Harrenhal neden lanetli?

Merhaba arkadaşlar. Seriyi yakından takip edenlerimizin bildiği üzere Harrenhal üzerinde açıklanamayan bir lanet var. Taht oyunları öncesinde ve sonrasında bu kale üzerinde hüküm sürmüş bir çok karakterin başına neler geldiğini gördük. En son olarak da Petyr Baelish’in kale lordu olarak atandığını görmüştük. Petyr şuana kadar kale içerisinde hiç bulunmadığı için lanetin onun üzerinde etkisi ne olur bilemiyoruz (bkz. Petyr Baelish’in Kaderi) ancak Baelish öncesinde kalede geçici veya kalıcı hüküm sürenlere ne olduğunu gördük. Peki bu kale neden lanetli?
Kale Aegon gelmeden önce, yapım aşamasında katledilen insanlar yüzünden mi yoksa Balerion’un kaleyi küle çevirmesinden sonra mı kale lanetlendi?
Benim sorum da burada devreye giriyor. Ejder ateşinin lanetli bir etkisi bulunuyor olabilir mi? Ejder ateşinin temas ettiği herhangi bir şey lanet içermeye başlıyor vs.
Bunu destekleyecek veya çürütecek herhangi bir argümanınız olursa duymak isterim.

Harrenhal, Demir Adalar Kralı Kara Harren tarafından inşaa edilmiş ve Westeros’daki en büyük kaledir. Kale, karadan herhangi bir saldırıyla alınamayacak kadar güçlüydü.Kral Harren, Aegon’a boyun eğmeyi reddedince, Aegon ejderhalarını kullanarak Harrenhal’ın savunmasını alt etti ve Harren ile oğulları kulelerinde yanarak can verdi. Bu işgalde Aegon’a Nehirova aileleri büyük destek vermiştir, işgal başlangıcında 3000 askeri olan Targaryenler, Nehirova yardımı ile 8000 kişiyi bulmuşlardır. Bu işgalden sonra Harrenhal’un lanetli olduğu ve Harren’ın ruhunun kalenin içinde dolaştığı söylenir. Harrenhal’u elinde tutan bütün aileler zamanla yok olmuşlardır.

Ejder ateşinin lanetli etkisi yoktur.Harren’ın ruhu trajik sonu yüzünden kaleyi ve kaleye sahip olacakları lanetlemiş olabilir.

Yanlış yere başlık açmaktan 2. ve son uyarı… 3. ve sonraki tekrarlarda yaptırım yapmak zorundayım arkadaşlar. Anlayışınız için teşekkürler. :blush:

1 Like

Yapımında çalışan insanların çektikleri yüzünden de olabilir harrenin ruhu içerde dolaşıyor deniyor bu da olabilir ejderha ateşi de olabilir demirtaht ejder ateşiyle dövüldü cok nadir üzerinde oturup rahatça hüküm süren fazla hayır getirmedi yani ejder atesi de olabilir

1 Like

Tahtın ejder ateşiyle dövülmesi detayı da özellikle konulmuş gibi görünüyor

1 Like

Lanet, denilen şeyin ne olduğuna ve nasıl işlendiğine bakmalı aslında.

Bir nevi çok güçlü olumsuz bir takım duyguların(acı-kin gibi) x şahsa yahut yere yöneltilerek zarar verilmesi… Her şey enerjiden ibaret olduğu için ve enerji hem olumlu hem olumsuz halde olup herkesi etkilediği için lanetlenme meselesi de bu şekilde oluyor olabilir. Kesin şu bu diyemeyiz elbette ama Harrenhall meselesinde temel mesele “ölüm-acı” olsa gerek.

Hem kalenin yapımında ölenlerin hem de hanenin yok edilişi sırasında… İnsanların kötü gözle bakmasını da eklersen Harrenhall çok olumsuz enerjiyle doldu ve oraya giden herkesin de bu kötü enerjiden etkilenip, bir nevi kısır döngü gibi bu enerjiyle doldurmaya devam etmesi; lanetli ve hayaletli olduğuna, zarar göreceklerine inanmaları… her şeyi ve herkesi etkiler olmuş. Bir şeye inanmak bazen onu gerçek kılabiliyor.

Lanetin ejderha ateşiyle ilgisi yok, ölümün ve acının etkisi var ve de nefretin. Misal Arya’nın dua listesine eklediği herkes neden ölüyor? Kızın kendisi mi cenabet? Hayır. Sahip olduğu kin/nefret/intikam arzusu öyle güçlü ki bir çeşit lanet etkisi yapıyor.

2 Likes