Haggon’ın Yasakları

Varamyr’ın öğretmeni Haggon’un deri değiştiren/warglar için sıraladığı kesin kuralları vardı. Şüphesiz o da kendi öğretmeninden ve o da kendinden önceliklerden öğrendi. Yani bu kuralların, deri değiştirenler arasında yaygın olan sözlü bir kural öbeği olduğunu tahmin ediyoruz.

Bu yazıda bu kuralları ve sebeplerini tartışalım.

Derideğiştiren/Warg Yasakları

  1. “İnsanlar hayvan eti yiyebilir, hayvanlar da insan eti, ama insan eti yiyen insan zelildir.”

  2. "Bir kurt olarak bir kurtla çiftleşmek zelâlettir.

  3. “Bir başka insanın bedenini ele geçirmek zelâletlerin en beteridir.”

Aslında görünüşte çok da yasak yokmuş… Yasaklar, tabudur ve tabular aslında sanılanın aksine keyfiyetten konmazlar. Zamanında, o dönemin şartlarında bu eylem/ler insana ve topluma ciddi sosyal ve bedensel zararlar vermeye başladığı için yasak haline gelir ve o şekilde gider. Toplum, zaman geçtikçe yasağın sebebini unutabilir ama yasağı toplumsal gelenek, ahlak, örf, adet vb. olarak uygulamaya devam eder. Bu yasaklara da bu şekilde yaklaşıp, olası nedenlerini bulmaya çalışalım.

Pekala, ilkinden başlayalım.

  • Yamyamlık

Bunu tartışmaya çok gerek yok aslında. Yamyamlık, ahlaki olarak bir tabudur ve yamyam kişilere hoş gözle bakılmaz. Yine de bunun sebeplerini tartışmak doğru olacaktır. Her şeyden önce yediğin şey, karakterine etki eder. Yamyam insanların, vahşi ve canavarımsı davranışlar sergilediği ortada ve dahası yamyamlığın deli dana hastalığına benzeyen bir çeşit beyin hastalığına sebep olduğu ve sizi öldürdüğü gerçeği de var.

Bunu asoiaf’ta bir warga uyarlar isek insan etine susamaya başlamış bir wargın, öz denetimini kaybedeceği ortadadır. Zaten halihazırda deri değiştirenlerin, denetimi kaybedip hayvana kaptırmasından endişe edilir; hayvanın içine girip insan eti yemeye başlamasının sonuçlarını tahmin etmek güç olmaz.

  • Çiftleşmek

Haggon’a göre hayvanın içine girip çiftleşmek de tabudur. Bunu yapana zillet gözüyle bakılır yani hor görülür, aşağılanır. Bunun bir çeşit hastalık vb. şeye sebep vereceğini sanmıyorum ama büyük ihtimal ile kişinin insan olmaktan çıkmasıyla ilgili bir şey olabilir. Sonuçta sen bir insan isen hayvan gibi çiftleşmek ne demek? İnsan olma değerini sekteye uğratan bir eylem…

Seri boyunca görebildiğim kadarıyla deri değiştirenlerin en çok dikkat etmesi gereken şey insan olduklarını hatırlamak ve denetimi, içine girdiği hayvana kaptırmamaktır. Aksi halde insan, hayvanlaşır ve canavara dönüşür.

Cinselliğin yarattığı etkinin insanda bir çeşit bağımlılık yaptığı da gerçektir, bu yüzden uzmanlar -bilhassa gençlerin- porno gibi şeylerden muhakkak uzak durmasını söyler çünkü bunun yarattığı bağımlılığın kişinin sosyal ve özel hayatını olumsuz yönde etkilediği hatta cinsel performansını sekteye uğrattığını ifade eder. Özetle psikolojik sorunlara sebep olmakta.

Warglara bunun yasak olması bu çeşit bir etkiye sebep olmasıdır emin değilim aslında ama bir ihtimal bunu köşeye koyalım, dedim. En iyi ihtimal ile kişinin hayvan gibi davranmasının önüne geçerek, öz denetimini yitirmesine engel olmak amacı taşıyor.

  • İnsan bedenini ele geçirmek

Pekala, bu bir çeşit cinayettir ve de kölelik. Hodor’dan gördüğümüz kadarıyla deri değiştiren -geçici süreyle de olsa- kişiyi ele geçirir ise ve yeterince güçlüyse, bedenin sahibi -diğer hayvanlarda olduğu gibi- atıl vaziyete geçiyor ve iradesini yitiriyor. Tamamen ele geçirince bedenin sahibine ne oluyor, pek emin değilim. Varamyr denediği zaman kadın baya bir savaş vermiş ve onu kovalamış hatta acı çekmişti. Hayvanlar ölmüyor ama insan, ölüyor mu? Eğer öyle ise buna cinayet demek, doğru bir tabirdir.

Özgür Halk için bir insanı köleleştirmek de hoş gözle bakılacak bir şey olmasa gerek, bu yüzden geçici bile olsa bir insanın bedenini ele geçirmek, zelil bir şeydir.

Ben ayrıca bunu başka bir şeye daha bağlıyorum. Gece’nin Kralı hikayesini hatırlar iseniz kral, kardeşliği bir çeşit büyü ile kendine bağlayıp, hükmetmişti. Bu kulağa “deri değiştiren” yeteneği gibi gelmiyor mu? Yabanılların -diğer kuzeyliler gibi- geçmişte olan bazı şeyleri unutmadığını farz edebiliriz, şu ana kadar böyle kanaat edindim. NK’nin yaptığı şeye bakıp warglar, insan bedeni ele geçirmeyi zelil olarak görmeye başlamış olabilir.

Sonuca bağlar isek deri değiştirenlerin geçmemesi gereken çizgileri var, güçlerini suistimal etmemeleri önemli; bu sınırları geçerler ise Sur gerisinde olduğu gibi avlanıp, öldürülürler. Geçmezler ise hayatta kalırlar.

Varamyr’e bakarsak bunların alayını da yaptı ya da denedi. Lakin sık sık yaptığı şeyler değildi, arada bir eyleme geçirdiği bir şey olduğundandır belki; denetimini yitirmiş görünmüyor ama bir insan olarak gerçekten zelil bir kişiliğe sahip olduğu, sevilmediği ortada. Dahası açgözlü olduğu da… Canavarlaşmış bir deri değiştiren, herkesin korkulu rüyası olduğundan en iyisi şu yasakları delmeden yaşamaya devam etmeli… Avlanmak istemiyorlarsa.

Sizce bu üç yasağın altında yatan sebepler nelerdir?

2 Beğeni

Stark çocukları bunları yaptılar zaten.

Arya kurdunun içinde insan etinin tadına baktı.Bran romanlarda değil ise dizide Hodorun bedenini ele geçirdi.Jon pek çok Hayaletin vücudunda dolaştı.Pekala duvarın ötesinde başka kurtlarla çiftleşmiş olabilir.

Pis Stark çocukları (!)
:joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

2 Beğeni

Çiftleşme olmadı :joy:

Bran, romanda da Hodor’u çok kere ele geçirdi. Arya insan eti yerken onu wargladı mı hatırlayamadım. Jon insan eti yendiğini biliyor Nymeria’nın. :crazy_face:

Bir de şey var: Seride yamyamlık ile sadece karakter değil, güç geçişi de var. Euron buyuculerden birini diğerlerine bu yüzden yedirdi. Güçleri bu şekilde elde etmek kişiyi gereğinden fazla güçlü yapacağı için tercih edilmiyor olabilir.

Çiftleşme yasağının tek nedeni bu değil bence. Bana şu “ruhunun bir parçasının yavruda kalması” olayı mantıklı geldi. Ayrıca warglama büyülü bir olay. Haliyle psikolojik olarak değil büyüsel anlamda incelemek bence daha mantıklı olur.

Buna katılıyorum işte

Varamyr bundan bahsetti. Orell’i öldürüp kartalini ele geçirdiğinde Orell’in bir parçasının kartalda kaldığını ve bazı duygularının ona geçtiğini söyledi. Bu olay öncesi Jon ile sorunu olmayan Varamyr, sonrasında Jon’dan nefret etmeye başlıyordu.

Yukarıda dediğim çiftleşme sonrası ruhun bir parçası kalma durumu bu yüzden saçma değil. Örneği var çünkü.

Bunun dışında Bran Hodor’un vücuduna girdiğinde onun kendi küçük köşesinde saklandığını söylüyordu.

Evet bunu ben de duymuştum Esra’dan. Hepsi en az bir kuralı çiğnedi diye geçiyor.

Bran Jojen’i yedi diye bir teori vardı. O da bununla alakalıydı diye hatırlıyorum.

Bence bu teorinin kaçırdığı en önemli nokta şu; Jojen Warg, Derideğiştiren veya Yeşilgören değil sadece Yeşil rüyalar görüyor. Rüyaları da zaten Brynden’ın kendisi gönderiyor. Bran gibi özel biri Jojen’ı yiyip ne elde edebilir ki? Brynden’ı yiyebilir ama .s

Ya o kadar detaylı hatırlamıyorum da dediğin de doğru yani ama lapa mı ne yiyordu sana yardımcı olacak diye. O niye ki o zaman ?

Bilmem ki, gerçek dünyada böyle işlerle uğraşanlar falan uyuşturucu vs kullanıyorlar belki öyle birşeydir😄

Bence büvet ağacının kökünden ve yapraklarından yapılmış bir lapa o. Ağaçların gözünden daha iyi görebilmesi için.

Biz @YeniAy_Ottoman ile o konunun tartışmasını yaptık. O yemedigini düşünüyor, ben yediğini.

Kan da vardı azıcık. Bran onun büvet ağacının sıvısı olduğunu umdu diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

Bran’in ultra zelil seviyesine ulaşması için çiftleşme görevi var. Jojen’i yediğini düşünüyorum, Hodor’u vücuduna girdi. Yeni görevi kurduna deri değiştirip başka kurtla çiftleşmesi olacaktır. Kral olması gereken kişiyi sürgün edip kendini kral yapması için ancak ultra zelil olması gerekir başka türlü bu terbiyesizliği yapması imkansız.

6 Beğeni

Doğru bir şey mi peki? Yani Euron bunu denetmiş de işe yaramış mı? Kesin bilgimiz var mı? Çünkü inanılan bir şey vardır, bir de gerçekler vardır. Kan içmenin bugün dahi sağlık getirdiğine inananlar var, oysa doğru değildir.

Eğer bu “güç aktarımı” seride doğru ise evet, bu da sebeplerden biri olabilir. Gayet olası o zaman.

Belki. Fakat deri değiştirme meselesi (FM’lerin yüz giymesinde olduğu gibi) tamamen psikolojik olarak benliğini koruyabilme üzerine dayalıdır. Zira çok ciddi bir olaydan bahsediyoruz. Sen, artık -zihinsel olarak- sen olmaktan çıkabilirsin. Yani abartılı bir yorum olacak ama delirme kapasiten var bir deri değiştiren olarak bu yeteneği kullanırken. Jojen tam da bu yüzden çok endişe ediyordu. Bran günlerce Yaz’ın derisini giyiyordu ve bu süre uzadıkça Jojen endişe ediyor, geri geldiği zaman ismini vs. soruyordu. Zira Bran’ın artık kendini unutma ve kendini Yaz ile aynı kişi olduğunu sanma ihtimali vardı. Kendini kaybeden bir deri değiştiren artık insan değil, canavardır ve bir canavar çok kötü eylemlere sebep verir. Geçmişte böyle şeyler olmuş ki hikayelere konu olmuş ve “iblis” gibi ifadelerle kötü anılır olmuşlar. Bran ne olduğunu ilk duyduğunda biraz endişelenmişti. Jojen de sana şeytan canavar iblis diyecekler falan demişti.

Bran için endişem yok ama Jon, Hayalet’in içinde vakit geçirdikten sonra ciddi manada iki arada bir derede kalabilir; sık sık kendisinin kurt olmadığını kendine hatırlatıyordu çünkü Hayalet, warglama olmadan bile çok baskın olarak hissettiriyordu Jon’da kendini; yediği yemeğin tadı, açlığın yarattığı o psikolojik etki ve duygusal hisler falan… Kendisininki gibi hissediyordu Jon. Bebeğim uyanınca yarı kurt takılırsa şaşmam.

Ruhtan bir parça kaldığını sanmıyorum. Bu konuda hiç hikaye vb. şey görmedik. Şu ana kadar ruhtan parça kalma meselesi sadece öldükten sonra devamlı olarak wargladığın bir hayvanın içinde bir parça bir şey kalma meselesiydi. Bir iz. İşaret. Güçlü bir hayalet anı gibi. Ruhtaki bir gölge diyor buna BR.

Yok, onu demiyorum. Bir deri değiştiren, tamamen bir insanın bedenini ele geçirip, 2. hayatına başlar ise ne oluyor eski sahibe? Ruhun bedenden çıkıp, ölüyor mu yoksa bastırılmış bir şekilde bir köşede durmaya devam mı ediyor? Ondan emin değilim işte. Bran’ın yaptığı geçici bir şeydi, diğer hayvanları ele geçirip bırakması gibi. Varamyr denediğinde kadın acı çekti, savaştı; iki ruh bir beden için kavga etti dedi.

Arkadaşlar, Jojen hala hayatta ve mağarada… Bran ile sık sık konuşuyor da… Söylediklerine göre Büvet ağacının tohumlarından yapılmış bir lapa. Büvet ağacı ile yeşil gören yetenekleri canlanacak ise ona ait bir şey yemesi gerekmesi mantıklı olandır. Ağaç beyaz ve kırmızı öz suyu olan bir şey malum. Lapadaki kırmızı damarlar muhtemelen onlar.

Kâsenin içinde beyaz bir lapa vardı, koyu ve ağırdı, içinde kırmızı damarlar dolaşıyordu. “Bunu yemelisin,” dedi Yaprak. Bran’a bir tahta kaşık uzattı.

Çocuk kararsızca kâseye baktı. “Bu ne?”

“Büvet ağacı tohumlarından yapılmış bir lapa.”

Lapanın görüntüsü Bran’ın midesini bulandırdı. Kırmızı damarlar büvet ağacının özsuyu olmalıydı ama meşale ışığında tamamıyla kan gibi görünüyordu.

“Seni kanın yeşilgören yapıyor,” dedi Lord Brynden. “Bu lapa, istidadını uyandırmaya ve seni ağaçlarla evlendirmeye yardım edecek.”

Yine de Jojen’e bir şey olmayacak demiyorum elbette. :smiley:

Bran’ın gözleri büyüdü. “Beni öldürecekler mi?”

“Hayır,” dedi Meera. “Jojen, onu korkutuyorsun.”

“Korkması gereken kişi o değil.”

Jojen’in morali her geçen gün bozuluyordu… Korkması gereken Jojen olabilir. :slight_smile:

Bran lapayı yedikten sonra bir daha Jojeni görmüyoruz yalnız. Hatta neden hala dönmedi bu sefer fazla derinlerine gitti mağaranın diye endişeleniyorlar. Yani Bran Jojeni yedi demek değil bu tabi ama gene de bir belirsizlik var sanki.
Ve dediğin gibi endişenlenmesi gereken Jojen :smile: bu çocuk öleceği zamanı winterfelldeyken bile biliyodu. Son zamanlrdaki depresif hali boşuna değildi bence

Bence bran’e jojeni yedirmiş olabilirler. Çünkü en baştan beri Brynden’a ulaşmaya çalışıyorlardı. Ancak geldikten sonra jojen değişti ve canı sıkkın moralsiz bir halde sürekli geri dönmeyi istiyor. Üstelik mağaranın dışının ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor.bran jojenin etini yememiş olabilir ama bence lapanın içindeki jojenin kanı olabilir.

Bence bran’ın yaptığı pek farklı değildi sonuçta bir insana deri değiştirdi ve onu kontrol etti ve yasağı çiğnedi. Hodor un mücadele etmemesinin sebebi bence hodor zaten pasif,çekingen,birazda korkak bir kişiliğe sahip o yüzden bran wargladığında kendi köşesine çekilip mücadele etmedi.

Bu arada bran hodor a warglayarak bir yasak çiğnedi. Bide bran yazın derisindeyken insan eti yememiş miydi ben yedi diye hatırlıyorum buda ikinci yasak ciğnemesi oluyor.ve bran bunların yasak olduğunu bilmiyor. Ama ben bran’in hayvan derisindeyken çifftleşeceğini sanmıyorum. Yani bir yasak daha çiğnemez herhalde.

1 Beğeni