GRRM'in Sildiği Tyrion POV'u

GRRM’in önceki söyleşilerinden birinde yayımlanan bir videoda “En sevdiğiniz ama kitaba eklemediğiniz, fikrinizi değiştirdiğiniz bir hikaye çizgisi var mı?” tarzında bir şey soruyorlar. GRRM de 5. kitapta Tyrion için çok beğendiği ve içine sinmiş olan yazdığı bir bölümden bahsediyor.

"Tyrion için yazdığım gerçekten harika; ürpertici ve atmosferik ve bir çok görsel hayal gücünün bir bölüm vardı… Ve ilk defa görünen harika bir karakter vardı. O bölümü çok sevmiştim ama sonra fark ettim ki Tyrion beni bir bataklığa yönlendirdi. Bu bölümden sonra sonrasında ne geleceğini bilemedim, nereye gideceğimi bilemedim. Dans kitabı sırasında bu bölümü bir çok yönüyle korumaya çalıştım; ilk olarak bölüp parçalar halinde bölümlere eklemeyi düşündüm ama daha beter oldu, en iyisi bütün haliyle kalmasıydı. Sonra belki bu bir rüya olabilir, diye düşündüm; aslında olmamış, sadece rüya olarak yaşadığı… fakat sonra bölümü çıkarma kararı aldım. Kendi içinde çok iyi bir bölümdü ama beni içinden çıkamayacağım bir bataklığa sürüklüyordu. "

Silip attığı için bu bölümün nasıl olduğunu kestirmek güç ama bir iki ipucu mevcut gibi… Benim ilgimi çeken “seride ilk kez ortaya çıkan harika bir karakter” sözü oldu.

Bahsedilen bölüm büyük ihtimal ile Utangaç Bakire’ye katıldığı süreçte yazıldı. Yani bahsi geçen yeni karakter, Aegon veya Jon Con. falan değil. Diğer yandan yaşanan bu bölümün “atmosferik ve ürpertici” olması. Tyrion’un bu gemide iken ürpertici yerlerden geçtiğini biliyoruz. Bu bölgelerden birinden geçerken geçen konuşmalardan biri dikkat çekici.

Kefensiz Lord. Sorrow denen (sanırım kitaplarda Hicranlar veya Hüzünler olarak çevrili) nehirde hüküm sürdüğüne inanılan, efsanevi bir karakterdir. Genelde gri hastalıkla ilişkilendirilir çünkü buralarda bu hastalar dolanmaktadır.

"…Kibir, ölümcül bir günahtır. Taş adamlar da kibirliydi ve Kefenli Lord en kibirli olanlarıydı.”

Kor halindeki kömürlerden yükselen ısı Tyrion’ın yüzünü kızarttı. “Bir Kefenli Lord var mı yoksa bu sadece bir hikâye mi?” “Kefenli Lord, Garin’in zamanından beri bu sislere hükmeder,” dedi Yandry. “Bazıları onun bizzat Garin olduğunu söyler, ıslak mezarından kalkmış Garin.”

“Ölüler mezarlarından kalkmazlar,” dedi YarıUstat Haldon. “Ve hiç kimse bin yıl yaşamaz. Evet, bir Kefenli Lord var. Şimdiye kadar kırk Kefenli Lord oldu. Biri ölüyor ve diğeri onun yerini alıyor. Şu anki lord, Rhoyne’un Yaz Denizi’nden daha bereketli olduğuna inanan, Şahmeran Adaları’ndan gelen bir korsan.”
“Evet, bunu ben de duydum,” dedi Ördek, “ama daha çok sevdiğim bir başka hikâye var. O hikâye, Kefenli Lord’un diğer taş adamlar gibi olmadığını söylüyor. Kefenli Lord hayatına bir heykel olarak başlamış, sonra sislerin içinden gri bir kadın gelmiş ve buz kadar soğuk dudaklarıyla lordu öpmüş.”

Bu hikaye sonrası Tyrion, Kefenli Lordu babası olarak rüyasında görüyor.

Rüyasında babasını ve Kefenli Lordu gördü. Rüyada ikisi tek ve aynıydı. Babası ona taş kollarıyla sarıldığında ve gri bir öpücük vermek için öne eğildiğinde, Tyrion uyandı. Ağzı kuruydu ve kan tadıyla paslıydı, kalbi göğsünde çekiç gibi vuruyordu.

Pekala, Tyrion’un silinen bölümünün Kefenli Lordı barındırdığı ne malum? Aslında bu kısmı araştırırken GRRM’in başka bir alıntısını buldum, sanırım kişisel gündeliğinde yayımlanmış.

Someday I will die, and I hope you’re right and it’s thirty years from now. When that happens, maybe my heirs will decide to publish a book of fragments and deleted chapters, and you’ll all get to read about Tyrion’s meeting with the Shrouded Lord. It’s a swell, spooky, evocative chapter, but you won’t read it in DANCE. It took me down a road I decided I did not want to travel, so I went back and ripped it out. So, unless I change my mind again, it’s going the way of the draft of LORD OF THE RINGS where Tolkien has Frodo, Sam, Merry, and Pippin reach the Prancing Pony and meet… a weatherbeaten old hobbit ranger named “Trotter.”

Burada bir gün öldüğünde yayımlanmamış povların belki yayımlanacağını falan demiş ki aynı şeyi yukarıda koyduğum videoda da söylemişti. Buradaki alıntıya göre bahsedilen silinen Tyrion bölümü gerçekten de Kefensiz Lord ile ilgili; onunla tanışıyormuş.

GRRM ne demişti? “İlk kez görünen harika bir karakter.”

Pekala, muhtemelen Haldon haklı; Kefensiz Lord, sadece ismi miras olan haleflerden oluşan bir çeşit korsan lideri gibi bir şey. Korku saçmak için de bu hikayeyi kullanıyorlar. Dikkat edilirse rüya olarak saklamak istediğini yahut parçalara bölerek eklemek istediğini ama bir türlü işin içinden çıkamadığı için sildiğini söylemişti. Kefensiz Lord’dan bahsediliyor ve babasını rüyada iki ve tek olarak kefensiz lord olarak görüyor.

Acaba dedim… bir çok kişi bu şekilde beyan etmişti zaten… şimdiki Kefensiz Lord, Gerion Lannister olabilir mi? Valyria kılıcını bulacağım bahanesiyle sevmediği ve taht oyunlarından hoşlanmadığı abisinden ve ailesinden uzaklaşmış ve sonunda kendi dünyasını kurmuş olabilir… Tyrion için tanışmasının bir şeyler ifade edebileceği tek kişi bu şahıs. Sıradan biri olsa… hikayeye ne katkısı olur ki? Tanışsa ne olur, niye bataklığa girsin GRRM? Ama bu kişi amcası ise, onu bırakıp basıp gidemez ya da onunla iken atıyorum Jorah’a esir düşüp, o maceraları yaşayamaz… Essos yolculuğunu kendi başına atlatması lazım, bir amcanın korumalığında değil. Ayrıca hikayeye ciddi bir katkısı olmayacaksa niye harika bir karakter olsun ki o kişi? Tyrion ve Jaime için en sevdikleri amca ve kendisinin karakter yapısı böyle bir hayat için de uygun.

Üçüncü Tyrion POV’da şu dikkatimi çeken bir ayrıntı.

Bu defa Ördek güldü ve Haldon, “Nasıl da komik bir adamsın Yollo,” dedi. “Söylentiye göre Kefenli Lord, onu güldürmeyi başaran adama büyük bir bağışta bulunacakmış. Belki de Majesteleri Gri Fazilet, soğuk sarayını süslemek için seni seçer.”

Gerion, kolay gülen ve başkalarının gülmesi için insanlara bir hediye olduğunu söyleyen en pervasız Lannister(Tywin’in kardeşleri arasında). Tyrion’a taklalar atmayı vs. öğreten de bu amca ki Tyrion bu özelliklerini gemide iken herkese gösteriyor ve anısında bahsediyor. Yani üstü kapalı şekilde çok fazla amca Gerion’u görüyoruz gibime geldi.

Siz ne diyorsunuz?

3 Likes

Gerion karakterini tanımak isterdim keşke yazsaydı diye şuan heyecan yaptım. Hem bunca zaman nasıl oralarda kalmış ona dair detayli bir pov görürdük. Ama aynen tüm bunlar Tyrionu geride bırakırdı ana hikayeye dönmesi için. Keşke ben göreseydik derim. Zaten seride bu gri hastalığın nereye bağlanacağını da merak ediyorum.

Ben Gerion için şöyle hikaye yazmıştım kafamda.

Castamere Hanesine mensup bir kızı sever, gizlice buluşurlar onca zaman; Gerion babasına evlenmek istediğini söylemek ister, bunun olacağı sıralarda abisinin Castamere meselesini vuku bulur, kızı kurtarmak için koşar ama herkes ölmüştür, sevdiği kız da dahil; karnında bebeğiyle beraber. Tyget de küçük kardeşi Gerion’un acısı yüzünden Tywin’e öfkelidir; bu yüzden iki kardeşin ilişkisi Tywin ile hiçbir zaman iyi değildir. Gerion acısını kahkahalar ve şakalar ile kapamaya çalışır; Jaime’nin kendisininkini kibir ve umursamazlık maskesiyle kapattı gibi.

Gerion özünde Targaryen destekçisidir, Rhaegar ile yakın bir ilişkisi vardır, Robert’a hediye ettiği hançer de prensin hediyesidir(mesaj vermek için hançeri vermiştir, lakin Robert salak olduğundan anlamaz elbet.); abisinin hareketlerini prense bildirir. Güneyli İsyanından şüphelenme sebeplerinden biri de Tywin’in Jaime’yi Lysa Tully ile evlendirme niyeti olmasıdır. Bunun üzerine Jaime’nin Kral Muhafızı olması fikrini babasına aşılayan da Rhaegar olur.

Gerion, İsyan sonrası abisine iyice bilenir; hem sadık olduğu prensi hem de onun çocukları öldürülmüştür. Bir gün Tywin ile yüzleşir; sevdiği kız konusunda abisinin kızın varlığından haberdar olduğunu ve buna rağmen öldürmekte beis görmediğini öğrenince ipler iyice kopar ama Tygett, Gerion’u sakinleştirir ve bir şey yapmasının önüne geçer. Lakin abisinin ani ölümünden sonra Gerion evden daha uzak duran bir yaşam sürer; Tywin’in evlenme ısrarı üzerine onunla dalga geçer gibi Joy isminde bir piç çocuk sahibi olur ve onu kaleye getirir, himayesine alır. 91 yılında, Valyria kılıcını arama bahanesiyle Doğu’ya yelken açar ve öldüğü düşünülür zira bir daha gören olmamıştır.

Özünde ise Targaryen destekçileri ile yıllardır irtibat halindedir ve Doğu’ya da bu sebeple gitmiştir, krallarının dönüşü için Diyar’ı harekete geçirmek için… Lakin Gerion, Varys’in değil Dayne Hanesinin de içinde olduğu Rhaegar destekçilerinin olduğu bir topluluk içindedir ve Jon’un gerçek kral olduğunu biliyordur. Kendisi hala bu amaç uğruna çabalamakta ve Kefensiz Lord olarak da dehşet saçmaktadır.

Nasıl ama? :smiley: GRRM’e bunu göndereyim, belki beğenir; tam onun tarzı olurdu. hihihiihih

Kol ve yüzde başlayan gri hastalık ölümcül olanmış, Jon Conn. gidici yani. Bu konunun konuşulması sonrası zaten suya düşüyor, Conn onu kurtarıyor ve hastalığa yakalanıyor, olan bizim koca Jon’a oldu. Tyrion da ne şanslı piç, o kadar suyu yuttu, dokundular falan ama bir şey olmadı. :smiley:

3 Likes

Umarım Martin koymadığı bölümleri yayınlar da alternatif hikayeleri okuruz.

Bunu paylaşman iyi olmuş çünkü röportajın bu kısmı neden kitabın bu kadar uzun sürdüğünü açıklıyor.

2 Likes

Rica ederim, ne demek. :slight_smile:

Sen bence fanfic yaz, George’a söylemeyiz aramızda kalır mskdnskdk.

:rofl:

Eskiden HH çok yazardım ama artık yazmıyorum maalesef. :stuck_out_tongue:

Hadi yaa. Bu hayran hikayelerinden de başka eser çıktığı oluyor. Ölümcül oyuncaklar serisi, Harry Potter, Ginny ( Clary), Draco (Jace) ship hikayesinden çıkmış. Sonra isimler mekanlar değişmiş falan.

1 Like

@YeniAy_Ottoman Yazını beğendim keşke Grrm senden ilham alsaydı. Güzel olurdu :smiley:

1 Like

Ehehe vallahi adama yazmayı düşünüyorum bunu, bakarsınız hoşuna gider kullanır. :crazy_face:

1 Like