İkinci Oğullar Kuramı

second-sons

#1

Bulduğum kuramlardan birini daha bugün sizinle paylaşacağım. Aslında bu biraz yarı tespit yarı kuram olacak. Yazan arkadaş da kuram kısmını Sansa’ya bağlamış. Tespitlere ve kurama ben de kendimden eklemeler yapacağım.

ASOIAF’da tekrarlanan bir tema; bir evin ikinci oğlunun ilk doğan oğlundan daha önemli olması. Genellikle ilk doğan ölür, bir sonraki varisi devralarak devralmaya devam eder. Kuram, temel olarak 5 kitabı ele almıştır.

Bildiğiniz gibi bu evrende ilk doğan evlatlar, her daim öncelik sahibi olmuşlardır. İlk doğanlar kral ve lord olur, küçükler ise onların sancaktarı, danışmanı yahut sağ kolları vs. olur. Fakat garip bir şekilde, ASOIAF’da ilk doğanların çoğu ölüyor ve yerini kendisinden sonrakine bırakıyor.

Bugün ASOIAF’taki birkaç büyük karakter arasında paralellikler çizeceğiz.

Brandon/Ned Stark

Catelyn’in söyledikleri Ned’in dudaklarının acıyla bükülmesine sebep oldu. “Evet. Brandon. Brandon ne yapılması gerektiğini bilirdi. O hep en iyisini bilirdi. Her şey Brandon içindi aslında. Kışyarı, sen, her şey. O Kral Eli ve kraliçelerin babası olmak için doğmuştu. Ben bu kadehin bana uzatılmasını istememiştim.”

Catelyn yumuşamıştı ve kocasının çektiği acıyı görebiliyordu. Eddard Stark onunla, ölen kardeşi Brandon yerine evlenmişti. Ölen kardeşin soluk gölgesi hâlâ aralarındaydı. Tıpkı adını bilmediği, Ned’in piç oğlunun annesi olan kadının gölgesi gibi.

Brandor Stark, Rickard Stark’ın ilk doğan oğlu olarak Kışyarı Lordluğunu alacaktı ve kardeşleri Ned ve Benjen ise onların sancaktarları olacaktı. Lakin baba-oğul, Deli Kral tarafından öldürülünce lordluk ve Bran’a ait olması gereken her şey Ned’e geçti.

Joffrey “Baratheon” ve Tommen “Baratheon”

Joff. ilk doğan olduğu için kral olarak tahtına oturmayı başardı şüphesiz ama 3. kitapta zehirlenerek öldü ve tahtı 2. doğan oğula; Tommen’a geçti.

Jon Snow/Stark/Targaryen

Aslında Jon ve Robb arasındaki yaş farkı hafta yahut aylar ile sayılacak cinsten, lakin hangisi önce geliyor bilmesek de Robb’un hazırladığı vasiyette Jon’u meşrulaştırıp, varisi ilan ettiği düşünülür ise 2. büyük oğul olarak sıralamada ikinci yere tırmandı ve Robb bir yıl gibi kısa bir hüküm sürdükten sonra ölerek, yerini Jon’a bıraktı. Bu, Ned Stark’ın piç oğlu olarak baktığımızda görünen madalyon.

Madalyonun diğer yüzü ise Jon’un babasının Rhaegar olduğu gerçeği. Aegon’un gerçekten KL’de öldüğü ve mevcut olanın sahte olduğunu kabul edersek; Jon, ilk doğan oğul ağabeyi Aegon’dan sonra taht sıralamasında yerini alıp, kral oldu.

Viserys Targaryen

Resmi olarak Jon’un kimliği bilinmediği için Viserys, kral olması beklenen ağabeyi Rhaegar’dan sonra (çocukları da öldüğü için) 2. oğul olarak kral kabul edildi.

Samwell Tarly and Dickon Tarly

Sam, ilk doğan oğul olarak Tarly Hanesinin başına geçmesi gerekiyordu ama babasına göre yeterince erkek olmadığı ve hanesinin geleceğini ona teslim edemeyecek kadar güvenmediği için ölüm ile Sur arasında tercihe zorlanarak, tüm haklarından caydırıldı ve ikinci oğul Dickon, Tarly Hanesinin gelecekteki varisi oldu.

Sandor Clegane ve Gregor Clegane

Gregor resmi olarak ölü kabul ediliyor ve aslında cidden bir ölü; zombi. Haliyle hane ve topraklar, onun erkek kardeşi, hanenin 2. oğlu, Sandor’a geçiyor. Tamam, okuyucu olarak onu ölü biliyoruz ama Sessiz Adası’nda yaşadığından da eminiz gibi bir şey. :slight_smile:

Diğerleri

Tyrion Lannister, 2. oğul olarak ağabeyi Jaime’den(Kral Muhafızı olduğu için) sonra Kaya’nın varisi olması gerekiyordu. İşin özünde yasalar önünde de aynen öyle. (Elbet arada bir pürüz oldu ama biz ona odaklanmayalım. :smiley: )

Euron Greyjoy, 2. oğul olarak Balon’dan sonra kral oldu.

Bu kişi sayılmaz aslında ama eklendiği için yazıyorum… Kevan Lannister, çok kısa sürse de ağabeyi Tywin’in ölümünden sonra onun Kral El’i makamını aldı(her ne kadar babadan oğla geçen bir şey olmasa da). (Lannister Hanesinin yönetimini fiilen eline geçirmişti aslında, yasal olarak lord, Tyrion görünse de yahut Cersei, artık bu kısım biraz yoruma bakıyor.)

Stannis Barth. ağabeyin ölümünden sonra (çocuklar kendisinden olmadığı gerekçesiyle) kendini 2. oğul olmanın verdiği yetkiyle kral ilan etti.

Bran Stark, Jon’un gerçek kimliğinin ortaya çıkması durumunda, 2. oğul olarak Kışyarı’nın asıl varisi konumunda olacak.

Şimdi işin kuram kısmına gelelim.

Sansa Stark ve Arya Stark

Şimdi Jon, görünürde hala piç sayıldığı, bilindiği ve tüm Stark çocukları öldüğü düşünüldüğü için Sansa, Kışyarı’nın varisi konumunda.(elbette ki Robb’un vasiyeti bilinmediğinden.) Nitekim bunu Jon da Stannis’e söylüyor.

Yani ortada bir ilk doğan durumu yaşıyoruz yine… İlk doğan kız Sansa, ikinci doğan kız Arya…

“Neden, kıza hor davranmayı mı planlıyorsun?” Lord Tywin’in sesi kaygıdan çok merak doluydu. “Benim gayem kızın mutluluğu değil, seninki de bu olmamalı. Güneydeki ittifakımız Casterly Kayası kadar sağlam olabilir fakat hâlâ kuzeyi kazanmak zorundayız ve kuzeyin anahtarı bizzat Sansa Stark.”

Sansa, ilk üç kitap boyunca KL’de rehin olarak tutuluyor çünkü onunla evlenmek kuzeye miras olarak konmak demek. Bu yüzden Kings Landing’de yaşıyor. Neden Littlefinger kaçmasına yardım etti? Çünkü onu Vale ve Kuzey’i evlenerek kontrol etmek için kullanabilir. Kuzey’in anahtarı ve Petyr Baelish’in şemaları.

Elbette burada bir paralel olay daha cereyan ediyor.

Catelyn’in söyledikleri Ned’in dudaklarının acıyla bükülmesine sebep oldu. “Evet. Brandon. Brandon ne yapılması gerektiğini bilirdi. O hep en iyisini bilirdi. Her şey Brandon içindi aslında. Kışyarı, sen, her şey. O Kral Eli ve kraliçelerin babası olmak için doğmuştu. Ben bu kadehin bana uzatılmasını istememiştim.”

Ned, hiçbir şekilde Kışyarı Lord’u olmayı hayal etmemişti; ağabeyinin sahip olacaklarını asla arzulamamıştı. Onun daha basit, sade hayalleri vardı. Fakat arzu etmemesine rağmen Brandon öldü ve onun olan her şey Ned’e geçti.

Arya da aynı babası gibi (nitekim tip olarak da ona benziyor.) leydi olmak veya benzer şeyler ile ilgilenmiyor. Sansa’nın Kışyarı varisi olması onun umurunda olmaz. İkinci Oğul/Çocuk sendromu burada da işleyecek olmasın? Sansa ölecek yahut bir sebeple devre dışı kalarak hak, Arya’ya geçecek olmasın?

GRRM’in “kendisiyle çelişen kalp” meselesini sevdiğini ve ilke edindiğinde dair Atlantic’e verdiği söyleşiden bir alıntı.

William Faulkner’la hep aynı fikirdeyim - insanın kendisiyle çelişen kalbin, hakkında yazmaya değer tek şey olduğunu söyledi. Bunu her zaman yol gösterici ilkem olarak aldım, gerisi sadece giyinmeyi ayarladı.

Sansa’nın Ölümü

Bundan sonrası şuradan alınmıştır. Buraya göre Sansa, seriyi ölerek tamamlayacak. Onun iddiasına göre onu öldüren Arya olacak, yahut LF/Arya şeklinde ama ben bu kısma pek odaklanmıyorum. (Hatta bana göre LF’nin ölümü Sansa’nın elinden olma ihtimalini çok yüksek buluyorum, kehanet yüzünden.) Biz sadece Sansa ölecek, kısmına odaklanıyoruz.

Şimdi biliyoruz ki hiçbir karakter güvende değil, herkes de her karakter için kendince “ölüm” işaretleri görüp, yorumlayabilir. Başlayalım.

“Hiç öldürmek istediğin bir erkek kardeşin olmadı mı?” Yine güldü. “Ya da belki bir kız kardeş?” Yüzünde bir şey görmüş olmalıydı, sonra daha yakın bir şekilde eğildi. “Sansa, değil mi? Kurt sürtük, güzel kuşu öldürmek istiyor. ”(ASOS Arya IX)

“Evet güzeldi,” diye onayladı Ned Stark. “Çok güzeldi, söz dinlemezdi ve çok genç yaşında toprağa girdi.” Kılıcı havaya kaldırdı. “Arya, bu kılıçla… İğne? Kimi delik deşik etmeyi düşünüyorsun? Sansa’yı mı? Yoksa Rahibe Mordane’i mi? Kılıç dövüşüyle ilgili ilk kural nedir biliyor musun?”

“Gerçekten,” diye cevapladı babası gülümseyerek. “Bunu şimdi senden alırsam, daha on beş gün geçmeden yastığının altında bir gürz bulacağımdan eminim. Ne kadar üstüne gelirse gelsin ablanı kesmeyeceğine söz ver.”

Aşağıdaki de kurtların ve sahiplerinin kaderi yönünde bir foreshadowing özelliği taşıyor.( diye düşünmüş.)

Herkes Ned’e bakıyordu ama bıçak gibi kesen Sansa’nın gözleriydi. “O kurt kuzeyden. Bir kasaptan daha fazlasını hak ediyor,” dedi Ned.

Gözlerinde acı, kulağında kızının inlemeleri olduğu halde dışarı çıktı. Ulu kurt bağlandığı yerde duruyordu. Ned bir süre durdu hayvanın yanında. “Leydi,” dedi. Çocukların yavrulara taktıkları isimlere dikkat etmemişti hiç. Nedense şimdi yavruya bakarken, hepsinin isimlerini hak ettiğini fark ediyordu. Leydi en küçük, en sevimli, en iyi huylu olanlarıydı. Altın sarısı gözleriyle Ned’e baktı. Ned hayvanın sıkı, gri tüylerini okşadı.

Kısa bir zaman sonra Jory, Buz’u getirdi.

Her şey bittiğinde Jory’ye döndü. “Dört adam seç. Hayvanın bedenini alsınlar ve kuzeye götürsünler. Kışyarı’na gömsünler,” dedi.

Sansa ve Lyanna meselesine bir ortam damar yakalamış. Daha doğrusu Ned’in Lyanna için söylediği bir cümle ile Sansa’nın kendisi için söylediği cümlenin aynısı olmasına dikkat çekilmiş. Aslında Türkçe çevirisinde farklılar var, ikisinde de İngilizce aslında kullanılan cümle şu; " dead before her time "

Sansa V, AGOT “Vaktinden çok önce ölmüş bir kızın hayaleti gibiydi.”

Arya, AGOT “Evet güzeldi,” diye onayladı Ned Stark. “Çok güzeldi, söz dinlemezdi ve çok genç yaşında toprağa girdi.”

Sonra Sansa’nın rüyalarına geçiş yapmış.

Yatak odasının kapısına ulaştığında girmeye dayanamadı. Odanın duvarları onu tuzağa düşürdü; Pencere geniş açılmış olsa bile, nefes almak için hava kalmamış gibi hissetti. (…) Yine de hiçbiri onu daha az korkulu hissettirmedi. Bir bıçak onun içinden geçti, o kadar keskin ki Sansa karnını kavradı ve ağladı. (ACOK Sansa IV)

Bir diğer rüyası, sonrasında çiçek açtığı için yatağında kan vardı. Rüyasının gerçeğe dönüştüğünü düşünmüştü.

O gece rüyasında yine isyanı gördü Sansa. İnsanlar etrafında toplanıyordu, tiz çığlıklar atıyorlardı, çıldırmış bin yüzlü bir canavara benziyorlardı. Baktığı her yerde, çarpılarak insan dışı suretlere dönüşen yüzler görüyordu. Ağladı, onları incitecek hiçbir şey yapmadığını söyledi, buna rağmen onu atından düşürdüler. “Hayır,” diye haykırdı, “hayır, lütfen yapmayın, yapmayın,” ama kimse onu dinlemiyordu. Sör Dontos’u çağırdı, kardeşlerini, ölü babasını, ölü kurdunu, bir zamanlar ona kırmızı bir gül veren ihtişamlı Sör Loras’ı ama hiçbiri gelmedi. Şarkılardaki kahramanları çağırdı, Florian’ı, Sör Ryam Redwyne’ı ve Ejderha Şövalyesi Prens Aemon’ı ama kimse duymadı. Kadınlar birer gelincik gibi üstüne çullanmıştı, bacaklarını kıstırıp karnını tekmeliyorlardı. Sonra çelik pırıltısını gördü. Bıçak karnına girdi, deşti ve deşti ve deşti, Sansa’dan geriye ıslak ve parlak şeritlerden başka bir şey kalmayana dek.

Burada, Cersei’nin Sansa’ya söylediği sözü belirtmiş. Ona aşık olduğunu iddia eden LF’nin eninde sonunda onu öldüreceğini söylüyor.

"Aşk zehirdir. Tatlı bir zehir, evet, ama seni hep aynı şekilde öldürür. ”

Sonra Brinne’nin yaşadıkları bir olayı Sansa’ya bağlamış. Shagwell’in beline kılıç sokup, bağırsaklarını keserek öldürüyor ve sonrasında Podric’in Sansa ile ilgili sorusuna “Onun üstünü örteceğim(yani gömecek)” diyerek cevap veriyor, öldürdüğü adamdan bahsettiğini düşünerek.

Brienne soytarının kolunu bir kenara itti ve çeliği adamın bağırsaklarına soktu. “Gül,” diye hırladı adama. Adam gülmek yerine inledi. Tek eliyle soytarının boğazını sıkar ve diğeriyle karnını deşerken, “Gül,” diye tekrar etti Brienne. “Gül!” Aynı kelimeyi söyleyip durdu, tekrar ve tekrar, kendini soytarının ölüm ufunetiyle boğulacakmış gibi hissedene ve eli bileğine kadar kıpkırmızı olana kadar. Ama Shagwell hiç gülmedi. Brienne’in duyduğu hıçkırıklar tamamen kendisine aitti. Bunu fark ettiğinde, Brienne hançerini yere attı ve titredi.

“Şimdi ne yapacaksın leydim?”

“Onun üstünü örteceğim.”

“Kızla ilgili demek istedim. Leydi Sansa.”

Sansa şehirden kaçtığında gemide iken LF’nin “solgunsun, iyi misin?” sorusuna karşın verdiği cevap ve karnı ile ilgili yaşadığı ağrı, korkudan düğümlenmesi gibi sürekli yaşadığı şeyleri eklemiş.(Sürekli karnından deşildiğini, tekmelendiğini vs. gördüğü için rüyasında, karın ile ilgili sorunu foreshadowing olarak almış.)

”Sadece karnım. Deniz hastalığı.” (ASOS Sansa VI)

Sansa dug her nails into her hand. She could feel the fear in her tummy, twisting and pinching, worse every day. (ACOK Sansa IV)

The sight of the food made Sansa feel ill. Her tummy was tied in a knot. (ACOK Sansa IV)

The invitation seemed innocent enough, but every time Sansa read it her tummy tightened into a knot. (ASOS Sansa I)

Doğrusu tüm alıntıları çevirmedim, şahsi fikrim bunları buraya yazmış olsam da çok azını foreshadowing olarak kabul ediyorum ve çevirmediklerimi kesinlikle kabul etmiyorum. Yine de Sansa’nın seride çok sık karnına vurgu yapılması; (eklemedim ama) Braavos Titan’ının bakire küçük kızları yer lafının ister istemez arması Titan olan LF’ye dikkat çekmesi(ki Sansa kehanetini de hatırlayın.) gibi şeyler dikkate değer şeyler ama benim deyimimle 2. derece delil bunlar.

Yazımız burada sona eriyor. Fikirlerinizi alalım. :slight_smile:


Bir Villain olarak Arya:
#2

Ya ben konuya İkinci Oğullar paralı asker grubuyla alakalı bir teori diye girdim bunu beklemiyordum :smile:


#3

Ahahaha tahmin etmiştim. :joy::joy::joy:


#4

Bende aynı şekilde girdim :grin: Sansa bana göre ölecek karakterden biri değil. Bunu ispat edecek bir argüman yok ama istense bulunur. Bir zamanlar Leydi Ashford teorisi vardı, söylenen Leydi Ashford’un öldüğüydü çünkü devamı anlatılmıyor ve Sansa’nın da öleceği söyleniyordu. Ben Sansa’nın kraliçe olacağını umuyorum. Arya Leydi olarak hayal edilemeyecek bir karakter bana göre. Bir suikastçı olabilir belki ama leydi olamaz :neutral_face:


#5

Kendisi teknik olarak bir leydi zaten :joy:

Lakin anladım asıl demek istediğini, aslında ben de onun(Arya’nın) kraliçe olacağını düşünüyorum, kurdunun isminden tut bir sürü referans var. Erkek kardeşlerinden biri Kışyarı’nı yönetecektir. Sansa ya da Arya’nın Kışyarını yöneteceğini sanmam kraliçe olsunlar ya da olmasınlar. Yine de soy kızlardan devam edebilir. Misal Rickon ölecek ise Bran’ın çocuk sahibi olması güç.

Diğer yandan Arya’nın İyi Kraliçe ile benzer noktaları var; misal ikisi de kraliçe/leydi olmak için yetiştirilmedi ve böyle bir arzuları yoktu ama ablaları öldüğü için o konuma geldi. Kraliçenin de ablası şiddet/politik içeren evlilikler vs. yaptı, Arya’nın da. Kraliçe abisi kral olduğunda 12 yaşındaydı, Arya da o yaşta olacak. İkisi de leydilerin yaptıkları dışında erkeksi faaliyetler yapıyor; at binmek, avlanmak gibi. Yazar, onunla paralellik kurdu ise (bilinçli olarak) bu bir işaret olabilir.

Bunun dışında nice büyük küçük orta karakter öldü ve ölecek, Sansa’nın hayatta kalacağına dair güven nereden geliyor? Ben bir tek Arya ölmez diyorum, o da Martin’in karısının favori karakteri olduğu ve öldürür isen boşarım seni dediği için. Yoksa kimse güvende değil bu herif kalem tuttuğu sürece. :smiley:


#6

buz ve ateşin dünyasını okurken ben hiç bir benzerlik görmedim

Ejderhanın Oğulları şu konuyu takip et bu evlilikler konusunda ablası önce 3 yaş küçük kardeşi ile evlendi.tahtın varisi olan ile (konuda bu kısım oldu devamını bekliyoruz :slight_smile: ) sonra amcasının annesi kraliçe visenya politik olduğundan değil, doğurgan olduğu kanıtlandığından amcası ile evlendirdi ki varis versin
diğer konuları çok tartıştık senle girmiyorum o konulara girmiyorum.


#7

Aynen aslında Rhaena ve Aegon olacaktı kral ve kraliçe. Aegon öldü tabi. Sonra Viserys de ölünce mecburi olarak Jaehaerys kaldı.

Ejderhanın Oğullarını bekleyin derim :wink:


#8

seride herkes ölebilir o ayrı mesele de mevzu oğullardan,kızlara ; oradan Sansa’nın ölümüne nasıl geldi anlamadım.Beste ile güfte pek uymamış :grin:


#9

Vallahi mecburi olarak kime kaldığının önemi yok; kraliçe olma durumu yoktu, kendisinden önce ablası vardı; abisi kral olduğunda 12 yaşındaydı ve sonra gitti kral ile evlenip kraliçe oldu. Bu kadar. :smiley:

Ya aslında bence de tam oturmamış; 2. oğullar hakkında yazının sonunda bu vardı, öncesinde de Sansa’nın ölümüyle ilgili bir kuram gördüm; çok katıldığım bir kuram olmadığını söyledim zaten, hepsini bile çevirmedim ama baktım madem öyle birleştireyim ekleyim dedim.

Sanırım olayı Sansa’ya bağlama sebebi şu an görünürde Sansa’nın Kışyarı veliahdı olması ve Arya’nın 2. sırada geliyor olması gibi bir mantık güdülmüş… Yani mesele kız/erkek meselesi değil(ilk ve ikinci çocuk meselesi); kadın konusunda çok örnek bulamayız zaten, malum sebeple… Yine de az zorlar isek Ejderhalar Dansında ilk doğan hatun veliaht iken Aegon 2. sırada idi; ablasının tahtını gasp etmiş göründü, savaştılar kız bir süre oturdu ama sonra öldü ve Aegon 2. büyük evlat olarak tahta yine geçti. :smiley: Lakin baya kanlı savaş yaparak geçti… :slight_smile:

He veliaht meselesine bizim gözümüzden bakar isek ne Sansa ne Arya’nın sıralamada önlerde olmadığı aşikar; Jon, Bran, Rickon ve sonra Sansa ve Arya geliyor. :smiley:


#10

Bu tarz foreshadowingler bulunmaya çalışılırken kendi içlerinde tutarlı olmaları gerekir. Belli bir zamana mı yayılmış? İkinci oğullar arasında ortak özellikler mi var? Yani bunlar olmadığı sürece ikinci oğullar bir kuram olarak öne sürülemez. Çünkü oldukça doğal bir şeydir büyük kardeşin ölüp küçük kardeşin yaşaması


#11

Evet, 2. Oğulların hepsi 2. oğul ve hiçbir zaman kendinden öncekilerin yerine geçecekleri düşünülmemiş. Başka da ortak özelliğe gerek olduğunu sanmıyorum. Sonuç olarak 5 seride var olan karakterler arasında çok sık tekrar edilmiş bir durum. Ha yalnız tam olarak da bir kuram değil zaten; daha çok yarı kuram yarı tespit(tespit kısmı bu zaten.)

Şey gibi düşün; veliaht olan Targ prensleri arasında geleneksel görünüş dışına çıkanların hiçbiri tahta çıkamadı. Yani tahta hep sarı saçlılar oturdu. Gerçi bu istisnasız 300 sene böyle bir şey olmuş, burada ise ne kadar tekrar döngüye giriyor kitap bitince anlarız gibime geliyor; misal, Willas lord olması bekleniyor ama ölüp, kardeşi lord olabilir. Kardeş değiller ama varis sıralaması olarak bakar isek tatlı Robin, varis Harry’den önce ölebilir. Bu durumda yine 2. sıradaki kişiye gidiyor. Bir tek Tywin-Kevan meselesi yoruma dayalı bir nokta, çünkü oldukça uzun bir süre hüküm sürdü.

Kısaca görünüşte atıyorum 7 lord/kral ataması varsa hemen hemen hepsi öyle ya da böyle yerlerini 2. sıradakilere bıraktı.

Targ Hanesini daha iyi biliyorsun, onların kaçta kaçı 2. hatta 3. varislere yerlerini bıraktı? Meagor bile ilk sırada değildi misal yahut iyi kral.


#12

Ortaçağ gibi kıtlığın, savaşın bol olduğu zamanlarda ilk çocuğun ölmesi gayet normal bir durum.

Bak mesela güzel dedin Targ saçları üzerinden gidelim. Gerçekten şimdiye kadar tüm Targaryen üyelerinden gümüş olmayanlar tam geçebilecek gibiyken geçmediler. Buradan yola çıkıp bir Allah Allah acaba? Çekmek mümkün. Ama aynu genellemeye ikinci oğullar için sahip değiliz. Verdiğin örneklerde kardeşini gölgede bırakan Jon, Eddard ve Euron var sadece. Mesela Viserys falan demişsin ama Viserys’in konum olarak Asha’dan farkı yok. Stannis ise çok az destekleyeni olan bir talipten başkası değil. Bir de işin diğer yüzü bu genelleme çoğu önemli karakter için tutmuyor.

Maegor, Jaeherys, Baelor, Jaeherys. İlk evladın ardından tahta çıkan sadece bu 4 karakter var.


#13

Bahsettiğin dönemlerde 1. çocuk kadar diğer çocuklar da tehlikede… Onlar yerine hep 1. Ölmüş. Burada yaklaşım sergiler iken resmî kısımlara da bakıyoruz. Misal Dany, abisi için o asla hüküm sürmedi ama bir kral idi; isminin 2.’si idi, demişti. Çocuklar -resmî olarak- ölü olduğu İçin görünürde tahta geçen Viserys oldu. Euron kendi abisini öldürse de onun yerine geçti eninde sonunda. Adam ölünce mantıken kendi çocuklarından biri geçmeli idi ama geçene ne Theon ne de Asha oldu. Stannis’in desteklenme oranı önemli değil. Adam haklı olarak yasalar önünde ağabeyinin veliahtı oluyor 2. sırada. Bir de sen okudun; buz Ateş Dünyası ’i kitabında Robert’ın küçük konseyi; veliaht sıralamasında Stannis’i Robert’ın çocuklarından sonra sıraya mı koyuyor? (Joff ve Tommen sonrasında)


#14

Resmiyet önemli diyorsun ama hangi resmiyet diğerlerinden üstün belli değilken yani resmiyet değişkenlik arz ederken bu sabit olarak ele alınması doğru değil.

Mesela demirdoğumlular. Kanunlara göre Theon’un kral olması lazım. Ama eski usule göre de Euron babalar gibi kral oldu.

Konseyin stannis’i öne alması gibi bir durum yok, söz konusu olamaz da.

Sonra gene resmiyete göre kral viserys değil Jon’dur. Çocuk amcadan önce gelir.


#15

Yani işte… Tam bir kesinlik yok. BAKIŞ AÇISI ve MEVCUT KOŞULLAR durumu söz konusu. Lakin iki bakış açısı da doğru. Jon’un yabanıl kızla olan konuşmasını hatırlıyor musun Sur ile ilgili? Jon’un evi kuzey ama Sur ötesinde yaşayan insanlar için güney; ikisi de doğru, yanlış değil. Ne diyor Jon? “Sanırım her şey bakış açısına bağlı.” Durum aynen bu.

Joff ve Tommen’ın Robert’ın gerçek çocukları olduğuna inanan kişinin bakış açısına göre Stannis bir gasp girişimcisi. Joffrey tahtın varisi iken öldü ve tahta 2. kardeş Tommen geçti. (Dorne kanunlarına bakar isek tahtın 2. varisi de Myrcella, Tommen sonrası tahta o geçecek, burada da 2. çocuk olma meselesi devrede). İşin gerçeğini bilenler için ise Stannis, tahtın varisi. Çünkü taht şu an Barth. Hanesine ait; orada Targ değil, Barth bayrağı dalgalanıyor. Robert’ın 2. kardeşi.

Targ Hanesi açısından bakar isek; Rhaegar’ın tüm çocuklarının öldüklerini bildikleri için Viserys, ağabeyinden sonra tahta geçen kişi oluyor; 2. sırada yer alıyor. Kral 3. Viserys. Makamı talep edip, tabiri caiz ise oturan o; kendini kral olarak tanıtan ve destekçileri tarafından (pek bir destekçi vardı denemez elbette) kabul edilen o. Prens olarak gezmedi etrafta. https://awoiaf.westeros.org/index.php/Viserys_Targaryen

Lakin işin gerçeğini bilen Ned ve Reed için; tahtın asıl sahibinin ağabeyinden sonra 2. varis olan Jon olduğu aşikar bir gerçekti. Yine HERKESİN bildiği gerçeğe göre Jon bir Stark piçi. Robb’dan sonra 2. sırada yer alıyordu ve şu an kral. Eğer Jon, Demir Taht’a geçer ise(yahut maalesef ölürse) Bran, 2. oğul olarak Lord olacak Kışyarı’nda. Onun da ölmediğini farz edersek.

Ve senin de söylediğin gibi Euron, Balon’dan sonra tahta geçmemesi gerekiyordu; Theon geçmeliydi hatta ondan sonra Asha ve garip bir şekilde DEMİRDOĞUMLU herkes Theon’a öldü gözüyle bakıyordu, herkes. Yani Asha, Balon’un 2. çocuğu sıfatı ile taht hakkında bulundu ve görünürde de bu yasal hakkı idi ama geçemedi ve amcası ağabeyinden sonra 2. oğul olarak tahta geçti, eski usul ile.

Bu tespit doğru ise ve bir foreshadowing ise bu durumda Willas ve Tatlı Robin ölerek, makamlarını kendilerinden sonraki varislere bırakacak; 2. sırada yer alan.

Şu ana kadar bunun tek istisnası Doran ve Oberyn. 2. oğul öldü ve 1. oğul hala hayatta. Quentin öldü, Arienne ilk doğan olarak taht sahibi; o ölürse 2. sırada yer alan 2. OĞUL olan Trysten Dorne tahtına geçer.

Bence gayet mantılı bir sıralama söz konusu.