İnancınız?

Polideizm diye bir şey yok sanırım ama sen inanırsan vardır demektir @catto :slight_smile:

Var olmaz olur mu 1 cümlelik vikipedi sayfası da var :slight_smile:

Şimdi bulabildim. Olsun o da deizme giriyor, aban deizme :smiley:

İkisi bir arada olsun :smiley:

Monodeistler ve polideistler, birleşin!1!1!!1!!!1!

Çokça Allahsız, eser miktarda mevlid pilavı aşığıyım. Tadı bi farklı oluyor tatlı tatlı böyle…

Agnostik ateist koyulmamış kalbim çok kırıldı. AGNOSTİK ATEİSTLER VARDIR

Aşureleri gömerken böyle demiyoruz tabii ki :smiley:

"Agnostik ateizm ya da diğer tanımıyla ateist agnostisizm, hem ateizmi ve hem de agnostisizmi içine alan bir felsefi görüştür. … Agnostik ateist bir kişi, bir veya daha fazla tanrının var olduğuna inanan ama hakkında mutlak bilgi sahibi olduğunu iddia etmeyen bir agnostik teist kişinin zıddı olabilir."

Arkadaşım sen böyle bir görüşe sahipsen kafa karışıklığını tebrik etmekle yetineceğim. Gerçekten ilginçmiş :slight_smile:

Moderatörlerimiz; anketi düzenleme imkanımız varsa bu ilginç inancı ekleyebilir miyiz ankete?

Agnostik Ateizm özet: Allah yok ama ispatlayamam. Aşure var, ispatlarım. O zaman Allah yok, aşure var, aşure aslında Allah?

Anketteki bir adet Ateist benim bu arada. Agnostik ateist yok diye bol miktarda ateistim dedim ve ateist işaretledim.

Mezardan geçerken müziğin sesini kısma, fatiha okuma gibi şeyler yapsam da :confused: Ateist olduğumu belirteyim. Çünkü inançlara saygım var. Ben inanmasam da inananlara ve inanmış olanlara saygı duyuyorum efendim. Bakınız bu insanliktir.

Annem vefat edince biliyor muyum diye bana zorla dua okuttu insanlar. Şaka yapmıyorum. Sınava tabii tutuldum resmen. Hayat çok anlamlı bence, güzel ve kısa. Fakat insanlar çok saçma. İnsanlar gerçekten saçma. Neandertaller de durmalıydı insanlık. En fazla ağaç dalindan mızrak yapip balik avlamalıydık. Beyin çok eğreti duruyor insanda.

Bu konu niye hortlatıldı şimdi. Hadi bakalım gelsin paragraflar.

Neden, yasak miydi yazmak? Canım istedi yazdım. :confused:
Arkadaşlar tapulu malınız filansa forum üyelik filan vermeyin, canınız istediği gibi takılın. Yok değilse paragraf da yazılır hortlatılır da. Size ne!

İlahi.

Agnostik deist diye bir şık olmadığı için agnostiğe abandım. Tanrı olduğuna inanıyorum, tanrı olduğunu bilemem, dinler yoktur diyorum.

Ufak bir düzeltme: Dinler vardır, doğru değillerdir.

Deistim. Benim içim tanrı, ilk domino taşını deviren insandır yani ilk hareket ettirici.

Hmmm.
Paragraf döşesem mi döşemesem mi?
Ateizm de teizm de bilimden ayrı desteksiz inançlar
Adı üstünde inanç.
Sırf kuranda bulunan ayetler ile bilim çelişiyor diye tüm inançları yok sayan ataistlere de gıcık kaparım.
Deistim ben kişisel olarak çünkü aksini düşünmek beni delirtir. Akıl sağlığını koruyan bir deistim.
Yaratıcı ile tanrıyı aynı görmemekle beraber, yaratıcının kavramlardan üstün olması dolayısı ile yaratıcının varlık ve yokluk kavramından çnce bulunmasından ötürü o iki kelimenin de yaratıcıyı kapsamayacağını düşünüyorum.

Tahammülsüzlük zirvede şuan. Artık küçük şakalara bile takıntılı tepkilre kasılıyor. O insanlara tavsiyem beni boş vermeleri. Görmezden gelin beni.

Bu arada Kurandaki ayetlerin bilimle çeliştiğini pek doğru olmaz @“ichigo”, hem de bunun tam aksi bir durum varken.

Yok, ben böyle bir şey demiyorum, ateistler diyor.
Ondan yakındım yakındım ama ben demişim gibi olmuş.
Kuranı seçici oluduğum için ne kadar doğrular bilemeyeceğim.

'Ya varsa? ’ mantığı bana saçma geliyor. İlk insanlardan beri insan çaresiz kaldığı durumlarda bir tanrı arayışına girmiştir. Mağara duvarına resmedilen av sahnesini birçoğunuz bilir. Çoğu bilirkişi bunu inanç tarihinin de başlangıcı olarak kabul eder. Totemcilikten animizme, çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere kadar binlerce yıllık inanışların başlangıç noktası. Resmi yapan ilk insanlar kıtlık döneminde (buzul çağ) bu sahneyi resmederek av sahnesinin gerçekleşeceğini ve karınlarını doyurabileceklerini umuyorlar. Bugün ettiğimiz dualarla, adadığımız adaklarla dileğimizin kabul olmasını ve gerçekleşmesini beklediğimiz gibi.

Kendimizden çok üstün bir varlık, görünmez ve kudretli bir yaratıcıya ihtiyacımız var ve bu kabul edilebilir birşey. Çünkü insan bu dünyanın yalnızıdır. Katlettiği binlerce tür canlıya karşı doğa karşısında aciz olduğu bir gerçek. Kendisi gibi hiçbir varlık konuşma, öğrenme, yaratma becerisi gibi bilişsel becerilere sahip değil. Ancak buna rağmen kıtlık, deprem, sel gibi iklim ve doğa olayları karşısında bugün bile yetersiz.

Insan kendisi gibi asla kötü olmayan, kötülüklerini bağışlayacak, onu tehlikelere karşı koruyacak, çaresizliğine çözüm olabilecek, kimsesizken bile sığınabileceği, yalnızlığına ortak edebileceği, ismini anınca bile rahatlayabileceği, olmaz deneni oluduracak kudrette ve sureti hayal edilemeyecek bir güzellikte resim çizmiştir bana göre. Bu da önemli bir ihtiyaçtır. Ateizm de bir inançsa size göre, derim ki tanrısız, dinsiz bir inançla yaşayabiliriz ama susuz, yemeksiz asla. O yüzden açlık ve susuzluk daha ciddi meseleler benim için.

Paragraf paragraf yazasım geliyor ama diyeceklerim bu kadar. :confused:

@argos Peki.

arkadaşlar her şeyden alının ılık popolu ancapcı hangi şıkka giriyor

Gelin sizinle bir varsayım yapalım. Bizleri yaratan bir yaratıcı olsun. Ve bu yaratıcıya mavi diyelim. Mavi tüm canlıları ve evreni yarattı. Bir nizam getirdi. Mavi her şeyin başlangıcı ve yaratıcısı olsun. Peki ya ? Yeşil adlı daha büyük bir yaratıcı Mavi’yi yaratmış ise ve Mavi’ye kendinden hiç bir şekilde haber etmese ? Yeşil, Mavi’ye bir evren yaratma gücü bahşetse ve Yeşil kendinden hiç söz etmediği ve Mavi ile iletişime geçmediği için de Mavi kendini ebedi ve ezeli, sonsuz kudret sahibi sansa ? Böyle bir ihtimalin olmadığından kim emin olabilir ?

Ben olasılıklardan bahsediyorum. Bu evren nasıl kendi başına var olabildi diyip bir tanrıya inanabilirsiniz, benim için sorun yok. Ancak eğer evrenin kendi başına oluşabilmesi, çeşitli neden sonuç ilişkileri ile bir ihtimal dahilinde ise; bu ihtimal benim için yeterlidir. Çünkü bir ihtimale göre bir şeyler ters gitseydi, Sapiens ve Neandartel kendini savaşla yok etseydi örneğin, ya da Sapiens bir şekilde kendini yok etseydi veya çok daha basit bir örnek: Babamızın ürettiği milyonlarca spermden başka bir tanesi annemizin yumurtasıyla döllenseydi belki adımız yine Ahmet olurdu ama biz değil kardeşimize bu isim konurdu. Milyonlarca potansiyel kardeşimizden birisine…

Bu olasılıklar ve bu tesadüfler neredeyse hiçbir şeyden emin olamayacağız demek. İşte bu bilinmezciliğimin (agnostizm) nedenidir.