Ian Mcelhinney(Barristan Selmy)'in 6. ve 7. Kitaplar Hakkındaki Açıklamaları

Burada ki habere göre martin 6. ve 7. kitapları bitirdi ama dizi ile anlaşmalarından dolayı yayınlayamadığı yazıyor. 6. kitap olabilir de sizce 7. kitabı da bitirmiş midir? Ben hiç sanmıyorum.

inşAllah doğrudur ama dizi yüzünden kitapları yayınlayamıyor kısmına katılmıyor. Baştan bunun önlemini yayınevi almıştır.

• Bu arada 6 bittikten sonra 7 de çok sorun yaşamaz bence (tabi hala 7 kitapsa ) çünkü ilk 6 kitapta sonra ki kitaplara gönderme koyacak. 7 de toplayacak bu olayların çoğunu.

• Karakterlerin ağzından olayları yazarken bir karakterden devam ederken farkında olmadan onun 3 Povunu birden yazması mümkün.

• 7 kitaptaki olayların çatısı ilk kitaptan belliydi zaten
    Bu sebepler ile iki kitabı birden bitirmesi mümkün de benim takıldığım nokta oyuncu bunu nereden biliyor.

2 Likes

Ben bu adama güvenmiyorum ya diziden sorunlu ayrılmıştı galiba :joy:

1 Like

Umudunuzu kirmak istemezdim ama… Martin dün açiklama yapti :

Yalan haber, yalan bilgi.
Iki kitabi da bitirmemis, hatta son kitaba baslamamis bile. HBO erteletti falan filan, bunlar da yalanmis tabi.

Grrm kendi bloğunda son kitaba başlamadım falan demişti sanki. Kimse beni kitap yayınlamaktan alıkoymuyor dedi sanırım. Bir daha bakayım.

Edit: Aynen yukarıdaki yazı :point_up:t2::point_up:t2::point_up:t2:

George yalanlamış daha bitirmedim demiş dün.

Ne yapıyor bu şişko yıllardır bitirsin bi zahmet.

Valla, kendisi çıkmaza girdi, bunu o da hissediyor. Adam araştırıyor ve lore katıyor, karakter yaratıyor, hikaye fikirleri yaratıyor, sonrasında da, hangisini koyacağına şaşırıyor. Serinin bitmesi lazım ama, bitme noktasına nasıl getirecek. Bunu hem güzel, hem net yapması lazım ama, dany git gide daha da uzaklaşıyor. Adam kendini kıstırdı.

Martin kitapları bu hale getirdi ve içinden çıkamıyor bu kadar basit. Eğer bu kitabın içinden çıkarsa ki en iyi ihtimalim 2020, diğer kitap ya da kitaplar bence daha kolay gelir. Ayrıca Martin bu açıklamaya sinirlenmiş gibi geldi bana yani ben öyle anladım yazdıklarından. Bu seri yüz de yüz Zaman Çarkı serisi gibi olacak, maalesef bu kaçınılmaz.

1 Like

Günde 1 sayfa yazsa şimdiye bitmişti kitap tembel herif

3 Likes

“I think there are two types of writers, the architects and the gardeners. The architects plan everything ahead of time, like an architect building a house. They know how many rooms are going to be in the house, what kind of roof they’re going to have, where the wires are going to run, what kind of plumbing there’s going to be. They have the whole thing designed and blueprinted out before they even nail the first board up. The gardeners dig a hole, drop in a seed and water it. They kind of know what seed it is, they know if planted a fantasy seed or mystery seed or whatever. But as the plant comes up and they water it, they don’t know how many branches it’s going to have, they find out as it grows. And I’m much more a gardener than an architect.”

Bu kadar uzamasının sebebini GRRM’nin kendi açıklamalarından anlayabiliyoruz aslında. Yani hikayenin ana kısımları aslında belli ama kimin nereye nasıl varacağı en başta belli değil. Yazdıkça ilerleyen bir hikayeye sahip. O yüzden bazı kısımlar içinden çıkılamayacak hal almış olmalı ki bu kadar uzadı.

Bu bende de oluyor. Ana hatları biliyorum ama olayları birbirine bağlayacak ara olaylarda zorlandığım anlar oluyor. Bir de Martinin ki çok karmaşık bir hikaye örgüsü, toparlaması çok daha Zor

Sanderson daha güzel yaptı diyorlar belki asoiaf da öyle olur :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Olayın bu şekilde dusunulmemesi lazim. Ödevim için 30 sayfa yazi yazdim ama, neresini nasil eklemem lazim, ne kadar yapmali bilmiyorum. Maximum 10 sayfa istenilen ödeve 30 sayfa yazdim. Olay adamin yazmamasi degil, ne yazacak olmasi, ne kadarını ekleyecek olması.

2 Likes

com

Kitap 1500 civarı deniyor. Son kitabı yazmaya başlamamış bile. Yaklaşık bu kadar gün olmuş. Editlemek için de zamanı vardı bence. @ichigo

1 Like

Vallahi, diyecrgim tek sey, emin ol ki daha kisa kitaplar icin daha uzun sure isteyen adamlar vardi.
Edmund spancerin omru yetmedi kitaplarini yazmaya, martininkine kiyasla daha kucuk bir seri. Yuzuklerin efendisine basladiginda, tolkien 45 yasinda idi, 63 yasinda kitaplarini yayinladi( kaldi ki bunlarin hepsini bitirmesi icin o kadar sure gecti, tek kitapti ve durust olmak gerekirse o kadar da kolay degil oyle yazmak.) Mesela tolkienin en buyuk pismanligi hobbiti ilk seklinde yayinlamaktir. Orjinalinde, yuzuk bilboya smeagol tarafindan odul olsun diye verildi. Amma velakin ilk 3 leme ile birlestirdikten sonra, bunu degistirip yeni versyonu yayimladi. Bu da gene daha da cok vakit ve kaynak aldi. Anlatabildim mi?

Anladım. Tolkien’de de Silmarillion sevdası vardı. Bir türlü bitiremedi onu. Bu da öyle olacak kabulleneceğiz mecbur.

Yoktu. Tolkien silmarillon diye bir kitap yazmadi. Baslamadi da. O da gene oglunun baslartigi bir sey. Tolkien geride bir cok sey birakti. Oglu bunlarin dizeblenip, bitiripip siralanmasi ilensilmarillonu olusturdu. Icindeki her sey tolkienindir, ama kitap tolkienin degildir. En azindan gozumde.

Sonuçta Morgoth’u falan Christopher Tolkien yaratmadı yani. Bir nevi editör ama daha yetkili bir editör benim gözümde. Kitabın özü önemli.

Tarih kitabı gözüyle bakılıyor zaten Silmarillion’a.

Tevrat gözü ile bakılmalı kanımca. Neyse amaaan, 500 bin defa tartıştım silmarillonu, edisyonlar arasındaki farklara falanlara girmeyeceğim.
Bu arada, yüzüklerin efendisini tolkien yazmamıştır, kızı daktilonun başında yazmıştır. Çünkü tolkien dünyanın en tatlı babasıdır. Noel babaya mektupları okuduğumda ağlamıştım. Asıl bir baba sevgisi ki, adam el yazısını değiştirmek i.in çalışmış, ki çocuklarına noel babanın ağzından hikayeler yazsın.

1 Like