İlk İnsanların Kanununa Göre Taht Kimin Hakkı?

Az önce izledim, siz ne düşünüyorsunuz? Aslında düşünce hoşuma gitse de ciddi bir açık var…

Şimdi Jaime tahtı bırakıp gidip, Ned’ geçiyorsa; Ned de Robert’ın oturmasına izin verip, onu kralı kabul edince de taht Robert’a geçmiş olmuyor mu İlk İnsanlara göre?

Dediğin gibi oluyor veya Ned oraya Robert in bilgisi dahilinde geçtiği için falan mı oldu ki bir de şey var Ned ölünce sonraki kişi kim olacak ?

Çok boş videoydu ya, ben ‘‘kuyuya atılan bebek’’ olayına neden kitapta sıkça rast gelmiyorum ? Çok da vurgulanmamış demek ki. Zorlaya zorlaya video çekmiş çocuk. Bir de yabanıl kelimesini iğrenç telafuz ediyor, duydukça geriliyorum.

Teori saçma gelsede verdiği ayrıntı bilgiler hoşuma gitti. Kılıcı dizlerinin üstüne alıp beklemeleri kısmı.
Bana sorarsan bu teoriyi Jaime Lannister sonrası şöyle devam ettiririm. Jaime kralı öldürür ve tahtına oturur. İlk insanların yasalarına göre artık kral odur .sonra gelenleri çok karıştırmaya gerek yok. Westrosun gerçek kralı jaime ve hala hayatta. Tahta geçen veledlerde onun çocuğu zaten. Dolayısıyla Jofftey meşru bir kraldır. Tommende öyle.

Evet, kuyu kısmı neredeyse hiç vurgulanmadı. Sanırım bir Tyrion meselesinde dillendirildi emin değilim.

@Zeki_Lann aslında evet, Jaime oturunca o olmuş oldu ki aslında buna işaret eden bir şey de var; Jon onu görünce “Kral gibi” göründüğünü vs. düşünmüştü. Aslında babası için de aynı şeyi söylüyorlardı malum. :grin: Lakin hayır, çocuklar piç meşru kral değiller…/ Yine de Jaime hakkından vazgeçmiş oluyor yine Robert’a geçti… Bir diğer ayrıntı ise orada Andal kuralları geçiyor hatta kuzeyde bile. Fakat konu ilk insan kanunu.

Çünkü kral olmayı hekeden karakterler bunlar :sunglasses:
Froşdoing midir nedir ondan yapılmış. Kral Jaime Lannister teorimi okuyup bilgilenebilirsiniz. Beğenirsenizde bende sizin gönderilerinizi beğenirim.

Bence bu kısım Martin’in Jaime’yi ilk başta herkesi öldürüp kral yapmaya niyet etmesine bir gönderiydi. :slight_smile: Aynı 6. kitapta Tyrion’u oynayan cücenin Arya’ya asılmasında olduğu gibi(mektupta ona aşık olacaktı.).

Martin Jaime hakkında Aragorn gibi aynı falan demişti. Aragorn da kral olmuştu. Olabilir yani şaşırmam.

Ned için hangi kısımda kral gibi diyorlardı?

Kral gibi değil, kral diyor halktan biri… Hani tahta kral vekili olarak oturuyor ya, Robert ava çıktığında, Dağ’ın yakalanması için Beric ve adamlarını yolluyordu, o sahne.

Doğrusu bu sahneyi Jaime meselesiyle kıyaslamak bile doğru değil. Cahil köylü nereden bilsin yahu? O tahta ben otursam beni de kral zannederler. Demir tahtta Ned Stark oturuyordu sonuçta. Ama Jaime olayı ise bizzat bir soylu çocuğunun hayran hayran bakıp kral o olmalıydı demesi ve bunun martin tarafından üstünün çizilmesi.

Hadi güzel bir olasılık daha söyleyim belki ileride Jaime Jon’a kral olması gereken kişi sensin diyecektir ve ona nispet yapılmıştır.

Teşekkür ederim :slight_smile:

Jon kral o olmalıydı demiyor, bir kral tamda böyle gözükmeli diyor. Jaime’nin güzelliği malum.jon tarafından bir kral foreshadow u ele alırsak tyrion’un referansı daha kuvvetli bence.‘bir an için bir kral kadar uzun göründü’ mü ne diyor tyrion için. Ama zaten baktığımızda jon neredeyse herkes için kral diyor.-kendi hariç :smile: - Mormont’a bile’ belki de kral olmanız gerektiğini düşünüyordur 'diyor. Sonra mance’in yanındaki adamı kral sanıyor.
@YeniAy_Ottoman konu için teşekkürler, yorumu sonra yapacağım :slight_smile:

Her neyse işte ama asıl önemli olan o kelimenin altının çizilerek söylenmesi.

Tyrion meselesi bir gelecek göndermesinden çok Martin’in pek bir sevdiği dev gölgeli küçük adam olayının bir yansıması sadece.

Eğer daha sonra jaime için kral olacağına dair bir ima bir işaret görseydik, haklısın derdim ama ben öyle bir şey hatırlamıyorum. Jaime öyle bir şey istemiyor zaten. Adam kendi hanesinin başına geçmeyi kabul etmiyor. Haa, sen mi demiştin jaime kötü olabilir diye. O zaman kısa süreli kral olabilir ama Martin olayı daha fazla karıştırmaz bence :slight_smile:

Bunun dışında kimin kral olacağına dair başka gönderme var ki?

Şu Jon’a kral demesi var kuzgunun, Tyrion ile ilgili bazı göndermeler var. Bunun dışında pek yok. Martin ters köşe için pek işaret bırakmadan böyle bir şey yapabilir.

Yorumumu da ekleyeyim:
İlk insanların böyle bir kanunu olsa da ,ilk insanların kanunlarının bu saatten sonra çok bir etkisi olur mu bilemiyorum. Misafir hakkı bile yok edildi. Yabanıllar bu saatten sonra mecburen babadan oğula geçen krallık sistemine geçecekler. Kitap sonunda ancak cumhuriyet tarzı bir şey gelirse, bu güçlü olan tahtı alır durumu olur.aksi halde karmaşa çıkar.kan hiç durmaz.ama zaten başka bir taraftan güçlü olanın tahtı kazanması serinin ana fikri. Fetih hakkı da benzer şekilde önemli tabi ama ilk insanlarn kanunuyla alakası yok işin bence. Taht kanı umursuyor olsaydı robert’ta kendini keserdi o tahtta. Ama kesmedi.çünkü sarhoşun teki de olsa tahta layık güçlü birisiydi.tywin de el olarak sürekli oturmasına rağmen hiç kendini kesmedi.-bildiğimize göre- . Ek olarak, jaime ve robert’ta ilk insanlardan geliyor. Ayrıca buna bakarsak joffrey hatta tommen tahtın ned’den sonraki meşru kralı oluyor,çünkü güçle aldılar tahtı.yani bence doğruluk payı olsa da çok geçerli bir teori değil bence. dediğim gibi fetih hakkı önemli olsa da sürekli tahtı almak için savaşan insanlarla huzurlu bir westeros ortamı olamaz. En azından seri sonuna uygun bir teori değil.

Jon’un bir sürü var.özellikle ‘gerçek kral’ olayı üzerinden…

İşte bu yüzden :crown: Jaime Lannister :crown:.
Ne makamda mevkide ne de tahtta gözü var. Adam gibi adam. Al sana ters köşe @Symmachus . Kral olmayı en istemeyen adam kral olacak.
Bu arada Tywin Lannister’ı da genç bir kral eli iken herkes kral zannedermiş. Öyle bir asaleti duruşu ve karizması var.

Bu kadar savaşın sebebiyken darbe yapmadığı sürece kral olamaz bence. Güzel kral eli olur ama onu da ona bırakmazlar. Bence istemediği tek şey olan hanesinin başına geçecek.

Jon ve Arya’nın nihai kaderi kuramını bul, baya gönderme var Jon’a