İlk fark ettiğiniz teori/foreshadowing?

Kitapları ilk okuduğunuzda veya daha sonraki okumalarınızda ilk fark ettiğiniz teori, foreshadowing veya bunlara benzer şeyler neler? Ben ilk Sansa’nın Janos Sylnt için söylediği “Umarım bir kahraman çıkar ve ona diz çöktürür.” benzeri bir cümlesi vardı daha sonra Jon, nöbette Janos Sylnt’i ölüme mahkum ediyordu. İnternette görmediğim veya bir yerden duymadığım ilk teori -artık siz ne derseniz- buydu.

3 Beğeni

Cersei kehanetinden bahsederken volanqar’ın Tyrion olduğuna, yeni kraliçenin de Margaery olduğuna emindi. Ama okurken bunlar kesin Jaime ve Dany olacak diye düşünmüştüm.

Bir de Melisandre ateşlere Axor Ahai’yi görmek için bakarken Stannis yerine Jon’u görüyordu. Orada da Jon’un AA olduğuna dair bir işaret verildiğini düşünmüştüm.

Emin değilim ilk fark ettiğim olup olmadığından. Tyrion Cersei için çılgınateş dediğinde “hmm” demiştim. Sonra Cersei’nin yönetimde ve karakterde Aerys ile benzerlikleri, Genna’nın Tywine senin oğlun Jaime değil Tyrion dediği için küstüğünü öğrenmemiz bana acaba dedirtti. Bunun üstüne kendi istekleri ile kardeş ensesti yaptıkları aklıma geldi Joannayı araştırıp Aerys’in ilgisini görüncede benim için oturdu teori.

“Pekâlâ, Majestelerine,” diye bağırdı Yaycı Anguy kupasını neşeyle havaya kaldırırken. “Yedi, kralı korusun!”
“On ikisini birden,” diye mırıldandı Lim Limoncübbeli.

Bu cümleden yola çıkarak seride bizim tanıdığımız kralları saydım, toplam on kişiler. Diğer iki kişinin Jon ve Bran olacağını düşünüyorum.

5 Beğeni

fAegon dahil mi?

2020202020

Direkt sıralamayı atayım.

Robert
Mance
Stannis
Renly
Joffrey
Balon
Robb
Tommen
Euron
Aegon

1 Beğeni

Myrcella da taç giyecek, kesin bilgi bu. Onu da saymak gerekmez mi?

Aslında bu, sık yapılan bir yanlış. GRRM, kitabı yazarken bu bölümü söyleşilerden birinde okudu; orada onu astırıyordu. Hayranlar da “Kuzeyde hükmü veren kılıcı indirir, Jon onun kafasını bizzat kessin.” deyince Martin, bunun daha doğru olduğuna karar verip o bölümü yeniden yazdı. Foreshadowing olması için GRRM’in bunu en başta planlı yapıp, yerleştirmesi lazımdı; bu şekilde sadece tevafuk olmuş oldu.

Benim ilk fark ettiğim veya sonradan fark ettiğim FSler ise; Arya’nın mahzen mezarda Jon’un hayalet kılığına girdiği anısı… Orada Jon’un olacağı kişiye işaret yapılmış.

Kuram olarak ise işte Ned’in Arya’ya “Sen bir kralla evleneceksin, oğulların prens, yüce rahip, şu bu olacak” dediği cümle.

Kral deyince kraliçeleri saymadım. Dany’i de saymadım.

Anlıyorum ama şöyle düşündüm; bunlar mantıken “kendi bölgelerini yöneten”, başında taç takmış hükümdarları kast ediyor “kral” diyerek; cinsiyetçilik yapmaya çalışmıyorlar, genelde hükmeden kral diye kral deniyor. Zaten çevrelerinde kraliçe de yok bu şekilde.

Yine de tamamen haklı olabilirsin, bir iddiam vs. yok, sadece sordum. :slight_smile:

Myrcella ve Dany’i dahil etmek istersek kocalar işin içine girebilir, sonuçta evlilik bağı ile kral olacaklar. Buradan Myrcella ve Dany’nin ya tanıdığımız krallarla evlenecekleri ya da evlenmeyecekleri sonucuna çıkılabilir.

1 Beğeni

Aslında olmuyorlar. Şart değil. İngiltere Kraliçesi var ama ortada “kral” yok, prens var.

Genelde hükmeden kral olduğu için karıları da doğal olarak “kraliçe” unvanı alıyor ama tam tersi durumlar olduğunda “erkek” doğrudan kraliçenin taht hakkını eline geçirir ve hanedan değişime uğrar; erkeğin eline geçer. Bunun önüne geçmek isteyenler Elizabeth gibi kocasını “prens” unvanından öteye götürmez, böylece kendisi hükmeder. Lordluk için de benzer şeyler söylenebilir; kalenin hükümdarı ailenin kadınıdır ama kocası “koruyucu” unvanı alabilir. Bu evlenmeden önce yapılacak anlaşmaya bağlı bir şey sanırım. Bunun da kesin hatları ve kuralları yok, varislik meselesinde olduğu gibi gevşek, esnek. En azından ben böyle biliyorum.

Dany ve Myrcella, evlenince kocaları “kral” unvanı alır ise zaten “yancı” durumuna düşerler çünkü ataerkil düşünce hakim olduğundan kral öne çıkar diye düşünmekteyim. Neyse ya… dediğim gibi gayet senin söylediğin gibi sadece “kral” unvanına sahip olan-olacakları kastediyor olabilir, dediğim gibi bir iddiam, önceden üstünde düşünmüşlüğüm yok. Sadece sorguluyor, sesli düşünüyorum o kadar.

Konuyu da dağıtmayım…

Cat’in “kalbim taşlaşmış” gibi diye kurduğu cümlenin yanı sıra yansımasını gördüğünde “gölde boğulmuş, kederli bir kadın” tarzı bir cümlesi de vardı. Bu da leydi taşkalp ve göle atılacağına dair fs olarak gördüğüm şeyler.

Robb’un Fısıltı Ormanı savaşında kalkanının kurt başının ikiye bölünmesi de kurdun ve Robb’un kafasının kesilmesine FS gibi görmüştüm.

“Qyburn, kapitone yeleğini giymesine yardım ederken, “Bugün avlanacağım,” diye duyurdu Roose Bolton.
“Güvenli olur mu lordum?” diye sordu Qyburn. “Rahip Utt’un adamları daha üç gün önce kurtların saldırısına uğradı. Hayvanlar doğrudan kampın içine girmiş, ateşten en fazla beş metre uzakta durmuşlar, iki at öldürmüşler.”
Kurtları avlamak niyetindeyim. Ulumaları yüzünden geceleri neredeyse hiç uyumuyorum.” Bolton kemerine eğilip kılıç ve hançer askısını ayarladı.”

İlk değildir belki ama severim bunu.

1 Beğeni

Bulduğum ilk foreshadowingin aslında foreshadowing olmadığını öğrendim. Güne güzel başladık yine. Ama bu kadarı da fazla yani. Böyle bir şeyi Martin’in kendisi okurken fark etse kendisi bile foreshadowing sanar. Bence hala bilinçsiz de olsa bir foreshadowing var. Ben inanmaya devam edeceğim.

1 Beğeni

Bilinçsiz FS nasıl oluyor bilmiyorum ama mutlu olacaksan elbette. :smiley:

Aslında GRRM’in Slint’i öldürme şeklini en başta kendi düşünmeliydi; Ned ve Robb sahnelerinde yaptığı bir şeydi bu.

Viserys de kendini kral ilan etmişti. O da eklenebilir.

1 Beğeni

Jon’un Targ olmasıydı sanırım

Biz onu @alpaltu ile tartismistik. Viserys’in ordusu olduğu için sayıp saymama konusunda kararsız kaldık. Eger sayarsak bu Jon’un veya Bran’in kral olmayacağı anlamına gelir ki Bran’in olacağını biliyoruz.

Ayrıca kıtada yer alan krallar için bir sayım listesi.

Yani çok garip ya. Bu detay çok hoşuma gitmişti. Keşke araştırsaymışım biraz. Hayal kırıklığım daha az olurdu en azından.

Yani ihtimal çok düşük ama bazen insan yaptığı bir şeyin farkında olmuyor. Sansa’nın bölümünü yazarken muhtemelen Slynt’in Sur’a gideceğini biliyordu. Orada öleceğini de az çok düşünmüştür diye düşünüyorum. Belki bilinçsiz şekilde bunu yazmış olabilir diye düşünüyorum. Eğer her şey bilinçli olmuşsa bayağı büyük bir tesadüf olmuş. Abartı bir bağlantı mı kuruyorum bilmiyorum ama bana çok mantıklı gelmişti bu olay. Neyse artık belki Jon Vadedilmiş Prens değildir de geri dönmez diye ummaya devam edeyim ben :slight_smile: