Hayvanlara yapılan bu davranış doğru mu?

ögrenilmiş çaresizlik…

martin seligman tarafından yapılan bir deneyin sonuçları ile ortaya atılmış olan bir teoridir. deney kabaca şöyle;

kaçış grubu, boyunduruk grubu ve kontrol grubu adı altında üç gruba ayrılmış 24 köpek vardır.

köpeklerin hepsi beyaz bir kabinin içine yerleştirilmiş yatarlarken;

kaçış grubundaki köpeklerin ayaklarına elektrik şoku verilmiştir. odada bulunan bir paneldeki butona basarak elektrik akımını kesmek mümkündür. 30 saniye içinde köpek butona basmazsa şok kendiliğinden kesilmektedir.

bu gruptaki köpekler, kısa süre içerisinde butona basmayı öğrenmiş ve şokun süresini azaltmışlardır.

boyunduruk grubundaki köpeklere de aynı şok uygulanmış, ancak bu gruptaki köpekler, butona bassalar dahi akım kesilmeyecek biçimde tezgaha getirilmişlerdir. köpekler butona basmayı denemişler fakat belli deneme sonunda* artık vazgeçmişlerdir.

kontrol grubundaki köpekler de benzer odadadır fakat onlara elektrik şoku verilmemektedir.

bu öğrenme sürecinden sonra köpeklerin hepsi toparlanıp, kısa bir çit ile iki bölmeye ayrılmış bir alana götürülmüş, ve köpeklerin hepsine elektrik şoku verip, çitten karşıya atlamaları beklenmiştir.

yapılan 10 denemenin sonucunda durum şudur;

ikinci -boyunduruk- gruptaki 8 köpeğin* 6’sı hiç bir şekilde çitin karşısına atlamamıştır.

birinci -kaçış- ve üçüncü -kontrol- gruptaki köpekler ise, çitin karşı tarafına atlamışlardır.

aradan bir hafta geçtikten sonra, köpekler yine bu çitle ayrılmış alana getirilmişler; fakat boyunduruk grubundaki 8 köpeğin 5’i, hala tepkisiz kalmış ve çiti geçmek için eylem yapmamıştır.

            ***

şimdi bu deneydeki hayvanların birer insan olduğunu düşünelim. bu bana neyi hatırlattı, biliyor musunuz? testere filminin senaryosunu. böyle düşününce berbat gelmiş olmalı ve bir insana asla reva görülemeyecek bir davranış olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. peki bu gibi deneyler neden hayvanlara reva görülüyor? onlar da bizim gibi nefes alan ve duyguları olan canlılar. bu ve bunun gibi pek çok deneyde her türlü hareket üzerinde acımasızca deneniyor ve de bunun bir sınırı yok. rahatsız olunduysa etik kuruluna bildirebilir deniliyor. ama hepimiz biliyoruz ki; pratikte, kimse ceza almaz. siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? sizce bu doğru mu?

Bence haklısın bu düşüncende ama üzülerek söylüyorum bu bir şey değil.Benim sıkça takıldığım bir mekanda,eşekle ilişkiye giren bir çok kişi gördüm.Bu çok daha kötü.

köpekle deney yapıyorsan pavlov’un köpekleri deneyi gib yapda bir anlamı olsun şimdi bu deneyin amacı neki hayvanlara böyle zulüm ediliyor… hayvan hakları koruyucuları abuk sabuk şeylerde hemen başlarlar konuşmaya böyle şeyleri niye takip etmiyorsunuz ??

Aslında bizler de Tanrı’nın denekleriyiz ^^

Ama insanlar tanrı değil ^^

Ama tanrı insanları başka canlılara tanrılık yapabilecekleri şekilde yaratmış ^^
Bknz. Şekil 1-A

Ama tanrı değiliz.
Kendini tanrıya eşit mi görüyorsun ?
Müslüman mısın ?

@uncosonic,şimdi sakin ol ve o klavyeyi yavaşça yere bırak

tanrı dediğin soyutsal bir kaosun içinde somut şeyler yarattığı gibi ölmüş patlamadır.

Vay be öğrenilmiş çaresizlik…davranış bilimleri ilk ders anılarım depreşti…

Hükümete yaptırım konumuna sahip olamıyoruz ancak, hiçbir şey yapmayıp öylece bekleyip sadece konuşursak bizde suçluyuz demektir. En azından çevremizde olan bitenler için bir şeyler yapabiliriz. Alttaki linklerden inceleyip yasaları nasıl kullanacağımız konusunda bilgi edinelim:

http://www.haytap.org/