Isaac Hempstead Wright Röportajı

#1

Game of Thrones’un genç oyuncularından; Bran Stark karakterine hayat veren 12 yaşındaki Isaac Hempstead Wright, Science Fiction ile bir röportaj gerçekleştirdi. Muhtemelen bu, kendisinin ilk yazılı röportajı oluyor.

Game of Thrones, Isaac’in kamera karşısındaki ilk deneyimi değil. GOT öncesi Channel 4 için bir reklamda oynayan küçük oyuncu, GOT sonrası The Awakening filminde Tom karakterini canlandırmıştır.

1.sezondan izlenimleri, kuleden düşüş sahnesi, sevdiği/zor bulduğu sahneler ve daha fazlası üzerine gerçekleştirilmiş işte o röportaj:

● Sen veya ailen, kitapları okudunuz mu? Bran Stark rolünü aldığını öğrendiklerinde tepkileri nasıl oldu?

 • Annem ilk iki kitabı okudu ve babam şu anda beşinci kitapta. Ve arkadaşlarımızın çoğu da bağımlı durumda. Taht Oyunları’nı okumayı denedim fakat biraz ürkütücü buldum. Biraz daha büyüyünce okumayı tekrar deneyeceğim.
  Rolü aldığım zaman çok heyecanlıydık, her ne kadar geçmişe baktığımızda bunun ne anlama geldiğini tam anlamıyla bildiğimizi sanmıyorum. Bizim için kesinlikle yeni bir deneyimdi.

● Bran, kişisel olarak senden ne kadar farklı? Karaktere bürünmek zor mu?

 • En başta, o oldukça tipik bir 10 yaş çocuğu, yani benden pek farklı değil. Ne yazık ki Bran için hayat, acımasız şeylerle dolu ve o, çok büyük sıkıntılara göğüs germek zorunda. Aileni kaybetmenin, bacaklarını kullanamamanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu hayal edemem. Yani karakterine bütünüyle bürünmenin mümkün olduğundan emin değilim. Ama bana göre o; dayanıklı, zeki, hayatta kalma içgüdüsüne ve iyi bir arkadaşa Hodor’a sahip!

● Bacaklarını kullanmadan oynamak nasıl bir şey?

 • Bacaklarımı kullanmadan oynamak, çok garip hissettirmiyor fakat vücudumun geri kalanını nasıl kullanacağımın daha bilincinde olmamı sağlıyor.

● Köpeklerle çalışmak nasıl? Bu sezon onları CGI ile kullanmak, zor bir değişiklik miydi?

 • Köpeklerle çalışmak gerçekten harikaydı. Ulukurt sahnesindeki köpek yavruları çok tatlıydı, birini benimle eve götürmek istedim! Büyümüş kurdumun adı Elsa ve o, çok güzel. Sevinerek söylüyorum ki, bu sezon sette benimle birlikteydi. CGI eklentileriyle de muazzam bir değişiklik olmamıştı.

● Bir kuleden itileceğin bir sahneyi oynayacağını bilmek, garip bir his miydi? Böyle bir şey için nasıl hazırlandın?

 • Kuleye tırmanmak üzere tel bir iple bağlandığım ve kuleden itildiğimde minderlerin üstüne düşmem gerektiği için ben bu sahneyi harika buldum. Dublör ekibi çok iyiydi. --Paul’dan(Dublör Koordinatörü), Amie’den(Dublör Yöneticisi) ve Buster’dan(Dublor Koordinatörünün Asistanı) çok şey öğrendim. Birinin beni öldürmeye çalışmasının biraz garip olduğunu düşünüyorum, Nikolaj(Jaime Lannister) özür üzerine özür dileyip durmuştu, ben de “Yo yo, herşey yolunda” demiştim.

● Dizinin çekimlerindeki en sevdiğin bölüm hangisi?

 • Çekim yöntemlerini öğrenmekten çok keyif aldım. Tüm o farklı farklı lenslerle kullanılan kameralar, hayrete düşüren cinsten. Odaklayıcıları, yükleyicileri veyahut kamera asistanları ve senaryo yöneticileri gibi işleri hiç bilmiyordum. Ayrıca ekiple ve oyuncularla vakit geçirmekten çok hoşlanıyordum. Çok iyi arkadaşlıklar edindim.

● En sevdiğin sahne hangisiydi? Ve en zor olanı?

 • Dizinin çekimlerindeki en sevdiğim sahnelerden biri yabanıl saldırısıydı. Protezden çok etkilenmiştim, çok gerçekçiydi. En zor sahne, havadan dolayı pilot bölümündeki infaz sahnesiydi. Çok soğuktu ve rüzgar çok keskin esiyordu. Sanırım ısı derecesi -400°c’ye erişmişti.

● Setten bizimle paylaşabileceğin anıların var mı?

 • Sette bulunmak harika. Çok fazla şey olup bitiyor. Program gereği sürekli olarak giyiniliyor, kostüm ve makyaj kontrol ediliyor, her yerde teknik ekipmanlar var, herkes çok iyi ve sıcakkanlı. Bulunması mükemmel bir yer. Soğukta ve rutubette bekliyor olsanız da, benim buna itirazım olmuyor. Diğer oyuncularla sohbet ediyorum, kart oyunları oynuyorum, vakit öldürüyorum falan. Bu sezon Hodor(Kristian Nairn) ile çok vakit geçirdim. Kristian çok iyi, çok komik bir adam. Beni çok güldürüyor.

GoT’ta yönetmen “Motor!” der demez; her şey çok profesyonelcedir, kimse bir hata yapmaz. Buna rağmen ben, Bran’ın ok kullandığı açılıştaki avlu sahnesinde ufak bir talihsizlik yaşadım. Çitlerin üzerinden atlayıp Arya’yı(Maisie Williams) kovalamam lazımdı. Çekimlerini yapıyorduk, çitin üstüne tırmaktan çok zevk alıyordum, ancak ayağım sürçüp dengemi kaybettiğim sırada tek kelimeyle bir James Bond filminde olduğumu zannetmeye başlamıştım; çiti tamamen ıskaladım, üstünden uçarak geçtim ve pat diye öbür tarafa iniverdim. Tim Van Patten(yönetmen) bunu çok komik bulmuştu.

● Diğer oyuncu üyeleriyle yakın mısın?

 • Oyuncuları tanımak, heyecanlıydı. Stark ailemle ve Stark hanesinin tüm mensubuyla çok yakınım. (ve çelişkili olarak, Lannisterlarla da öyle!) Bana karşı büyük ölçüde yardımsever ve nazik olan Donald(Üstat Luwin) ile sahnelerim olduğu için çok şanslıydım. Diğer oyuncularla da başka yerlerde tanıştım. Jason(Khal Drogo) devasaydı. Beni bir koluyla havaya kaldırabiliyor!

● İlk maaşını almak heyecan verici olmalı. Aldığın ilk şey neydi?

 • Evet tüm bu işlerin karşılığında ödeme almak müthiş bir şey, ama dürüst olayım, annem paramı harcamamdan çok hoşlanmıyor, çünkü benden üniversite fonu için biriktirmemi istiyor, neyse ki bana birkaç şey aldı tabii. Bunlardan ilki Canon HV30 video kamera ve bir düzenleme programı idi, yani kendi filmlerimi çekmeye başlayabilirim.

● Oyunculuk daima yapmak istediğin bir şey miydi?

 • Oyunculuğu düşünmemiştim. Soğuk Cumartesi sabahlarında futbol oynamayı bıraktığım için drama kulübüne katılmıştım sadece. Bran rolünü aldığım için çok şanslıydım. Annem sadece 6 seçmeye katılabileceğimi söylemişti. Bir ilan elime geçti ve GOT, altıncı oldu.

● Gelecekte hala kendini oyunculuk yaparken görüyor musun?

 • Oyunculuğu sürdürmeyi çok isterim, ya da belki büyüdüğümde yazmayı veya yönetmeyi.