İkizler

İkizler
(The Twins)

[b]Bölge:Batıdiyar,Nehir Toprakları

Yönetim:Frey Hanedanı

Din:Yedi İnancı

Kuruluş:600 yıl önce

Diğer Adı:Geçit
[/b]

İkizler(The Twins) ya da bilinen diğer adıyla,Geçit,adını Üç Dişli Mızrak’ın Yeşil Çatal kolunun kenarlarına kurulmuş,birbirinin aynı iki kaleden almıştır.Bu kalelerin arasında onları birbirine bağlayan taş bir köprü vardır.Bu köprü,yanyana iki yük arabasının geçebileceği kadar geniştir.Köprünün tam ortasında bulunan ‘Su Kulesi’,okçu pencereleri,ölüm delikleri ve yivli kapılarıyla hem nehre,hem de yola hakimdir.

Yüzlerce kilometre içinde,Kuzey’den batıdaki Nehir Toprakları’na geçmenin tek yolu bu köprüdür.Ayrıca Kışyarı’ndan Nehirova’ya gitmek için kullanılan ana yolun da tam üstünde bulunur.

Frey’ler köprünün yapımını tam üç nesilde tamamlamış ve izinsiz geçişleri engellemek için her iki ucuna da ahşap kaleler inşa etmişlerdir.O zamandan beri Frey’ler geçenlerden aldıkları yüklü miktarda ücretlerle hanelerini zenginleştirmişlerdir.Bu da kendilerinden çok daha eski ve güçlü ailelerin canını sıkmıştır.

Yıllar içinde ahşap kalelerin yerini,taş kaleler almış ve kalelerin etrafına korunma için,yüksek perde duvarlar,derin hendekler,ağır meşe ve demir kapılar ve gözetleme kuleleri inşa edilmiştir.

Güçlü kaleleri,stratejik konumları,zenginlikleri ve sayıca üstünlükleri Frey’leri,Tully’lerin en güçlü sancaktarlarından biri yapmıştır.Savaş durumunda kendileri adına tam 4.000 adam toplayabilecek askeri güce sahiptirler.

İkizler Lordu’nun makamı ağır,siyah meşeden yapılmış bir koltuktur ve iki kule arasında birleşen bir köprü şeklinde oyulmuştur.

SON OLAYLAR-SPOİLER-

A Game of Thrones:Catelyn Stark’ın haksız bir suçlama uğruna Tyrion Lannister’ı kaçırmasıyla başlayan ve Tywin Lannister’ın Gregor Clegane’e Nehir Toprakları’nı yakıp yıkma komutu vermesiyle devam eden Tully-Lannister savaşı sonucu sancaktarlarını toplayan Lord Hoster Tully,askeri açıdan en güçlü sancaktarı olan Lord Walder’ı de kuvvetiyle birlikte Nehirova’ya çağırır ama Walder Frey 4.000 asker toplamasına karşılık Nehirova Lannister’lar tarafından kuşatılana ve Edmure Tully esir alınana kadar hareket etmeye yanaşmaz ve askerlerini İkizler’i korumak için tutmaya devam eder.
Babasının ihanetle suçlandığını ve kardeşleriyle birlikte tutsak alındığını öğrenen Robb Stark,sancaktarlarını toplayarak güneye doğru ilerler.Ancak Yeşil Çatal’ın önünde önlerini kesmek için bekleyen Tywin Lannister’ın askeri gücüne denk olmadığını bildiği için askerlerini ikiye bölerek,küçük bir askeri kuvveti şaşırtma amaçlı Tywin Lannister’ın üstüne göndermeye ve asıl kuvvetiyle,Jaime Lannister’ın başında olduğu diğer orduya arkadan saldırarak Nehirova kuşatmasını kırmaya ve gücünü Nehir Lordları’yle birleştirmeye karar verir.Bunun için de İkizler’i geçmesi gereken Robb Stark,Walder Frey’le anlaşması için annesini gönderir.Arya ve Robb’un savaştan sonra iki Frey çocuğuyla evlenme şartını kabul eden Catelyn de Walder Frey’le anlaşmayı sağlar.Böylece Frey ordusunun gücü de Robb Stark’a katılır.Kuşatma kırılır,Nehirova ve Edmure Tully kurtarılır.

A Storm of Swords:Walder Frey’e verdiği sözü tutmayarak Jeyne Westerling’le evlenen Robb Stark,bütün Frey askerlerini kaybeder.Ancak kuzeyi Greyjoy tehlikesinden arındırması gerekir ve kuzeye gitmek için de yine aynı köprüyü kullanması gerektiğinden Lord Walder’la tekrar anlaşmanın yollarını arar.Kısa bir süre sonra da Lord Walder torunlarıyla birlikte gönderdiği mesajla,Edmure Tully’nin kendi kızlarından biriyle evlenmesi şartıyla tekrar ittifak içinde olabileceklerini söyler.Ama bu sadece Robb Stark’ı İkizler’e çekmek ve onu orda öldürmek için düzenlenen bir komplodur.
Düğün salonunda,çalgıcıların arasına arbaletçiler de yerleştirilir ve dışarıya kuzey askerlerinin çadırlarına çökmesi için bir düzenek kurulur.Ayrıca uzun bir süre Robb Stark’ın yaverliğini yapan ve Robb’un Jeyne’le evlenmesinin ardından bile onun yanında kalmak isteyen Olyvar;Fırtına Burnu’na Renly Baratheon’la anlaşmaya giden Catelyn Stark’a eşlik eden Perwyn ve düğündeki diğer sahte müzisyenlere karşın gerçek bir şarkıcı olan Alesander,komployu bozabilecek şeyler yapabileceklerden düğünden önce İkizler’den uzaklaştırılırlar.
Ve düğün için ailesiyle birlikte İkizler’e giden Robb Stark ve adamları,Bolton’ların da yardımlarıyla Frey’ler tarafından tıpkı planlandığı gibi katledilir.Edmure Tully esir alınır,Catelyn Stark da aynı şekilde esir alınacakken eline geçirdiği hançerle Aegon Frey’in boğazını kesmesi sebebiyle tehlikeli olabileceği kanısıyla öldürülür.

TV DİZİSİ

Tv Dizisinde;İkizler(1.sezon 9.bölüm)

Dizide;Walder Frey ve son karısı.

[b]

-Dizide;Lord Walder’la anlaşmaya gelen Catelyn ve arka planda Frey Hanedanının çok küçük bir kısmı.[/b]

-Dizinin introsundaki Westeros haritasında İkizler kalesi.

-Dizinin 3.sezonunda geçecek olan İkizler sahnelerinde oynamaları için;David Bradley(Lord Walder Frey);Tim Plester(Black Walder Frey);Tom Brooke(Lame Lothar Frey);Alexandre Dowling(Roslin Frey)'le anlaşıldığı belirtildi.

artık lanetli bir kale.baba walder frey’i adilce yargılasın.(çok kaptırdım bir an :DD )

Adalet diye birşey yok ne burda ne orda, anlamadınız mı hala? Adalet hayalleriyle yaşayan güçsüzler var ve de istediğini yapabilen güçlüler…

güzel çeviri eline sağlık

sandığımdan daha haşmetli bir kaleymiş, çeviri için teşekkürler

Mefta Walder Frey: pantalonundan bir ordu çıkarabilecek adam

Bende çizimleri görmeden önce aynı senin gibi düşünüyordum.Dizide;iki yanında büyük giriş noktaları olan İstanbul Boğazı gibi bir yer gösterdiler.Halbuki her iki tarafta da surlar,iç kuleler,okçu duvarları gibi yerler de var,bunlardan her iki tarafta da olduğundan bu İkizler’i herhangi bir kalenin 2 katı büyüklüğünde bir yer yapıyor.Ayrıca köprünün ortasında da dizideki düz köprünün aksine bir kule daha var.

Dizide,zaten bilgisayarla yapılmış bir görüntü gösterdiler,bütün bunları ekleyebilirlerdi.Neden bu kadar kolaya kaçılmış anlam veremedim.

aslında ortaçağada özellikle hemen hemen bütün büyük şehirler nehir üzerine kulurmuş (Paris, Londra, Prag). acaba hiç bu frey tarzı şehir yok mu?

Kral Toprakları’nın güneyinden nehir geçiyor yanılmıyorsam.

Arkadasın demek istediği gercek dünyada ikizler gibi bir sehir varmı? Galiba.

Benim bildigim yok ::

Ha,ben yanlış anlamışım,pardon

AMA BENİM KUTUM KADER HAŞMETLİ DEĞİL HA HA

nehrin iki yakasına kurulu büyük kaleli ben de aradım ama frey tarzı bir yer yok. adamlar zeki ve şerefsiz yapacak bişey yok

Teşekkürler.

Hem güçlü ve dayanıklı bir kale hem de strajejık önemi çok Buyük ya su freyler ne çakal adamlar be o kadar çakallar kı yüzlerine yansımış

En muhteşem kalelerden biri.Ancak çok yanlış insanların elinde.

Kitapta okurken de dizide izlerken de (haritaya baktım) buranın önemini hala anlamış değilim. Bunlar sadece bir nehri köprü kurup kapatmışlar, diğer iki nehir (veya büyük nehrin iki kolu) geçilmeden ne işe yarayacak ki?

Serinin Deli Dumrul’u bunlar. :smiley:

İkizlerden geçmezsen nehirin doğusunda kalıyorsun yani batıya gidemiyorsun , diğer köprü için baya gitmez zorundasın buda hem zaman kaybı hem dolanmış oluyosun