Harrenhal'un Cadı Kraliçesi "Alys Rivers"

asoiaf
fire-and-blood
alys-rivers

Ateş ve Kan kitabında yeni bir karakter keşfedildi. Alys Rivers - A Wiki of Ice and Fire sitesinden çevirdim amaIdeas of Ice and Fire’ın kanalından da bir iki şey ekledim. @Ulu_Kurt istersen Viki’ye eklersin.

KÖKEN
Büyük Üstat Munkun’a ve Rahip Eustace göre Alys, gençken Lord Lyonel Strong tarafından(babası olduğu düşünülüyor.) bilinmeyen bir kadına emzirilen bir piçtir. Annesi ise bilinmiyordur. Munkun, Alys’in iksirlere ilgi duyan bir hizmetçi olduğunu iddia ederken, Eustace onun bir orman cadısı olduğunu söylemiştir. Saray aptalı Mantar ise onun, daha yaşlı olduğunu ve Lyonel’in oğulları; Harwin ve Larys’e süt annelik yaptığını iddia eder; muhtemelen Lord Lyonel’in kendisine de. Gençliğini korumak için genç kızların kanında banyo yaptığını da iddia etmiştir.

EJDERHALARIN DANSI
Alys, daha genç görünmesine rağmen, Ejderhaların Dansı sırasında en az kırk yaştaydı. Prens Daemon Targaryen ve Siyahlar tarafından gerçekleştirilen Harrenhal saldırısından sağ kurtuldu.

Yeşiller Harrenhal’ı geri getirdikten sonra, Prens Aemond Targaryen, kalede Strong Hanesinden kalan üyelerinin ölümünün emrini verdi. Bununla birlikte ejderha binicisi Alys’in hayatını bağışladı ve yaşlı kadını yatak arkadaşı olarak aldı. Harrenhal’da, Yeşiller’in Lakeshore Savaş’ındaki yenilgisinden haberdar olduğunda, Alys, öfkeli Aemond’un mesajı getiren yaveri öldürmesine engel oldu.

Eustace, Mantar’ın; Alys’in, Kral El’i ve Kral Muhafızlarının Lord Kumandanı Sör Criston Cole’u, Aemond’un yanına çekmek için iksir kullandığı iddiasına katılmadığını belirtmiştir.

Criston, Tanrıların Gözü boyunca güneye doğru yürüdü ve Aemond nehir topraklarını Vhagar’la yakmaya başladı. Leydi Sabitha Frey, savunmasız Harrenhal’i ele geçirdiğinde, içinde sadece Alys’i buldu; kadın hamile olduğunu söyledi. "Ejderhanın piçi içimde. Onun ateşinin rahmimi yaladığını hissedebiliyorum." Alys sonunda prens Harrenhal’a döndüğünde, Aemond ile kaçarak Sabitha’yı kovaladı.

Prens Aemond, Prens Daemon ve Caraxes ile savaşmak için Harrenhal’a geri döndüğünde, hamile Alys’i de yanına aldı. Aemond, Daemon’u bulduğunda savaşmadan önce kendisine yerini söyleyenin Alys olduğunu söyledi.

Daemon: Beni nerede bulacağını kim söyledi?
Aemond: Leydim. Seni fırtına bulutunda, alacakaranlıkta bir dağ havuzunda, akşam yemeğimizi pişirmek için yaktığımız ateşte gördü. Benim Alys’im çok daha fazlasını görüyor.

Aemond, Alys’i yerde bıraktı, Vhagar ve Caraxes ejderhanlarıyla birlikte Tanrıların Gözü üstündeki gökyüzüne uçmadan önce onu son kez öptü. Hamile Alys, aşağıda Harrenhal’daki Kingspyre Kulesi’nde Tanrıların Gözü’ndeki Gökyüzü Savaş’nı izledi. Aemond ve Daemon AF’nin 130.yılındaki düellolarında birbirini öldürdü.

CADI KRALİÇE

Aegon III’ün döneminde, AF’nin 132. yılında, bir dizi arızalı adam ve yırtıcı haydut, büyücü bir cadı kraliçesi yönetiminde Harrenhal’da toplanmaya başladı. Kralın Eli Sör Tyland Lannister’in görevlendirmesiyle Kral Muhafızlarından Sör Regis Groves ve Ser Damon Darry, yüzlerce adamla birlikte Harrenhal’a yürüdü.

Cadı kraliçesinin, Prens Aemond Targaryen’in dulu olduğunu iddia eden Alys olduğu ortaya çıktı(evlendiklerini iddia etmiştir). Genç bir çocuğu, meşru doğumlu oğulları ve Aegon III Targaryen yerine gerçek hak sahibi meşru kral olarak sundu.

Alys: Kralının önünde diz çök.
Regis: Ben piçlere diz çökmüyorum; bir akraba katili ve süt ineğinin düşük doğumlu eniği.

Regis, Alys’e hakaret ettikten sonra aniden öldü. Bazıları kafa tasını patlatmak için sihir kullandığını, diğerleri ise yaylı tüfekçiler ya da askerler tarafından öldürüldüğünü söylemiştir. (Bu konuda kesin bir görüş yoktur.) Kanlı bir savaş sonrası Alys tarafı zaferle, Darry tarafı da yenilgiyle sonuçlanmıştır; 70 ila 100 adamı öldürülmüştür, doğal olarak kaleye çekilmişlerdir.

Alys, ertesi gün bir haberci olarak Darry’ye; esir edilmiş bir sadık adamını gönderdi. Hayatta kalan adam, Alys tarafından lanetlendiğini, böylece öyküsüne gülen biri olursa öleceğini iddia etti. Damon, kimsenin gülmeyeceğine dair güvence verdi.

“Eğer diz çökmeyecek iseniz geri dönmeyin.” dedi, “Onun duvarlarına yaklaşan herhangi bir adam ölecek. Duvarlarda güç var ve dul, onu uyandırdı. Yedi bizi korusun, kadının ejderhası var, onu gördüm.”

Damon’un habercinin öyküsünde kimsenin gülmeyeceğinin güvencesine rağmen, izleyenlerden biri bunu yaptı. Haberci daha sonra birkaç saniye içinde hayalet tarafından boğazlanıyormuş gibi boğazında parmak izlerini gördüğünü söyleyerek boğularak öldü.

Lord Unwin Peake, ejderhalardan ve sihirden bahsettiğinde Damon’a inandı ve Kral El’i Harrenhal’ı yeniden ele geçirmek için daha büyük bir güç toplamaları gerektiğine karar verdi. Ancak planları Kış Ateşi(veba) tarafından AF 133’de kesintiye uğradı. Bundan sonra ise Cadı Kraliçe’ye ne olduğu bilinmiyor.

1 Like

Viki’ye eklenir diye metin içinde yorum yapıp, karıştırmayım dedim. Flood olarak görmeyin yani. :slight_smile:

Ideas of Ice and Fire, bu kadının Melisandre olabileceğini düşünüyor(yahut onla bağlantılı biri de olabilir.). Şahsen Mel’in asıl isminin Melody olduğunu düşünürsek ve köle olduğunu, pek ihtimal dışı bir mesele. Buna gerekçe olarak da ateşler içinde bir şeyler görüyor olmasına ve şu şövalyenin büyü+hile karışımı bir şeyle (mel’in büyüleri gibi) öldürmesi. Bunu yapabilen herkese Mel diyeceksek, işimiz var elbette.

Bence tamamen alakasız biri olsa gerek. Yahut bir akrabalık bağı vardır. En önemlisi bu kadın, göründüğünden yaşlı ise ki öyle duruyor, bu durumda ölmeden hikayemizin başladığı zamana kadar gelmiş olamaz mı? Ejderhası olduğu iddia ediliyor ki adamın yalan söylediğini sanmıyorum çünkü adam cidden öldü. Aemond’un ona oldukça da düşkün olduğu ve bir çocukları olacağı ortada iken geleneklerine göre çocuğu için bir ejderha yumurtası bırakması kaçınılmaz gibi. Kadın da zaten büyücü ve dahası o dönemler yumurtadan çıkarma sorunu pek görülmüyor galiba? (Aslında uygun ortam olmayınca yumurtaların çatlamadığını da söyleyen üstatlar vardı.) Neyse. Benim aklıma süt anne olmasından dolayı bizim Yaşlı Dadı geldi, :stuck_out_tongue: Sonra ateşler içinde bir şeyler görmek doğrudan R’hllor ile bağlantılı olduğundan Dany’e sık sık görülüp tavsiyelerde bulunan maskesi kadın geldi(ismini hiç söyleyemiyorum). Ejderhalar hakkında çok şey biliyormuş gibi bir hava yaratıyor sanki?

Kadına ne oldu, oğluna ve ejderhaya ne oldu; kaleyi nasıl kaybetti falan… merak konusu gerçekten, madem bu kadar güçlü. Yalnız her kalede de büyü mü var kardeşim, pöhh yani.

0 Likes

aslında o dönemde yumurtada yok ve de meşru çocuklara veriliyor bu yumurta, sonradan güç dağılımı olmasın herkes ejderha sahibi olmasın krallığa isyan etmesin diye
ejderhların dansı sonrası Targların elinde 7 yumurta vardı. öyle dağıtacak, çocuk doğmadan al yumurtanı diyecek durum yok yani
bu evlilik meselesi kafa karıştırıcı
birde Prens Aemond Targaryen hangi prens bu ? kafam karıştı. Düzenbaz prensten bahsediyorsan (tarih ona uyuyor ) Daemon adı

0 Likes

Güzel konu ama ben hiç Alys Mel gibi fantazilere girmeden yorum yapayım. Şimdi bu kadın eğer Daemon’un geleceğini görmüş ise cam mumu kullanıyordur. Quaithe de mumları kullanarak Dany’e birilerinin geleceğini söylüyordu. Alys muhtemelen bir gölge bağlayıcısı, gölge bağlayıcısı olduğu için Asshai ile bağlantısı olabilir. Birde Mantar’ın söylediklerimi ciddiye almamak gerek Herşeyden farklı anlamalar çıkaran asoiaf okuyucusu gibi garip teoriler üretiyor.

0 Likes

Geçen fire and blood kitabı ile ilgili başlık açmıştın ve orada nehir topraklarında eski tanrıların gücü geldi diye madde vardı. O zaman bu kadın eski tanrılarla bağlantılı mı oluyor ?

0 Likes

@YeniAy_Ottoman çeviri çok güzel olmuş sendr özellikle Ateş ve Kan’da önemli gördüğün çeviriler bekliyoruz.

Ben Alys’in bu kadar yaşlı olduğunu yada Harrenhal’da kaldığını düşünmemiştim. Üstüne bir de Targaryen piçi var. Acaba onlara ne oldu ?

1 Like

Buldukça çevirisini yaparım, genelde millet kuramlar veya kitaptan maddeler vererek anlatıyor bir şeyleri, bu da biraz düzgün bilgi bulmayı zorlaştırıyor, malum.

En az 40 kadın, lakin çoook genç duruyor; Mantar’ın sözlerinin yanlış olmadığının da işareti bence bu.

Ateşler içinde bir şey görmesi Ashhai ile bağlantılı geliyor ama cam mumu var mı elinde bilemiyoruz, sonuçta Aemond da o sırada orada, yani kadın ateşlerden gördüğü sırada izliyor; cam mumu olsa görürdü, demek yok Ateş meselesi sadece.

Kadının meselesi belki 2. kitapta çözülür ya da bizim seri bitince, düşündüğüm kişi ise :stuck_out_tongue:

Aemond, şu tek gözü Yakut olan tehlikeli prens, Kral Katili lakaplı.

0 Likes

evlilik meselesi kafama takıldı bu Daeron yada Amond, Prensesin kocası ve ondan önce öldü. Tahtta hak sahibi olan prenses. İzin verir mi üstüne kuma gelmesine…
İkinci bir noktada bu prensin abisinin(I.viserys) soyu kurumadan Alys in oğluna taht hakkı geçmez, bu neye göre oğlunu kral ilan etmiş

0 Likes

Tek gözü Yakut muydu ? Peki bu neden akla Rhllor’u getiriyor :smiley:

0 Likes

Ya yakut dediğime bakma, mavi renkte; kırmızı değil :slight_smile: Resimde de çok olmasa da gözü belirgin, sağ gözü çıkmış, oraya mavi bir değerli taş :gem: safir takmış. Tehlikeli manyak bir tip. Kraliçenin oğlunu öldürüp savaşı doğrudan bu başlattı ya, arkadaş akraba katili ayrıca. Gözüne çıkaran kişi o kişi ayrıca, kinci bir tip belli ki.

Yanlışlıkla kral katili diye çevrimişim dur Kinslayer king gibi görünmüş gözüme :slight_smile:

Aemond, Dans sırasındaki Aegon 2’nin kardeşi; teknik olarak alayı ölünce Alys de herhalde taht, oğluma ait demiş. Aegon öldüğünde Aemond yaşıyor olsa taht, ona aitti. Öldüğü için kız kardeşin oğluna gidiyor taht. Alys de doğal olarak hayır, erkek evladın erkek evladı taht hakkında öncelikli, taht onun diyor. Meşru doğumlu ise doğru diyor aslında. :slight_smile:

0 Likes

doğru değil!
Ejderhaların dansı sırasında tahta önce II.Aegon oturdu. Sonra prenses olan kız (hiç beceremiyorum adını ), sonra ablayı öldürüp tekrar II. Aegon oturdu kısa süre içinde o da öldürüldü taht III. Aegon’a (bu düzenbaz prens ve hak sahibi kızın oğluna ) geçti yani her koşulda tahta hala Viserys soyundaydı. Çocuk meşru olsa bile önünde Viserys soyu ve büyük erkek kardeş vardı

0 Likes

İddia etmiyorum, Targ soyuna çok hakim değilim ama Aemond kral’ın kardeşi, ondan sonra doğan 2. oğlan. Ondan öyle dedim.

0 Likes

@Ulukurt bir el at şu Targ soyu meselesine ya. @Symmachus sen at ya da. :smiley:

Şimdi Aegon 2 ve Safir Gözlü Aemond, Viserys’in 2. eşinden olma oğlu; sırasıyla 1 ve 2. diye… Hightower kadını. İlk eşinden de oğulları varmış ama ölmüş, bir tek Rhaenyra kalmış ki bu ikisi kapıştı zaten.

Aegon 2’nin de 3 çocuğu var ama alayı, Ejderhaların Dansı sırasında öldürülüyor. Piçleri saymıyorum.

Oğulları ölünce, yeğeni 3. Aegon’u varisi yapıyor ve kral oluyor, sonra da sanırım onun erkek kardeşi kral oluyordu.

Şimdi Viserys’ın yaşayan 3 çocukları; Rhaenyra, Aegon ve Aemond. İlki kadın diye “hükümdar olamaz” denerek Aegon taht için destekleniyor. En büyük erkek evlat ve onun çocukları tahta geçer mantığı… Onlar da yoksa sonraki erkek evlat ve çocukları tahta geçer mantığı devam ediyor ve artık elde erkek kalmaz ise kadın geçer mantığına göre Alys Rivers da Aegon, Rhaenyra’nın oğlu ama taht sırası Aemond’a aitti ama o da ölü olsa da onun oğlu var, meşru… Haliyle taht kendi oğlunun olmalı diye mantık sürerek hareket etmiş oluyor, yanlış mıyım?

0 Likes

Evet. Erkeğe dayalı veraset sisteminde söylediğin durum ortaya çıkıyor. Yani bir erkeğin çocukları da taht sırasında yerini alıyor.

Dolayısıyla Hightower tarafının bakış açısını doğru kabul edersek olması gereken taht sırası şöyle:

Aegon

Aegon’un çocukları

Aemond

Aemond’un çocukları.

Yani Aemond’un bir oğlu olursa hakkı 3. Aegon’dan daha fazla oluyor.

0 Likes

Tüm savaş da zaten bu mantıkla çıktığına göre… Alys Rivers, oğlunu taht varisi olarak öne sürmekte akıllıca davranmış “evlendiğini” iddia ederek.

0 Likes

Burada gariplik yok zaten o dönemde Annnesi sıradan halktan olan piçler bile tahta hak iddia ediyor.
Zaten Allyn Velaryon Hightawerlara saldırı düzenlemese muhtemelen Tahta Viseryis’in 3. oğlu Daeron geçecekti. Daeronda ölmüşken Alys oğlu için hak iddia edebilir.

0 Likes

Yanlış anlama yok Yeşiller Tarafindan bakınca o anki Varis Alys’in Meşru olarak gösterdiği çocuğu olabilir. Ayrıca Aemond Aegon’un ortalıkta gözükmediği sırada vekil kral oluyor.

0 Likes

Hiç bir hanede piçler meşru evladın önüne geçemez. Şimdi baştan alalım. Viserys I Targaryen’in iki kızı üç oğlu oldu. Rhaenyra en büyükleri, onun da sırasıyla Jace, Luce ve Joffrey Velaryon (ilk eşi) Aegon ve Viserys Targaryen isimli beş oğlu oldu. Ardından Aegon doğdu ve Aegon kız kardeşi ile evlendi. Aemond ve Daeron isimli iki erkek kardeşleri daha oldu.

Taht Rhaenyra’nın olsaydı soy ilerde Velaryon olacaktı ama tüm ölümler esas alındığında Rhaenyra’nın iki oğlu Aegon ve Viserys Targaryen. Yani hanenin tamamının soyu tükense onlar veliaht. Keza Aegon’un oğullarından büyük olan Fare ve Peynir isimli katiller tarafından daha Rhaenyra ölmeden önce öldürüldü. İkinci oğlu Maelor ise şehirden kaçırıldıktan sonra büyük ihtimalle İkinci Tumbleton Savaşı sırasında yani Aegon hala hayatta iken öldü. Böylece sadece kız evladı Jaehaera hayatta kaldı. Daeron zaten bakardı ve savaşta öldü. Aemond’un ise piçi olduğu görünüyor. (Resmen evlenmedilerse) sonuç olarak aslında Viserys I Targaryen’in soyundan hayatta kalan kimse yok. O yüzden Aegon tahta geçiyor. Daemon Targaryen’in oğlu olma vasıtası ile. Yani Alys’in oğlu eğer Alys meşru şekilde evlenmediyse tahtta veliaht olamaz. Tüm soy bitmediği taktirde tabi.

İsimler karışmış olabilir aklımda ne varsa yazdım, hata varsa affola :wink:

@YeniAy_Ottoman

1 Like

Tamam işte, ben de “evlenmişlerse” taht hakkı onda diyorum ama bence öyle bir şey olmamıştır elbette. Kadın sadece fırsattan yararlanmış, gizlice evlendik demiştir. Akıllıca sonuçta, kim aksini iddia edip kanıtlayacak? :stuck_out_tongue:

Teşekkürler herkese, demek yanlışım yokmuş. :slight_smile:

0 Likes

Ben bu konuda farklı görüşteyim. Öncelikle çoğu kişi veliahtın Aegon II olduğundan yola çıkmış ama bu doğru bir bakış açısı değil. Evet, taht geçiş sırasında erkek soyu kadından önce gelir kanunlara göre ama bu istisnalar olmayacağı anlamına gelmez. Taht kralın mülkü sayılıyor, kabul gören görüş yine kralın mutlak güce sahip olduğu yönünde. Bu durumda kral ölmeden önce veraset sırasını değiştirerek birini veliaht ilan ederse, onun verdiği bu karar esas alınır, taht sırası kanunu değil. Üstelik Kral Viserys I verdiği kararda da hiç bir şüpheye ve ya başka anlama çekilicek bir yer bırakmamıştır. Kendisinin ölümünden önce bu mevzu bir kaç kere tartışılmış ve Viserys tahtın mutlaka kızına geçmesi gerektiği söylemiştir. Bu durumda Rhaenyranın üvey kardeşlerinin ve onların çocuklarının hiç bir talebi Kraliçe Rhaenyra ve onun çocuklarının ölümünden önce meşru sayılamaz. Alysin çocuğu da meşru olsun ya da piç olsun, taht sırasında Aegon III ve Viserys II den sonra gelir.

0 Likes