) indir%20(2) indir%20(5) indir%20(6) indir%20(9) indir%20(10)

:frowning:

Adam başlı başına para için yaşayan bir adam ne bekliyorsunuz ki :smiley: Ne gurur var, ne kişilik var. Parasını ver yeter.

Ama ben sevilen karakterleri değil favori karakterini dedim. Yani yazarın kendi favori karakterinden bahsettim. Bu verdiğin örneklerden hiçbiri George Martin’in favori karakterlerin’den biri değil. Kendisi yaptığı açıklamada dediği üzere favori karakteri Tyrion’muş ve kendisi henüz ölmedi. Karısının favori karakteri ise Arya ve o da aynı şekilde daha ölmedi. Yanlış anlamışsın yani :roll_eyes:

kim için dediğini anlamadım?

Ben bu yazarı severim, yazdığı eserlerde çok güzel. Okudum çoğu kitabını. Asoiafı bitirdim ama yazarın aklımda kalan bir özelliği var. Her karakteri ilk önce sevdiriyor, sonra da öldürüyor. Öldürmesi de değişik biçimde oluyor. Ne biliyim kalp krizinden öldürmüyor, ya ihanete uğrayıp öldüklerini görüyoruz, ya da tek bir hatada acımıyor yazar. Aslında sevdiğim bir özellik. Klişe olmasından iyidir fakat yinede bu özelliğinin sebebi nedir? Farklı olmak mı, yoksa kendisi de bu kadar acımasız birisi mi?

Bu adam vicdansız ya hem kötü öldürüyor hem cenaze bile yaptırmıyor

öncelikle yine yanlış yer uyarısı alacaksın
bu acımazsızlık bana gerçek gibi geliyor. Yazdığı metinle daha gerçek hal katıyor
senin sorun “R+L aslında Martin in hayatından birşeye mi dayanıyor?” soruma benzettim :smiley:
dünkü çocuk değil Martin görmüş geçirmiş yaşını almış biri, belkide yaşadığı hayat bu şekildeydi ve ihanetlerin bu şekilde cezalanmasını istedi. Gerçek hayatta yapamadı olmadı eserinde olsun istedi
yani saçmaladığımı toparlayacak olursam:D niye böyle yapıyor neden bu kadar acımasız sorusunun cevabı Martinde!
bize güzelce okumak kalıyor sadece

Hmm. Teşekkürler güzel cevabın için. Açıkçası bu yönü banada gerçekçi geliyor. Ama hayat zaten acımasızken, okuduğumuz fantastik eserlerinin de gerçek hayatın bir parçası gibi olması daha da heyecan katıyor. Ama sanki biraz da fantastikten çok, tarihi bir olay okuyormuşuz gibi bir etkiyi de bırakıyor bende. Hatta bazı olayları İngilitere tarihinden alıntıymış. Yani bir nevi fantastik bir şekilde anlatılan tarih kitabı gibi.