Güller Savaşı

Güller savaşı, York ve Lancaster hanedanları arasında 15. yüzyılın ikinci yarısında İngiltere tahtı için yapılan bir dizi savaştır. Güller Savaşı adını, York hanedanının arması olan beyaz gül ile Lancaster hanedanının arması olan kırmızı gülden alır.
Soylular arasında devleti ele geçirmek amacıyla başlayan ve 30 yıl süren bu savaşlarda soylular kendi kendilerini büyük ölçüde tüketti. Güller Savaşı sonucunda soyluların İngiltere yönetimindeki mutlak egemenliği sona erdi.
İngiltere Kralı IJI. Edward yönetimini güçlendirmek için çocuklarını ve torunlarını güçlü soylu ailelerin çocuklarıyla evlendirmişti. Oysa bu evlilikler İngiltere tahtı üzerinde hak iddia eden rakip hanedanların ortaya çıkmasına yol açtı.
Hanedanlar arasındaki mücadele III. Edward’ın torunları olan Lancaster hanedanından IV. Henry ile York hanedanından II. Richard döneminde başladı. 1399’da IV. Henry tahta geçtikten sonra da York hanedanının taht üzerindeki iddiaları sürdü. 1453’te Kral VI. Henry’nin delilik nöbeti geçirmesi ve ülkeyi yönetemez duruma gelmesiyle York hanedanının tahta ilişkin istekleri alevlendi. Ne var ki, kraliçe olan Henry’nin karısı Anjou’lu Margaret ve çevresi yönetimi bırakmak istemiyorlardı. Aralarındaki düşmanlığın giderek artmasıyla 1455’te St. Albans’ta ilk savaş patlak verdi. Lancasterliler’in yenilmesine karşın Yorklular krala bağlılık yemini ettiler ve aralarında birkaç yıl süren gergin bir barış dönemi yaşandı.
Bu dönemde, yani 15. yüzyılda, İngiltere yalnızca yün üreten bir ülke durumundan çıkıp, dokuma sanayisini kurmaktaydı. Ama güçlenen sanayici ve tüccarlar ülke yöneti
minde fazla söz sahibi değildiler. Soyluların kendi aralarındaki bu savaşta gelişkin güney bölgelerinin sanayici ve tüccarları York hanedanını, geri kuzey bölgelerinin feodal beyleri de Lancaster hanedanını destekliyordu. Halkı ise bu savaş pek fazla ilgilendirmiyordu.
Önemli soylu beylerden biri olan Warwick kontunun, desteklediği tarafın kesin olarak kazanmasını sağlayacak güçlü bir ordusu vardı. 1460’ta Warwick kontunun desteğiyle York dükü, IV. Edward olarak taç giydi. IV. Edward, Warwick kontunun askeri gücünden de yararlanarak Yorkshire’daki Towton’da Kraliçe Margaret’in kuwetlerini yendi. Kraliçe, VI. Henry ve oğlu İskoçya’ya kaçtılar ve İngiltere’nin yönetimi IV. Edward’ın eline geçti. Ne var ki, kralla arasında baş gösteren çelişkiler ve sarayda etkisinin azalması Warwick’i Edward’a karşı ayaklanmaları desteklemeye itti. Bunun üzerine kral Warwick’i hain ilan etti.
İngiltere’den kaçan ve sonunda Kraliçe Margaret’in kuwetlerine katılan Warwick’in yardımıyla VI. Henry 147()'te yeniden tahta oturdu. Hollanda’ya kaçan Edward ise bir yıl sonra geri döndü, Barnet’teki savaşta Warwick öldürüldü. Hemen arkasından Kraliçe Margaret’in ordusu Gloucester’daki Tewkesbury’de kesin yenilgiye uğratıldı. Kraliçe tutsak edildi ve oğlu öldürüldü. Lancasterli soyluların çoğu ya savaş sırasında öldürülmüş ya da savaştan sonra idam edilmişti. Tutuklanan VI.Henry’nin cesedi, hapsedildiği Londra Kulesi’nde bulundu. Böylece Edward tahtını güvenceye almış oldu.
Nisan 1483’te Edward öldüğünde 12 yaşındaki oğlu, V. Edward olarak tahta geçti. Aradan iki ay geçmeden amcası III.Richard onu tahttan indirerek krallığını ilan etti. Bu olay York yanlısı birçok kişiyi tedirgin etti. III, Richard’a karşı olan York yanlıları Lancaster yanlılarıyla birleşerek sürgünde olan Henry Tudor’u başa geçirmek üzere harekete geçtiler. 1485’te Bosworth Field’de III. Richard yenilgiye uğradı ve Henry Tudor, VII. Henry olarak kral oldu. Böylece 1455’ten beri süren Güller Savaşı sona erdi.
Kral VII. Henry kısa bir süre sonra IV. Edward’ın kızı Yorklu Elizabeth ile evlenerek savaşan tarafları birleştirdi. Bu birleşmenin simgesi olarak da kırmızı ve beyaz gülleri bir araya getirdi ve o günden bu yana çift gül İngiltere’nin simgesi oldu.
VII. Henry dönemi İngiltere’de karışıklıkların durulduğu ve ülkenin yeniden bütünleştiği bir dönem oldu. Sanayici ve tüccarlar ülke yönetiminde söz sahibi oldular.

Bende asoiaf’da geçen bir savaş umuduyla geldim.

Güller burayıda basmış :smiley:
Tyreller’in kimden kopya çektiği belli :smiley:

…Ve böylece Tudors Hanesi ,gösterişli ve bir o kadarda acımasız olan tarih sahnesine ilk adımlarını atmış oldular…

İyi mi ,kötü mü kullandılar tartışılır ama tarihe renk kattıklarını hiç birimiz inkar edemeyiz.

Buradaki mantıksızlık Henrynin gidip Yorklu biriyle evlenmesi. Orda ben olsam varya bütün yorkluları kılıçtan gecirirdim. Tudorların hepsi böyle salak zaten :S

Geçen sene Vikipedi’ye bu sayfayı bizzat ben eklemiştim. Sonra bazı kimseler ufak değişikliklerle yazım ve imla hatalarına yol açtılar ama, neyse: http://tr.wikipedia.org/wiki/Çifte_Gül_savaşları

İngiltere tarihinde bayağı önemli bir savaştır.
Geçenlerde Paradox Interactive tarafından piyasaya sürülen “War of the Roses” isimli oyunda bu savaşı konu alıyor. Peki Crusader Kings II’nin yerini tutabildi mi? Tabii ki hayır.

aslında yorklu biriyle evlenmek o kadar da kötü bir fikir değildi. içsavaşın bitmesi adına yapılmış bir şey sonuçta ve bitirdiği kesin. asıl 8. henry yerine arthur ölmeyip tahta çıkmalıydı.

Hepsini öldürseler de biterdi savaş :S Yorklulara güven olmaz hepsi iblis. O kadının çocuğuda 8. Henry gibi olur işte .s

henry’nin de akıbeti françois gibi olmalıydı. henry’den olsa olsa pumking king olur.beyaz kraliçeyi okuyunca henry’nin annesini biraz sevdim çok itaatkar, etliye sütlüye karışmayan biri olarak gösterilmiş leydi grey’le pek alakası yok ama tabi gerçekte nasıldı onu bilemiyorum.

kraliçe margeret-cersei gibi geldi bana. yazarımız hikayesinin önemli bir kısmını buradan araklamış(pardon esinlenmiş)

NOT: yine de itirazım yok, olaylar gayet eğlenceli

margaery ve cerseinin alakası yokki :S

margaret beafort muydu neydi onu kastetti sanırım. kötü olmaları ortak özellik ama onun haricinde …

Çok ilginç bir mücadele olmuş.Savaşın sonu şaşırttı beni.Taht iki haneye de yar olmamış.

hayır oldu beaufort-tudor kral olan

ama sonuçta elizabeth’ten sonra tudor diye bir şey kalmıyor.

Arkadaşlar aslında bu konuyu ele alan oyunda var daha yeni çıktı War of the Roses diye Lord of the Rings : Conquest tarzında mükemmel bir oyun tavsiye ederim.

evet ama krallar azıcık mantıklı olsaydı umıtlı olabılırdım tudorlar ıcın :frowning:

ya hep o henry denen pumking king’in suçu. salak salak işlere bulaşmasaydı edward’ı mikrobik yapmaz çocuk da hemen ölmezdi.

Tudor hanedanı Lancester hanedanı ile akraba.Demek istediğim Lancester ve York haneleri tahta ismini yazdıramamış.

ha tamam ben farklı bakıs acısıyla dusunmusum, @phoenix evet cok haklısın mahvetti :S