Hurt Locker/Ölümcül Tuzak

The Hurt Locker
(Ölümcül Tuzak)

[b]
Yönetmen:Kathryn Bigelow
Yapımcılar:Kathryn Bigelow-Mark Boal-Nicolas Chartier-Greg Shapiro
Senarist:Mark Boal
Müzik:Marco Beltrami-Buck Sanders
Görüntü Yönetmeni:Barry Ackroyd
Kurgu:Chris Innis-Bob Murawski
Dağıtıcı:Summit Entertainment
Cinsi:Sinema filmi
Renk:Renkli
Çıkış tarih(ler)i:4 Eylül 2008
(Venedik Film Festivali)
26 Haziran 2009
ABD
Süre:131 dk.
Ülke:ABD
Dil:İngilizce
Bütçe :11 milyon ABD doları
Hasılat:49,230,773 ABD doları

Oyuncular

Jeremy Renner: Astsubay Kıdemli Çavuş William James
Anthony Mackie: Astsubay Çavuş JT Sanborn
Brian Geraghty: Askeri Uzman Owen Eldridge
Christian Camargo: Yarbay John Cambridge
Guy Pearce: Astsubay Çavuş Matt Thompson
Ralph Fiennes: Contractor Team Leader
David Morse: Albay Reed
Evangeline Lilly: Connie James
Christopher Sayegh: Beckham[/b]

IMDB Puanı:7.7

The Hurt Locker,2009 ABD yapımı gerilim filmidir. Kathryn Bigelow’un yönettiği film 2009’un en fazla övülen filmlerinden biri oldu ve birçok festival, organizasyon ve gruptan ödüller kazandı. Filmde Irak Savaşı esnasında bir Birleşik Devletler Ordusu Patlamamış Bomba İmhası (EOD) takımının hikâyesi anlatılır.

The Hurt Locker, daha önce bir bomba ekibinde savaş muhabiri olarak yer almış bağımsız yazar Mark Boal tarafından yazıldı. Filmin başrollerindeki Jeremy Renner, Anthony Mackie ve Brian Geraghty bombalar, ayaklanma tehdidi ve kendi aralarında vuku bulan gerilimle mücadele eden bomba ekibi üyeleri olarak yer alırlar.

Film özellikle Ürdün’de Irak sınırında olmak üzere Orta Doğu’da çekildi. İlk olarak ABD’de 26 Haziran 2009’da New York ve Los Angeles’da gösterime girdi. Sınırlı gösterimdeki başarının ardından 24 Temmuz 2009’da yaygın bir şekilde gösterime sokuldu. Filmin galası 2008’in sonunda Venedik Film Festivali’nde sonra Kuzey Amerika’da Toronto Film Festivali’nde yapıldı. Toronto Film Festivali esnasında filmin ABD’deki dağıtımı Summit Entertainment tarafından alındı.

Filmin Özeti:
Çevrenizdeki herkesin potansiyel düşman ve her objenin de ölümcül bomba olduğu Irak’ta, elit askerler dünyanın en zor görevlerinden birinde yer alır. Sıcak savaşın ortasında bombaları imha etmekle yükümlüdürler.

Takımın lideri olan William James, hem bu yaygın bombalardan hem de psikolojik ve duygusal etkilenmelerle mücadele etmektedir. James’in iki askeri kendini cürretkarca savaşın ortasına atar. James ise ölümü aldırmadığı için askerlerine yardıma gider. Yeni vahşi liderini korumaya çabalayan adamlar, şehri kaosa sürekler.

The Hurt Locker, 9 dalda aday gösterildiği 82. Akademi Ödülleri’nde en iyi film, yönetmen, özgün senaryo, kurgu, ses miksajı ve ses kurgusu dallarında 6 ödül kazanmıştır.