House of Cards (2013 - )


#1

HOUSE OF CARDS

Siyasi arenada çevrilen entrikalar ve iktidar savaşları, ilgiyle izlenecek bir drama yaratmak için her zaman popüler malzemelerin başında gelir. 90’lı yıllarda, politikacı yazar Michael Dobbs tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenen ve BBC’ye mini dizi olarak uyarlanan “House of Cards”, şimdi Amerikalı yapımcılar tarafından bir kez daha, üstelik muhteşem bir kadro eşliğinde televizyona aktarılıyor. Son yıllarda “The Curious Case of Benjamin Button” ve “Social Network” filmleriyle ses getiren David Fincher tarafından yapımcılığı ve yönetmenliği üstlenen dizinin başrollerinde, Fincher’ın filmlerinde de rol alan iki ünlü yıldız yer alıyor. “Seven” filminde birlikte çalıştığı Kevin Spacey ve “The Girl with the Dragon Tattoo” filminde rol alan Robin Wright. Böylece, bu sayfalarda sık sık dile getirdiğimiz, televizyon dizilerinin gün geçtikçe daha çok yıldız kapanı haline geldiği gerçeği bir kez daha karşımıza çıkıyor. Nitekim ne Kevin Spacey 1988 yapımı “Wiseguy” dizisinin ardından başka bir diziyle karşımıza çıktı bugüne kadar, ne de Robin Wright şöhretini borçlu olduğu, 80’li yılların popüler dizilerinden “Santa Barbara”nın ardından bir dizi kadrosunda yer aldı. David Fincher’ın yönetmenliğini üstlendiği dizinin ilk iki bölümü için hiçbir masraftan kaçınılmamış olunmalı ki, bölümlerin toplam maliyetinin 100 milyon doları geçtiği rivayet ediliyor.

ZİRVEYE GİDEN YOL

Kuvvetli kadrosu ve yüksek bütçeli prodüksiyonu ile karşımıza çıkan “House of Cards” Washington’da hırslı bir politikacının zirveye tırmanışını anlatıyor. Kevin Spacey tarafından canlandırılan Francis Underwood yıllarını Beyaz Saray koridorlarında geçirdikten sonra, artık başkanlık seçimlerine adaylığını koyması gerektiğini düşünüyor. Ne de olsa bunca zaman o koridorlarda gördüğü tüm üst düzey bürokratlar ile ilgili her türlü bilgiye sahip. Kimi hangi dosyayla tehdit edeceğini biliyor. Bu gözü kara politikacının Robin Wright tarafından canlandırılan eşi Claire’in de ondan aşağı kalır yanı yok. Francis Underwood’un başkanlık koltuğuna ilerlemek için adeta iskambil kağıtlarından bir ev gibi itinayla inşa ettiği stratejisini ilgiyle takip edeceksiniz.

Dizinin fragmanı:

Kişisel yorum: An itibariyle IMDB notu 9,0. Öyle ekşın dolu dakikalar bekleyenlerin hevesleri kursaklarında kalır baştan berlirteyim ancak müthiş bi kurgu, fena entrikalar ayak kaydırmalar var ha bi de Kevin Spacey var daha ne olsun. Herkese hitap etmeyebileceğini kabul etsem de gerçekten harika bi dizi vakit ayırıp en azından ilk bölümünü izlemenizi ve sonrasına kendinizin karar vermesini tavsiye edeirm. :slight_smile:


#2

eşekherifciğim de tavsiye etmişti en yakın zamanda bakıcam :slight_smile:


#3

Evet BMS’in altyazarı beni çok tanımasada platonik kankim.
Tivit attığımda 4-5 kere cevap vermişliği var


#4

Bir insan ancak bu kadar beyin s**ebilir.
Senaristleri tebrik ediyorum, harika bir dizi olmuş. 2 sezonu bekliyoruz artık yapacak iş kalmadı.
Hala izlemeyen varsa cık-cık.

Not: Bazıları için Hannibal ile 2 boy büyük gömlek kategorisine girmesi muhtemel dizidir.


#5

Ehe, imzamı atıyorum altına 2.sezon onayı da almış durumda zaten an itibariyle IMDB notu 9,0 herkese tekrar tavsiyemdir.


#6

İzliyorum 3. bölümdeyim gerçekten çok güzel


#7

Reyizim Peter Russodur arkadaş.


#8

kevin spacey nasıl bir insan yahu adam oyuncu değil bambaşka bir şey. çok da yaşlanmış adamım :frowning:
bu arada harika bir dizi. bi oturuşta 3 bölüm izledim. kendimi aştım ^^


#9

gaza geldim tatilde izleyeciğim

bu arada fragmanın 1.44 civarında konuşan kız cabin in the woods’tan dana mı


#10

Değer ama, gerçekten muazzam bir dizi. :slight_smile:

Ekşın arayanlara hitap etmez; biraz Newsroom havasında diyelim fakat şiddetle tavsiyemdir herkese en azından boş bi zamanınızda şans verebilirsiniz pişman olacağınızı sanmıyorum. :wink:


#11

underrated şuan yayındaki en iyi dizi bence bundan aldığım tadı breaking bad ten almadın


#12
  1. sezon 5. bölümdeyim.
  2. sezon kadar aksiyon yok şu an ama olaylar yine çok pis bir yerde bağlanıcak diye düşünüyorum.

[SPOILER] Frank kova burcuymuş arkdşlr [/SPOILER]


#13

Kesinlikle izleyeceğim


#14

Kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi düşünmeden başlayın olaylar çok orjinal ve dizi fazla realistik.


#15

Breaking Bad’ten sonra izlenecek dizi arayanlar için ilaç gibi gelir. Yalnız aksiyon arayanlar kesinlikle uzak dursun diziden. Bu muhteşem diziyi saçma sapan bir şekilde eleştirmesinler. Oyunculuk, kurgu ve entrika görmek isteyenleri ise Kevin Spacey’i izlemeye davet ediyorum:D


#16

3x11 muazzamdı:

Doug adamın dibisin!!! POI’de sevmiyordum seni ama burada kralsın. Frank’in “Go fuck yourself” dediği sahne muhteşemdi. İkinci sezonun sonundan beri bu bölümü bekliyordum, Doug’un işbaşı yapmasını.


#17

en son 3x10’u izledim açamadım spoileri çok da merak ettim:)


#18

İzleyebildiğin kadar çabuk izle, pişman olmayacaksın :smiley:


#19

Şu konuyu hortlatayım.Efsane dizidir izleyin izlettirin.Replikleri vs her şeyiyle güzeldir.İzleyebileceğiniz en gerçekçi politik dizi.


#20

Bendeniz henüz ikinci sezona başlayamamış olsam da az önce haberini gördüm takipçileriyle paylaşmak istedim 5.sezon kapıda.