Harrenhall’un Tükenmiş Haneleri


#1

Kara Harren kendine çok büyük bir kale inşaa etmiş ve kalenin yapımında çalışanları öldürmüştür. Bundan dolayı kalenin lanetli olduğuna inanılır. Fetih Savaşı’ndan beri, birçok hane Harrenhall’un lordu olmuş ve hepsi de tükenmiştir. Bu haneler şunlardır.

Hoare Hanesi
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/194/hoare.png/][/URL]

Hoare Hanesi, Orkmont Adasını mesken edilmiş bir demirdoğumlu hanedir. Andal İstilası öncesi krallık yapmışlardır. Lannisport, Arbor, Ayı Adası başta olmak üzere birçok bölgeye saldırmışlardır. En son Ayı Adası’dan Rodrik Stark tarafından çıkartılınca, Nehir Toprakları’na, bugünkü Harrenhall Bölgesine yönlenmiş ve bir krallık kurmuşlardır. Kara Harren, Tanrı Gözü’ne Yedi Krallığın en büyük kalesini inşa etmiştir. Kale’nin yapımının bittiği gün Fetih Savaşı başlamıştır. Kalesine güvenerek savaşa girişmeyen Harren’e karşı Fatih Aegon kaleye ejderhalarıyla saldırmış ve Harren’i ve oğullarını kalede öldürmüşdür. Savaş sürerken Gece Gözcüleri’nin Lord Kumandanı, Kara Harren’in kardeşiydi.

Qoherys Hanesi

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/12/qoherys.png/][/URL]
Yarı-kanun kaynaklara göre Fetih Savaşı sonrasında Kara Harren’in öldürülmesinden Harrenhall’un ilk sahipleridir. Armaları siyah zemin üzerine çaprazlama alevler, kenarlara da dört kuru kafa şeklindedir. Valyria soyundan gelirler. Soylarının tükenmesinden sonra toprakları ve gelirleri Towers Hanesi’ne verilmiştir.

Towers Hanesi

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/542/250pxhousetowers.png/][/URL]
Yarı-kanun kaynaklara göre Qoherys’lerin kaybolmasından sonra Harrenhall, Towers Hanesi’ne verilmiştir. Bu hane de burayı yönetmekte başarısız olmuş ve kale Harroway Hanesi’ne teslim edilmiştir. Armaları, beyaz zemin üzerine kırmızı-siyah çizgiler içerisinde beş kuledir.

House Harroway

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/845/harroway.png/][/URL]
Harroway Hanesi, Harrenhall’un dördüncü sahipleridir. Towers Hanesi’nin yokolmasının ardından toprakları ve ünvanlarının sahibi olmuştur. Yarı-kanun kaynaklara göre armaları turuncu-siyah zemin üzerine yine turuncu-siyah kale kapısı vardır. Renk değişimleri çaprazlama alev şeklinde değiştirilir. Kale yakınlarında bir kasaba Lord Harroway Kasabası diye anılır.

Strong Hanesi

Strong Hanesi Nehirova’daki asil hanelerden birisiydi. Yerleşkeleri Harrenhall idi ve tıpkı yerleşkesi Harrenhall olan her haneye olduğu gibi onlarda yok olmuşlardı. Strong Hanesi’nin de buraya yerleşmiş olan beşinci hane oldukları ve bununda takriben I. Jaehaerys ile Rhaenyra Targaryen dönemleri arasında gerçekleştiği kabul edilmektedir. Hanenin Aegon’un Fethi’nden hemen sonra kurulup, 196 yılında son bulduğu tahmin edilmektedir. Yarı güvenilir kaynaklara göre armaları beyaz zemin üzerine üç şerit şeklinde mavi, kırmızı ve yeşil idi.

Lothston Hanesi

Lothston Hanesi Nehir Toprak’larından soyu tükenmiş bir hanedir. Kitaptaki olaylar olmadan önce güçlü bir haneydiler ve Harrenhal’u 3 veya 4 nesil boyunca ellerinde tuttular. Armaları sarı ve beyaz zemin üzerinde siyah bir yarasadır. Ben Blackthumb, Lord Lothston için çalışmıştır.
Lothstonların kötü bir itibarı vardı. Ser Eustace Osgrey’e göre Manfred Lothston, Daemon Blackfyre’a ihanet etmişti. Lady Danelle Lothston çocukları kaçırıp kendi yemek kabı için dev yarasaları üstlerine salmalarını emretmiştir. Leydi Lothston’ın kan ve insan eti içerisinde banyo yaptığı söylenmektedir.Son Lothston, Parasız lllifer’in atalarından birinin yardımı ile öldürülmüştür.Soyları tükendikten sonra Harrenhal lordluğu Whent Hanesine geçmiştir.

Whent Hanesi

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/850/250pxhousewhent.png/][/URL]

Nehir Toprakları’nın soylu ailelerinden Whent Hanesi, kalenin yedinci sahibidir. Kalenin Whentlere verilme sebebi bilinmemektedir. 281 AL yılında düzenlenen turnuva, Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi’nin başlangıcını oluşturur. Armaları, sarı zemin üzerine dokuz siyah yarasadan oluşur. Sözleri kitaplarda geçmemektedir. Varisi olmayan yaşlı Leydi Whent Beş Kralın Savaşı sırasında ölünce hane son bulur. Çünkü sağ olan tek Whent olan Wynafrei Whent, Walder Frey’in dokuzuncu Danwell Frey’le evlidir ama kısır olduğu için çocuğu yoktur. Ayrıca Catelyn, Lysa ve Edmure’nin anneleri de bir Whent’tir.

Leydi Whent savaşa gidince Lord Tywin Lannister tarafından ele geçen Harrenhall birçok sefer el değiştirmiştir. Her bir yöneticisi korkunç bir şekilde can vermiştir.

  • Leydi Shella Whent’in savaşa gitmesinin ardından kaleyi savunacak yeterli askeri olmadığı için Tywin Lannister’e teslim edildi.
  • Eddard Stark’a karşı düzenlenen komploda önemli bir rol üstlenen Janos Slynt, Cersei tarafından Harrenhall’la ödüllendirilmiş, ancak Kral Eli Vekili Tyrion Lannister tarafından Sur’a gönderilmiştir.
  • Vargo Hoat Amory Lorch’u ayıya yem etmiştir.
  • Janos Slynt Jon Snow tarafından idam edilmiştir.
  • Tywin Lannister oğlu tarafından yaylı okla öldürülmüştür.
  • Yürüyen Dağ Vargo Hoat’u yavaş yavaş doğramıştır. En son kulağındaki iltihaptan dolayı ölmüştür.
  • Gregor Clegane, dövüşle yargılama sırasında Prens Oberyn Martell’in zehirli mızrağıyla zehirlenmiştir.
  • Yürüyen dağ tarafından kale muhafızı ilan edilen Polliver Sandor Clegane tarafından öldürülmüştür.
  • Lord Roose Bolton kaleyi uzun süre elinde tutmuştur ama henüz başına herhangi bir sorun gelmemiştir.
  • Kale Tywin Lannister tarafından Lord Petyr Baelish’e verilmiştir ama Serçeparmak konutuna hiç gitmemiştir. Kaleyi Lord Petyr Baelish yerine Sör Bonifer Hasty tutuyor.

#2

güzel çalışma ellerine sağlık


#3

Whentler tam bitmedi :smiley:
Bir tane Wynafrei Whent diye bir kadın var ama kısır kendileri ve bir Frey ile evli :S


#4

Yanlış bir bilgi var yazıda.
‘Shella Whent’in ölümü üzerine Harrenhal teslim edildi’ demişsin ama Shella Whent öldüğü için değil kaleyi savunacak yeteri kadar askeri olmadığı için verdi Lannister’lara Harrenhal’ı.Sonra da kaçtı büyük ihtimal.
Ve Shella Whent’in öldüğü de daha kesin değil diye biliyorum.4.kitapta Serçeparmak laf arasında ‘Leydi Whent’in de öldüğünü duydum’ diyor sadece.Kadın hala yaşıyor olabilir.


#5

Ekledim onları da. Ayrıca Whent’in sıradaki varisi Edmure, çünkü anne tarafından Whent kanı taşıyor. Ama sonuçta Whent’ler de haklarından mahrum edildiği için hak iddia edemez.


#6

Soylular genelde birbirleriyle kız alıp verdikleri için akrabalık ilişkileri çok tuhaf :open_mouth:

Mesela Samwell ve Shireen ikinci dereceden kuzen 1!1

Mesela o kral muhafızı olan Whent büyük olasılık Cat’in dayısı veya öyle bir şeyi :S


#7

Çeviriden aldığım için çok irdelemedim. Ama şimdi Shella Whent’in sayfasına girdim, dediğin gibi değiştiririm.


#8

Öldü kısmını değiştirme büyük ihtimal ölmüştür ama teslim edilme şeklini değiştirirsen iyi olur
teşekkürler :slight_smile:


#9

Bu arada inşallah Darısı Bolton ve Baelish’in başına. Bi onlar sağ kaldı.

Bi de ilk üç hanenin armasını çok beğendim. Hele Qoherys Hanesi’nin


#10

Bu kaleyi yöneten ölüyor :smiley:


#11

Samwell - Shireen olayını çözdüğümden beri fırsat kolluyordum. En ufak bir bağlantıda yapıştıracaktım bu bilgiyi. Demek ki fırsat kollamak yerine, beklediğim fırsatı kendim yaratmalıymışım… :confused:


#12

Randyll Tarly ve Stannis bacanaklar ama birbirlerine karşı savaşıyorlar ikisi biraraya gelse yönettikleri ordu ortalığı toz dumana katar vesselam :smiley:


#13

Whentler hala çevrilmedi :smiley:


#14

Baelish’in lanetlendiğini düşünmüyorum. Sözde Lord çünkü. Adım bile atmamış.


#15

Umut fakirin ekmeği, naparsın :smiley:


#16

Biz de isteriz tabi şöyle acı çekici bir ölüm ama bu seride iyiler gidiyor be birader. :smiley:


#17

Kış Rüzgarları esiyor, güneyliler barınamaz artık :smiley: Ben ne kadar sevmesem de Sansa’dan ümitliyim yaa, Serçeparmak’ın laneti olur inşallah.


#18

Şu kız zaten beni deli ediyor. Aç şu gözlerini etrafa bak. :smiley:


#19

Aynen, ilk üç kitapta yaptığı her haraket Starkların ve kendi başını yakıyordu ama 4. kitapta en usta oyuncu tarafından eğitiliyor.


#20

bende ilk üç hanenin armasını çok beğendim… 3. hane armasında 2 kule var diyo ama 5 tane var :slight_smile:
şimdi biraz yazım yanlışları var onları belirteyimde konu vikiye felan eklenirse düzgün olsun…
1)Qoherys Hanesi hanesi altında fatih savaşı yazılmış …
2)House Harroway hanesine 3. sahip yazılmış 4. olmalı sıralamaya göre
3)Strong Hanesi burada da 4. sahip denilmiş 5 olacak …
4)Lothston Hanesi altında da armasını tanımlarken “sayı” yaılmış “sarı” olacak…

diyeceksiniz bu kadar takılma bu ince detaylara ama belirteyim dedim…

ayrıca bir ser robert strong diye önemli bir eski üyemizinde adını kullandığı biri vardı. bu acaba strong hanesinden olabilirmi yoksa strong soyismi kendi tercihimi ??