GRRM "The Guardian" Söyleşisi 2019

Burada George RR Martin: ‘Game of Thrones finishing is freeing, I’m at my own pace’ | Books | The Guardian son söyleşisi yayımlandı. Kendisi e son Dublin Con’a katıldı, şu sıralar paso geziyor ve söyleşi veriyor. Bunu genelde kitap çıktığında yapardı, kitap mı bitti yoksa bitmeye çok az kaldığı için mi bu kadar rahat, bilemiyorum. Yahut kafa dağıtmak istiyor biraz…

Pekala, önemli başlıkları çevireceğim sadece…

• GoT’un bitmesi özgürlük hissi vermiş, o kendi hızında ilerliyormuş. Aslında bu konuda gerçekten kötü zamanlar geçirmiş. Onun için iyi bir günde 3-4 sayfa yazarmış; böyle bir günde bile, diziye yetişememenin verdiği o baskı (ve elbette milletin kitabı bitir baskını unutmayalım) onu hızlandırması gerekir iken yavaşlatmış. Kendisini bu yönden gerçekten anlıyorum, baskı stres yaratmış ve doğal olarak bu da tıkanmasına neden olmuş. 40 sayfa yazması gerekirken 4 sayfa yazmış misal bu dönemlerde. Dizi bitince hala orada olsa da stres daha azmış. Son kitabı da bitirince onu dünyaya bağlamamız gerekeceğine dair minik bir şaka da yapmış.
  • En hoşuma giden kısım, final sezonunu izleyip izlemediklerini sorduklarında verdiği cevap: “Bu konu hakkında konuşmamalıyız.” İzlememiş. :rofl:
  • Söyleşiyi yapan abla; Martin’nin dizi ile karmaşık ve tartışmasız çözümlenmemiş bir ilişkisi var yorumu yapmış. (Anlayan anlamıştır aslında ama anlamayanlar için; yıllardır GRRM’in yapımcılarla sorunları olduğu konuşuluyordu.)
  • Martin, “dizinin hayatını değiştirdiğini söylüyor” ama yine de “birbiriyle çok yakından ilgili olmalarına rağmen aynı şey değiller.” yorumunu da yapıyor. Ayrıca dizinin bitiminden sonra eleştirmen ve hayran tepkilerinin onun durumunu değiştirip değiştirmediğini sorduğunda “değiştirmiyor, herkesi memnun edemezsiniz bu yüzden kendinizi memnun etmelisiniz.” diyor.
  • Kitapları okumuş olanların Kırmızı Düğün hakkında internette hiçbir spoiler vermemiş olmasına etkilenmiş, bunun yerine onun beklemediği bir şey yapıp tepkileri videolara kayıt etmişler. Anlaşılan bundan hoşlanmış bizim tontoş.

Bir de isteyen varsa BBC Sounds’a 7 dk.lık müzik hakkında bir şeyler gevelemiş. Inheritance Tracks - George RR Martin - BBC Sounds

7 Likes

Bu kadar rahat gezdiğine göre hazır herhalde kitap. Aslında ben dizi ile kavgalı olmasını anlıyorum. Ben olsam bende kitabımın bu hale sokulmasını istemezdim. Yada belki de bölümleri kendi yazmadığı için kavgalıdır. Anladığım kadarıyla dizi Grrm’in umrunda değil artık. Onun yerine bu ilgiyi kullanıyor kitabı hakkında bol söyleşti veriyor. Keşke kitaplar çıksa da öyle görsek kendini.

Anlaşılan kitabı artık hızlı yazıyor söz verdiği gibi seneye bu zamanlarda çıkartır heralde. Umarım.

Yaz kurtulalıma geldi durum neyse bunun birde ejderhaların dansını beklemiş olanları var Allah sabır versin diyorum.

DD, GRRM’in söylediği ve yazmak istediği şeyleri kaile almayıp, kendi kafasına göre hareket edince sorunlar çıkmış diye konuşuluyordu. Haliye kitabı bahane ederken 4. sezondan sonra ayrıldı yazma içinden ki adam haklı, karşındaki tip senin söylediklerini kaile almadan yazıp çiziyorsa danışmanın ve senaryo yazmaya katkı sağlamanın bir manası var mı? Yok. Reddit’te bir yorumda görmüştüm, hangi oyuncu demiş bilmem ama kendilerine ait bir şeymiş gibi davranıyorlarmış GoT için, sahipleriymiş gibi… Ben bir foto görmüştüm geçen sene, orada da aynen böyle yorum yapmıştım; sahip bu ikisi, GRRM de aralarında çalışan gibi durmuş böyle.

Fotoyu da buldum hatta.

Bak fotoyu ararken eski bir habere denk geldim. GRRM, Jon’un diriliş şeklini falan sevmemiş. Game Of Thrones boss hints Martin didn't like Jon Snow resurrection | TV & Radio | Showbiz & TV | Express.co.uk Genel olarak bu ikisinin yaptığı değişikliklerden her daim memnun kalmadığını itiraf etmişler zaten. :slight_smile:

İnşallah. Eğer rahatlama hissettiyse ve gezip duruyor ise baya yaklaştı gibi düşünüyorum inşallah yani. :stuck_out_tongue:

İyi ki seriye başlamak için bu kadar zaman beklemişim. :smiley:

Ben Grrm’in yerinde olsam o ikisini keserdim :d Siz kim benim yazdığım evrene sahip çıkmak, soytarılar diye çıldırırdım :smiley: Oturuşlara bak ya kıl oldum baktıkça resme. Ama Grrm de içinden rezil olacaksınız bende oh çekeceğim demiyor değil :smiley:

Evet genelde hep haberlerini görüyordum böyle ufak ufak laf sokmaları oluyordu. Jon’un geri gelme sahnesini bende hiç sevmemiştim : s

fotoyu görünce aklıma bu geldi :blush:

1 Like

Bir yorumda gördüm.

Yazar, kitabı diziden dolayı bekletiyor. Hatta dizi Tv’de başladığı zaman bi ara yayınlayacaktı fakat gerçek ortaya çıkınca bu dizinin ve yazarın imajına zarar verebilir diye erteledi ve inkar etti.

Bi de şöyle bir yorum vardı:

Yazar, okuyucuya süpriz yapacak. Okuyucular, 2020’de kitabı beklerken, bu yılın sonunda yayınlayarak okuyucunun ona karşı olan öfkelerini ve kırgınlıklarını sevince heyecana ve meraka çevirerek onları tekrar etkileyecek. Dizinin sonunu beğenmeyen izleyiciler, kitaba yöneldi fakat kitabın sonunun belli olmamasından dolayı hiç başlamıyorlar. Bunca zaman 6. kitabı bekleyen okuyucular da artık seriden soğumaya başladı. Böyle yaparak dikkatleri tekrar kitap serisinin üzerine çekecek. Bir düşünün, sabah kalktınız ve TWOW yayınlanmış. Ne hissedersiniz?

Umut fakirin ekmeği işte. Umarım doğrudur.

1 Like

En son ki lafını yukarıda soktu zaten. :smiley:

Ben de beğenmedim, o ne öyle ya. Bir de oğlana tekrar ettirip çektirmişler sahneyi, çok güzel sahneymiş gibi… Aslında bu bize neyi gösteriyor biliyor musunuz? Jon, dizideki gibi dirilmeyecek ki hep demiştim Melisandre’nin bu işte payı olmayacak diye. Yoksa neyini beğenmeyecek dirilme sahnesini? :smiling_imp:

@Alya_Akbas ben sürekli olarak ilk yorumun gerçekliği üzerinde durmuştum, emindim hatta ama son bir senede olan bitenler ve dizi bittikten sonra bile yayımlanmaması falan “adam hala yazıyor gerçekten” diye düşünmeme sebep oldu.

Sene sonunda yayımlasın bence de artık ya yitirrrrrrrr

3 Likes

Bir de bir röportajında 1500 sayfa kadar yazdım diyordu. Bir hayranı da yazdığı kadarını yayımlaması gerektiğini söylüyor fakat Grrm sessiz kalıyor ve konu değişiyor.

O yüzden bunun doğru olma ihtimali üzerinde duruyorum.

Heheyt Jon’un kitapta Melis tarafından basit bir ateş wight’ı gibi diriltilmeyeceğini biliyordum. Varamyr povunun boşuna olmadığını da.

2 Likes

:smiling_imp::smiling_imp::smiling_imp: Melisandre diriltmesin zaten istemiyorum. Çok daha güzel bir sahne ve mantıklı bir açıklama bekliyorum

Aslında nasıl dirileceği o kadar açık ki

Melis Jon hakkında önce insan sonra kurt sonra tekrar insan demişti.

Yani Hayalete atlar sonra tekrar kendi bedenine atlar o şekilde olur. Varamyr povu işte.

O pov Bran için yazılmıştır diye düşünmüştüm hep. Bence de Ghost’un bedenine girmesi mantıklı ama kendi bedenine ne olacakta dirilecek. Varamyr kendi bedenine giremedi ki bir hayvanın bedeninde kaldı.(umarım doğru hatırlıyorum)

Hayır ya Melisandre Jon hakkında görmüştü doğrudan.

Evet Jon’un bedenine ne olacağı soru işareti ama Martin dede yumurtlar bir şeyler gibime geliyor. Temel yöntem warglık yani.

@Symmachus Dediğin gibi olursa Mel haklı çıkmış olur. Bana uyar bu şekilde dirilmesi. Beğenirim :d

Ben kitabın 2021’den önce çıkmayacağını düşünüyorum. Seneye çıksa dahi Türkçeye iki senede çevrilir kitap. Wow’un yarısı kadar olan Ateş ve Kan’ın bir senedir çevirisini bitiremeyen yayınevi Kış Rüzgarları’nın çevirisini 1.5 yıldan aşağıya bitiremez.

Bu adam kitabın yarısına gelmiştir daha. Hiç yazmadı demiyorum, beğenmeyip silmiştir ki bu bir yazar için en normal şey. Eee yaşlılık da var. Witcher’ın yazarı diyor 20 sene önce bu kadar hızlı nasıl yazıyormuşum şaşırıyorum diye. Ben hep kitabın bittiğini savundum, ama artık buna inanmıyorum. Bu kitap bitmedi ve biterse öpüp başıma koyacağım. Ne Bahar Rüyası’nı beklerim bu adamdan ne de Ateş ve Kan 2’yi. (asıl olaylar orada dönecek)

Bu arada serinin çevirmeni değişmiş, bundan sonra başkası çevirecekmiş diye duydum. Umarım doğrudur.

2 Likes

En son söyleşilerinde bitince 3000 el yazması olacak elimde dedi, gerekirse daha dazla ekleyecekmiş. Bu durumda bitirmeye yakın olabilir çünkü hala yarısında falan olsa bilemez bir yazar kaç sayfa olacağını kolayca, bir de bu sürekli ekleme yapan biri, el yazısı ile yazıtor. Bundan dolayı da yavaş olabilir, el yorulur ya :stuck_out_tongue:

@Symmachus @Nynaeve Melisandre,kurdunda ve sende güç var; kullan. dedi. O kurtlar da ejderha gibi büyülü şeyler ki bunu dedi, ayrıca çocukların warg yeteneklerini tetikledi. Ben tam cenaze ateşinde dirilmesini hayal ediyorum, güzel olurdu. :heart_eyes: Eğer ilk kitabın sonunda Miri ayini yaparken yanan bir adam ve iri bir kurt görüntüsü oluşmuştu; orada ölümden kurtarma ayini yapıldığı için manidar olur Jon ise o gölge. İlk kitapta çok foreshadowing verdiğini söylemişti GRRM, pişman olmuş bazı şeyleri erken işaret ettiği için falan genel olarak da. Jon’un öleceğine işk kitaptan beri işaret var. Yalnız neye huuu derim biliyor musunuz? Miri’nin büyüsü yüzünden ölenler (bedel için) aslen Jon’a hayat veren bedel oluyormuş falan :joy: Gerçi çok düşük ihtimal zira warg ve ateş dirilme muhabbeti temelde bedele dayanmazlar. Ama ironik kaçardı sanki.

@BasbugStannis yok ya umutluyum, baya büyük konuştu zira.

1 Like

Dediklerin keşke çıksa :smile:

Ben hiç göremedim o işaretleri kitapları nasıl okuduysam :frowning:

Aminn inşallah :smiley:

İlk akla gelen işaret; Hayalet ismi. İkincisi Arya’nın Jon’un mahzen mezarlarda hayalet kılığına girdiğini hatırladığı anısı. Son işaret ise çok emin değilim; yani eğer bu gölgeler Jon ise bu da işaret idi; Drago’nun ölümden kurtarma ayini sırasında görülen iri kur-yanan adam gölgesi…

1 Like