Harpiya'nın Lideri

Bildiğimiz gibi Harpiya’nın Oğulları, Meeren’de Dany’e karşı ayaklanmış eski köle efendilerinin kurduğu gizli bir direniş örgütü. Direniş diyorum zira teknik olarak Dany “işgalci” konumunda ve onlar da kendi şehrini geri almak ve düzenlerini geri getirmek için uğraşıyorlar.

Bu adamlar Lekesizleri ya da azatlı köleleri yakaladığı yerde öldürerek şehirde terör estiriyor; Dany ise bu ölümlere engel olamadığı gibi bu kişi/lerin yaptıkları onun şehirdeki hakimiyetini iyice sallıyor.

Beşinci kitap boyunca Dany bir çok kişiyi sorgulamasına rağmen bunların başındaki kişi/lerin kim olduğunu öğrenemedi. Ya bizimki doğru kişileri yakalamıyor ya da yakaladıkları kişiler liderlerine çok sadıklar; hangisi bilmiyorum.

Bu lider/ler her kim ise şehre ve Dany’nin sarayında olan bitenlere hakim biri olmak zorunda diye düşünüyorum. Dany’nin hamlelerini bilmeden oturduğu yerden körlemesine bu örgütü yönetmesi pek verimli gelmiyor. Zaten sürekli en az bir iki adım önde olmaları da bence buna işaret.

Benim “lider” konusunda bir fikrim var.

image

Ben Dany’nin yanındaki Yeşil Fazilet dedikleri yaşlı kadından baya şüphe ediyorum, Harpiyanın başı bence o. İsmi Galazza Galare. Biri demişti Dany’e; yaşlı kadınlardan oluşan (Pahl)hane sizden nefret ediyor ve intikam istiyor… Bu hane Pahl idi ama genel manada tek düşman hane bu değildi ve dahası Dany’nin asıl düşmanının “yaşlı bir kadın” olduğuna dair işaret de olabilir.

Yeşil kadın da 80 yaşlarında ve şehrin Yüce Rahibesi. Şehrin dini liderinden daha iyi bir direniş lideri olabilir mi sizce? KL’de İnanç’ın Yüce Rahibinin şu an nasıl bir güç sahibi olduğunu ve şehri nasıl yönettiğini biliyoruz.

"Şimdi kadınlardan oluşan bir hane. Kan isteyen öfkeli ve yaşlı kadınlar. Kadınlar unutmaz. Kadınlar affetmez.”

Bizimkisi ileri gelenlerden çocuk rehineler aldı; iki tanesi bu kadının akrabası. Çocukları öldürmeyeceğinden emin olmasalardı Dany’nin; bu kadar rahat hareket edemezlerdi; o kadın da ne olup bittiğini biliyor; onun yanına istediği gibi girip çıkarak. Zaten “yeşil” Dany için kötü-düşman renk; o renkle anılan kişi/lerden zarar görüp duruyor.

Harpiya’nın saldırısını biteceğini iddia eden ve bunun için evlenme talebinde bulunan Hizadar’ı öneren de bu kadındı. Selmy’e onun masumluğunu savunan da…

Düğün sonrası Dövüş Çukurlarını açmaya giderken Dany’nin zehirle suikast girişimine uğradığını unutmayalım, yani amaç asla barış değildi; sadece Dany’yi oyalamak ve muhtemelen savunmasını düşürdüğü bir anda kolayca öldürebilmekti.

Dany’nin kayboluşu sonrası Selmy, bu kadını Yunkai ile anlaşma teklifi yapması için gönderiyor ama onlar sadece ejderhaların öldürülmesi halinde barışı kabul ediyor; bu kadın da bu teklifi destekleyerek Dany’nin öldüğü konusunda Selmy’e ısrarcı oluyor.

Unutmayalım ki ejderhalar olmadan Dany hiçbir şey yapamaz, bir hiçe dönüşür. Onlar da bunu biliyor, bu yüzden ejderhaların öldürülmesi konusunda ısrarcılar. Yani öldüğünü düşündüklerini sanmıyorum, sadece o dönmeden bir an önce iki ejderhanın işini bitirme derdindeler.

Özetle Dany’nin aradığı kişi burnunun dibindeki (hep öyle olur) Galazza Galare; Yeşil Fazilet.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Katılıyor musunuz yoksa başka adaylarınız var mı?

6 Likes

Bunu erken sanıyordum ben :laughing:

Dany bölümlerini okurken hiç keyif almadığım için bu karaktere de hiç dikkat etmemiştim. Harpiya’yı hiç umursamamıştım, ama senin yazdıklarına bakılırsa bu kadın olabilir.

“kadın” diyordu sürekli nasıl erkek sandın? :smiley:

Ya görünürde bunların liderinin kim olduğuna dair net bir işaret yok gibi görünüyor. Pahl dedikleri hanenin işte Harpiya’dan biri olduğuna inanıyorlar ki illa öyledir madem intikam istiyorlar ama lider öyle biri olmalı ki rahat saklanan ve rahat yöneten… Şimdi bu kadın bir rahibe; şehrin dini lideri. Tapınağında yaşıyor, Dany’ye akıl veriyor. Harpiya’nın bebeleri çok kolay şekilde bu tapınağa girip liderlerinden bilgi alabilir, yönlendirilebilir… Kim biliyor ki maskelerin arkasındakileri? Gizli toplanma yeri olmak zorunda değil mi? Tapınak ve Yeşil Fazilet 1 numaralı aday bence.

Mantıklı bir bakış açısı.Yeşil Fazilet meseleyi işgalciye karşı bizden ziyade Ghis’e karşı Valyria olarak görüyor bence.Şehirdekiler de böyle düşünüyor olabilir.Çünkü Dany onlara göre Valyria’dan kalan biri ve ejderhaları var, bu onlar için fetihten daha yeterli bir sebep isyan etmek için.Normal bir fetih olsa bazı aileler iş birlikçi vs olurdu ama şu durumda neredeyse tüm şehir düşman.

Evet, bu şekilde bir bakış açısı olabilir. Bu kadın bir ara Dany’e Ghis’in köleliğe yönelme sebebinin Valyria’nın neden olduğu felaketler olduğunu söylemişti; Dany da içinden ben de bu köleliği sonlandıracak felaketim demişti. Belki bu dediğine işaret olabilir.

Dany’nin kayboluşu sonrası Selmy, bu kadını Yunkai ile anlaşma teklifi yapması için gönderiyor, söz konusu bölümü bugün okudum. Ejderhaların öldürülmesi konusunda sanki gizlemeye çalıştığı bir tutkusu var gibi. Kraliçenin öldüğünü hemen kabul etmesi de bunu istediğine delil olabilir. Mantıklı bir düşünce.

3 Likes