Harflerle ASOIAF

Forumun derinliklerine gömülmüş olan ve aynı zamanda bilgilendirici özelliği olan bir oyunu tekrar gün yüzüne çıkarıyorum…

Oyunumuz oldukça basit.Kullanıcı kendinden önceki yazılmış kelimenin son harfi ile/eğer son harfle bulamıyorsa ilk harfi ile yeni bir kelime yazacak ve o kelime hakkında açıklama yapacak.

Buradaki tek fark kelimelerin Kitaptan seçilecek olmasıdır.Yani oyun kitap evreni ile ilgilidir.

Yazacağınız kelime herhangi bir şey olabilir.(Karakter ismi,yer ismi,eşya ismi,hayvan ismi …)

İyi eğlenceler …

İlk sözcük benden gelsin.

Balerion: Kara Dehşet adıyla çağırılan ‘‘Balerion’’ bilinen en büyük ejderhalardan biridir…Fetih savaşında Fatih Aegon ve kız kardeşleri/eşleri tarafından kullanılmıştır.Yaklaşık iki yüz yaşlarında hayatını kaybetmiştir. İddalara göre Fatih Aegon düşmanlarının kılıçlarını Balerion’un ateşinde eritip Demir tahtı yaptırmıştır.

Nymeria: Dorne’un savaşçı prenses / kraliçesi. Zamanında halkını, ejderha lordlarından kurtarmak için 1000 gemiyle Dorne topraklarına çıkmış, orayı fethetmiş ve bir dizi erkeği zaman içinde kendine koca almıştır. Kraliçe Nymeria’nın Aşıkları isminde adına bir kitap dahi yazılmıştır. Resmi olarak prenses unvanına sahip olsa da bahsi geçen kitap ve şarkılarda ondan “kraliçe” olarak bahsedilir çünkü konumu, bir kraliçeye denk olduğundan halk da onu o şekilde anar.

1 Beğeni

Aegon: Bu isimle 5 Targ kralı vardır. Sırasıyla Fatih, Büyük, Ejder Felaketi, Değersiz, İmkansız. Fatih Aegon 6 krallığı birleştirmiştir. Ejderhası Balerion’dur. 2 kız kardeşi ile evlenmiştir ve ikisinden de birer çocuğu olmuştur.

1 Beğeni

Ned: Stark Hanesinin Lordu ve Kral Eli Eddard Stark ve Kayan Yıldız Lordu Edric Dayne’nin isimlerinin kısaltılmış hali.

Dondarrion: Sancaksız Kardeşlik lideri olan Beric’in mensubu olduğu, Dorne Hudutları’nda bir araziye hükmeden, Baratheon Hanesi’ne bağlı avam bir hane.

Nazik Adam: Siyah ve Beyazın Evinin rahiplerinden ve Arya’nın öğretmenlerinden biri.

Meleys: Alyssa Targaryen ve Hiç Olmayan Kraliçe Rhaenys Targaryen’in sürücüsü olduğu, “Kızıl Kraliçe” lakaplı bir ejderha.

Sharra Arryn: Aegon’un Fethi dönemi Vadi’nin kraliçe naibi idi. Döneminin en güzel kadını olduğu söylenir.

1 Beğeni

Neşe kulesi. Prens Geçidi’nde bulunan bir kuledir kendileri. Tabii Ned Stark sağolsun artık böyle bir kule bulunmamakta.

1 Beğeni

İğne: Arya’ya Jon tarafından verilmiş ince ve hafif kılıç. Kesmek için değil deşmek içindir, bu silah tipi özgür şehirlerde daha çok kullanılır.

Ejderha:Wyvernler ve ateş solucanları ile akraba olduğu iddia edilen.Atesin ete bürünmüş hali.Buyulu hayvan.

Arryn: Kartal Yuvası’nın Arryn hanesi, vadinin en soylu hanesidir. Westeros’un da en büyük hanelerindendir. Ana yerleşkesi Kartal Yuvası’dır, Kartal Yuvası zaptedilmez görülmektedir. Kış geldiğinde Kartal Yuvası çok soğuk olduğundan Ay Kapısı’na geçilir. Hane arması mavi zemin üzerinde beyaz ay, beyaz ayın üzerinde mavi şahindir. Hanenin sözleri, “Onur kadar yüksek” tir.

Nagga. Gri Kral’ın öldürdüğü deniz yaratığı. Kemiklerinden Gri Kral’ın kalesi yapılmıştır ve bugün hala Eski Wyk’ta bulunur.

Abelar Hightower : Ser Abelar Hightower, Kral Daeron II Targaryen döneminde, House Hightower şövalyesiydi.İktidardaki Oldtown Lordu’nun varisiydi.Abelar, 209 AC’de Ashford Meadow’da turnuvaya katılmış ve ilk müsabakada Prens Valarr Targaryen tarafından yenilmiştir.

Rhaegar Targaryen, Deli Kral’ın en büyük oğlu ve 7K’nin varisi. Son Ejderha namını almıştır. Jon Snow’un babasıdır.

Naath: Sothoros kıtasının kuzeybatı sahillerinde yer alan bir adadır. Burada yaşayan halka Naathi veya Barışçıl İnsanlar denir. Barışçıl insanlar sadece meyve ve sebze ile beslenir, hayvan öldürmez, dolayısıyla et yemezler. Savaş yapmazlar ve zamanlarının çoğunu sanata ayırırlar. Köle tacirlerine göre en iyi köleler Naathi’lerden olur. Uyum Tanrısı isimli tek bir tanrıya inanırlar ve onun tüm yaratışılışın kaynağı olduğunu sayarlar. Ayrıca Naath’a saldıran orduların kelebekler ordusu tarafından yok edildiğini bu yüzden Naath’ın fethedilemez olduğunu söylerler.

Tyanna: Kuleli Tyanna, Zalim Maegor’un üçüncü kraliçesidir. Güçlü bir casus ağı vardı ve muhtemelen kısırdır. Diğer kralicelerin bebeklerini zehirlediği ortaya çıkınca Maegor tarafindan Blackfyre ile kalbi sökülmüştür.

Arya Stark: Stark Hanedanı mensubu, Ned ve Cat’in 3. çocuğu ve en küçük kızıdır. Şuan Braavos’tadır. FM tarafından eğitilmektedir. Serinin tüm kitaplarında yer alan yegane POV karakterdir.

Kral Toprakları:Yedi Krallık’ın Karasu Koyu’na bakan doğu kıyı şeridi üzerinde bulunan Kral Toprakları , Batıdiyar’ın başkentidir. Kralın yerleşkesi olan Demir Taht ve Kızıl Kale burada bulunur. Ana şehir, surlar tarafından çevrilmiştir ve bu surların her tarafına Şehir Muhafızları ya da bilinen diğer adıyla Altın Pelerinliler yerleştirilmiştir.

Işık Getiren: AA’nın efsanevi kılıcı