[İlk Bakış] Game of Thrones MMO


#1

Tarayıcı tabanlı olan bu oyunda yazar George R.R. Martin’inde fikir katkılarının olduğunu belirtelim ve bu oyunun tamamen ücretsiz olacağını söyleyelim.

BigPoint ve Artplant’ın yaklaşan tarayıcı oyunu, George R.R. Martin’in fantastik dünyasının ücretsiz oynanacak bir MMO’su olacak ve bu gerçekten çok iyi olabilir. Artplant, beklentiler herhangi bir fikir vermedi. Oyun şimdilik serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’nın senaryosu üzerine kuruluyor. Westeros alemi bir kaos içinde ve sizlerin görevi de bölge kontrolü için üç topluluktan birinin yanında savaşmak.

Oynanabilir alan, kuzeyde Duvardan ve güneyde de Kralın Şehrin’nden daha ötesi olacak ve üç büyük hane başrolde oynayacak. Sizler bir Lannister, Bratheon ve Stark hanelerinden birini seçebileceksiniz ve Kralın Şehri’ne, Kralın Sağ Kolu olmaya çalışacaksınız. Aslında direk sizin haneniz olarak katılmayacaksınız. Bunun yerine daha önemsiz Hanelere katılacaksınız ki bu haneler sizin loncalarınız olacak. Bu loncanızı, üç büyük haneden birine katacaksınız. Bu sistemi kullanarak, örnek olarak eğer loncanızı Lannister hanesiyle birleştirdiyseniz daha sonraları hanenizi değiştirme şansınız olacak. Ayrıca diyelim sen bir Bratheon’sun ve Lannisterlar, Sağ Kol olmaya daha yakın, işte o zaman kendi hanenden ayrılıp başka bir haneye geçebilirsin. Hatta beklide diğer loncalar (yada kişisel haneler diyebiliriz) size taraf değiştirmeniz için rüşvet bile teklif edebilir.

Eğer sizin ana haneniz (yani Lannister, Stark, Baratheon) Kralın Şehrinde sağ kol’un kontrolünü eline alırsa, sınırlı bir süre için ana haneniz ikramiye kazanır. Birini Sağ Kol yapmanın yolu doğal olarak oldukça uzun sürecek. Martin’in bu kurgusu son derece şiddet ve el altından hilekârlıklar yapanlarla dolu. Nihayetinde de oyunun bir PVP olarak inşa edilmesinin sebebi de budur.

Oyunun başlangıcında işgalcilerden korunacaksınız ama siz Westeros’a doğru yol aldıkça bu koruma daha uzun sürmeyecek. Diğer loncalara katılmış hanelerden saldıranlara karşı savunmasız kalacaksınız. Oyuncu oyuncuya karşı savaş yapabilmesi için bazı alanlar dahil edilecek yani illa ki bir loncaya katılmaz sorunda değilsiniz (ama tabi ki de başlangıçta 3 büyük handen birini seçmelisiniz.) ya da PVP savaşlarına katılmak zorunda değilsiniz. Ama eğer birliklere girmezseniz, yeni zindanlara yada istilalara katılamazsınız. Tüm yüksek kaliteli oyunlar gibi bu oyununda PVP odaklı olacakmış gibi geliyor.

PVP savaşları küçük arenalarda, dünyanın kullanıma açılmış yerlerinde ve istilalar sırasında olabilecek. Çatışmalar dünya içerisinde gerçekten dinamik bir şekilde rol alacak. Westeros Westerosta yol alan bir taşıma aracına saldırmak yada savunmak gibi oyun belirli nesneler üzerinde size meydan okuyacak. Artplant istilalar ve çatışmaların başladığını bildirmek için bir uyarı sistemi istiyor. Bu sayede saldırılar başlarken oraya yolculuk edebileceksiniz. Oyunun sonuna doğru kalelerin kontrolü için kuşatma savaşları olacak. Eğer bir kaleyi siz alırsanız, size kaynaklar verilecek. Bu kaynakların arasında vatandaş vergileri ve daha birçok şey olacak. En iyisi de yeni bir Sağ Kol atama yetkinizin olabilmesi.

Gerçek mücadele mekaniği açısından, otomatik saldırı modu olmayacak. WASD tuşları ile hareket edeceksiniz ve 1, 2 ve 3 tuşlarıyla da saldırı (hafif, orta ve ağır saldırılar) yapabileceksiniz. Eğer saldırıları doğru şekilde kombine edebilirseniz, kombinasyonu tetikler ve daha hızlı saldırılar gerçekleştirebilirsiniz ve özel kombolarda yapabilirsiniz. Oyunda katı bir sınıf sistemi olmayacak. Bunun yerine, yeteneklerinizi (skiler) kendiniz seçeceksiniz ve kullanmanız için 60 yakın yetenek sizi bekliyor. Ayrıca oyunda “silah seviyesi” gibi bir sistem olacak ve böyle bir silahı bulmak istiyorsanız çevrenize iyi bakmanız gerek.

Artplant, oyunun grafikleri ile dizinin aynı olmasını istediğinden HBO ile yakından çalışıyor. Aslında her ikisi de bütün varlığını ortaya koyuyor ve böylece oyunda zırhları ve özel efektleri görebileceksiniz. Oyunun haritası, HBO’nun dizi açılışında kullandığı haritadan olacak ve yine dizideki çoğu müziği de oyunda duyabileceksiniz. Artplant’ın oyunu dizinin tarzına (grafikler, müzikler) sadık kalacak olsa da bazı içerikler oyuna göre değiştirilecek. Buna örnek olarak oyunda büyük ihtimal çıplak sahnelerin olmayacağını söyleyebiliriz ve oyundaki şiddet içeriği de HBO’nun dizide gösterdiği kadar çok olmayacak.

Büyük olasılıkla 2012 sonbahar aylarında bir beta için açılacak, Artplant ve BigPoint oyunu 2012’nin sonunda başlatmayı umuyorlar.

Kişisel görüş: Büyük hanelerin sadece 3 tane olmasına azıcık şaşırdım ama bu eksikliği loncaları kendi hanemiz olarak kurabilmemiz ve bu oyunda BÜYÜK HANE’ye bağlı olmak şartıyla kendi hanelerimizi kurabiliyoruz bu çok iyi. Ayrıca Kralın Sağ kolu olayı çok heyecanlı gibi :). Ve ek olarak oto atak olmaması çok iyi . Ben bu oyunda olacağım kesinlikle.

Blog: http://www.gameofthronestr.com/game-of-thrones-mmo/


#2

Çeviri için teşekkürler,
Aynı şekilde bende kesinlikle olacağım ama bu kadar ayrıntılı bir oyunun web tabanı halini çok merak ediyorum .D


#3

Evet katılıyorum oynamak için sabırsızlanıyorum hatta e-maili verdim oyun açıldığı zaman haberim olması için :smiley:


#4

Oynanacak oyun arıyordum. Denemekte fayda var…


#5

ben akgezen olayım olmuo mu :slight_smile: ya da ejder olayım


#6

Güzel olacaktır beklıyoruz bakalım


#7

Baya güzel görünüyor tam istediğim tarzda bir oyun :slight_smile:


#8

Skyrim tarzında yada Assassins Creed tarzında bir oyun yapsalar bide üzerine güzel sponsor bulsalar tamamdır.Al sana yıllarca oynayabileceğin bir oyun ama niye bu acele dizinin ismini kullanarak 2 tane oyun yaptılar gayet vasattı bakalım gözlerimizi buna diktik hadi hayırlısı.


#9

Mount and blade warband’ın aynısı gibi gördüm burdan. Bu tür oyunları çok severim.Haliyle GoT oyunu olunca daha bir seveceğim.


#10

Bu tamamen farklı bir sistem
Karakter yönetmekten çok kalemizi,askerleri geliştirip savaşmaya yönelik,bahsettiğiniz oyunlardan çok farklı bir yapısı var yani


#11

Taraayıcı tabanlı olacağı için çok umut bağlama bence.


#12

“Tarayıcı” kısmını okumamıştım :@


#13

Resimlere aldanmayın, splash art tarzı şeyler bunlar browser oyunu diyorsa Travian falan tarzı birşey bekleyin.


#14

bigpoint o tarz oyun yapmıyor hep 3d yapıyor.
ek olarakta bazı arkdaşlar asker geliştirme falan demiş hayır, yukarıdada yazıyor rpg yani bir karakter üzerinden oynayacağız.


#15

Bilemedim şimdi, o resimler hala bir browser oyunu için fazla iyi.


#16

Travian tarzı kötü olmaz bence. Ama şöyle birşeyde yapabilirler. Bknz: RunesCape


#17

bakın aynı dağıtıcı firmanın bigpoint
http://tr.bigpoint.com/drakensang-online/ oyununa bakın ben bu tarz bekliyorum. anladığım kadarıylada böyle olacak. zaten pvp diyor pvp olması için bir karakter yönetmelisiniz.


#18

Şöyle bir şey var ben olsam bu konuyu browserdan ziyade indirilebilir bir içerik ile sunardım. Yani önce indir sonra oyna. bazı zamanlarda ek paketler çıkarırıdım. Mesela LOTRO tarzı birşey olsa iyi olurdu. Bir haneye bağlı vasıfsız şövalye iken zamanla yükselebilir olunur felan çok değişik yollar denenebilir…


#19

MMORPG oyun çıkartmak malesef kolay değil, yüklü maddiyat gerektiriyor. Oyunu çıkartsalar bile oyuncu konusunda sıkıntı çekiceklerdir. LOTRO bile oyuncu düşüşü yüzünden F2P haline getirildi.


#20

F2P oyunlar P2P oyunlara nazaran daha çok kazandırıyor. LOTRO’nun dönmesinini bir sebebide bu. Oyun içi item ile gayet iyi para kazanabilir firma. Ki bunun örnekleride var. Bugün Lotro ile birlikte DC Universe Online’da F2P oldu. F2P daha çok kazandırır firmaya ticari açıdan. Ancak oyuncu kalitesi beli bir seviye düşebilir.