Hobbit'de Merak Ettiğim Bir Bölüm

İzlemeyenler için spoiler teşkil edebilir belki ama ilk film için çok da önemli bir yeri yoktu.

Merak ettiğim kısım Necromancer (ölümbüyücüsü diye geçiyordu altyazıda). Belki ben hatırlamıyorum ama bütün Tolkien kitaplarını okumama (şu anda bitmemiş öyküleri okuyorum) rağmen Necromancer diye bir şey görmedim. Acaba o sıralar orta dünyada böyle bir şey ver mıydı yoksa PJ mı koymuş. Hakkında bir spoiler de duydum ama emin olamadım.

Necromancer’ın kimliğine dair bir spoiler. Necromancer aslında Sauron’muş ??

Bu ölümbüyücüsü nedir ne değildir bilen var mı?

Necromancer geciyor Yüzük Kardeşliği kitabında. Gandalf diyor Dol Guldur’da vardı diye. Galiba evet o da Sauron.

Konuyla alakası yok sanırım ama Bitmemiş Öyküleri diğer kitaplardan önce okumaya başlaman çok kötü olmuş. Neredeyse tüm kitapları okumama rağmen hala olaylar arasında bağlantı kurmak için kafa yormam gerekiyor.

Bu arada Ölüm Büyücüsü Cadı-Kral adı ile tanınan Nazgul Efendisi’dir.

Ölüm büyücüsü kesinlikle sauron hobbitte geçiyo cadı kralın olması ihtimali yok

Necromancer Sauron’un Dol Guldur’daki halidir. Şuraya da bakabilirsin.

Ölüm Büyücüsü Dol-Guldur Efendisi değil miydi? Yani ben de Sauron ile Cadı-Kral arasında kaldım ama tam emin olamadım açıkçası.

Az önce hatırladım, Ölüm Büyücüsü ilk başta Nazgul sanılıyordu fakat sonra Gandalf Dol-Guldur’a girerek sırrı çözmüş ve Sauron olduğunu keşfetmiştir.

sauron dol-duldur da tekrar şekile bürünüyordu zaten . benim bildiğim kadarıyla cadı kral angmar kralıydı

sauron = necromancer

Bitmemiş Öyküleri en son okuyorum zaten. Diğerlerini okudum ama dikkatimden kaçmış herhalde Necromancer. Cevaplar için teşekkürler.

dol guldur’da ki ölüm büyücüsü cadı kral değil sauron’dur.
hatta;

hobbitin kitabında gandalf bir ara bilbo ve cücelerin yanından ‘‘önemli bir iş’’ için ayrılıyor. onlardan ayrıldığı zaman ak divan’ı toplayıp dol guldur’a sauron’u oradan kovmak için saldırıyor. bu kısımlar hobbit’in kitabında anlatılmıyor ama filmine eklenmiş çok da iyi olmuş.

hani döndüğünde trolleri taşa çeviriyo o aramı dediğin bölüm ?

Hayır. Bes Ordular Savaşı’ndan once geliyor ya. Ondan oncesi iste :slight_smile:

hayır. dediğim kısım 2. filme denk gelicek sanırım… gandalf, bilbo ve cüceler kartallardan sonra derideğiştiren beorn’un mekanına gidicekler. gandalf oradan sonra cücelerin yanından ayrılıp dediğim yere gidiyor… cüceler ve bilbo ise yanlız dağa doğru yola devam edicekler.

hmm tşkkürler