HBO 2019 tanıtım videosundan 8. Sezon görüntüleri

8-sezon

Kışyarı kimin oldu be Eddard reisin mezarda kemikleri sızlıyor. Yazık yeminle yazık.

Night king kapıya dayanmış sansa eğer ihanet planlarsa ben 7 sezon boyu gördüğü eziyetten ders cıkaramamış derim dany onların ordan canlı cıkabilmesi için tek şansı o ise ihanet planlicak üzücü

Sızlasın da.

O Starklar Ejderhalara komplo kurarken düşünecekti.

Kızını Lannister piçine yamarken pek bir neşeliydi

Hayınlar

Şaka bir yana Eddarddan çok abisinin ve babasının kemikleri sızlıyordur. İyi de oluyor.

cersei tarafını herkes bekliyor. sıradan bir tarih dizisi olsa bile cersei tarafının hamleleri sürpriz filan değil, gayet senaryo akışı. ‘‘for the throne’’, ‘‘karakterler sadece ötekilerle değil,birbirleriyle de yüzleşecekler’’… kimse tyrion’dan ihanet beklemiyor. tek sebebi de favori karakterlerden biri olması.ama bu sezon adı ihanetle en çok onun anıldı.
aynı şekilde stark tarafının taht oyunlarına girişmesi için gayet mantıklı sebepleri var. mesela ilk bölümden önemli önemsiz bir sürü sahne varken neden ısrarla sansa ve dany gerginliği gösteriliyor.

iyi sen,kızın ya da müstakbel karın kaçırılırsa,ve kaçıran tarafta deliliği,zalimliği ile bilinen bir kral varsa, kalende oturur, kızın/nişanlın için dua edip, bir bardakta su içersin. lakabında mülayım symmachus filan olur heralde :joy:

Yayınlanan tüm sahnelerin Sansa odaklı olması bu sezon Sansanın boş olmayacağını gösteriyor. Şu an için bakıldığında Sansa Kuzeyde, Vadide ve Nehir toprakların söz sahibi bir konumda. Zaten 6cı bölümde bahs etdiğim taht oyunları Cersei ile olmayacak o zamana kadar Cerseinin çoktan ölmüş olacağını düşünüyorum. Şahsen ben savaşdan çok az kişinin kurtulacağını fikrindeyim Hem Dany, hem de Jonun öleceği fikrindeyim. Büyük ihtimal 5ci bölümün sonunda ortada bir taht, öksüz ve yetim bebek bir kral ve taht oyunları ve kışdan sağ çıka bilmiş aralarında hala bazı çekişmeler ola bilicek az sayıda kişi kalıcak(hepsi değil ama muhtamel kişiler bunlar Bran, Sansa, Arya, Jaime, Tyrion, Edmure, Yara, Theon, Sam, Daario, Lord Royce, Jorah, Robin Arryn, Gendry, Hound, Brienne, Bronn, Elia Sand - evet hala ölmediğini düşünüyorum) Son bölümde bu karekterlerden sağ kalanlarının kişisel hikayelerinin finallerini ve son olarak bebek krala naiplik edicek kişilerin belirlenmesini izliğicez. Benim bu konuda 3 tahminim var:

1. Sağ kurtulan kişiler Sansa, Jaimedir. Sansa naip kraliçe olarak diyarı yönetir, Jaime de Kral Muhafızı olur.

2. Naiplik görevini Samwel üstlenir. Bu ikisi aynı zamanda da olabilir.

3. Bebeği falan boş verip direk tahta Arya ve Genryni geçirebilirler ki, bu benim istediğim final. Tabii bunların olması için mutlaka bir kaç taht oyunu dönmek zorunda.

o değil biz jon-sansa-dany üçlüsüne odaklandık ama jorah ta bir için için gülme bakışı var :joy: sanki ‘buralar çok karışacak’ der gibi.

katılmadığım/katılmak istemediğim tek kısım bu. jon ya da dany’den en az biri tahtta kalır diye düşünüyorum. ayrıca o ikisi öldükten sonra bir bebeğin taht hakkı için bir koca bölüm ayırmazlar bence. zaten westeros’u toparlamak içinde bir çocuğa ne kadar güvenilebilir. naiplerle filan yürümez o iş. hadi aralarında bir tywin olsa neyse ama :thinking:
ben dany’nin çocuğu olsa da doğabilecek mi çok emin değilim nedense yaa. o ölümsüzler sahnesinde drogo ve bebeğinin yanına gidip o kadar mutlu ve huzurlu olabilmesi,hep orada kalmak istemesi filan çok kafamı karıştırıyor.-bence bu sahne kışın ortasında öleceğine işaret o yüzden-

Sansayla Danny arasında ki gerilimi çok güzel yansıtmışlar bence. Şahsen Sansa’nın yerinde olsam bende aynı şekilde hissederdim. Ne tehlikeler atlatarak aldığın kaleni dışarıdan gelen birine teslim etmek koyar biraz. Zaten gerçeği de bilmiyor Targaryenlerdan hoşlanmaması normal Lyanna olaylarından dolayı. Ve o bakışlar, sanki Lf’nin ruhu içine kaçmış gibi djrhr

Bunlar bana daha çok reklam kokuyor gibi geliyor. Yani Arya ve Sansa da önceki sezonda birbirine girdi ama sonuçta büyük bir iç savaş, efendime söyleyim şunu harcayacaklar matmazelle başlayan büyük olaylar olmadı. Bu sezonda hepsi el ele Akgezenlere karşı savaşmazlar. Aralarında illa çatlaklar olur. Ama çok büyük boyutlara varan ayrımlar da olmaz. Yani 6 bölüm kaldı sadece. Altı. Bu 6 bölümde artık biraz toparlamaları, asıl konuya odaklanmaları beklenmez mi?

Çok komik :unamused:

Starkların Targaryenlerin altını oymak için yıllardır plan yaptıkları bir gerçek. Ned kısmı işin şakası. Onun haberi yoktu. Yapabileceği fazla bir şey de yoktu. Onu şaka anlamında söyledim ama Brandon ve Rickard’ın kemikleri çatır çatır sızlıyordur gerçekten. Düşünsene, yıllardır arkasından entrika çevirdikleri, pislik yaptıkları aileden birine kalmış kendi ailelerinin umutları.

Harbiden ama ben benim şu BF teorimin çıkması noktasında ümitliyim. Hani BF’nin Brynden tarafından Mormontlara ileride sahibine verilmek üzere verilmiş olabileceğini iddia etmiştim. Eğer öyle bir durum varsa Jorah Jon’u onaylar, kılıç babanın malı kadar helaldir sana der falan.

Evet aslında bu Sansa vurgusu olayına çok dikkat etmedim ama gene de büyük bir etkisi olabileceğini zannetmiyorum.

Bence neredeyse imkansız.

Şimdi bak ben ana karakterlerin yaşaması konusunda o kadar optimistik değilim. Gerçekten Dany de, Jon da son bölümde kahramanca bir savaştan sonra ölebilirler. Ama senin söylediğin şey bence teknik açıdan dizi ilerleyişi için çok kötü.

Çünkü sen dizi boyunca en büyük odak noktası olan Akgezenleri finale bile bırakmadan harcıyorsun

Ayrıca bunun yapıldığı yetmezmiş gibi dizinin ana karakterlerini final öncesi öldürüp milleti boşluğa düşürüp finali ikincil karakterlerle yapıyorsun.

Yani gerçekten bence çok kötü bir final olur. Tekrar ediyorum, kötü dememin sebebi trajik olması değil, sunuş şeklinin berbat olması bence.

daha önceki sezonlarda reklamı arya-sansa gerginliği üzerinden yapmadılar ama, en fazla arya’nın atla winterfell’in önünde durduğunu gördük. reklamı mesela jon arya üzerinden çok daha muhteşem yapabilirlerdi,neden ısrarla sansa’nın hoşnutsuzluğu :thinking:

bak kitapta bu komplo olabilir.ama dizide işleyeceklerini sanmıyorum. zaten kitapta da kesin bir şey yok. biz sadece süpheleniyoruz.

bence ona hiç girmeyecekler yaa.

Tipik görümce/kaynana moduna girmiş Sansa. Öyle bakalım olaya. Winterfell meselesinden de hoşnutsuz haklı olarak. (Evet, Sansa’ya hak verdim ben :rofl:) yani entrika beklemeyin şu saatten sonra bu kızdan, yetenek yok o konuda zaten. LF de yok kafasını zehirleyecek.

Ah ah Ned Stark’ın kemikleri sızlıyor.:wolf:

Kusura bakma da Deli kral a yapılan komplo falan değil. Adamın babası ve abisini katletti kardeşi kaçırıldı. Suçsuz halde kellesi istendi. Ne yapsın Ned ? Alın kellem sizin olsun mu desin ? İsyan çıkarıldı ve kralınız öldürüldü prensiniz tek yedi varisler öldürüldü ve sürüldünüz. Ayrıca en başta Joff un Lannister piçi olduğu belli miydi ? Ned gibi bir karakter hakkında böyle ters konuşmak çok saçma bence.

1. Ned hakkında söylediğim şeyler yarı şakaydı. Şaka bir yana dedikten sonra söylediğim şeyler ise ciddiydi. Yani Brandon ve Rickardla ilgili olanlar.

2. Aerys’in yaptığı şeyler doğru değil ama ondan öncesinde de Targaryenlere karşı kurulan büyük bir komplo var. Zaten 5. Kitapta Barbrey Dustin bunu onayladı. Rickard’ı hırslı bir insan olduğunu ve evlilikleri de buna göre ayarladığınu söylemişti. Şimdi düşün, Lyanna’yı evlendirdiği kişi olan Robert tahtın Targaryenlerden sonraki varisi. Yani Aerys kısır olsa taht kendiliğinden Baratheonlara geçecek. Bu komplonun amacının ne olduğu belli değil ama evlilik dikkate alındığında gerçek amacın Targaryenleri yıkmak olduğu çok belli bence. Yani kabaca bir Starkla evli, çocukların yarı Stark olacağı ve bizzat kendileri yetiştirmiş oldukları için(biliyorsun Robert Jon Arryn tarafından yetiştirildi) kendi kontrolündeki bir kral yaratmaktı. Ama kısmet olmadı ve çok ironik bir şekilde Starkların olmak istedikleri yeri Lannisterlar kaptı. Bu açıdan bakınca ilahi adalet gibi düşünüyorum.

Açıkçası bu komplo benim en fazla ilgimi çeken ve en fazla düşündüpüm ve konuşmaktan hoşlandığım konudur, şuanda bu hali bana en mantıklı gelen olsa da emin değilim tabi senin de fikrin varsa duymak isterim :).

Öte yandan Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırması… Bu mesele gerçekten epey aklımı karıştırıyor. Neden kimseye bir şey söylenmedi? Lyanna kendi isteği ile kaçıyorsa neden not bırakmadı? Bu konuyla ilgili çeşitli fikirlerim var ama bence bu kaçırma olayı daha çok Avusturya Macaristan prensinin öldürülmesi olayı gibiydi. Zaten bir isyan çıkacaktı. Sadece bu başlatan olay oldu. Öbür yandan şunu da unutmamak gerekiyor, isyanın başlama sebebi aslında spesifik olarak Lyanna Rheagar’ın kaybolması değildi. Deli Kralın Brandon ve Rickard’ı yakmasıydı. Muhtemelen ne Lyanna ne Rhaegar kralın böylr bir şey yapabileceğini düşünmedi. Eğer kral bu şekilde davranmasa siyasi kriz olarak kalır sonrasında artık yeni evlilik mi olacak ne oalcaksa olurdu. Robert de taş yerdi.

Ned Stark’a gelince, bu olaylarla ilgili onu suçlamıyorum hiç bir şekilde. Kucağında bebekle pardon yanlışlık olmuş yeğenim kral olsun mu diye çıkacak hali yoktu. O zamanlar Targaryenlerle sonuna kadar savaşması için yeteri kadar sebep vardı. Aslında her şeyin bir yanlış anlaşılmaya dayandığını öğrendiği zaman da çok geçti.

Tabi buna karşın Ned’in bazı falsoları var. Zaten kendi de vicdan yapıyr tutulamayan sözlwr falan diye. Ama gene de olabilecek en iyi şekilde yönetti süreci.

Şunı da ekleyim ayrıca ben Ned’e karşı çık özel bir sevgi beslemiyorum ama haksızlığa gelemem. Daenerys’i sevmeme sebeplerimden birisi de hiç anlamadan, dinlemeden Ned’e hain demesidir :wink:

Hocam Rickard’ın hırslı olduğu gerçek ama bence planı Robert’i kral yapmak değil Brandon’u Otto Hightower yapmaktı. Ned bunu Cat’e söylüyordu ilk POV larda. Şimdi mantıklı düşününce de bu daha mantıklı oluyor. Robert taht sırasında gerilerde hem bir Targeryan varis kalmaması durumunda Velaryon’ların Robert’tan daha fazla hakkı olabilir. Sonucta söylenilenlere göre Her Velaryon Yarı Targ Her Targ yarı Velaryon. Rickard böyle bir plan kurmaz bence hem bu plânda bir savaşı da göze almış oluyor.

Öncelikle şunu söyleyim Robert’in hakkı Valeryonlardan kesin olarak daha fazla. Çünkü taht sıralamasında sıra büyük kardeş, büyük kardeşin çocukları ve onların çocukları, sonra küçük kardeş şeklinde ilerliyor.

Olaya bu şekilde bakarsak Targaryen hanesinin Egg’den türeyen ve yaşamaya devam eden iki kolu var:

Jaeherys’den türeme çocuklar, yani Aerys ve nesebi

En küçük kızından türeme çocuklar, yani Baratheon hanesi

Bunun dışında Egg’in amcası, büyük amcası, uzak kuzenlerinden türeyen soylar Baratheonlardan sonra gelir.

Şimdi gelelim Otto Hightower meselesine

Starklar bir ilki gerçekleştirerek Güneyli büyük hanelerden gelin alıyorlar.

Stark’ın ikinci çocuğu Ned ve taht sırasında yeri epey yukarılarda olan Robert kendi memleketlerinden alakasız bir yer olan Vadide büyütülüyor

Yani bu işin içinde 4 tane büyük aile var.

Şimdi tüm lobi sırf Brandon’u el yaptırmak için mi? Sırf el olmak için bu kadar büyük çaplı bir komplo biraz fazla değil mi? Üstelik kızını Targaryen varisiyle evlendiriyorsun?

O çağda evlilik önemli bir mühürdü. Otto sadexe el değildi, kızını bir şekilde kraliyete yamamış birisiydi. Mesela aynısını Tywin de yapmaya çalıştı. Ancak Starkların biz kraliyet hanesiyle yakınlık kurma çabasına girdiğini hiç görmedik.

Dolayısıyla basit şejikde kontrol altında tutabilecekleri bir kral yaratıyorlardı.

Ned’in Brandon hakkında lafına gelince, bu kanaatimce çelişen bir nokta değil. Evlilik bağından sonra kızın ailesi güç kazanır doğal olarak. Ned’in vardığı nokta buydu. Babasının olması gereken planında Robert kral olacak, Kışyarı lordu olan abisi ise onun yancısı olacak, çok etkişi bir pozisyona sahip olacaktı.

Aslında Otto örneğini verdiğimde kastettiğim hem bir el hemde kraliçenin babası olması idi dolayısı ile bir sonraki kral yarı Stark olacaktı. Bence bu planın başarı oranı kızını taht sırasındaki 2. veya 3. Kişiyle evlendirip sonra ana aileyi savaşta yenme olasılığından fazla.
Ayrıca o dönemde Tywin de kızını Lanisterlara yamamaya çalışıyordu Rickard’ın Tywin’in bunu yapmasına izin verip Robert’i desteklemesiyle Belki de Westerostaki kimsenin karşısına almak istemeyeceği birini karşısına alacaktı. Ned orda Brandon için Kraliçenin babası ve Kral eli olması gerekiyordu diyor.

İyi de bunu söylerken dikkate almadığın önemli bir nokta var: bunun için yapılan hazırlıklar

Yani evet teorik olarak el olmak, 300 yıllık sülaleyi ortadan kaldırıp tahta konmaktan daha kolay.

Ancak koskocaman 4 tane ailenin toplanması sırf birisi el olsun diye mi?

Yani isyan ettiler diyelim, talepleri me olacak?

–Kralım size isyan ediyor, askerlerinizi katlediyoruz. Ama isyanın sebebi pırıl pırıl bir çocuk olan Brandon’umuzun el olması ve belki ileride güzel Stark kızımızı sizin oğlana vermek ^^

Bu mu yani :smile:? Hem el oldu diyelim evlilik garantisi olan bir şey değil ki bu. Sonuçta Stokeworth giib dandik hanelerden gelenler de el oldu. Ancak evlilik, kan bağı daha garanti bir yol. Evet sadece el olmak daha kolay ama evlilik daha büyük bir ödül.

Peki o zaman Starklar neden Targaryenlere oynamadı Tywin gibi?

Cevap: Targaryenleri yok etmek isteyen Maester lobisi. Bu evlilikleri onların aklına Maesterlar soktu. Maesterlar dışarıyla iletişimi kontrol eden insanlar, yani yalancı nit maester çok kolay şekilde aileleri birbirine düşman edebilir.

Bildiğin karnı şişmiş. Yüzüde ay parçası gibi olmuş. Kesin hamile. Tam bir hamile tipi var. Bebişin saçları pilatin mi olacak yoksa kara kafalı starklara mı benzeyecek. Kafamda deli sorular.

Tam Platin olsun da şüpheler kalksın.

Ben ne jon, ne de danynin tahta geçemeyeceği görüşündeyim. Bu yüzden kafamda eğer bu ikisi de ölücekse nasıl ölücekler konusu, hikaye nasıl buraya bağlanıcak diye bir kurgu yaptım. Farklı kurgular da yapılabilir.

İlla 5ci bölüme sığıdırılması gerekmez, 5 ve 6cı bölümün ilk yarısı son savaşa konu olur benim söylediğim şey 6cı bölümün 2ci yarısında işlenir. Zaten ben söylediğim olmasa bile eğer Akgezenler savaşı kazanmassa böyle bir final olucak 6cı bölümün ilk yarısında savaş diğer yarısında diyar, tahta geçicek kişi ve sağ kalmış karekterlerin kişisel hikayelerin finallerine yer verilir.