İnce Memed


Yaşar Kemalin en büyük eseri olarak rağbet gören ve tanınmasını sağlayan İnce Memed Akdenizde hala ağalık sisteminin bulunduğu bir köyde ağanın zulümünden kaçan bir delikanınlının kaçışını anlatır.

[spoiler]ROMANIN ÖZETİ :

Toroslar’dan Akdeniz’e uzanan Dikenliözü’ndeki beş köyden birisi Değirmenoluk’tur. Bu köyün insanları köylerinden dışarıya çıkmazlar. Onun için buraların kendine has kanun ve töreleri vardır. Bu kanun ve töreleri Abdi Ağa koyar ve uygular. Dışarıdan kimse gelmez ve karışmaz.
Köyün yağız delikanlılarından ince Memet günlerdir Abdi Ağa’nın tarlasını sürmektedir. Artık dayanamayacağını anlayınca herşeyi bırakıp Kemse Köyü’ne gider ve Süleyman’a sığınır. Memed’in bu yaptığı aslında bütün köy ahalisinin hayalidir. Memed kışı Kesme Köyü’nde geçirir. Anasını ve köyünü özlemiş olmasına rağmen dönmemekte kararlıdır. Bir gün köyden bir tanıdık onu görür ve bu haberi hemen Abdi Ağa’ya yetiştirir. Bunu öğrenen Abdi Ağa Süleyman’ın kapısına dikilir ve Memed alıp köye götürür. O yaz Memed hasatı yapar ve Abdi Ağa’nın topraklarını sürer. Abdi Ağa ise ceza olarak ona hasatın beşte birini verir. O kış Memed ve anası çok zorluk çekerler.
Memed arkadaşı Mustafa ile ilk defa kasabaya giderler. Yolda iyi, mert bir eşkiya olan ve hayranlık duydukları Kara Ahmet’le karşılaşırlar. Kasabadaki yaşam Memed’i çok etkiler. Ağaların olmadığı herkesin hür olduğu bu hayat özlemiyle Memed sevgilisi Hatçe’yi kaçırmak için köye gider ve barber kaçarlar. Abdi Ağa’nın yeğeninin nişanlısı olan Hatçe ile Memed’in kaçmalarının ardından Ağa’nın adamları ve yeğeni onları yakalamak için izlerini sürerler. Nitekim bulurlar. Aralarında çatışma çıkar. Abdi Ağa’nın yeğeni ölür, Memed yaralanır ve kaçar. Hatçe ise yakalanır. Memed’in sığınacak bir yeri olmadığı için Deli Durdu denilen bir eşkiyanın çetesine sığınır. Çetenin yaptığı haksızlıkları gören Memed Deli Durdu’dan nefret eder.
Bu sırada Abdi Ağa Hatçe’yi cezalandırmak için ona bir tuzak kurar. Yeğenini Hatçe’nin öldürdüğüne jandarmaları ikna eder ve Hatçe hapishaneye düşer.
Eşkiyalığa iyice alışan Memed zulmetmeye dayanamaz ve çeteden ayrılıp yeni dostlar bulur ve onlarla gezmeye başlar. Bir gece köye geldiğinde anasının öldüğünü duyar ve Hatçe’nin başına gelenleri öğrenir. Ardından Abdi Ağa’nın izini sürmeye başlar.
Bu arada Abdi Ağa Memed’i ortadan kaldırmak için bir tuzak kurar. Memed ise kasabada Hatçe’yi bulur ve bir yolunu bulup onu ve arkadaşını hapishaneden kaçırmayı başarır. Köylüleri de Abdi Ağa’ya karşı gelmeleri konusunda yüreklendirir. O kış köylüler Abdi Ağa’ya hasatlarından bir buğday tanesi bile vermezler.
Abdi Ağa Ankara’ya telgraf çeker ve Memed’in gizlendiği yeri ihbar eder. Jandarmalar Memed’i kıstırırlar. Aralarında çatışma çıkar. Tam bu sırada Hatçe doğum yapar. Memed eşi ve çocuğu için teslim olur fakat bu esnada Hatçe vurulur. Memed’in dünyası yıkılır. O sırada çıkan afla serbest kalır. Doğan çocuğunu Hatçe’nin hapishane arkadaşı alır ve Gaziantep’in bir köyüne götürür.
Olaylardan Abdi Ağa’yı sorumlu tutan Memed köye gelir ve Abdi Ağa’yı vurur. Bu duruma sevinen köylü bayram eder. Memed ise atını dağlara doğru sürer ve o günden sonra Memed’den haber alınmaz.
O gün bu gündür Dikenlidüzü Köylüleri, çift koşmadan önce çakırdikenleri ateşe verirler. İşte tam o günlerde Alidağ’ın doruğunda bir top ışık patlar, üç gün üç gece yanar durur.

[/spoiler]Betimlemeleri, anlatımı ve özgün karakterleri ile okuduğum en güzel romanlardan birisidir. Karmakarışık 60ları en iyi anlatan eserlerden birisidir. 4 ciltdir

güzel bir kitap belli ki amam dört cilt ise çokmuş :open_mouth:

Ben hic sikilmadan okumustum dordunu de. Gittikce daha buyuk haksizlik ve somurulerle savasiyor.

[quote="-Aegon_Targaryen-, post:2, topic:1464"]
güzel bir kitap belli ki amam dört cilt ise çokmuş :open_mouth:
[/quote]Ansiklopedi okuyorsun daha ne olsun. Bide kutsal isyanı oku 8 cilt.

okuduğum en güzel 2. kitap serisiydi.

Evet…

çok güzelde türküsü var grup yorumdan :slight_smile: http://www.youtube.com/watch?v=qu9E5c50ak8

Ülkemizde bir dönem okunması sakıncalı olan kitap. Henüz okuma fırsatım olmadı. Umarım birgün karşılaşırız seninle İnce Memed. :slight_smile:

[quote=“Oberyn_Martell, post:8, topic:1464”]
Ülkemizde bir dönem okunması sakıncalı olan kitap. Henüz okuma fırsatım olmadı. Umarım birgün karşılaşırız seninle İnce Memed. :slight_smile:
[/quote]Gerçekleri anlattığı için yazıldığı zamanda belli bir kesimin tepkisini çekmiş ve yasaklanmış … Okumanı tavsiye ederim :slight_smile:

[quote=“MCK, post:9, topic:1464”]

Evet. Zaten bu tür ince elenmiş ve gerçekleri yansıtan kitapları çok severim. Okuduktan sonra kibar feyzoyu izleyin.

[quote=“ichigo, post:10, topic:1464”]

[quote=“MCK, post:9, topic:1464”]

Evet. Zaten bu tür ince elenmiş ve gerçekleri yansıtan kitapları çok severim. Okuduktan sonra kibar feyzoyu izleyin.
[/quote]Zaten Kemal Sunal’ın çoğu filminde kara mizah var,döneminin gerçekleriniyansıtıyor…

Haklısın