I. Tumbleton Muharebesi


#1

Tarih
130 FS
Yer
Tumbleton
Sonuç
Yeşiller’in galibiyeti
Taraflar
Yeşiller ;-; Siyahlar
Kumandanlar
Lord Ormund Hightower, Beyaz Ulf, Çekiç Hugh ;-; Lord Roderick Dustin
Kuvvet
9.000’den oldukça fazla sayıda asker,Vemithor,Gümüşkanat ;-; Yaklaşık 9.000 asker
Kayıplar
Lord Ormund Hightower,Sör Bryndon Hightower ;-; Lord Roderick Dustin
Tumbleton Savaşı, Ejderhaların Dansı sırasında Yeşiller ve Siyahlar arasında, Menzil’deki Tumbleton bölgesinde patlak vermiş bir savaştır. İki Hain’in, şehri ejderhaateşi ile yakması üzerine savaşa Tumbleton İhaneti de denir. Bu savaş ardından İkinci Tumbleton Savaşı yapılmıştır.
Başlangıç
Lord Ormund Hightower, Yeşiller’e bağlı ordusunu Menzil’den, Kraliçe Rhaenyra Targaryen’in elinde olan Kral Toprakları’na götürüyordu. Bunun üzerine kraliçe, Beyaz Ulf ve Çekiç Hugh’ı ejderhaları Vermithor ve Gümüşkanat ile beraber, Tumbleton’a, Kral Toprakları ve Ormund Hightower’ın yaklaşan ordusu arasındaki tek işgörür kaleye yolladı. O dönemlerdeki Tumbleton, gittikçe gelişen bir pazar şehriydi. Siyahlar burayı , Acıköprü, Uzunmasa ve Nehir Toprakları’ndan gelen ve Kış Kurtları ile birlikte yaklaşık 9.000 kişilik sayıya ulaşan bir birlikle savunuyorlardı. Ancak hala Lord Hightower’ın devasa ordusundan sayıca azdı. Savaştan hemen önce Yeşiller’in birkaç üyesi, şehre mülteci görünümünde gizlice sızmıştır.
Savaş
Savaş başlangıcında 6.000 Siyah askeri, Lord Ormund Hightower’ın ordusuyla karşı karşıya geldi. Ama okçuları safları seyrekleştirdi ve, Ağır atlıları Siyahlar’ı şehre geri çekilmeye zorlamaları için yolladı. Ardından Lord Roderick Dustin, Kış Kurtları’na yan kapıdan Lord Hightower’a saldırma emri verdi. Her ne kadar Kuzeyli adamlar sayıca ona-bir zor durumda olsalar da, Yeşiller’in komutanına eriştiler ve Roderick yaralarından ölmeden önce, Lord Ormund Hightower’ı ve kuzeni Sör Bryndon Hightower’ı katletti.
Tumbleton’un müdaafacıları, Hightower Lordu ölünce kendilerini galip ilan ettiler. Ama tam bu anda Beyaz Ulf ve Çekiç Hugh, ejderhalarını şehre saldılar ve taraf değiştirdiler. Tumbleton’daki binalar küle döndü. Binlerce insan, ya yandı ya da Mander’i geçmeye çalışırken boğuldu.
Lord Footly’in adamları, karşı koyamadılar ve Yeşiller tarafından idam edildiler. 8 yaşındaki kızlar dahi kazanan tarafın askerleri tarafından tecavüze uğradı.
Sonrası
Tumbleton Savaşı’nın sonuçlarını duyunca Dul Kraliçe Alicent Hightower gülmüş ve “Ne ektilerse onu biçiyorlar.” demiştir. Kral Toprakları’ndaki bazı insanlar, aynı şeylerin başkentte de gerçekleşeceğini düşünüp kaçmaya yeltenmişlerdir. Ama Kraliçe Rhenyra Targaryen, Altın Pelerinliler’e şehir kapılarını mühürleme emri verdi.
Sör Hobert Hightower, Tumbleton’daki yeşil askerlerinin komutasını aldı ve İkinci Tumbleton Savaşı’na giden olayların fitilini ateşledi.
Alıntılar
İki Hain kasabayı bir uçtan di-ğer uca kadar yaktı. Daha sonra ise Westeros tarihinde eşi ben-zeri görülmemiş bir yağmalama yaşandı.

Off be iki saattir :d
bitti sonunda :d


#2

Bende ikincisini çevirmeye çalışacağım tamamen can sıkıntısından


#3

ben başladım yalnız. yani başlıycam şimdi

neyse sen yap istersen :d, Viki’ye açmayı unutma. ben başka şeyleri çeviriyim.


#4

Teşekkür ederim. Çeviri işi baya bi zormuş.


#5

nerde kaldın?


#6

Başlangıçın yarısını ve savaş bilgilerini bitridim(şu akdar asker, kumandanlar felan filan )


#7

Bryndon Hightower kılıcıyla Roderick Dustin’in üzerine atılır ve Rody’nin kalkanını yarıp kolunu keser. Rody’nin kolu kopmak üzeredir, bedeninin her yanı hem düşman hem de kendi kanıyla kıpkırmızı olmuştur fakat hala yüzünde savaşa aç, delirmiş bir ifade vardı. Rody ağır yaralanmış olmasına rağmen ölmeden önce iki Hightower’ı da öldürür ve Menzil ordusu başsız kalır. Zaten şehrin yağmalanma sebebi de Menzil ordusunun o an için başsız kalmasıdır.