HBO 2019 tanıtım videosundan 8. Sezon görüntüleri

8-sezon

Kesinlikle haklisin, anlamak kolay olmuyor. Son sezonlarda tempo artti, konulari, olaylari kapatma derdine girdiler, bunun da böyle bir etkisi oldu iste. Son iki sezonun toplamda 13 bölümden ibaret olmasina bu yüzden kiziyorum biraz da. Tamam 20 olmasin, olamazdi da zaten, yeterli bütçeyi cidden saglayamazlardi bu son iki sezon için (hiç olmadigi kadar cgi, plastik makyaj vs. var) ama 13 de çok az be! 15-16 müthis olurdu, bir seyler yerine daha net otururdu.

16 olsaydı iyi olurdu ama o zamanda Euron, Tazı esprilerini arttırıp iyice sinir edebilirlerdi emin olamıyorum o yüzden.

Dothraklar nerede karaya çıktı nasıl Karasu’yu geçtiler hiçbir şey yok o kalabalıkta bir ordu nasıl fark edilmeden hareket etti bir de o var ama unutmuşum Ejderha Kayasında Stannis asker bile bırakmamıştı normal yani. Dizi bir şey yapayım derken birçok şeyi es geçiyor bu belki seyir zevkini arttırıyor ama kaliteyi bence çok düşürüyor.

Sansa’ya hak veriyorum :joy:
Hamile ya belli ama cidden ilk bölümden. Yani sonuçta aylar geçecek hali yok ya Kışyarına gelirken saçma ama alıştık zaman saçmalıklarına; birkaç ayda Euron’a ağaçsız bir adada 1000 gemi inşa etmelerine kadar çok şey gördük, zaman sorunu yüzünden buna da eyvallah diyeceğiz artık.

Bu arada Türkiye’den Amerika 1 ay falan sürüyor gemiyle. Ne kadar zaman geçerse geçsin o kadar ay süremez. Bel kalınlaşmış demek en az 3-4 aylık. Ötekiler kaplumbağa hızıyla da gelmiyorlar yani

Ben o kadar da rahatsiz olmadim bunlardan yaa, hele Tazi-Tormund konusmasi sezonun en sevdigim anlarindan biridir mesela :smile: Bence o bölümde esas olaya kadar giden süreci güzel yazmislar, bir seyler yazmak zorundalar sonuçta. Ama mesela bir bitmek bilmeyen Missandei-Grey Worm sahnesi vardi ki… Orada kriz geçirdim. O sahne neden o kadar uzatildi aklim almiyor!

Cevapsiz çok soru var evet ama bölüm sayisi az olunca iste bu tip seylerin üzerinde durma lüksleri yok, ellerinden geldigi kadar açikliyorlar iste.
Birde her seyi açiklayamazsin bir senaristsen eger… Mesela 4.bölümün zirve noktalarindan biri Bronn, Jaime ve Dickon muhabbet ederken birden Bronn’un duydugu seslerle gerilimin baslamasi, Dothraklarin ortaya çikisi, ve son olarak Dany’nin Drogon ile gelisi. Simdi sen senarist olarak önceden bu grubun karaya çikisin falanini filanini açiklar, gösterirsen, bu anlattigim sahnede istedigin gerilimi, heyecani yaratamazsin. Her bölümün belli bir temposu, inisleri, çikislari olur ve evet bu bazi seyleri es geçmeyi gerektirir.
Ayni sey Dany’nin Ejderha Kayasina dönüsünde de var… Amaç orada Dany’nin eve dönüsüne odaklanmak, o duygusal ani yansitmakti. Ee araya Stannis kaleyi bos mu birakmis, kimler var kalede, bir mücadele oldu mu konularini eklersen, yansitmak istedigin sey güme gider.

Gitmez. Çok basit bir şekilde hal olurdu. Kayık ile yanaşırken ölü Stannis askerlerini gösterir ve kendi askerlerini, savaşı görmezdik ama bilirdik ki bir savaş olmuş. Zor bir şey değildi.

Yok bu haliyle güzeldi bende çok beğendim ama fazlası olmazdı işte o yüzden 13 bölüm daha iyi bir karar olmuş olabilir.

Yansitmak istenilen sey ilk Jorah’nin Sam’e Dany’nin gelip gelmedigini sormasiyla basliyor. Dany’yi ilk ondan sonra görüyoruz, Dany cephesinin 7.sezona girisi ilk öyle oluyor, yani “Dany’nin eve dönüsü” ile. Tema bu, ana nokta bu. Inan bana, araya baska bir sey girmesi verilmek istenileni, bu temayi bozardi.

Kişisel fikrim bozmazdı. Bozacak bir şey yok. Yerde ölü asker görmek, bir şeyi eksiltmez aksine soruları kafadan silerdi.

Senaryo yazma isinden az çok anlayan biri olarak, bozardi diyorum :smile:
Adamlar Dany’nin hep hayalini kurdugu eve dönüsünü ön planda tutmak, buna odaklanmak istiyorlar, replik bile yazilmiyor, sadece müzik var… Buna sagda solda ölü asker görüntüsü eklemek hiç olmazdi, kesinlikle. Olay sadece görsellik degil bak, bir tema var, bir arka plan var.

Neyse, şunlara bakın :smiling_face_with_three_hearts:

ben sanmıyorum LF ye bile nasıl oyun oynadı şimdi tahta kendi kuzeni geçebilecekken buyur senin olsun ve de yengemsin demez bence
tabi kitabı baz alırsak
dizi için haklı çıkma ihtimalin az değil ama ben yinede orada bir oyun olacak bence yada hazırlığı var
o kadar görüntü içinden bunun verilmesi bana tuhaf geliyor

Biliyor musun bence senin ve benim “düşünme” tarzımızdaki farklılık sebebi bu; sen senaryo yazdığın için olaylara daha basit yaklaşma eğiliminde iken ben roman yazdığım için daha karmaşık/ayrıntılı bakma eğilimindeyim. Temelde ikisi de “kurgu” üzerinden ilerlese de yaptığımız iş; tiyatro ve sinema oyunculuğundaki gibi ufak bazı teknik farklar kaçınılmaz. :upside_down_face:

Sansa o kadar zaman sonra yabancı birinin gelib kuzeyi ve Demir tahtı almasını o kadar kolay kabullenmeyecektir. Aslında Daenerysle müttefik olmak Sansanın çocukluğundan beri hayalini kurduğu Westerosun kraliçesi olması hayalini gerçekleştirmesi için bir yol açmış olabilir. Hani diyorduk ya taht oyunları bitti ama aslında Cersei, Tyrion ve Sansa hala taht oyunları oynamaya devam edicekler. Başarılı olucaklar mı olmuyucaklar mı söyleyemem ama mutlaka bişeyler yapıcaklar. Bu konuda Sansa ile Tyrionun bir-birilerine karşı hangi konumda olucakları ve hangi hamleleri yapıcakları beni akgezenlerden, ejderhalardan, Azor Ahaiden daha çok heyecanlandırıyor. Heleki Tyrionun olası ihaneti söz konusu olmuşken Sansanı da kullanmaya çalışır mı ya da Sansa bunu anlayıp kendi çıkarları ve belki de Demir taht için bu oyuna katılır mı?

Şimdi hocam olay sadece o değil Jon gerçek kimliğini bilmiyor ve Baelish’in geçen sezon dediği gibi safi bir diz çökme değil, işin ucunda evlilik ve tahta konma var :). Jon Dany için en uygun aday. Ben olsam ben de aynısını yapardım. Herif tahta kondu daha ne olsun. Piçlikten demir tahta :smiley: O yüzden nasıl da kaptım ejderhalı karıyı bakışı normal bence :joy:

@argos

Abi 7 sezon taht oyunlaru oldu bu saatten sonra olmaz öyle kapsamlı şeyler. Sadece 7. Sezonda Sansa ve Arya arasında olduğu gibi bir gerginlik olur.

@Starkgaryen
videodan yola çıkarak Dany hamile demek fazla şey değil mi? Soğuk olduğundan kız kalın giyindi belki :joy:

Muhtemelen. Ve şimdi dizi yorumladığımız için sanırım benim dediğim daha doğru :joy:
Aslında olay basit yaklaşma değil, sadece senaryo matematiği, bölüm kurgusu ve temposu diye durumlar olması ve benim bunu, bu iş ile ilgim olduğu için, az çok görebilmem. Bundan başka şekilde yazılamayacağını çünkü yansıtmak istenilen belli bir tema, yaratılmak istenilen bir atmosfer olduğunu anlamam.
Nasıl ki edebiyatta, roman yazımında ilkeler varsa, senaryo yazımında da var. Ve ek olarak senaryo izlenmek için yazılan bir şey ve nihayetinde her şey daha çok görsellik üzerine kurulu, dolayısıyla komple sahne boyunca belli bir tema, fikir yansıtmak istiyorsan bunun üzerine odaklanacaksın, insanlar bunu görecek, farklı bir sahne olduğunu hidsedecekler. Sırf bir şeyleri açıklamak için araya başka görüntü koyarsan, belirlenen temayı bozar, dikkati dağıtırsın, olayın ruhu kalmaz.
Senaryoda bazen sahnelerde mantık olmaz, net cevap olmaz çünkü bunlara yer yoktur. İş bazen izleyicilere kalır, yapmaları gereken tek şey boşlukları doldurmak.

Olursa güzel olur. Ama unutma son sezonun cümlesi For the throne yaptılar. Yani ne olursa olsun taht oyunları devam edicek. Ben eğer akgezenler kazanmayacaklarsa uzun gece muhabbetini 5ci bölümde bitiriceklerini düşünüyorum. 6cı bölüm uzun ve tamamen taht oyunlarıyla ilgili olucak.

Danynin hamileliği konusu bence erken ola bilir. Kalın giyinmiştir o yüzden kaln gözüküyordur. Elbiseni incelediğimizde tam olarak aynı değil gibi, kolları omuz kısmı biraz farklı. Winterfell Ejderha kayasından daha soğuk bir yer bunu da hesaba katmak gerek.

Bilerek kafamızı karıştırmaya çalışıyorlar ilk yayınlanan sahnede Jon a sarılışı şimdi de bu Sansa nın Jon a ihanet ediceğini düşünmemizi istiyorlar ki ben böyle birşey olsun istemem Sansa ve Tyrion bir araya geldiğinde birlikte bişiler planlarlar falan aman ve bence o kıyafet olayının hamilelikle alakası yok

Olabilir. Ama bu taht oyunları sansalar, aryalar arasında değil Cersei ve bizimkiler arasında olur. Bizimkiler arasında bir gerginlik olacak zaten burası kesin. Olay sadece Sansa değil, Dany’nin Jon’un kankasının ailesini yakması çok ama çok büyük sıkıntı. Zaten son sezonda Dany’nin yöntemleri bayağı sorgulanıyordu. Yavaştan deli Targaryenler ekolüne yaklaşmaya başladığı söyleniyordu. Bu sezon da bunlar zirveye çıkacak ama büyük bir kırılmaya sebep de olmaz zaman yok çünkü.

Doğrusu Akgezenler gibi tehlikeli ve gizemli bir konu varken finali Sörsii ile yapacaklarını hiç zannetmiyorum. Yani bu Yüzüklerin Efendisinin finalinin Sauron’a karşı olması yerine Aragorn’un yerine çöken kral naibine karşı olması gibi olur.

Ben demiyorum, önce bunu bir belirteyim :joy:
He olabilir de, olmayabilir de, net bir düşüncem de yok. Ama aslına bakarsan istemem, yani daha ilk bölümden Dany’nin Winterfell’e hamile hamile gelmesi… Bu konu böyle işlenmemeli, hayır. Basit olamaz. Olayın kendisi zaten bomba ama birde Dany’nin çocuk sahibi olamayacağı muhabbeti var biliyorsun, dolayısıyla bu böyle oldu bittiye gelmemeli. Tek başına koca bir konu bu, işlenmeli, etki bırakmalı, sonuçları olmalı ve biz bu süreci baştan sona izlemeliyiz. İster iki bölüm sürsün, ister bir, hatta ister yarım bölüm, farketmez.
Karşımıza zaten karnı şiş ve dolayısıyla hamile olduğunu bilen bir Dany çıksın istemiyorum.

Aslında o karın şişliği çok belirgin de değil. DD ufak işaret yerleştirmiştir, sonra bir anda ortaya çıkar falan…