GRRM'in 6. Kitap Twisti

Az önce (Spoilers Extended) The Winds of Winter twist : asoiaf da gördüm.

In one intriguing new wrinkle, Martin says he just came up with a big, revealing twist on a long-time character that he never previously considered. “This is going to drive your readers crazy,” he teases, “but I love it. I’m still weighing whether to go that direction or not. It’s a great twist. It’s easy to do things that are shocking or unexpected, but they have to grow out of characters. They have to grow out of situations. Otherwise, it’s just being shocking for being shocking. But this is something that seems very organic and natural, and I could see how it would happen. And with the various three, four characters involved… it all makes sense. But it’s nothing I’ve ever thought of before. And it’s nothing they can do in the show, because the show has already—on this particular character—made a couple decisions that will preclude it, where in my case I have not made those decisions.”<

Martin bunu birkaç sene evvel söylemiş sanırım. 5. sezonun prömiyerinden 9 gün önce. Uzun süredir var olan bir karakter hakkında daha önce düşünmediği büyük, merak uyandıran, anlamlı yeni bir ters düz fikri ile gelmiş. “Bu okuyucuları deliye döndürecek. Fakat bunu seviyorum. Hala o yöne gidip gitmeyeceğini tartıyorum. Bu harika bir twist. Şok edici ve beklenmedik şeyler yapmak kolaydır, ancak karakterlerin dışında büyümek zorundalar, o durumdan uzak büyümek zorundalar. Aksi takdirde sadece şok edici olduğu için şok edici olur.” tarzı bir şey demiş.

Doğrusu o iki cümleyi tam çeviremedim, okuyucu için mi diyor karakter dışında büyümek ve durumlardan uzak büyümek zorundalar gibi şeyleri? Neyse. Kalan kısmında da…

“Ama bu yapısal ve doğal görünen bir şey ve bunun nasıl bir şey olacağını görebiliyorum… Ve çeşitli üç-dört karakter işe dahil… hepsi anlamı hale geliyor. Fakat daha önce hiç düşünmediğim bir şey değil. Ve bu dizide yapılabilecek bir şey değil çünkü -bu belirgin karakterler hakkında- dizi bazı kararlar vererek önüne geçti, ve benim durumumda bu kararları vermedim.”

Yani emmi, diyor ki çok manyak bir twist hazırladım; dizide öldürülen bazı karakterleri (ya da hiç var olmamış) de barındırıyor; bu sizi çıldırtacak bir olay, şok geçireceksiniz ama her şeyi mantılı hale getiriyor. Bu karakterler dizide olmadığı için dizinin yapması mümkün değildir.

Elbet hala istediği yöne gidip gitmediği konusunda tartıp, düşünüyormuş; haliyle eğer istediği gibi olursa ekleyeceği bir şey ama bunu böyle söyleşide dillendirdiğine göre ağırlık o yönde gitmiş, bu yüzden kitapta bekleyelim şok edici bir twisti.

Arkadaş şu listeyi vermiş ilk 4 sezonda ölen ama kitaplarda hala hayatta olan.
Season 1-Mago

Season 2-Rakharo, Irri, Xaro and Pyatt

Season 3-Jeyne(Talisa) and Joyeuse Frey

Season 4-Grenn, Pyp and Jojen.

Ben sadece dizide görülmüş ve ölmüş karakterlerle sınırlı tutulmaması gerektiğini düşünüyorum; hiç eklenmemiş olanlar da göz önünde olmalı ve dahası 5. sezon da dahil edilmeli. Misal Mance 5. sezonda öldü. Val hiç yoktu. LS hiç yoktu. gibi gibi.

Bunu okuyunca benim aklıma doğrudan Jon’un ölüm şekli falan geldi, neden bilmem.

Siz ne düşünüyorsunuz? GRRM ne tür bir twisten bahsediyor? Hangi taraflarda?

3 Likes

Umarim Dorne taraflarindadir. (Sarella Sand ile ilgili bir sey olursa sevincten aglarim) Prensim artık bir sey yapmalı. Ama içimde bir ses bunun kuzeyle ilgili olduğunu söylüyor. Duvar ile Boğaz arası bölgede.

2 Likes

Sarella aslında Sfenks değil miydi yoksa ben mi yanlış biliyorum?

1 Like

Valla kitap çıksın yeter diyorum ben fazla da bir şey demiyorum.

4 Likes

“insanlar çıldıracak” demesi, pek de Dorne’luk gelmiyor gerçekten. Yani orada Arienne bile kalmadı, bir tek Doran var. Ölen ya da olmayan karakterleri düşünürsek Dorne malum zaten… Bu yüzden akla hemen Kuzey geldi bende; orada ölen ve var olması gereken ve olmayan çok karakter var.

Sfenks için Hisar’a gitmek gerekir ama.

@DulFeryadi0 evet, ta kendisi.

İki kez okudum ve aklıma hiç bir karakter gelmiyor. Jeyne en mantıklısı gibi onun üzerinden bir şeyler çıkabilir. Aegon ile alakalı olabilir mi acaba aklıma sürekli o geliyor :o

1 Like

Dorne’u küçümseme bence. Hatta hiçbir bölgeyi küçümseme. Ornegin Doran’in Sarella uzerinden cam mumlarla pek cok kisiyi manipule ettigi gibi bir sey ogrensek (tamamen salladim) hepimiz sok oluruz. Twist gerçekten aşırı iyi olduktan sonra her bölgeyle ilgili twiste cildiririz bence.

2 Likes

@Nynaeve @ElissaFarman

Şimdi öyle bir şey olmalı ki “şokun dibine” girmemiz gerekiyor. “Okuyucu çıldıracak.” diyor. En az 4 karakter (dizide olmayanlar dahil) işin içinde.

Jeyne ile ilgili ne tür bir bilgi bizi şokun dibini yaşatır? Ya da Sfenks ile ilgili? Bu soruyu sormak gerekiyor bence. Gerçi akla gelmeyecek bir şey ki adam “delirecekler” diyor.

Dorne’da Doran ve 1 oğlu vardı, öldürüldü. Arienne hiç olmadı. Yaşayan oğul küçük… Doran ve Arienne yaşıyor. Elbet sadece öne çıkan karakterlere odaklanmamak gerekir; Akşam Yıldızı gibi tipler de var işin içinde Dorne’da; adam saklandı, nerede?

Essos’ta Dany tarafında Selmy var iken öldürüldü… Bunun dışında tüm karakterleri yanındaydı(erkenden öldürülen tipler var gerçi)…

Jon tarafında Pyp ve Grenn öldürüldü; Mance öldürüldü ve Satin ile Val hiç yoktu.

Martin “her şey mantıklı hale gelecek” demiş. Yani doğru anladıysam ilk başta kafamızda tam oturtamadığımız bir şey mi mantıklı hale gelecek?

Sizin kafanızda tam oturmayan bir olay/lar var mı?

Bu arada başlıktaki yorumlardan biri bu:

But he never revealed that character’s name. He said he read the scripts prior to when it aired. He could definitely have been referring to Stannis, Barristan, or Mance

Beşinci sezon için konuşuyor. Yani “karakterler hakkında olayın önüne geçecek bazı kararlar aldılar” dediği galiba 5. sezonda öldürülen karakter… Mance, Selmy, Stannis…En az 3-4 kişi işin içinde olunca… Aklıma bu yüzden Jon ve Pembe Mektup meselesi geliyor.

2 Likes

Ya büyük ihtimalle Blackfyre meselesiyle ilgilidir. Aegon, Jon Con falan. Seride olmayan en önemli karakterler bunlar. Alternatif Targaryen çıktı boru değil. Pypar fslan bunlar kolayca yeri dolabilecek karakterler.

1 Like

Herkes SAegon diyor zaten, bizi ne şaşırtabilir bu konuda sence?

1 Like

Eğer Aegon’dan şaşırtma gelecek olsaydı bu gerçek olması olurdu ama o durumda da yeşilçam westeros şubesi olurdu durum. Twist bence tahmin edilenden farklı olacak.

Gerçek çıkması “şaşırtır” doğru ama “deliye döndürmez” kanımca. Kullandığı kelime bu “okuyucular deliye dönecek” ve “her şey mantıklı geliyor”

Söylediğin gibi “çok beklenmedik” bir şey olacak ki deliye döneceğiz. Ayy heyecan yaptım, sırf bunun için bile okurum. :smiley:

1 Like

Belki de sıkı Aryacı olmamdan kaynaklıdır bilemiyorum fakat, nedense Arya ile ilgiliymiş gibi geliyor. Arya tamamıyla farklı bir olay örgüsüne sahip. Dany ve Tyrion taht oyunları üzerine bir ilerleme kaydederken; Jon ve Bran’in Ötekiler üzerine bir gelişimleri var.(Jon’un Sur’da liderlik özelliği de gelişiyor.) Arya kilit 5’liden. Fakat ne taht oyunları ne de Ötekiler ile ilgili bir hikaye gelişimi yaşıyor. Yani Yüzsüzler’in Ötekiler’e çalıştığına dair teoriler var. Fakat teori. Kesin bir bilgi değil fakat diğer karakterlerin gelişimi direkt olarak belli. Serinin ana teması Ötekiler ve Taht oyunu. Bu kız ikisinden biriyle ilgili bile bir gelişim göstermezken nasıl kilit 5’liden biri olabiliyor? Arya ile ilgili bir bilinmezlik varken, bizi şaşırtması muhtemel bir şey yazması daha olası.
Dizinin sıkı bir takipçisi değilim. Hatta ilk 6 sezonu tam manasıyla izlemedim. Sadece önemli olayları dizide nasıl göstermişler diye baktım o kadar. O yüzden tam manasıyla tahmin yürütemiyorum.

1 Like

Bence Tyrion’ın ya da Jaime ve Cersei’nin Targaryen çıkmasıdır.

Greyjoylar ile ilgili de olabilir aslında. Dizide Victariın, Euron ve Aeron dizide yansıtılmadı. ( Vic ve Aeron yoktu zaten) . Euron hakkında olabilir, bayağı şaşırtır da bizi.

2 Likes
  1. sezonu okuyunca “bazı karakterler hakkında alınan kararlar yüzünden dizide işlenme şansı kalmadı” demiş. Euron o zaman yoktu. Lannister bebelerinin Targ çıkması için hangi karakterler yaşıyor olmalıydı dizide ya da ne bileyim kitapta olan ama dizide olmayan hangi karakterler bu sırrı açığa çıkartırdı? 4 kişinin işin içinde olduğu bir olaydan bahsediyoruz.

@Alya_Akbas Arya’nın hikayesi kökten değiştiği için kitapta olan hiçbir şeyin dizide olma olasılığı yoktu zaten. Braavos’ta iken var olması gereken 2 karakter zaten vardı yanında.

Martin’in bu laflarından çıkan iki önemli nokta var.

1. Dizide işlenmesi mümkün değil, yani dizide olmayan karakterler üzerine olacak

2. Beklenmedik bir şey olacak. Yani muhtemelen Aegon’un aniden çıkmasına benzer şekilde daha önceden işareti verilmemiş bir şey olacak.

Şimdi tabi 2. madde işin biraz reklam kısmı olabilir, yani Kuzeyli komplosu gibi gayet fanlar tarafından bilindik şeyler açığa çıkabilir. Ancak bunu şimdilik es geçecek olursak hem hakkında hiçbir şey bilinmeyen, hem de dizide olmayan en önemli karakterleri içeren kısım Blackfyre kısmı ve ben bu yüzden buradan bir şeylerin çıkacağını düşünüyorum. Şimdi evet Aegon’un fake olmasyla ilgili şeyler insanlar tarafından dile getiriliyor ama gerçekten tüm bunların amacının ne olduğu, sadece 200 yıl önce kralın birisi kılıç verdi diye başlayan olayların uzantısı mı olduğu yoksa arkasında başka şeyler mi olduğu soru işareti. Hakeza Aegon’un da tıpkı Viserys vbe Dany gibi kukla olduğuna dair işaret var ve benim de bişiyorsun olayı Volantis’e bağlayan komplo teorilerim var. Buna yakın bir şeyler çıkabilir.

Gelelim senin düşüncene, mektup meselesi gerçek olsa bile seri içi öneminin o kadar fazla olduğunu düşünmüyorum. Çünkü mektup meselesi bizi temelde dizinin götürdüğü yerden çok farklı yerlere götürmeyecek. Eninde sonunda Stannis ölecek ve mücadeleyi Jon devralacak Kuzey kralı olacak. Ha eğer Stannis’in bir süre demir tahta geçmesi gibi çok farklı bir plan varsa o zaman anlam kazanabilir tabiki.

Jaime’nin ölmesini kimse beklemiyor. Herkes Cat’in affedeceğini düşünüyor ama ben Tarthlı ile Cat’in Jaime’yi öldüreceğini ve twistin bu olduğunu düşünüyorum. Ya da tam tersi de olabilir. Görevine en çok bağlı kişilerden biri olan Brienne aşkı için emrine girdiği kişiyi öldürebilir.
Bana iki şıkkın da olabilitesi var gibi geliyor. İlki olsa daha iyi olur da…

1 Like

Haklı olabilirsin, mektup meselesinin ardında olanlar da o kadar hua dedirtecek bir şey olmayabilir ama 5. sezon okumasını yaptıktan sonra bu yorumu yaptığı söylendiği için Mance, Stannis ve Val’ın olmadığı bir ve Mel ile 4’lü tamamlanıyor diye geldi. Şu Jacops da bu 4’nün Jon’un başına gelenlerle ilgisi olduğuna dair en az 3 bölümlük videoları var hatta Tormund dahil. Pek ihtimal vermemiştim o zaman ama şimdi bunu okuyunca “acaba?” dedim.

Bence kesin olarak birşey söylemek zor. 6. kitap kesinlikle şok etkisi yaratacak olaylar ile dolu olacak. Ötekiler’in kapıya dayanması, Bran’ın mağaraya ulaşması, Duvar’da yaşanacak ve muhtemelen seriyi önemli ölçüde değiştirecek malum olay, kuzeyli lordlar arasındaki gizli planlaşmalar, Kışyarı Savaşı’nın sonuçları, Vadi’de dönen olaylar, Euron tehlikesi, Kevan’ın cinayeti, Cersei’nin yargılanması, sonradan bitme Aegon, Jaime’nin kaderi, LS’nin ve Kardeşlik’in planları, Dorne’da dönen intikam planları, Dany’nin kaderi, Mereen’de yaşanacak ve bana kalırsa bir çeşit dönüm noktası olacak savaş… 6. kitap çok iyi olacak gibi, aslında olmak zorunda onca sene bekledik ve argüman çok.

2 Likes

Doğru. 6. kitap bir çok olayın çözüm noktası ve bir çok ölümü ve büyük sıkıntıyı beraberinde getiriyor, “karanlık bir kitap” olacakmış 6. kitap.

2 Likes