GRRM'in Kel Kadın Takıntısı

Bir kaç gün önce Mercy bölümünü okuyordum sıkıntıdan, benim de gözüme çarptı ‘‘adam bizim kızı gene budamış’’ diye sitem etmiştim. Acaba karakteri kelleştirmek onun için yeni bir başlangıcı temsil ediyor olabilir mi? ilk kitapta Dany’nin saçları gittiğinde yeni bir yola girmişti ve hayatı tamamen değişmişti Arya’da da aynı durum geçerli bir nevi. Dany 5. kitapta saçları dövüş çukurunda Dragon’a yaktırıyor bir nevi gene kel ve yeni bir dönemece giriyor. Cersei desen zaten ortada.

ya da tamamen içerik çeşitliliği olsun diye kadınları kel bırakıp duruyor. Ama yeter bence özellikle Arya’nın saçlarını bir rahat bıraksın en azından omuzlarını görsün artık zavallı kız kışta geldi zaten kabak gibi dolanmasın ortalıkta.

Dany, 2. seferde tamamen yanmadı diye biliyorum, tabiri caiz ise azıcık uçları tutuştu. :smiley:

Saç meselesi bana da “değişim” simgesi gibi geliyor. Dany bir “kraliçe” olarak o ateşlerden yükseldi, aslında bir nevi içindeki eski kişiyi “çocuğu” öldürdü ve “kadın” olarak yeniden doğdu. Arya da benzer şekilde içindeki çocuğu öldürdü ve daha başka biri, bir yetişkin kadın olarak yeniden doğdu(GRRM’in Arya’nın 40 yaşındaki birinin zihnine sahip olduğunu söylemişti.). Cersei yetişkin bir kadın ama şu ana kadar her daim babasının, ikizi Jaime’nin ve ailesinin parası ile bir yerlere gelmiş, korunmuş bir şahıs idi. Şimdi ise her birini yitirdi (aile parası hariç) ve kendi çapında büyük bir çöküş yaşadı, Cersei hiçbir şeyin tam olarak kendi sandığı gibi olmadığını; kendisinin bile aslında sandığı gibi olmadığını o yürüyüşte gördü. Zaten “yeniden doğumu” simgeleyen bir şey olduğunu ima etmediler mi çıplak ve kel halde gezmesinin? Yani gerçekten laf olsun diye yazılmış bir şeyden ziyade “yeniden doğumu” simgeleyen, “değişimi” simgeleyen bir şey gibi bu kellik meselesi kadınlar. Cersei’nin bir anda sessizleşip, tırnaklarını “görünürde” içine çektiğini gördük ama bu şekilde kalmayacağı kesin. (Cidden ya bırakın uzasın kızın saçı, kel avanak gibi geziyor.)

Sworn abi erkekler için de benzer bir işarete dikkat çekti birkaç ay evvel; eller.

Jaime’nin eli kesildi, Davos’un eli kesikti ve Jon’un da eli yandı. Aslında bu döngünün temelini tespit etmek ilk başta çok kolay ama daha sonra Jon yüzünden “zor” gibi geliyor. Neden?

Şimdi Davos POV’dan gördük ki onun eli “suçları” yüzünden kesilmiş. Davos özünde iyi biri olmaya çalışan ama hataları, yanlışları olan bir adam olarak tanıtıldı; geçmiş suçlarının cezası olarak Stannis, parmaklarını kesti. Jaime ise kesilen eli için; Bran’ı iten; Kral’ı öldüren ve Cersei’ye dokunan elim diyerek işlediği büyük günah/suçları sayarak bir nevi “ceza” olduğunu ima etti Brienne’ye. Buraya kadar güzel, tamamdır… Görünüşe göre BAZI erkek karakterlerin (BAZI kadın karakterlerde olduğu gibi ) günah ve suçlarını ifade eden ve belki buna diyet olarak, bilemiyorum(bir el kesme ile ödenecek şeyler değil Jaime’nin), eller kesiliyor yahut zarar görüyor.

Lakin Jon ne ayak? Denklemi bozuyormuş gibi görünüyor. Biz bunun görünürde bir günahını/suçunu görmedik, en azından elleri yanana kadar, sonrasında Ygritte meselesinde yemin bozma için günah saysak bile el yanma çok öncesinde meydana gelen bir mesele. Yani gelecekteki bir şey için değil geçmişteki şeyler için olması gerek.

Emin olmamakla birlikte ve dahası bazı arkadaşlar “yaa yine mi ama Yeniay” demesin gene ama cidden başka bir şey bulamıyorum, bulan buyursun… Şu olabilir. Şimdi Davos, parmaklarına değindin ve suçuna da değindi kesilme sebebi olarak; Jaime elini kaybetti ve ardından suçlarına da değindi… Ya Jon’un eli yandıktan sonra yanık eli hakkında ilk düşünceleri ne oldu?

Jon yanık elini havalandırmak için eldivenini çıkardı. Çirkin şeyler. Eskiden Arya’nın saçlarını nasıl karıştırdığı geldi aklına birden. Sevgili küçük kız kardeşi. Arya’nın nasıl olduğunu merak ediyordu. Onun saçlarını bir daha karıştıramayacak olma ihtimali onu üzüyordu. Parmaklarını hareket ettirip rahatlatmaya çalıştı. Kılıç tuttuğu elinin tembelleşmesine, katılaşmasına izin vermesi sonunun gelmesi demekti, bunu biliyordu. Sur’un ötesine giden bir adama kılıç lazımdı.

Farklı fikirleri olanları dinlerim.