Jaehaerys II Targaryen

#1

Jaehaerys II

Saltanat: 259-262 AL
Tam isim: İsminin ikincisiyle Jaehaerys II Targaryen
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Lakap: Olasısız Aegon (Aegon the Unlikely)
Ölüm: 262 AL
Önceki: Aegon V
Sonraki: Aerys II
Hane: Targaryen Hanesi
Çocuklar: Rhaella, Aerys
Babası: Aegon V

Jaehaerys II, Demir Taht’a oturan on altıncı Targaryendir.

Görünüş
Yarı-kanun kaynaklarına göre, Jaehaerys hastalıklı görünüyordu. Zayıf ve soluktu. Büyük mor gözleri vardı. Maekar’ın tacını takmıştır.

Hayatı
Jaehaerys sıcakkanlı, zeki ve cılız biriydi ve gençken ölmüştür. Aegon V’in ikinci oğludur. Kardeşleri gibi aile içinde evlenmek yerine aşık olduğu biriyle evlenmiştir. Jaehaerys bir keresinde Barristan Selmy’e şöyle der;
“Delilik ve büyüklük bozuk paranın iki yüzü gibidir ve her yeni Targaryen doğduğunda tanrılar parayı havaya fırlatır ve dünya sonucu görmek için nefesini tutar.” demiştir.

Sağlık sorunları nedeniyle, Jaehaerys birçok kişi tarafından zayıf görülmüştür. Ama ona hizmet eden Sör Barristan tam tersini düşünmüştür. Jaehaerys’in saltanatı sadece 3 yıl sürmüştür ama bu kısa yıl zarfında çok iyi bir hüküm sürmüştür.

#2

Barristan Selmy’nin sözü çok güzel.Kaç krala hizmet etti bu adam ? 4 mü 5 mi ?

#3

Barristan dememiş o lafı jhaenerys demiş oda şahit olmuş.

#4

Heaaa demiştim anlamıyorum bu soyu.

#5

“Delilik ve büyüklük bozuk paranın iki yüzü gibidir ve her yeni Targaryen doğduğunda tanrılar parayı havaya fırlatır ve dünya sonucu görmek için nefesini tutar.”

Cercei tyrion reis’e, tıpkı aegon 5 aerys 2 gibi joffrey’in de ensest ilişki yüzünden bozuk mal olduğunu bu cümleyle üstü kapalı bir şekilde dile getirdi.