Harflerle Game of Thrones


#1

Şimdi bir oyun olacak bu. Game of Thrones hakkında hem isim hafızamızı güçlendireceğiz hemde bilgilerimizi tazeleceğiz.

Öncelikle bir isim veya kelime yazacağız. Bu isim hane ismi olabilir, bir karakterin ismi olabilir, bir kalenin, şehrin, septin, nehrin ismi olabilir. Savaşlarım, şarkıların, kitapların ismide olabilir. Kelime ise Buz ve Ateşin Şarkısı serisindeki anahtar kelimeler olabilir. Mesela demir taht gibi kalıplaşmış kelimeler.

Yazdığımız kelime veya isim hakkında bir cümle bilgi vereceğiz. Peki kelimeler nasıl belirlenecek? Üstteki üyenin yazdığı kelimenin ilk veya son harfiyle başlayan bir kelime veya isim yazacaksınız. Başlıyorum.

Kelime: Braavos
Bilgi: Braavos özgür şehirlerin en büyüğü ve en güçlüsüdür.


#2

kelime: Targaryen
bilgi: Targaryen Hanesi Kıyamet’ten kaçmış Valyrian’ın soylu ailelerinden biridir.


#3

Tywin:Tytos Lannister’ın oğludur.Ayrıca Kraliçe Cersei,Kral Muhafızı Jaime ve Tyrion Lannister’ın babasıdır.
Reyne Hanesi isyana kalkışınca onları yenip,isyanı bastırmıştır ‘‘Castemere Yağmurları’’ adlı şarkı bu isyanı ve Tywin’in kudretini anlatmaktadır. Tywin Lannister ayrıca iki kez Kral Eli görevini üslenmiştir.

Edit:

İlk harfi VEYA son harfi diyor. :slight_smile:


#4

Kelime: Tarly
Tarly hanesi, Menzil’de zengin topraklara, güçlü bir kaleye sahip, savaş konusundaki becerileriyle bilinen eski ve onurlu bir ailedir.


#5

arkadaşlar kelimenin İLK YA DA SON harfiyle başlayacak. ilk ve son değil, rastgele bir harf değil, ona göre oynanırsa gayet devam edebilir bence.

needle: arya stark’ın ilk kılıcının adı. üvey abisi jon snow’un hediyesidir. winterfell demircisi mikkel tarafından yapılmış, ince ve hafif bir kılıçtır.

edit: ups, ıskalı.

ygritte: yabanıl, jon snow’un sevgilisi. kızıl saçları nedeniyle yabanıllar arasında şanslı kabul edilir ve “ateşle öpülmüş” olarak adlandırılır. güzel bir kız değildir, kitapta çarpık dişli ve biraz da erkeksi olarak geçer. kararlı ve sert yapılı bir kızdır. spoiler vermeyeyim dedim


#6

Night’s Watch:İlk Kış Kralı olan Brandon Stark tarafından kurulmuştur.Gece Nöbetçileri üyeleri genellikle büyük günahlar işlemiş veya gayrimeşru olan çocuklardan oluşur. Fakat görevleri büyüktür. Gece Nöbetçileri Westeros’un kuzeyinde yer alan Sur’u ve insanları korumaya yemin etmişlerdir. Ayrıca Gece Nöbetçileri,Westeros Halkı’nı,yabanıllardan ve akgezenlerden koruyan bir örgüttür.


#7

Hodor: HODOR
Gerçek adı Walder olan Kuzeyli seyis. Branın atı rolünde.


#8

Harrenhal: Westeros’ta bulunan en büyük kaledir. Kalenin asla düşürülemeyeceği düşünülse de ejderhalara karşı dayanamamıştır. Lanetli kabul edilir.


#9

Hound: Westeros’un ağır abilerinden. Sert kişilik. İçinde bir kuş yatan fakat dışında tam bir canavar olan kimse.


#10

Drumm Hanesi: Kızıl Yağmur adında bir Valyria kılıçları olan Demir Adalar’dan bir hane. Armaları, kırmızı zemin üzerine bir iskelet elidir.


#11

Doran Martell:Martell Hanesi’nin liderdir. Oldukça zeki ve mantıklı bir adamdır. Doran Martell,Robert İsyanı sırasında Targaryenlerin safında yer almıştır.Arriene,Quentyn ve Trystane’in babasıdır. Elia ve Oberyn’in ise kardeşidir. :slight_smile:


#12

Lady: Sansa Stark’ın kurdudur. Arya ile Prens Joffrey arasında geçen olaylardan sonra Ned Stark tarafından öldürülmüştür.


#13

Lyanna: İçinde bir kurt olan savaşçı kurt kadın. Aryanın halası. Eddard ve diğerlerinin kardeşi. 7 Krallığın kan kusmasının birincil sebebi. Robert’in ölüm döşeğine kadar aklından çıkaramadığı tek aşkı.


#14

Arryn: Westeros’un büyük hanelerinden biridir.Ana kaleleri Kartal Yuvası’dır ancak Ay Kapıları gibi başka yerleşkeleri de vardır. Hane mottosu : onur kadar yüksek armaları ise mavi bir zemin üzerine beyaz bir ay ve şahin


#15

Arthur Dayne
Kral Aerys’in kral muhafızlarının bir üyesidir. Jamie’yi şövalye ilan etmiştir. Neşe Kulesi’nde Ned Stark tarafından öldürülmüştür.


#16

Arbor
Redweyn hanesine ait olan.Menzil hudutları içerisinde olan.Şaraplarıyla ünlü olan bir adadır.


#17

Rheagar Targaryen
Son ejderha. Kral Aerys’ın en büyük oğludur. Robert’ın İsyanı sırasında Robert Baratheon tarafından öldürülmüştür.


#18

Nymeria Martell kum yılanlarının en büyük ikincisi. Annesi Volantis’li bir soylu. Ayrıca Lady Nym olarak da anılır.


#19

Loras Tyrell
Çiçek Şövalyesi olarak bilinir. Yakışıklıdır. Renly Baratheon ile ilişkisi vardır. Yani vardı…


#20

Lyanna Stark. Ned Stark’ın kız kardeşi. Rheagar Targaryen tarafından kaçırılmış ve Robert’ın isyanının sonunda ölmüştür.