Herkesin sevdiği ama sizin sevmediğiniz şeyler

Kahve ve araba sevmem :slight_smile:

Enver Paşa (Osmanlıyı dünya savaşına sokan adam [ama türkler için direndiğinden seveni de bol])

Oha Enverin seveni mi var O.O Damat Ferit i de seven vardır şimdi…

Feriti severim ben.hele hababamdaki hali cok iyi

Sevenlerinden kastım fazla nefret etmeyen insanlar. Ayrıca Damat Ferit’i seven yoktur buna inan. soracaklarınızı lütfen kuzgun atarak sorun

Enver Paşa baskinla başa gelmiş birisidir ( cemiyetini hükümete getirmiştir. ) pek seveni yoktur bende sevmem kendisini aşırı uçuk fikirleriyle imparatorluğun sonunu hazırlamıştır Alman hayranlığı ile göze çarpar … Almanya’dan savaşin seyrini tersine ceviren hamle gelmeseydi belki başarılı da olacaktı kim bilir neyse Damat Ferit kim desem padişah diyenleriniz olur okuldan öğrendiğiniz tarih bilgisi ile gelmeyin şuraya yarısı yanlış çünkü. .

Şimdi aklıma geldi Osmanlı’yı da sevmem.
Not:Lütfen kısa kes.

Makarna ve pilav. hiçbi zaman severek yemedim :smiley:

pilav üstü kuru hariç -_-

Damat Ferit i güneyden gelen askerlerimizi Kafkas Cephesin de Sarıkamış a gönderip 80000 ile 100000 arası insanı boşu boşuna öldürttüğü için sevmem ama elbet farklı fikirleri de vardı. Hepsini bilemiyorum zaten kimse bilemez… Ben sevmem yalnızca…

Yanlış anlaşıldım sanırım bende sevmiyorum Ferit’i kısa bir açıklama yaptim yalnızca …

Pardon :stuck_out_tongue:

Fransa

Enver Paşa’yı seven varmıdır demiş arkadaş öyle deme… Eğer zamanlama yanlış olmasaydı başarabileceği iş tarihi değiştirebilecek nitelikteydi. Kafkas cephesine ilerlemekte erken davranmasaydı Sarıkamış’ta donarak ölen askerler ölmez, Ruslar ile çarpışırdı. O soğukta bile bazı zaferler elde etmeyi başarmış sonuçta. Rus birliklerini geçebilseydi Orta Asya’ya askerler ile birlikte gider, savunduğu Türkçülük düşüncesi ile Türk devletleri birleştirebilirdi… Hem 1. Dünya savaşına Osmanlı’nın girmemesi imkansızdı. Daha savaş başlamadan İtilaf Devletleri Anadolu’yu bölüşmüştü! He Damat Ferit’e gelince o gebersin onu bende sevmiyorum…

Herkesin sevip benim sevmediklerime gelirsem; Amarika, Mayonez ve Matematik

Osmanlıyı böldükleri doğru ama o bölünmüş yerleri almaları asıl iş. Sonuçta bir yerde gözün varsa gider almaya çalışırsın ama alabilir misin, asıl mesele budur. Alınamayacak bir yer olduğunu Kurtuluş Savaşı’nda gördük. Osmanlıyı 1. Dünya Savaşı’na sürükleyen yine İttihat ve Terakki zihniyetidir, bu öyle bir zihniyettir ki ne Osmanlı’ya faydası olmuş, ne de Atatürk tarafından kabul edilmiştir. Atatürk’ün onlardan ayrılmasından anlıyoruz zaten ne kadar gereksiz bir grup olduğunu. OSmanlı şayet 1. Dünya Savaşı’na girmeseydi, belki de çok parlak bir döneme geçiş yapabilirdi. 1. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa devletleri fena halde yıprandı, üstelik dayadıkları zalimane antlaşmalar, yenilen devletlerin yeni bir savaşa hazırlanmasına sebep verdi. 1. Dünya Savaşı’nın hemen akabinde 2. Dünya Savaşı yaşandı ve bu savaşta Almanya’nın saldırdığı İngiltere ve Fransa’nın çok da iyi olmadığını gördük. Fransa çok çabuk işgal edildi, Hitler’ın iyi bir deniz gücü olsaydı İngiltere de bundan nasibini alacaktı ama buna sahip değildi. Osmanlı savaştan uzak durmuş olsaydı, Avrupalıların gerilemeye başladığı bu dönemde büyük insan gücü ve mükemmel yer altı kaynaklarıyla tekrar yükselişe geçebilirdi. Bütün bunların olmamasının tek sebebi İttihat ve Terakki zihniyetidir. Enver Paşa’nın iyi bir kumandan olduğunu kabul ederim ve Türkiye’den kaçtıktan sonra orta asyada yaptıklarını takdir ederim ama koca devlet resmen onun ellerinde parçalandı, bu yüzden de onu asla affetmem.

Baklava

arkadaslarim esmer seviyor bende sarisin ve kizil seviyorum

Enver Paşa Alman hayranı filan değildir. Enver Paşa gerçek bir Türkçüdür. Sonuna kadar Abdülhamidçiyim ama Enver Paşa gibi vatana millete gönülden bağlı samimi İttihatçılara büyük saygı duyuyorum.

herkesin sevdiği şeyleri sevmemekle övünenler…

Konudan kovmak

Benim kimseyle derdim yok zamanında olan olmuş şimdi buradayız… Elbet o zaman farklı bir zihniyetle düşünmüşlerdi… Ben İttihat ve Terakki nin kararlarını doğru bulmuyorum ve evet Enver Paşa yı ve Damat Ferit i sevmiyorum. Lakin bu benim kendi görüşümdür katılan katılmayan vardır saygı duyarım… Ama şunu söylemek istiyorum kesinlikle Atatürkçüyüm ve O nun fikirlerini destekliyorum… Aramızda Atatürk sevmeye n arkadaşlar da olabilir(lütfen üzerinize alınmayın) buna da saygı duyuyorum… Sonuçta hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız :slight_smile: