Hanedanlıklar ve Gerçek ülkeler?

Kesinkes şu şudur bu budur denemez. Çünkü bu bir dünya tarihi ve efsanelerinin karması, harmanı.
Şu şudur demek yerine, aşağıdaki örnek tarzında ifadeler daha doğru olur:
“Dotraklar; Hun(Türk) ağırlıklı Avrupaya istila seferi yapan Asya kavimlerin temsilidir.”

İçeriğin temellerine inersek, %80’i şu 3 kapıya çıkar.

1.Mu Kıtası/Atlantis Adası temelli efsaneler (Ana kurgu, akgezenler, ejderler , devler, orman çocukları, büyüler vs)
2. İngiliz ağırlıklı Ortaçağ Avrupa Tarihi (westeros hanedanlıkları)
3. Pers Mitolojisi (Rollor ve Targeryanların özellikleri)

Sakin ol dostum geç yazdım biraz ama zaten kesin bu budur demiyoruz mesela diyoruz Stark Türklere benziyor veya dothrakiler eski yerleşik hayata geçemeyen Türkleri Hun Imparatorluğunu vs anlatıyor diyoruz mantık ve oyun gibi bir şey maksat eğlenmek gerçekten şöyle yorumları görünce tepem atıyor…

Amacım kalp kırmak değil öncelikle. Forumda bu tür tartışmalar gereksiz.
Hatamı düzelteyim ulukurt gökbörü’dür türk yaşamında. Sonradan bozkurt olmuş geçen araştırmıştım.

Kimse beni alıntılamak ya da tartışma yaratmak zorunda da değil. Kendi fikrimi ciddi bir şekilde belirtmişim.
İyi forumlar dilerim

Ben bildiklerimi yazıyorum kesin bunlar doğrudur demiyorum.

Stark=York
Lannister=Lancaster
Dorne=Endülüs

Bildiklerim bu kadar lakin tahmin ettiklerim de var onları yazıyorum

Targaryenler kesinlikle Ptolemaios Hanedanından esinlenilmiş onlar gibi başka ensest yapan yok evet Avrupa’da 16 ve 17. asırlarda yeğeni ile evlenen krallar var lakin Ptolemaios Hanedanında kardeşleri ile evleniyorlar.

Karasu Savaşı kesinlikle Konstantinopolis Kuşatmalarından esinlenilmiş Tyrion tarafından kullanılan zincir. Herkesin bildiği gibi Fatih kuşatırken boğaza zincir çekildi bunun sonucunda da gemiler karadan yürütüldü. Yine Tyrion tarafından gemileri yakmak için kullanılan Wildfire. Bizans’ın gemileri durdurmak için kullandığı Grejuva (Rum ateşi) ikisinin de denizde sönmeyip yanması…

Bu esinlenme olayında şunu dikkate almak lazım, tek bir hanedan esinlenme diye bir şey olmaz genelde. Yani bir hame birden fazla temadan esinlenmiş olabilir. O güllerin savaşı York Lancester yorumu haricinde

Lannister:Habsburg. Habsburgların da simgesi Lannisterlar gibi aslandır. Ayrıca Habsburglar da Lannisterlar gibi altın madenleri sayesinde zenginlerdir. Habsburglar savaştan, egemenlikten daha çok kraliyet evlilikleriyle, entrikalarla yayılmış bir ailedir. Gene Lannisterlara benzer şekilde.

Tyrell: Fransa. Verimli topraklar, şarap üretimi, sanata verilen değerin yüksek olması, kültür merkezi olması ve şovalye kültürünüm em yaygın olduğu ülke olması. Ayrıca yüksekbahçe Garth Gardenarla diğer ülkelerden daha sağlam köklere sahiptir. Kibirli Lannisterlar bile bir şekilde soyunu Garth’a dayandırır ancak ana soy kurumuştur. Benzeri şekilde Fransa Avrupa’yı birleştiren Charlemagne’nin ülkesidir ancak ana soy kurumuştur.

Starklar: İskoçya. Zaten ilk insanlar ve Keltler arasında ciddi benzerlikler var.

Dorne: Endülüs. Endülüs’ün de Dorne fethine benzer bir tarihi var. İspanyadaki hanedan arası iç karışıklık sonrası taraflardan birisi Araplardan yardım ister. Benzeri şekilde Dorne’a ayak basan Rhoynarlar oradaki ailelerden birisi olan Martellarla birleşmiştir.

Greyjoy: Ne olduğunu söylememe gerek yok ama olay sadece denizci yağmacı meselesi de değil. Boğulmuş tanrı’nın ıslak salonları, Odin’in salonları gibi benzerlikler de var.

Bunların haricinde doğrudan benzerlik kurabileceğim haneler yok. Gerisi Martin’in kendi fantazisi gibi duruyor. Gene bazı ince noktalarda esinlenmeler vardır belki.

https://www.dunyadinleri.com/tr-TR/dunya-dinleri/neopaganizm/oku_vika-dini-modern-cadilar-pagan-tarikati

kelt mitolojisinden bir din tanıdık geldi mi ? bana biraz R’hllor bundan esinlenilmiş gibi geldi
ve 3 sayısı