GRRM niye bu kadar acımasız?

Burada güzel bir anlatım yapmışsın. Katılıyorum acı olayların olması hayatımıza benzer kılıyor.

aynen aynen işte acımasızlık biraz daha gerçek tadı veriyor, toz pembe bir roman okusak roman okuyor olsak, ne güzel deriz tadı bu derece kalmaz dilde, akılda. Ama denir ya en iyi yalan biraz gerçek barındırandır diye bu da aynen o hesap bana göre Martinin yalanı ama gerçekle süslediğinden çok güzel kanıyoruz.

Bence bu acımasızlıklar olmasaydı güzel bir seri olmazdı. Ned ölmeyip Stannis’e şehri verse veya Robb çat da intikam alsa falan. Zaten karanlık hikayeler daha güzel olur bence , en azından ben karanlık seviyorum.

GRRM, başta İngiliz tarihi olmak üzere belli başlı mitler ve beğendiği fantastik serilerden etkilenerek; onlardan (kendi tabiriyle) ödünç şeyler alarak bu evreni oluşturdu, haliyle hepsinden birer parça görmek olağan.

Adamdaki “gaddar” takıntı ise “gerçekçilik” takıntısından geliyor, diye düşünüyorum ama elbette belli yaşa gelmiş, Amerika gibi psikopatların yaşadığı ülkede doğup büyümüş bir insanın kişisel olarak tecrübe edip, gözlemlediği şeyler ve kendi hayat görüşü de kitaptaki “gaddarlık” diye tabir edeceğimiz şeyleri açıklıyor. “Bunlar bizim evrenimizde oluyor, neden kurgu evreninde olmasın ki?” diye bir mantık sahibi anlayacağın. Misal LOTR hayranı olmasına rağmen sonunu eleştirmiştir; “Mutlu mesut sorunsuz yaşadılar mı yani? Orklar hiç sorun çıkarmadı mı?” Ona göre çıkarması lazımdı çünkü gerçekçilik bunu gerektirirdi.

Başlığı doğru yere taşıdım, sanırım 2. kere sözlü olarak uyarmış oluyorum. Bundan sonra başlıkları doğru yere açacağınıza güveniyorum, zor bir şey değil zira.

Bu tarz bir soru soracaksanız “sorular” başlığına; kitap serisi hakkında tartışma için ilgili başlığa; dizi için dizi başlığına; kuram ise (ki oradaki örnek kuramlardan nasıl kuram başlığı açıldığını görebilirsiniz) teoriler kısmına açabilirsiniz.

İnatla “yanlış” yere başlık açılması ve diğer forum kurallarına uymamaya devam edilmesi halinde artık ister istemez yaptırımlar uygulamaya başlamak zorunda kalacağız. Bu tüm forum üyeleri için geçerlidir. İnanın bundan hoşnut olmayız, bu yüzden siz de bize yardımcı olun.

Tüm üyelerimizden Topluluk Yönergeleri okumasını rica ediyoruz. Teşekkürler.

Bu konunun aynısı açılmıştı :smiley: