Hükümet Kadın

Sermiyan Midyat’ın Güneydoğu’da ilk kadın belediye başkanı olan babaannesi Zekiye Midyat’ın yaşam öyküsünü kurgulayarak beyazperdeye getirdiği Hükümet Kadın, gişe yarışına katılan yeni film oldu bu hafta…

Yağmur duası sahnesiyle başlayan film, ‘‘dakika bir gol bir’’ izleyiciye ‘‘üç inanışın kardeşliği’’ mesajını veriyor. İmamın yaptırdığı yağmur duası sırasında üç inanışın mensupları (Müslüman, Yezidi ve Süryani) buluşuyor. Süryaniler’in tavus kuşunu kutsal bulmasına şaka yollu takılanlar olduğu gibi, bir başkası da Yezidiler’e, ‘‘şeytana inandıkları için’’ duanın kabul olmadığı esprisini yapıyor. Bu sırada topluluktan biri, ‘‘komşum Yezidi diye hacca gitmişim, şeytan taşlamamışım’’ diyerek bombayı patlatıyor.

Ercan Kesal’ın canlandırdığı Belediye Başkanı Aziz Veysel, Xate’nin (Demet Akbağ) 14 yaşında babası tarafından evlendirildiği eşi. Ancak ona gönülden bağlı olan Xate, Aziz Veysel’in ikinci eşi.

Belediye Başkanı ile Süryani rahibi birlikte başkanın makam otosuyla giderlerken Aziz Veysel, filmin ana temalarından birinin altını çizecek kısa bir söylev veriyor: ‘‘Dünya senden başka olanlarla hoştur. Eğer herkes beyaz olsa beyazı nasıl fark ederdik’’… Bu noktadan sonra Aziz Veysel, arabayla geçirilen kazada hayatını kaybediyor. Ercan Kesal, filmde kısa görünmesine karşın güçlü oyunculuğuyla filmin akılda kalan isimlerinden oluyor. Ancak onun Vizontele’nin meşhur belediye başkanı Nazmi’yi (Altan Erkekli) biraz olsun hatırlattığını söylemeden geçmeyelim.

Babaannesinin öyküsünü anlattığı filmde hem yönetmen, hem senarist, hem de oyuncu olan Sermiyan Midyat, kendisine de ‘‘Midyat Ceyar’ı’’ Faruk karakterini uygun görmüş. Kötü adam Faruk karakteri, Midyat’ın Ay Lav Yu filmindeki karakterinden de, son televizyon dizisi Kalbim Seni Seçti’deki rolünden de çok daha iyi oturmuş Midyat’ın üzerine… Öyle ki, filmin en kahkaha dolu diyalogları da Faruk ve çevresinde gelişiyor.

Demet Akbağ’ın canlandırdığı Xate de bir yandan dramatik anlarda Vizontele’deki Siti Ana’ya benzerken ilginç bir şekilde Bir Demet Tiyatro’nun Lütfiye Çıtır Fıdıllıoğlu karakterini de anımsatıyor. Tıpkı Lütfiye gibi kelime oyunlarıyla ‘‘taşı gediğine koyan’’ Hükümet Kadın Xate, ‘‘ben dedim bu köstekli saat sana köstek olacak diye’’, ‘‘yükleme de çok yüklenmeyelim’’ gibi sözlerinin yanında esnafın burnundan getirdiği sahnelerde de zaman zaman onun incelikli sözlerini hatırlatıyor.

Xate’nin büyük oğlu Baran’ı canlandıran, Geniş Aile dizisinin ‘‘yancı Ulvi’si’’ Bülent Çolak da rolünün üzerine biçilmiş kaftan olduğu bir başka oyuncu.

Yine, Gülhan Tekin’in canlandırdığı, Faruk’un eşi Fehime de biraz Sürahi Nine’nin genç versiyonu gibi olsa da oyuncu rolünde başarılı.

Hükümet Kadın’ın kızların küçük yaşta evlendirilmesine karşı çıkması, Kürtçe-Türkçe çatışması, dogmalara eleştiri, darbe eleştirisi, Güneydoğu’nun sorunları, feminizm derken çok sayıda mesajın tek bir filmde verilmeye çalışılması, bu mesajların bir kısmının havada kalmasına neden oluyor.

Vizontele ve Ay Lav Yu filmlerini sık sık anımsatan yapım, ilk yarısında sürdürdüğü tempoda ikinci yarıda biraz düşüş gösteriyor. Kürtçe türkülerin zenginleştirdiği filmde, ailenin Kürtçe konuştuğunu belirtmesine karşın pek de konuşmaması da dikkati çekiyor.

Sonuç olarak Hükümet Kadın, özellikle gülmek isteyen izleyici için hoş bir seyirlik, özellikle ilk yarısındaki esprilerle…

Başrole Türkan Şoray gibi daha asil duruşlu biri daha çok yakışırmış.

Eğlenceli bir filmdi sadece. Bazı yerlerde tebessüm ettirdi. Ama bazı noktalarda çok iğrendim filmden. Çıkmak istedim…

Film gayet iyiydi. Bu aralar çıkan dava edeceğim haberleri için Sermiyan Midyat’ın sözleri aynen geçerli. Tabi salt küfür olmamakla birlikte yer yer küfürde kullanılmıştı. (Kararında oluyordu genelde.)

İmzam filmi izleyenlere tanıdık gelebilir.

@“Venetian” neden iğrendin ?

bazı etnik söylemlerden olabilir, o söylemler kızanlara da cevabı Aziz Veysel versin; Beyaz en güzel siyahın içerisinde gözükür.

bu arada siyasi sistemleri anlatışı süperdi.
İki ineğin var,
Sosyalist sistem bu ineklerden birini senden alır.
Komunist sistem ikisini de alır, sana süt verir
Faşist (kapitalist) sistem ikisini de senden alır, sana süt satar
Xate : O… çocukları :smiley:

Faşist sistem rezalet ve ötesiydi. Saçmalamışlar faşist sistemde. Neden iğrendiğimi söylerim tartışma çıkar şimdi. Gerek yok :smiley: