Harrenhal

Bölge
Westeros, Nehir Toprakları

Yönetim
Baelish Hanesi , Feodal Lord

Kuruluş
300 sene önce, Fetih Savaşı’ndan hemen önce
Kral Kara Harren adına yapılmıştır.

Harrenhal Westeros’taki en büyük kaledir ve Fetih Savaşı’ndan hemen önce yapımı tamamlanmıştır. Nehir Topraklarında, Tanrı Gözü’nün kuzey kıyısında bulunur. Ancak Fetih Savaşı’ndan beri lanetli bir yer olarak kabul edilmiştir. Bunun nedeninın kalenin kurucusu Kara Harren’in kale inşaatına inşaat sırasında ölenlerin kanını katması olduğunu söyleyenler çoktur. Kale inşaatının bittiği gün Aegon Westeros a çıkmıştır ve çok geçmeden Harrenhal ı Harren ve oğulları içerideyken ejderha ateşiyle yakarak ele geçirmiştir. Bu yüzden kulelerin birkaçı erimiş mum gibi durur.

Kale devasa büyüklükte beş kule ve bir o kadar büyük perde duvarlardan oluşmuştur. Duvarlar olağanüstü kalın; kapılar, merdivenler ve salonlar ise insandan çok bir dev için yapılmış gibi görünür. Ayrıca kalenin toprakları çok verimlidir ve göl kıyısında kurulduğu için ayrı bir gelire sahiptir.

    Kale Kışyarı'nın 3 katı büyüklüğünde alana kurulmuştur, ahırları binlerce atı içine alabilir, tanrı korusu 20 hektarlık alana kurulmuştur ve mutfakları Kışyarı'nın büyük salonundan daha geniştir. Ancak kalenin çoğu harabeye dönmüş ve yıkılmıştır. Bunun nedeni Whent Hanesinin kulelerin ilk 3 katını kullanıp diğer katları çürümeye terk etmesidir. Kulelerin son katlarında yarasalar tünemiştir.

Duvarlar ve Kuleler
Yerden bakıldığında Harrenhal dev bir ölçekte inşa edilmiştir, katıksız ve dağ uçurumları gibi yüksek olan devasa perde duvarlar, burçların tepesinde ahşap ve demir akrepler kendi adaşları gibi küçük görünür. Harrenhal’un giriş kapısı Kışyarı’nın kale kapısı kadar büyük ve renksizdir. Kapının dışından kulelerin sadece tepeleri görülebilir çünkü duvarın yüksekliğinden kuleler belli olmaz.

Kalenin en küçük kulesinin yarısı, Kışyarı’nın en uzun kulesi kadar yüksek olmasına rağmen Targaryen Ejderhalarına karşı duramamış ve bazıları ejderha ateşine mağruz kalmıştır. Bu nedenle bazı kuleler taşların erimesiyle eğilmiş, kırılmış gibi bir görüntüsü vardır. Kulelerin orijinal isimleri Kara Harren’in ölümüyle kaybolmuştur.


Kuleler
Dehşet Kulesi
Dul Kulesi, taş bir köprüyle Kral Ateşi Kulesi’ne bağlanır, altında mahkûmları tutmak için büyük hücreler vardır.
Kralateş Kulesi, Kale Kumandanlarının odaları bu kulededir, bir köprüyle Dul Kulesi’ne bağlanır.
Çığlık Kulesi, zemininde büyük mağaramsı depolar vardır
Hayalet Kulesi, harap haldeki sept ve arka kapının yanındadır.

Bilinen Kapılar:

Ana Kapı : katil çukurlarından bile geniş çok kalın duvarlar vardır. İçeri girebilmek için bir yard aşmak gerekir.
Doğu Kapısı : Küçük kapıdır, Hayalet Kulesi’nin yanındadır.

Önemli Bölgeler
Yüz ocaklı Salonu : Kalenin en büyük salonudur. Aslında sadece 34-35 ocak vardır ama bir ordu burada eğlebilir. Yerler düzdür ve yukarıdaki galerilere merdivenler vardır.
Mutfak : sadece mutfakta kubbeli çatı bulunur. Kışyarı’nın Büyük salonu kadar geniştir.
Kışla : Cephaneliğin üstünde bulunur, askerler yemeğini burada yiyebilirler.
Cephane : Kışlanın altındadır, demirhane de buradadır.
Tanrı Ormanı : Duvarlı tanrı ormanı 20 dönümlük araziyi kaplar. İçerisinden bir dere akar. Çarpık ağız ve korkunç gözleriyle yürek ağaçları korkunç gözükür. Kışlanın karşısındadır.
Avlu : Ordu antrenmanlarını ve yaverler her türlü zırh temizliğini burada yaparlar.Pütürlü bir zemine sahiptir ve Çığlık Kulesi’nin yanında yer alır.
Ayı Çukuru : 10-5 yard boyutlarında taş duvarlı, kum zeminli mermerlerle çevrili altı kat şeklinde düzenlenmiştir.
Banyo Odası : Özgür Şehirlerde moda olduktan sonra konulan 6-7 kişinin sığabileceği büyük taş küvetler vardır. Alçak tavanlıdır. Odanın yalnızca bir girişi vardır.

Tarihi
Kara Harren

Demir Adaların ve Nehir Toprakları’nın Kralı Kara Harren diğer kaleleri cüce konumuna düşürecek Westeros’un en büyük kalesini inşa ettirmek istemiş ve bu rüyasının yapımı kırk yıl sürmüştür. Diğer bölgelerden birlerce tutsak zincirlenerek ve ya beş kulenin ocaklarında ölmüş, kışın donmuş, yazın terlemişlerdir. Binlerce yıllık büvet ağaçları kiriş ve kolonlarda kullanılmak için kesilmiştir.

Rüyasını tamamlayan Kara Harren burasının zapt edilemez olmasıyla övünmeye başladı. Ancak tam da o sırada Fatih Aegon Ejderhalarıyla Westeros’a geldi. Nehir Lordları’nın da yardımıyla kaleyi kuşatan Aegon, Kara Harren’i oğullarıyla birlikte Karal Ateşi Kulesi’nde kızartmıştır. Devasa kuleleri ve kale duvarları Harren’in canını kurtarmasına yetmemiştir. Ejderha ateşiyle kavrulan kuleler hala görülebilir.

1AL’den 298AL’e Kadar
Fetih’ten beri kaleye birçok hane hakim olmuştur. Aşırı büyük garnizona ve geçindirilmesi çok masraflı bir alana sahip bir kale olmuştur. Kara Harren’in ölümünden sonra birçok hane buranın sahibi olmuştur ancak hepsi bir şekilde tükenmiştir. Kalenin lanetli olduğuna ve Kara Harren’in ruhunun kalede dolaştığına inanılır. Kara Harren’in kalenin yapımında insan kanı kullandığı söylenir. Kalede bugüne kadar hüküm sürmüş haneler şunlardır.

 1. Qoherys Hanesi
 2. Towers Hanesi
 3. Harroway Hanesi
 4. Strong Hanesi
 5. Lothston Hanesi
 6. Whent Hanesi

  298AL’den sonra

Beş Kralın Savaşı’nın başında yeterli kuvveti olmadığı için Laydi Whent kaleyi Tywin Lannister’a teslim etmiştir. Ayrıca hizmetlerinden ötürü kale Janos Slynt’e verilmiştir ancak Tyrion kral eli olarak göreve başladıktan sonra Janos Slynt’i Sur’a yollayarak tüm unvanlarını elinden almıştır. Kale Lannister-Tyrell ittifakını sağlayan Petyr Baelish’e verilmiştir ancak Serçeparmak kaleye daha adımını atmamış, sadece kalenin unvanlarını kullanarak Lysa Tully’yle evlenebilmiştir.

Aslında kale savaş sırasında birçok sefer el değiştirmiştir. Tywin Lannister’in yönetimindeyken Sör Amory Lorch ve Sör Gregor Clegane şövalyeleri olarak kendi gruplarını yönetiyorlardı. Cesur Dostları da keşif birliği olarak kullanıyorlardı. Bu üç cani grubun yolu Harrenhal’da kesişmişti. Küçük halk acımasızca katlediliyordu. Lorch’un adamları ile Cesur Dostlar arasındaki kavgalar daha çok ölüme sebep oluyordu. Tywin ayrılırken kale kumandanı olarak Sör Lorch’u bıraktı. Bu sırada Cesur Dostlar’ın yakaladıkları kuzeyli tutsaklar zindana tıktılar. Kalede saklanan Arya Stark Jaqen H’ghar’ın yardımıyla kuzeylileri serbest bıraktı ve kaledeki Lannister hakimiyetine son verildi. Cesur Dostlar kaledeki tüm Lannister Sancaktarlarını öldürerek kaleyi Lord Roose Bolton’a teslim etti.

Roose kaleyi bir süre yönetti. Vargo Hoat, Roose’un Lannisterlar tarafına geçeceğinden şüphelendiği için tutsağı Jaime Lannister’ı sakat bırakır. Ancak bu hile başarısız olur ve kuzeyliler kaleyi Cesur dostlara bırakarak kaleden ayrılırlar. Lannister misillemesiyle başları tehlikeye girer, sebepsiz sadist davranışlarda bulunmaya başlarlar ve kurbanlarını ayı çukuruna atarlar. Sonun Yürüyen Dağ kaleyi tekrar ele geçirdi ve kaçamayan paralı askerleri katletti. Tyrion Lannister’in dövüşle yargılanmasında Cersei Lannister’ın şampiyonu olarak çağırılınca kaleyi Polliver yönetmeye başladı. Jaime Lannister gelince kaleyi Baelish adına yönetmesi için kale kumandanı olarak Bonifer Hasty’yi bıraktı.

Son Yöneticileri

Leydi Whent savaşa gidince Lord Tywin Lannister tarafından ele geçen Harrenhal birçok sefer el değiştirmiştir. Her bir yöneticisi korkunç bir şekilde can vermiştir.

 • Leydi Shella Whent’in savaşa gitmesinin ardından kaleyi savunacak yeterli askeri olmadığı için Tywin Lannister’e teslim edildi.
 • Eddard Stark’a karşı düzenlenen komploda önemli bir rol üstlenen Janos Slynt, Cersei tarafından Harrenhal’la ödüllendirilmiş, ancak Kral Eli Vekili Tyrion Lannister tarafından Sur’a gönderilmiştir.
 • Vargo Hoat Amory Lorch’u ayıya yem etmiştir.
 • Janos Slynt Jon Snow tarafından idam edilmiştir.
 • Tywin Lannister oğlu tarafından yaylı okla öldürülmüştür.
 • Yürüyen Dağ Vargo Hoat’u yavaş yavaş doğramıştır. En son kulağındaki iltihaptan dolayı ölmüştür.
 • Gregor Clegane, dövüşle yargılama sırasında Prens Oberyn Martell’in zehirli mızrağıyla zehirlenmiştir.
 • Yürüyen dağ tarafından kale muhafızı ilan edilen Polliver Sandor Clegane tarafından öldürülmüştür.
 • Lord Roose Bolton kaleyi uzun süre elinde tutmuştur ama henüz başına herhangi bir sorun gelmemiştir.
 • Kale Tywin Lannister tarafından Lord Petyr Baelish’e verilmiştir ama Serçeparmak konutuna hiç gitmemiştir. Kaleyi Lord Petyr Baelish yerine Sör Bonifer Hasty tutuyor.

Eline sağlık

Roose Bolton da bu kaleyi uzun süre elinde tutmuştur :wink:

Karasu Savaşı ile rw arasında işte

Biliyorum :smiley:
Yani lanet varsa oda kesin ölecek diyorum.

Olmasaydı olmazdı.(Asoiaf serisini diyorum)

Petyr Baelish’in de şu kaleye gittiğini bi görsek :slight_smile:

Gitmesine gerek yok :cool:
Janos Slynt de kaleye ayak basmadı ama… :3

@“Sfenks Alleras”

haha güzel tespit, hadi inşallah tez zamanda :wink:

Pis ve lanet bir yer.Tez zamanda yıkılır inşallah.

Roose Bolton’a bir şey olmayacak. Baelish Harrenhal’a hiç uğramayacak ama yaptıkları için belasını bulacak… “Bence.”

@Varys Lanetin kalenin sahibini etkilemesi gerek. İlla ki orada bulunan kişileri değil.

Ejderhalar var, boğaz kesen şeytan gölge bebekler var ama bir lanete inanmıyor musunuz :cool:
Asıl soru; kim lanetledi ???

Bence de lanet çok net birşey deil, bir de Janos Slynt kaleyi benimsiodu, Petyr zaten orası lanetli napıyım gidip tarzı laflar edio Sansa’ya, dolayısıyla orayı sahiplenenler lanetleniyor diyebiliriz, Tywin, Amory Lorch, Keçi, Dağ hep yönettiler orayı, Roose Bolton’a nolcak bilmiorm (söylemeyin de zaten:) )

Seride ejderhalar, şeytani olaylar veya lanetler var olabiliyor. Fakat bir o kadar da tesadüfler ve uyumlar var.

Ejderha ateşiyle bir alakası yok bence. O ateşle Menzil’i de yaktılar ama kulağımıza hiç öyle bir şey gelmedi. Senin dediğine göre asıl tuhaf olan ejderha ateşinin kader kötüleştirmesi… @Varys

Bence tam gölün karşısında ki ada yüzünden bunlar :cool:

Seri biter ve Petry ölürse, o zaman tamam. Kalenin lanetli olmadığını inkar edecek birinin çıkacağını zannetmiyorum. Ve bence Petry kesin gidici…

Burayı demir adalıların yaptığını duyunca çok şaşırmıştım.

Valyria’da kıyametin sonucunda targanyenlar hariç tüm ejderha lordlarının yok olmasından başka neler oldu ki?

Daha ne olsun ki ? Ejderhalar tükenecek kadar azaldı… ve şu anda valyria topraklarına giren yaşayamıyor daha önce bir konuda da yazılmıştı nükleer bir patlama gibi birşeyler olmuş olabilir…

Ejderhaların soylarının tükenme noktasına geldiğini biliyorum ve ejderha lordlarının da ama harenhalle aynı konuma geldiklerini şu ana kadar düşünmemiştim. Fakat şu da var ki nükleer bir patlama lanetlemez. Gerçekten düşündürücü ve umarım sebepleri bir sır olarak kalmaz seride.

şöyle bir düşününce tek başına ejderha ateşi etkili değildir ama ejderha ateşi ve kanın birleşimi lanetli bir tılsım yaratabilir…

Bence Harrenhal ve ejderhalar arasında bir bağlantı yok. Lanetle, yaşanmaz bir yer olmasının ne alakası var ? Kıyamet’in nasıl ve neden olduğunu bile bilmiyoruz. Nükleer değil ejderha ateşi :confused: