Hukuk ve Adalet

HUKUK VE ADALET

Derebeylik sistemi yüzünden hukuk ve adalet kavramları Yedi Krallık genelinde odukça geniş bir tanıma sahiptir.

ADALET SİSTEMİ

Lordlar kendi bölgelerinde olabilecek karışıklıklara karşı adalet gücünü elinde tutar.Cezayı bazen şövalyeler bazen de lordlar kralın otoritesi adına uygularlar
Barışı sağlamak, halkın isteklerini dinlemek ve adalet dağıtmak lordun daha da önemlisi kralın en büyük görevidir.Lordlar kendi azam lordlarına güçlerini sunarak barışın devam etmesine büyük katkı sağlarlar.Eğer bir lord gereken cezayı verebilecek kapasitede değilse önce o bölgenin azam lordu sorunu çözmeye çalışır sorun o kadar büyükse de son yargılamayı kral yapardı.
Lord veya onun danışmanları halkın karşısına çıkarak onların sorunlarını dinlemeli ve adaleti sunulan delillere göre sağlamalıdır.Yedi Krallıkta hukuk ve yasal işler hakkında görüş bildiren Yasaların Efendisi makamı bulunmasına rağmen diyar genelinde gelenekler ve bilge kişilerin danışmanlığı göz önünde bulundurulur ki bazı zamanlar bu etmenler barışı sağlamanın en iyi yolu olmuştur.

YARGILAMA

Adalet kavramı davalının sosyal statüsüne büyük öçüde bağımlıdır.Hanedanların çoğu elinde sıradan halkın yaşamını kötülüklerden hatta bazen soylulardan bile koruma gücüne sahiptir.Çoğu kez adalet suçlu tarafın ünvanına bakılarak yerine getirilmiştir.Özellikle de suçlu kişi zengin veya yüksek doğumluysa.Lord gibi yüksekdoğumlu olanların mahkemeleri normallerine göre daha hoşgörülü geçer.Bir suçlamaya karşı yüksek doğumlu kişi Dövüşle Yargılama yada Yedinin yargısını talep edebilir.Karalara bürünmek te cezayı çekmenin ayrı bir yoludur.Bir kere karaları giydinmi tüm suçların affedilir ve ömrünün geri kalanını orda geçirmek için duvara sürgün edilirsin.Kadınlar bu ceza şekline dahil edilemez.Ayrıca sadece Kral Muhafızlarından birisi bir suçlama karşısında Kraliçenin şampiyonu olabilir.
Yasal reşitlik yaşı 16 dır.Soyluların yargılanmalarına genelde septte Baba’nın altında onlara doğru yolu göstermesi için dua edilerek başlanır.Yargılamalarda şahitler yemin ederek şahitlik yapabilir.

CEZALANDIRMA

İhanet ve yemin bozmanın cezası ölümdür.Yankesici ve hırsızların ise eli kesilir, tecavüzcüler ise hadım edilir.
İdamlar ya suçlunun asılması ya da başının vurulması ile sonuçlanır.Bazı suçlular içinse “Karga Kafesi” denen ceza sistemi uygulanır bu sisteme göre suçlu bir kafese kapatılır.Suçluya ne ekmek ne de su verilir.Suçlu ölünce de kargalar onunla kendilerine ziyafet çeker.
Alt tabakadakiler ise genelde bir suç karşılığında kırbaçlanır, suçunun büyüklüğüne bağlı olarak kırbaç sayısı arttırılır.
Deri yüzme işlemi Boltonların Starklara diz çökmesinden sonra yasaklanmıştır ama hala resmi olmayan yollardan bu işi yaptıkları düşünülmektedir.

harika … bu gidişle birkaç aya vikiye eklenmesi gerekne bütün çeviriler tamamlanmış olacak … forumun çeviri hızı harika…

Aslında bu konu genel başlıklarda yaptığımız yorumlara yeni fikirler sağlar.
Evet @“Arstan”, ÇE’nin yeni işleyişi ekibe baya iyi dinamikler sağladı. Seninde çevirilerin vardı sanırım düşünürsen kara bir kuzgun gönder… =)

westerosla ilgili merak ettiğim konulardan biriydi teşekkürler.

Dövüşle yargılanmayı da ekleyebilirsin aslında, heralde en çok talep edilen yargılanma türü. Herkes dövüşle yargılanma istiyor bu ne yaw :smiley: